Постанова № 51541972, 28.05.2010, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2010
Номер справи
2-а-2396/09/0770
Номер документу
51541972
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2-а-2396/09/0770

Ряд стат. звіту № 2.25

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2010 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Притула Т.Ю.

за участю представників

позивача: ОСОБА_1 юрисконсульт II категорії (довіреність від 03.02.2010 року № 38)

відповідача: ОСОБА_2 начальник відділу правової роботи (довіреність від 17.11.2009 року № 07-25/21)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго" до Контрольно ревізійного управління в Закарпатській області про визнання протиправними дії Контрольно ревізійного управління в Закарпатській області щодо проведення перевірки (ревізії) відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго" за період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року, в уточненому (зміненому) предметі позову, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 травня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 4 червня 2010 року.

Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго" (далі позивач, ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго") звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Контрольно ревізійного управління в Закарпатській області (далі відповідач, КРУ в Закарпатській області) про визнання дій протиправними, яким просить визнати протиправними дії КРУ в Закарпатській області щодо проведення ревізії фінансового господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" за період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року.

Згідно тексту позовної заяви (а.с.3-7), позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до п. 4 ст. 19 Господарського кодексу України, яким встановлено правові основи господарської діяльності (господарювання), органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання, дотримуючись вимог законодавства. Згідно ст. 2 Закону України "Про державну контрольно ревізійну службу" завданням органів ДКРС є здійснення державного фінансового контролю в міністерствах та інших органів виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних фондах, у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також організаціях, які отримують (отримували в період, що перевіряється) коштів бюджетів або використовують (використовували) державне чи комунальне майно, при цьому, позивач не є суб'єктом господарювання державного сектору економіки та не фінансується з державного бюджету, тобто, право проведення перевірок органи ДКРС мають право виключно в частині здійснення фінансового контролю підприємства щодо використання державного майна. Крім того, зазначає, що проведення ревізії фінансово господарської діяльності є одним з видів перевірки у формі інспектування, порядок проведення інспектування, згідно Закону України "Про державну контрольно ревізійну службу", встановлюється Кабінетом Міністрів України, відповідно до п. 5 Порядку проведення інспектування державною контрольно ревізійною службою (затверджений Постановою КМ України від 20.04.2006 року за № 550) та п. 3 Порядку планування контрольно ревізійної роботи органами державної контрольно ревізійної служби (затверджений Постановою КМ України від 08.08.2001 року за № 955)планові виїзні перевірки здійснюються відповідно до Плану основних напрямів контрольно - ревізійної роботи органів державної контрольно - ревізійної служби, який складається на календарний рік. Згідно розпорядження КМ України від 26.11.2008 року за № 1485-р, яким затверджено основні напрями контрольно - ревізійної роботи органів державної контрольно - ревізійної служби на 2009 рік, проведення контрольного заходу стосовно НАК "Енергетична компанія України" або ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" не передбачено.

В попередньому судовому засіданні 27.11.2009 року представниками позивача надано суду заяву про доповнення обґрунтувань до позовних вимог (лист ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" від 27.11.2009 року № 6-5-283, а.с.30-36), згідно якої позивачем фактично змінено позовні вимоги, та позивач просить визнати протиправними дії КРУ з Закарпатській області щодо проведення перевірки (ревізії) частково, а саме в частині пунктів 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12 Програми ревізії фінансово - господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго". Підставами для уточнення (зміни) позовних вимог є та обставина, що частка державного майна у статутному фонді позивача відсутня (оскільки власником пакету акцій є не держава, а інший господарюючий суб'єкт), позивач не є державним підприємством, не підпадає під визначення суб'єкта господарювання державного сектору економіки та не використовує бюджетні кошти. При цьому, на балансі позивача обліковується державне майно, що не увійшло до статутного фонду в цій частині застосовуються приписи Закону України "Про державну контрольно ревізійну службу" щодо проведення перевірки використання позивачем державного майна (п.1, 2 (загальні положення) та п. 8, 9 Програми).

8 грудня 2009 року суду надано заяву позивача про уточнення позовних вимог (лист ВАТ Ек "Закарпаттяобленерго" від 08.12.2009 року № 6-5-290, а.с.161-162), згідно якої позивач просить визнати протиправними дії КРУ з Закарпатській області щодо проведення ревізії фінансово господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року в частині пунктів 3,4,5,6,7,10,11,12 Програми ревізії фінансово - господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго".

