КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/1059/15 Головуючий у 1-й інстанції: Гарань С.М. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Пилипенко О.Є., Шелест С.Б.,
при секретарі Строяновській О.В.,
за участю:
представника позивача - Пилипенко Ю.С.,
представників відповідача: Лисенка О.В., Мисана В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства «Соснівський гранкар'єр» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Соснівський гранкар'єр» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року,
В С Т А Н О В И В :
Державна служба геології та надр України звернулася у суд з позовом до Приватного акціонерного товариства «Соснівський гранкар'єр», у якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу №3078 від 24 липня 2003 року щодо видобування кристалічних порід Клесівського-2 родовища, виданого відповідачу.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року позов задоволено.
Не погоджуючись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення - про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для припинення права відповідача на користування надрами.
З таким висновком суду не можна не погодитися.
Колегією суддів установлено, що відповідач має спеціальний дозвіл на користування надрами № 3078 від 24 липня 2003 року для видобування кристалічних порід (гранітів, гранодіоритів та кварцових діоритів) в якості сировини для виробництва бутового каменю марки « 800» та будівельного щебеню марки « 1400» в Клесівському-2 родовищі, що розташоване у Сарненському районі Рівненської області. Також, відповідачем з Державною службою геології та надр України укладено угоду №3078 про умови користування надрами від 16 серпня 2012 року.
Як убачається із матеріалів справи, 18 жовтня 2013 року Центральним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено перевірку дотримання ПАТ «Соснівський гранкар`єр» вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за підсумками якої складено акт №06-02/25/2013-99/п (328) та виявлено ряд порушень, а саме: підконтрольним суб'єктом не проводиться обов'язковий моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами, відсутнє геологічне обслуговування гірничих робіт, відсутня геологічна документація, не виконується положення Угоди про умови користування надрами в частині щорічного інформування Державної служби геології та надр України про стан виконання робіт, не виконані у встановлений строк приписи ДО «ІДГК» щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, не проводиться щорічний радіаційний контроль породи в кар'єрі, не дотримуються вимоги проекту розробки родовища в частині річних показників видобутку; робочий проект не відповідає нормативним актам України, оскільки у ньому відсутній розділ «Охорона надр».
За наслідками вказаної перевірки контролюючим суб'єктом видано припис від 18 жовтня 2013 року № 1586-14/06, яким відповідача у строк до 29 жовтня 2013 року зобов'язано усунути виявлені порушення та подати до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України письмові матеріали, які підтверджували б факт усунення таких.
Оскільки в установлений строк вимоги вказаного припису на виконані, 20 січня 2014 року територіальним органом Державної служби геології та надр України внесено подання № 52-14/06 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, що виданий відповідачу. На підставі цього подання наказом Державної служби геології та надр України від 21 лютого 2014 року № 49 встановлено відповідачу 60-денний термін для усунення порушень законодавства про надра.
Із листа Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 16 травня 2014 року №785-14/06 випливає, що станом на 16 травня 2014 року від ПАТ «Соснівський гранкар'єр» до відділу не надходило звернень щодо усунення порушень законодавства про надра.
Наказом №184 від 12 червня 2014 року Державна служба геології та надр України додатково встановила відповідачу термін для усунення відповідних порушень - тривалістю 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення.
Зважаючи на те, що в указаний строк порушення не були усунуті, наказом від 26 вересня 2014 року №310 Державна служба геології та надр України зупинила дію виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами і надала надрокористувачу 30-денний строк для усунення порушень.
Із листа Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 19 листопада 2014 року №1587-14/06 слідує, що станом на 19 листопада 2014 року інформація щодо усунення порушень, зазначених у приписі від 18 листопада 2013 року №1586-14/06, відсутня.
У зв'язку із чим, листом від 05 грудня 2014 року №17057/02/14-14 Державна служба геології та надр України проінформувала відповідача про те, що через неусунення у встановлений строк порушень, які стали підставлю для зупинення дії спеціального дозволу, Службою розглянуто питання щодо подальшої його дії. У листі також міститься посилання на частину другу статті 26 Кодексу України про надра, яка визначає порядок припинення права користування надрами органом, який надав надра у користування (у разі згоди надрокористувача), або у судовому порядку (за відсутності такої згоди). Крім того, адресант просив відповідача у 30-тиденний строк з моменту отримання цього листа висловити позицію (згоду/незгоду) щодо припинення права користування надрами Клесівського-2 родовища згідно спеціального дозволу №3078 від 24.07.2003. Даний лист отримано відповідачем 05 січня 2015 року.
