Справа №549/189/15-а
Провадження №2-а/549/8/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 листопада 2015 року Чорнухинський районний суд Полтавської області
у складі: головуючого судді Крєпкого С.І.
при секретарі Якубовської Т.О.
з участю:представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Чорнухи справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи, в звязку з чим отримує пенсію на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ).
З 02.01.1986 р. по 01.09.1988 р. він знаходився у трудових відносинах з Комунальним закладом «Чорнухинська центральна районна лікарня» (далі КЗ «Чорнухинська ЦРЛ»), де працював на посаді водія.
В період з 27.07.1986 року по 06.09.1986 року був призваний на військові збори і брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Після виконання робіт на ЧАЕС повернувся на попереднє місце роботи, де йому за час перебування на цих роботах була нарахована та виплачена заробітна плата.
Позивачу стало відомо, що при нарахуванні заробітної плати в КЗ «Чорнухинська ЦРЛ» за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йому не були враховані документи Уряду, які на той час були під грифом «Таємно» та «Для службового користування», але діяли на той час, а саме: 1) спільна постанова ОСОБА_4 Міністрів УРСР та Української республіканської ради професіональних спілок від 10 червня 1986 року №207-7№; 2) Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» п.1 ст.54 ЗУ №796-ХП; 3) спільна постанова ЦК КПРС Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР ОСОБА_4 міністрів СРСР Всесоюзна Центральна рада професіональних спілок від 07.05.1986 р. №524-156; 4) розпорядження РМ СРСР «Про оплату праці військовослужбовців учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС №1031 від 23 травня 1986 року; 5) розпорядження РМ СРСР «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати №964 рс від 17 травня 1986 року; 6) спільна постанова РМ СРСР та Всесоюзної Центральної ради професіональних спілок №665-195 від 05 червня 1986 року; 7) постанова № 168-5 від 08 травня 1986 року РМ УРСР «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств організацій зони ЧАЕС»; 8) лист Держкомпраці УРСР від 23 вересня 1986 року №136-с; 9) лист №03-3/1652-018-213 від 13 квітня 2001 року Міністерства праці та соціальної політики України від 29 жовтня 1992 року №09-3751.
Отримавши в КЗ «Чорнухинська ЦРЛ» довідку №1230 від 18.09.2014 р. позивач 22.09.2014 р. звернувся до Управління пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області (далі - УПФУ) із заявою щодо перерахунку та виплати йомупенсії із заробітної плати згідно з вказаною довідкою, проте рішенням відповідача №14 від 05.11.2014 року останій відмовив йому в проведенні перерахунку пенсії.
Посилаючись на викладене просив визнати протиправними дії УПФУ щодо відмови у здійсненні йому перерахунку та виплаті пенсії згідно з довідкою про заробітну плату №1230 від 18.09.2014 року і зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаної довідки починаючи з 22.09.2014 року з урахуванням виплачених сум.
В судовому засіданні представник позивача позов з підстав, викладених у адміністративному позові, підтримав повністю і, крім того, суду пояснив, що довідку №1230 від 18.09.2014 р. було видано КЗ «Чорнухинська ЦРЛ» на підставі рішення Чорнухинського районного суду Полтавської області від 28 серпня 2014 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до Комунального закладу «Чорнухинська центральна районна лікарня» про видачу довідки про перераховану заробітну плату, яке ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.10.2015 року залишено в силі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з тих підстав, що видана КЗ «Чорнухинська ЦРЛ» довідка №1230 від 18.09.2014 р. не відповідає вимогам нормативно-правових актів з питань оплати праці у зоні відчуження, оскільки такий перерахунок проводиться на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки, а такі відповідні первинні документи відсутні.
Крім того, зазначив, що виплата премії працівникам за період виконання робіт, пов'язаних з наслідками аварії на ЧАЕС у підвищеному до 60% розмірі могла мати місце тільки в порядку і розмірах, визначених на той час на підприємстві положенні про преміювання.
В разі відсутності на підприємстві преміальної оплати праці, в тому числі і особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підстав для її нарахування немає.
Безумовного підвищення розміру премії на 60 відсотків для кожного такого працівника законом не передбачалося.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст. 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадян із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Частиною 4 ст. 15 Закону № 796-ХІІ передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Порядок оплати військовозобов'язаних, призваних на військові збори за час знаходження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у той період регулювався спеціальними нормативно-правовими актами: Законом СРСР «Про військовий обов'язок», Постановою ЦК КПСС, Президії ВР СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР, ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», Постановою РМ УРСР, Української РРПС від 10.06.1986 року № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища», Постановою Держкомітету СРСР з праці і соціальних питань та Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року №153/10-43, ОСОБА_4 СРСР від 17 травня 1986 року №964-рс, ОСОБА_4 СРСР від 23 травня 1986 року, згідно яких за цими особами за місцем роботи зберігався середній заробіток, належало до сплати 100% тарифної ставки, кратність та премія у розмірі до 60% у порядку встановленому на підприємстві, установі, організації.
ОСОБА_4 Міністрів СРСР «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати № 964 рс від 17 травня 1986 року з метою прискорення робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС дозволено керівникам міністерств і відомств, які приймають участь у ліквідації аварії, за погодженням з головою державної комісії проводити у виняткових випадках оплату праці працівників, зайнятих на вказаних роботах в 111 зоні небезпеки в п'ятикратному розмірі у порівнянні з встановленими діючим законодавством нормами, по 11 зоні - в чотирьох кратному розмірі і в 1 зоні в трьохкратному розмірі.
01.01.2012 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. ст. 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, з 04.09.2013 року має ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково, отримує пенсію по інвалідності через УПФУ (а.с.3-6).