18 січня 2009 року суду надано заяву позивача про зміну та уточнення підстав позовних вимог (лист ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" від 15.01.2010 року № 6-5-5, а.с.175-186), якою просить визнати протиправними дії КРУ з Закарпатській області щодо проведення ревізії фінансово господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року в цілому. Підставами для уточнення (зміни) позовних вимог є та обставина, що наказ КРУ в Закарпатській області від 05.03.2009 року № 23 (про включення проведення ревізії ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" до плану контрольноревізійної роботи на II квартал 2009 року) прийнято на підставі звернення Ужгородського МУ ГУМВС України в Закарпатській області, при цьому, планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольноревізійної роботи, затверджених в установленому порядку (п. 5 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затверджений Постановою КМ України від 20.04.2006 року № 550). При цьому, заходи з проведення державного фінансового інспектування (яке проводиться у формі ревізії, згідно п. 2 вищенаведеного Порядку) здійснюється відповідно до Плану основних напрямків контрольно-ревізійної роботи, який складається на календарний рік (п. 3 Порядку планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби, затверджений Постановою КМ України від 08.08.2001 року № 955), та внесення змін до цих планів проводиться в порядку їх затвердження (п. 8 цього Порядку). Відповідачем недотримано встановлений порядок включення до плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Закарпатській області проведення ревізії ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго", недотримано вимог щодо проведення перевірки за зверненнями правоохоронних органів (зокрема, не складено програми ревізії на підставі питань, що містяться у звернення Ужгородського МУ ГУМВС (оскільки такі і не ставилися), в звязку з чим вважають дії КРУ в Закарпатській області щодо проведення перевірки (ревізії) ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" протиправними в цілому.

В судовому засіданні представник позивача уточнені (змінені) позовні вимоги підтримала з мотивів, наведених у позовній заяві та поданих заявах про уточнення та зміну позовних вимог, просить уточнений (змінений) позов задовольнити в повному обсязі, визнавши протиправними дії КРУ в Закарпатській області щодо проведення перевірки (ревізії) ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" в цілому.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву (лист КРУ в Закарпатській області від 29.10.2009 року № 9725-4-17/4790, а.с.163-166), у якому позов не визнав з тих підстав, що відповідно до п. 1.3.2.1 плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Закарпатській області на II квартал 2009 року розпочато планову ревізії фінансово-господарської діяльності позивача, та листом ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" від 22.04.2009 року за № 2792 повідомлено,що надаються документи по питаннях 1,2,8,9 Програми, в іншій частині не допускаються до перевірки, оскільки власником 75 відсотків акцій позивача є не держава, а НАК "Енергетична компанія України" (тобто, оскільки позивач не є суб'єктом господарювання державного сектору економіки). При цьому, згідно положень ст. 141 Господарського кодексу України та ст. 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" відноситься до об'єктів державної власності, оскільки акції держави у майні суб'єктів господарювання належать до державного майна. Таким чином, позивач є підконтрольною органам ДКРС установою, та КРУ в Закарпатській області вправі здійснювати державний фінансовий контроль ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" як суб'єкта господарювання державного сектору економіки, згідно ст. 2 Закону України "Про державну контрольно ревізійну службу в Україні".

В судовому засіданні 20.01.2010 року представником відповідача надано суду заперечення на адміністративний позов (лист КРУ в Закарпатській області від 19.01.2010 року № 07-25-4-17/147, а.с191-195), згідно якого заперечує проти позову та стосовно включення ревізії позивача до плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Закарпатській області на II квартал 2009 року пояснив наступне: листом Ужгородського МУ ГУМВС України в Закарпатській області від 22.01.2009 року № 1225 надано пропозицію про включення до плану контрольно-ревізійної роботи проведення ревізії ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго", та дане звернення розглянуто на підставі Порядку про взаємодію між органами контрольно ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ України, Служби безпеки України від 19.10.2006 року № 346/1025/685/53. Рішення про включення до плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Закарпатській області прийнято на підставі п. 2.6 цього Порядку (за відсутності рішення суду про дозвіл на проведення позапланової ревізії та фактів, що віднесені Законом до компетенції органів ДКРС) включення ревізії до плану роботи на наступний плановий період, якщо не проводилася ревізія протягом поточного календарного року. Тобто, рішення про проведення перевірки, прийняте відповідачем, не суперечить положенням правових актів, що регулюють дане питання.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала з підстав, наведених у поданих КРУ в Закарпатській області запереченнях проти позову, в задоволені позову просить відмовити.

