Копія
Справа № 822/6118/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2015 року м. Хмельницький
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 при секретарі за участі: представника відповідача представника третьої особиОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_8 до Міністерства оборони України , третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат.
Просить визнати протиправною відмову відповідача від 30.10.2015 року у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_8 як інваліду ІІ групи та зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу як інваліду ІІ групи у розмірі 200 прожиткових мінімумів, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".
В обґрунтування вимог позивач зазначає про те, що під час проходження військової служби у складі збройних сил СРСР він отримав травми, пов'язані з проходженням служби, у зв'язку із чим у 2006 році йому було встановлено третю групу інвалідності. У 2014 році позивачу було встановлено другу групу інвалідності.
Вказує, що згідно із ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" має право на отримання одноразової грошової допомоги з моменту настання інвалідності, а тому відмова відповідача у призначенні і виплаті допомоги є протиправною.
07.12.2015 року до суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи без його участі. У заяві про призначення експертизи від 16.12.2015 року позивач також просить справу розглянути без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнає. Надав до суду письмові заперечення, в яких зазначає про те, що позивачем пропущений строк подання відповідних документів для призначення одноразової грошової допомоги.
Крім того, зазначає, що вимога про зобов'язання Міністерства оборони України призначити та здійснити виплату позивачу одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи є втручанням у виключні повноваження органу державної влади.
У задоволенні позову просить відмовити.
Представник ОСОБА_1 обласного військового комісаріату в судовому засіданні проти позову заперечує.
Заслухавши пояснення представника відповідача та третьої особи, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, колегія суддів вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що у період з 23.08.1983 року по 03.09.1985 року ОСОБА_8 проходив службу в складі військової частини п/п 51884 в званні сержанта та виконував інтернаціональний обов'язок в демократичній республіці Афганістан.
15.09.2006 року позивачу було встановлено третю групу інвалідності у зв'язку з травмою, пов'язаною із виконанням інтернаціонального обов'язку, що підтверджується висновком МСЕК, та про що 10.09.2007 року ОСОБА_8 видана довідка серії МСЕ №107568.
В подальшому, позивачу було встановлено другу групу інвалідності у зв'язку з пораненням, що пов'язане із виконанням інтернаціонального обов'язку, про що свідчить довідка МСЕК серії АВ №0324894 від 22.09.2014 року.
07.10.2015 року позивач звернувся до Міністра оборони України з заявою, в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу як інваліду ІІ групи у розмірі 200 прожиткових мінімумів.
30.10.2015 року фінансово - економічне управління командування сухопутних військ ЗСУ МВС України повідомило про те, що відповідно до п. 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №975, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобовязаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Також зазначається, що ОСОБА_8 вперше було встановлено третю групу інвалідності у 2006 році, а тому підстав для виплати одноразової грошової допомоги як інваліду другої групи - немає.
Не погоджуючись зі змістом відмови, позивач звернувся до суду.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців.
Частиною 6 ст. 16-3 Закону визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.
У той же час Постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 (Порядок № 975), на яку посилається відповідач, не підлягає застосуванню до позовних вимог, оскільки регулює інші правовідносини, які визначені у пункті 1 цього Порядку.
Зокрема, зазначається, що цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобовязаний та резервіст). Тобто, дія цієї Постанови поширюється на випадки, які є підставою для виплати допомоги, однак які стались після набрання нею чинності у 2013 році.
Однак, оскільки обставини, які стали підставою для встановлення позивачу інвалідності, мали місце до набрання чинності цією постановою, застосуванню підлягає Порядок № 499.
Згідно із п. 5 п. 2 ст. 16 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
Пункт ч. 2 ст. 16-2 цього Закону передбачає, що одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої інвалідності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 2 п. 2 Порядку № 499 одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) - інвалідам II групи у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі 24-місячного грошового забезпечення, а у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби - у розмірі 30-місячного грошового забезпечення.
Судом встановлено, що позивач не отримував одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності у 2006 році, а другу групу інвалідності позивач отримав менше ніж два роки тому.
Таким чином, суд критично оцінює зміст відмови, оскарженої позивачем та викладеної у листі фінансово-економічного управління командування сухопутних військ Збройних сил України Міністерства оборони України від 30 жовтня 2015 року № 116/14/5/3563, оскільки позивач має право на вказану виплату.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України від 18 листопада 2014 року та від 21 квітня 2015 року, які відповідно до вимог КАС України, є обов'язковими для врахування судами під час вирішення аналогічних справ.
У той же час, під час судового розгляду справи встановлено, що позивачем не було дотримано процедуру звернення за призначенням вказаної допомоги, що однак, не знайшло відображення у змісті оскаржуваної відмови.
Згідно з п. 3 Порядку № 499 звільнені з військової служби особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності, подають до військомату визначені цим пунктом документи, а саме: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Пунктом 7 Порядку № 499 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.
Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Судом встановлено, що позивач не звертався безпосередньо до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з документами, необхідними для призначення і виплати йому одноразової допомоги, що підтвердив представник третьої особи, а тому відповідач не мав формальних підстав задоволити його клопотання.
Разом з тим, вказана обставина не була відображена у відповіді на звернення позивача, натомість була надана відповідь, яка є необґрунтованою та не відповідає вимогам чинних нормативно - правових актів.
Зважаючи на це, суд відхиляє позовну вимогу про зобов'язання Міністерства оборони України нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу - як передчасну.
У той же час, суд роз'яснює позивачу, що він має право на виплату вищезазначеної одноразової грошової допомоги у порядку, визначеному Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008 р.
Для призначення та отримання цієї допомоги позивачу слід подати до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату наступні документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та інші документи ( у разі необхідності), передбачені Порядком № 499.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач не довів, що відмова позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги була обґрунтованою та мотивованою належним чином, зважаючи на що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову на звернення ОСОБА_8 про виплату одноразової грошової допомоги на підставі Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", викладену у листі фінансово-економічного управління командування сухопутних військ Збройних сил України Міністерства оборони України від 30 жовтня 2015 року № 116/14/5/3563.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 21 грудня 2015 року 16.00
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_2