Не отримавши відповіді на вказаний лист, 24 квітня 2015 року Державна служба геології та надр України звернулась у суд із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян здійснюється відповідно правил, встановлених Кодексом України про надра.
Цим Кодексом передбачено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України (стаття 11).
Статтею 60 Кодексу встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.
Згідно статті 61 Кодексу державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України), відповідно до указу Президента України від 06.04.2011 № 391/2011, є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Зазначеним указом Президента України затверджене Положення про Держгеонадра України, відповідно до якого одним із основних завдань цього органу є реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (пункт 3).
Пунктом 4 згаданого Положення передбачено, що Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
Пунктом 6 цього Положення передбачено, що Держгеонадра України для виконання покладених на неї завдань, зокрема, має право в установленому порядку припиняти всі види робіт із геологічного вивчення та використання надр, що проводяться з порушенням стандартів та правил і можуть спричинити псування родовищ, суттєве зниження ефективності робіт або призвести до значних збитків.
Аналогічні повноваження передбачені підпунктом 3 пункту 13 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294.
Отже, державний контроль і нагляд за використанням надр спрямований на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, в тому числі - дотримання ними обов'язків надрокористувачів, і здійснюється Державною службою геології та надр України. Контрольні повноваження реалізуються, зокрема, шляхом припинення наданого користувачу надр права їх використовувати.
Відповідно до частин другої - третьої статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Як установлено судом, під час планової перевірки дотримання ПАТ «Соснівський гранкар'єр», якому видано відповідний спеціальний дозвіл, вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, що відбулась у жовтні 2013 року, контролюючим органом установлено ряд порушень з боку підконтрольного суб'єкта вимог чинного законодавства, що не узгоджується із обов'язком користувача надр, встановленим пунктом 5 частини другої статті 24 Кодексу України про надра.
Зазначені порушення, не дивлячись на чисельні звернення, Державної служби геології та надр України, не були усунуті відповідачем до моменту звернення Служби із даним позовом (до 24 квітня 2015 року). Дана обставина відповідачем не заперечується.
Підстави припинення права користування надрами визначені статтею 26 Кодексу України про надра. Згідно цієї правової норми право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Підпунктом 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, передбачено, що право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Установлені обставини підтверджують факт невжиття відповідачем заходів для усунення причин, унаслідок яких була зупинена дія спеціального дозволу на користування надрами №3078 від 24 липня 2003 року (відповідно до наказу позивача від 26 вересня 2014 року №310), а також свідчать про недобросовісне ставлення останнього до обов'язків надрокористувача.
Таким чином, наявні підстави, передбачені підпунктом 9 пункту 23 вищевказаного Порядку, для припинення права користування ПАТ «Соснівський гранкар'єр» надрами на підставі згаданого дозволу.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги Державної служби геології та надр України є обґрунтованими та відповідають нормам чинного законодавства.
Колегія суддів відхиляє надані відповідачем до суду копії експертних висновків №471-Е від 15 травня 2015 року та №476-Е від 29 травня 2015 року про проведення експертизи геологічних матеріалів з видобування гранітів, гранодіоритів та кварцових діоритів на Клесівському-2 родовищі у Сарнецькому районі Рівненської області та пояснювальну записку від 26 травня 2015 року, позаяк ці документи не підтверджують цілковите усунення порушень, виявлених в ході перевірки, яка відбулась 18 жовтня 2013 року, та не спростовують факт недотримання встановлених строків щодо їх усунення. Адже ці документи складені у травні 2015 року, тобто не лише з пропуском визначеного наказом Держгеонадр України від 26 вересня 2014 року №310 строку, а й вже після звернення цього органу до суду (квітень 2015 року).
Також, колегія суддів не враховує посилання скаржника на те, що спеціальний дозвіл на користування надрами №3078 від 24 липня 2003 року було видано строком на 12 років, а тому на час ухвалення оскаржуваного рішення він вже не діяв, позаяк при вирішенні справи суд надає оцінку спірним правовідносинам, які мали місце до звернення до суду з позовом. На час спірних правовідносин та на час подання даного позову вказаний спеціальний дозвіл на користування надрами діяв, а тому суд першої інстанції правильно розглянув позов і надав оцінку вимогам заявника.
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та не доводять порушення цим судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Соснівський гранкар'єр»залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23 липня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяС.Б. Шелест
(Повний текст ухвали складений 06 листопада 2015 року)
.
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Шелест С.Б.
Пилипенко О.Є.