Розгляд справи неодноразово відкладався та в розгляді справи оголошувалися перерви (за клопотаннями представників сторін в зв'язку зі зміною позовних вимог та поданими сторонами поясненнями та додатковими доказами у справі), ухвалою суду від 17 березня 2010 року (а.с.217) зупинено провадження у справі, ухвалою суду від 06.04.2010 року (а.с.220) провадження у справі поновлено.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову в уточненому (зміненому) предметі позову, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, повідомленням від 10.04.2009 року № 07-05-6-14/1582 (а.с.8) начальник КРУ в Закарпатській області повідомив ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго", що відповідно до п. 1.3.2.1 Плану контрольно ревізійної роботи КРУ в Закарпатській області на II квартал 2009 року, буде проводитись ревізія господарсько фінансової діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року, дата проведення ревізії з 21.04.2009 року по 09.06.2009 року.

План контрольно ревізійної роботи облКРУ на II квартал 2009 року затверджено наказом начальника КРУ в Закарпатській області від 05.03.2009 року № 23 (а.с.195), та п. 1.3.2.1 цього плану передбачено проведення ревізії господарсько фінансової діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року (а.с.197). Підстава проведення, згідно відповідного розділу, лист Ужгородського МУ ГУМВС України в Закарпатській області від 22.01.2009 року № 1225.

Ужгородське МУ ГУМВС України в Закарпатській області листом від 22.01.2009 року № 1225 (а.с.198) звернулося до начальника КРУ в Закарпатській області, яким просить включити в план контрольно ревізійної роботи на I квартал 2009 року ревізію фінансово господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго". Як зазначено в листі, пропозиція подана в зв'язку з розглядом заяви Ужгородського міського голови ОСОБА_3 в порядку ст. 97 КПК України, зареєстрованої в ЖРЗПЗ 06.01.2009 року за № 4935/1, та просять перевірити питання викладені в заяві ОСОБА_3 (як зазначено в листі, копія таких додається, при цьому, на вимогу суду зазначена копія відповідачем не надана).

Листом від 02.02.2009 року за № 07-25-04/438 (а.с.202) начальник КРУ в Закарпатській області повідомив заявника (Ужгородське МУ ГУ МВС України в Закарпатській області) про розгляд звернення та включення ревізії позивача до плану контрольно ревізійної роботи на II квартал 2009 року.

Відповідно до Програми ревізії фінансово господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" (а.с.9) мета ревізії: встановлення (оцінка) рівня дотримання товариством чинних законодавчих та нормативно правових актів при використанні ресурсів при здійсненні фінансово господарської діяльності, питання програми:

1. Загальні відомості про об'єкт контролю.

2. Стан усунення порушень, виявлених попередніми перевірками, ревізіями.

3. Відповідність фактичної діяльності товариства передбаченій Статутом та іншими регуляторними актами. Правильність складення фінансових планів.

4. Відповідність положень наказу про облікову політику підприємства вимогам чинного законодавства. Правильність ведення бухгалтерського обліку.

5. Повнота, достовірність і правильність визначення доходів від усіх видів діяльності.

6. Правильність доходів отриманих за видачу технологічних умов та підключення до електромережі.

7. Достовірність та законність здійснення витрат.

8. Цільове використання підприємством бюджетних коштів.

9. Стан збереження державного майна.

10. Цільове використання коштів, закладених в тарифах на передачу та постачання електроенергії.

11. Дотримання державних будівельних норм при проведенні будівельних та ремонтних робіт (як власними, так і залученими силами) при освоєнні капітальних вкладень. Дотримання законодавства та постанов НКРЕ щодо проведення тендерних процедур та виконання інвестиційних програм.

12. Правильність визначення фінансових результатів.

