ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
19 листопада 2015 рокусправа № 804/8516/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Ясенової Т.І. Суховарова А.В.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2015 року в адміністративній справі
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд»
про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в :
Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська у липні 2015 року звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд» заборгованість по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 2011 по 2014 роки та березень 2015 року в сумі 45922,63 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2015 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд» знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська та є платником страхових внесків (страхувальником).
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Згідно з п. 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» підтвердженням наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах є уточнююча довідка підприємства, установи, організації, в якій має бути зазначено: період роботи, що зараховується до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка, а також відомості про зайнятість протягом повного робочого дня на зазначених роботах і відомості про атестацію робочого місця за умовами праці.
Підпунктом 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, визначений перелік страхувальників, які є платниками страхових внесків.
Пунктом 6.1 Інструкції встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8. Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п. 6.10 зазначеної Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що ТОВ «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, який зобов'язаний сплатити Управлінню Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська збір у розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії.
Судом встановлено, що при проведенні перевірки щодо своєчасності направлення підприємствам розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачем виявлено факт їх не направлення ТОВ «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд» з 28.03.2011 по пенсіонеру ОСОБА_1, у зв'язку з чим УПФУ в Самарському районі м. Дніпропетровська здійснено перерахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, за 2011 рік у розмірі 9662,75 грн., за 2012 рік - 13300,66 грн., за 2013 рік - 13506,78 грн., за 2014 рік - 3268,76 грн., за березень 2015 року - 6183,68 грн., які, в свою чергу, направлені на адресу позивача лише у березні 2015 року, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується позивачем.
Проте суд апеляційної інстанції зазначає, що єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок відповідного органу ПФУ, яким виплачено відповідні кошти пенсіонеру, який має бути направлений на адресу підприємства в порядку та у строки, визначені чинним законодавством.
З огляду на встановлення факту не направлення у визначені законом строки на адресу ТОВ «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд» розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної ОСОБА_1 на пільгових умовах, за період 2011-2014 роки, суд апеляційної інстанції доходить висновку про неправомірність вимог УПФУ в цій частині.
Вирішуючи обґрунтованість заявлених вимог в частині стягнення заборгованості за березень 2015 року, суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно з Актом звірки № 77 від 29.10.2015 за період з 01.01.2015 по 01.02.2015, складеним та підписаним посадовими особами позивача та відповідача, за ТОВ «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд» по Списку № 2 на кінець звіряємого періоду обліковується переплата у розмірі 6681,78 грн., що свідчить про відсутність у відповідача обов'язку відшкодовувати кошти у вказаному розмірі.
Щодо доводів апелянта про неправомірне включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної ОСОБА_1, колегія суддів зазначає, що правомірність призначення пенсії особі не є предметом судового розгляду в даній адміністративній справі, а тому вказане питання не підлягає дослідженню судом.
Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції не повно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому вбачаються підстави для скасування постанови та ухвалення нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровське будівельно-монтажне управління «Укренергобуд» задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2015 року в адміністративній справі № 804/8516/15 скасувати.
У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 24 листопада 2015 року.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: Т.І. Ясенова
Суддя: А.В. Суховаров