З 02.01.1986 р. по 01.09.1988 р. працював в КЗ «Чорнухинська ЦРЛ» на посаді водія (а.с.6).
В період із 27.07.1986 року по 06.09.1986 року він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та після виконання робіт на ЧАЕС повернувся на попереднє місце роботи (а.с.8, 47-48, 110-113).
У звязку з тим, що позивачу стало відомо про те, що при нарахуванні заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йому не були враховані документи Уряду, які на той час були під грифом «Таємно» та «Для службового користування», але діяли на той час, він звернувся до Чорнухинського районного суду з позовом, в якому прохав КЗ «Чорнухинську районну лікарню» здійснити йому перерахунок заробітної плати та видати довідку, яка б відповідала вимогам діючого на той час законодавства актам, проте було відмовлено у видачі такої довідки посилаючись на те, що провести донарахування заробітної плати є неможливим.
Рішенням Чорнухинського районного суду Полтавської області від 28 серпня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено та зобов'язано КЗ «Чорнухинська ЦРЛ» видати довідку про перерахунок заробітної плати останньому за період роботи в зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 27 липня 1986 року по 06 вересня 1986 року, в такому розмірі: за липень місяць, за 5 робочих днів 1986 року - 314, 86 крб; за серпень місяць за 31 робочий день 1986 року - 824, 28 крб.; за вересень місяць за 4 робочі дні 1986 року - 42, 77 крб. (а.с.47-48).
Зазначене рішення суду першої інстанції ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 15.05.2015 р. було скасовано з ухваленням нового рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовлено (а.с.65-69).
Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.10.2015 року залишено в силі рішення Чорнухинського районного суду Полтавської області від 28 серпня 2014 року (110-113).
Отримавши довідку №1230 від 18.09.2014 позивач звернувся до УПФУ з заявою щодо перерахунку та виплати йомупенсії із заробітної плати згідно з вказаною довідкою, проте рішенням відповідача №14 від 05.11.2014 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.11).
Згідно з ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно зі статтею 14 Цивільного процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_4 України, - і за її межами.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 головний бухгалтер КЗ «Чорнухинська ЦРЛ» суду показала, що за зверненням дружини позивача ОСОБА_6 на підставі рішення суду та з врахуванням нормативних актів, які на той час були під грифом «Таємно» та «Для службового користування на підприємстві», ОСОБА_3 було видано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.
При цьому зазначила, що відповідні грошові виплати позивачу не нараховувалися, а відповідні первинні бухгалтерські документи відсутні.
Як встановлено судом розрахунок заробітної плати позивача, вказаний у довідці №1230 від 18 вересня 2015 року проведений з врахуванням пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР, ВЦРПС №524-156 від 7 травня 1986 року, пунктів 1, 4 постанови ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦРПС №665-195 від 5 червня 1986 року, пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Української республіканської ОСОБА_4 професійних Спілок №207-7 від 10 червня 1986 року, постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 жовтня 1986 року №153/10-43, з яких булознято гриф «таємно» та згідно з якими до тарифної ставки, підвищеної на 100%, застосовувалися показники кратності та було передбачено премію до 60% (підпункт 4 пункту 1 постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7).
Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, - 4, I - 3). При цьому, в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Як зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року №8-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1, 12 Закону України «Про оплату праці» праву працівника на належну заробітну плату кореспондує обов'язок роботодавця нарахувати йому вказані виплати, гарантовані державою, і виплатити їх.
При цьому право працівника не залежить від нарахування йому відповідних грошових виплат.
Із змісту довідки №1230 від 18.09.2014 р. вбачається, що вона видана ОСОБА_3 за час роботи у зоні відчуження з 27 липня 1986 року по 06 вересня 1986 року, а такому розмірі: за липень місяць за 5 робочих днів 1986 року - 214,86 крб., за серпень місяць за 31 робочий день 1986 року - 824,28 крб, за вересень місяць за 4 робочі дні 1986 року - 42,77 крб. на підставі рішення суду та відповідно до постанови ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Української республіканської ОСОБА_4 професійних Спілок №207-7 від 10 червня 1986 рокута постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням довідки №1230 від 18.09.2014 р. виданої КЗ «Чорнухинська ЦРЛ», яка складена з врахуванням нормативно-правових актів, розсекречених після 1986 року, оскільки право позивача на заробітну плату у підвищеному розмірі, за період його роботи у зоні відчуження, гарантоване державою шляхом видання вказаних документів.
Що стосується дати, з якої позовні вимоги підлягають задоволенню, то слід зазначити наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 22.09.2014 року.
Відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків при виникненні права на підвищення пенсії - з першогочисла місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхіднимидокументамиподано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіманеобхіднимидокументамиподанонимпісля15-го числа.
За таких обставин, враховуючи зазначені правові положення та обставини справи, пенсія ОСОБА_3 підлягає перерахунку з 01.10.2014 року.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч.4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-ХІІ, п.7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 17, 158-163, 167, 254 КАС України, суд,
постановив:
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області у здійснені перерахунку пенсії ОСОБА_3.
3.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чорнухинському районі Полтавської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок з 01 жовтня 2014 року та виплату пенсії згідно з довідкою про заробітну плату №1230 від 18.09.2014 року, виданої Комунальним закладом «Чорнухинська центральна районна лікарня», про заробітну плату ОСОБА_3 за період роботи в зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чернобильській АЕС з 27 липня 1986 року по 06 вересня 1986 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чорнухинський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги на поставу суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінченнястроку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова виготовлена в повному обсязі 30 листопада 2015 року.
Суддя