Листом від 22.04.2009 року за № 2792 (а.с.10-12) позивач відмовив у доступі працівників відповідача для проведення ревізії фінансово господарської діяльності підприємства в частині проведення такої по пунктам 3,4,5,6,7,10,11,12 Програми ревізії фінансово господарської діяльності позивача (посилаючись на мотиви такої відмови, що аналогічні мотивам, викладеним у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" від 27.11.2009 року № 6-5-283), зазначивши про допуск до перевірки по пунктам 1, 2, 8, 9 Програми, та в подальшому оскаржив дії КРУ в Закарпатській області щодо проведення перевірки (ревізії) в цілому (в уточненому (зміненому) предметі позову) до Закарпатського окружного адміністративного суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 ст. 19 Господарського кодексу України (далі ГК України) передбачено, що органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.

Згідно п. 1.1 Положення про Контрольно ревізійні управління в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (затверджене наказом Головного контрольно ревізійного управління України від 09.01.2001 року за № 111, з наступними змінами та доповненнями) контрольно ревізійні управління в областях є органами виконавчої влади, входять до складу державної контрольно ревізійної служби в Україні і підпорядковуються Головному контрольно ревізійному управлінню України.

Статус державної контрольно ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про державну контрольно ревізійну службу в Україні" від 26.01.2003 року № 2939 (з наступними змінами та доповненнями, далі Закон 2939). Статтею 3 Закону 2939 встановлено, що державна контрольно ревізійна служба у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.

Головним завданням державної контрольно ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків та запобігання їм у подальшому (ч. 1 ст. 2 Закону 2939).

Згідно ч. 2 ст. 2 Закону 2939 державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону 2939 інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 2 Закону 2939).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року за № 550 затверджено Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою (далі Порядок), та згідно п.1 Порядку - цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.

Особливості проведення ревізії за зверненням правоохоронного органу регулюються пунктами 27 34 Порядку, та згідно п. 27 Порядку за зверненням правоохоронного органу органи служби в межах своєї компетенції проводять планові та позапланові ревізії за місцезнаходженням об'єкта контролю. Включення об'єкта контролю до плану контрольно-ревізійної роботи органу служби на наступний плановий період проводиться за наступних умов: ненадання правоохоронним органом рішення суду про проведення позапланової виїзної ревізії; за відсутності у зверненні правоохоронного органу фактів, що свідчать про порушення вимог законів, контроль за дотриманням яких віднесено до компетенції служби; відсутність ревізії органами служби у плановому порядку протягом поточного календарного року (п. 28 Порядку). У відповідності до положень п. 28 Порядку звернення розглядається ГоловКРУ, контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, рішення щодо включення ревізії об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу до плану контрольно-ревізійної роботи приймається керівником ГоловКРУ, контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі та про прийняте рішення інформується протягом 10 робочих днів після отримання звернення відповідний правоохоронний орган.

Спільним наказом ГоловКРУ, МВС України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 року за № 346/1025/685/53 (зареєстровано в Мінюсті України 25.10.2006 року за № 1166/13040) затверджено Порядок взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, та п.2.1 наказу встановлено, що органи ДКРС проводять ревізії (планові та позапланові) за зверненням правоохоронних органів відповідно до Закону та Порядку проведення інспектування державною контрольно - ревізійною службою.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що до КРУ в Закарпатській області надано звернення (пропозицію) правоохоронного органу про включення до плану контрольно ревізійної роботи на I квартал 2009 року ревізію фінансово господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго", звернення розглянуто КРУ в Закарпатській області, начальником КРУ в Закарпатській області прийнято рішення про включення ревізії до плану контрольно ревізійної роботи на II квартал 2009 року (на наступний плановий період, враховуючи звернення в січні 2009 році (I квартал 2009 року), про прийняте рішення проінформовано заявника, планова ревізія включена до плану контрольно ревізійної роботи на II квартал 2009 року (п.3.2.1 плану), тобто на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений відповідними положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року за № 550 та наказу ГоловКРУ, МВС України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 року за № 346/1025/685/53.

Виходячи з наведеного, судом відхиляються доводи позивача щодо порушення відповідачем порядку включення ревізії ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" до плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Закарпатській області та недотримання відповідачем вимог законодавства щодо проведення такої перевірки за зверненнями правоохоронних органів.

Стосовно вимог позовної заяви щодо визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення ревізії фінансового господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" з тієї підстави, що позивач не є суб'єктом господарювання державного сектору економіки та не фінансується з державного бюджету, суд констатує наступне:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, наказом Міністерства енергетики і електрифікації України від 17.07.1995 року за № 123 (а.с.140) засновано Державну акціонерну енергопостачальну компанію "Закарпаттяобленерго" у формі відкритого акціонерного товариства (на базі Закарпатського обласного підприємства електричних мереж), та розпорядженням голови виконкому Ужгородської міської ради народних депутатів від 31.08.1995 року за № 242 (а.с.142-150) зареєстровано статут компанії.

Рішенням загальних зборів акціонерів від 7 жовтня 1998 року (протокол № 1) Державну акціонерну енергопостачальну компанію "Закарпаттяобленерго" у формі відкритого акціонерного товариства перетворено у відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго", та статут ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" зареєстрований розпорядженням міського голови Ужгородської міської ради від 30.10.1998 року за № 410 (а.с.151-159).

Організаційно правова форма ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" - юридична особа у формі відкритого акціонерного товариства (довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 136409, а.с.139).

На виконання Указу Президента України "Про заходи щодо підвищення ефективності управління електроенергетичним комплексом" від 22 січня 2004 року N 69, постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" від 22.06.2004 року за № 794 утворено Національну акціонерну компанію "Енергетична компанія України", шляхом передачі до статутного фонду НАК пакетів акцій, що належать державі у статутних фондах господарських товариств, в тому числі 75 відсотків пакета акцій ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго".

Згідно витягів з Реєстру власників іменних цінних паперів, наданого ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" як реєстратора власників іменних цінних паперів ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго", від 17.03.2009 року за № 148/АТЕ-063 (а.с.135-136) та від 12.08.2009 року за № 181/АТЕ-063 (а.с.137-138) частка у розмірі 75 відсотків цінних паперів у статутному капіталі ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" належить Національній акціонерній компанії "Енергетична компанія України".

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону 2939 органи ДКРС здійснюють державний фінансовий контроль (у формі державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування, згідно ч. 2 ст. 2 цього Закону) в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється) державне чи комунальне майно.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 ГК України суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.

Тобто, законодавством України чітко визначено перелік суб'єктів, щодо яких органи Державної контрольно-ревізійної служби мають повноваження (компетенцію) проводити ревізію фінансово-господарської діяльності. Такими суб'єктами є міністерства та інші органи виконавчої влади; державні фонди; бюджетні установи, суб'єкти, що діють на основі лише державної власності; суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів; підприємства та організації, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.

Згідно преамбули ГК України - правові основи господарської діяльності (господарювання) встановлює Господарський кодекс України. Відповідно до положень ст. ст. 79, 80 ГК України ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" є юридичною особою - господарським товариством у формі акціонерного товариства, та згідно ст. 85 цього кодексу ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" є власником, зокрема, майна, переданого йому у власність засновниками і учасниками як внески.

Згідно ст. 92 ГК України порядок створення та порядок діяльності окремих видів господарських товариств регулюються цим Кодексом, Цивільним кодексом України та іншими законами.

Вказані положення ГК України кореспондуються з відповідними положеннями Цивільного кодексу України (далі ЦК України), зокрема, ст. 83 (товариство є юридичною особою), ст. 84, ч. 2 ст. 113 (господарське товариство у формі акціонерного товариства), ст. 115 (є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу; продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяльності; одержаних доходів; іншого майна, набутого на підставах, що не заборонені законом. Вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом).

Відповідно до положень ст. 194 ЦК України та ст. 163 ГК України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам. Частиною 4 ст. 163 ГК України встановлено, що правовий режим цінних паперів визначається цим Кодексом та іншими законами.

Згідно ст. 4 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу" від 18 червня 1991 року № 1201 (чинний на час створення ДАЕК "Закарпаттяобленерго" та перетворення у ВАТ, втратив чинність згідно Закону України від 23.02.2006 року № 3480 - IV) акція - цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує дольову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.

Згідно ст. 4 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23 лютого 2006 року № 3480 IV (з наступними змінами та доповненнями), акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.

Згідно витягів з Реєстру власників іменних цінних паперів, наданого ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" як реєстратора власників іменних цінних паперів ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго", від 17.03.2009 року за № 148/АТЕ-063 (а.с.135-136) та від 12.08.2009 року за № 181/АТЕ-063 (а.с.137-138) частка у розмірі 75 відсотків цінних паперів у статутному капіталі ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" належить Національній акціонерній компанії "Енергетична компанія України".

Відповідно до ч. 1 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Тобто, корпоративними правами у відношенні акціонерного товариства володіють особи, які є власниками акцій, емітованих цим господарським товариством, - його учасники (акціонери).

При цьому форма права власності на акції, емітовані акціонерним товариством, і форма права власності на майно, яке належить цьому акціонерному товариству, є різними в силу того, що вказані акції та майно є окремими об'єктами права власності (в силу приписів ст. 85 ГК України, згідно якої власником майна, переданого господарському товариству засновниками і учасниками як внески є саме господарське товариство, а не засновники (учасники). Таким чином, згідно з наведеними положеннями законодавства, майно, передане засновниками (акціонерами) до статутного фонду господарського товариства, в тому числі й акціонерного, є власністю господарського товариства. При цьому, поняття "власник майна" та "власник корпоративних прав" не є тотожними і не означають, що власник корпоративних прав є в той самий час і власником майна.

Згідно з положеннями Конституції України та ст. ст. 325, 326, 327 ЦК України, право власності в залежності від суб'єктів права поділяється на право власності Українського народу, право приватної власності, право державної власності та право комунальної власності. Суб'єктом права приватної власності, згідно ст. 325 Цивільного кодексу України, є юридичні особи. Однією з ознак юридичної особи є майнова відокремленість. При створенні юридичної особи засновники наділяють її майном, закріплюючи його, як правило, на праві власності (п. 3.5.1. Статуту ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго"), та юридична особа як власник має право через свої органи володіти, користуватися та розпоряджатися майном (п. 3.4. Статуту). ЦК України встановлено, що господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу (ч. 1 ст. 115 ЦК України). В свою чергу, у учасників такого господарського товариства з'являються правомочності з управління корпоративними правами. Сукупність прав осіб, які виступають засновниками юридичної особи, охоплюється поняттям корпоративних прав, які згідно зі ст. 168 ГК України передбачають правомочності на участь таких осіб в управлінні господарською організацією, отриманні активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Однак, сукупність корпоративних прав осіб, які виступають засновниками, не передбачає права власності на майно, яким наділяється юридична особа, оскільки вона володіє, користується та розпоряджається таким майном. Тобто, суб'єктом права приватної власності не є засновники юридичної особи (які набувають лише корпоративних прав відносно такої юридичної особи), а є саме юридична особа, відповідно, у разі якщо держава володіє менше ніж 100 відсотками акцій статутного фонду, на таке акціонерне товариство мають поширюватися загальні положення про право власності недержавних юридичних осіб. Все майно такого акціонерного товариства (крім обєктів, що не увійшли до статутного фонду та знаходяться на його балансі) є його власністю, саме товариство є спільною частковою власністю її акціонерів, а не державною власністю.

Виходячи з вищенаведеного, ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" не підпадає під визначення суб'єкта господарювання державного сектору економіки, та в звязку з чим суд приходить до висновку, що проведення ревізії всієї фінансово господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" (яка не повязана з використанням ним бюджетних коштів та державного або комунального майна) суперечить нормам діючого законодавства.

При цьому, відповідно до положень ч. 1 ст. 2 Закону 2939 (в редакції Закону України від 15.12.2005 року за № 3202 IV, чинна з 01.01.2006 року) органи ДКРС вправі здійснювати контроль фінансово господарської діяльності підприємств і організацій, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно. Проведення ревізії позивача за пунктами 8 (цільове використання підприємством бюджетних коштів) та 9 (стан збереження державного майна) Програми ревізії фінансово господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" не суперечать вказаній нормі Закону 2939 та проведення перевірки позивача в цій частині є правомірним. Пункти 1 (загальні відомості про об'єкт контролю) та 2 (стан усунення порушень, виявлених попередніми перевірками, ревізіями) Програми є загальними та обов'язковими при проведені перевірки, в зв'язку з чим їх наявність не суперечить положенням Закону 2939 або інших актів, що регулюють порядок проведення ревізії.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем спростовано доводи позивача щодо порушення відповідачем порядку включення ревізії ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" до плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Закарпатській області за зверненнями правоохоронних органів та не спростовано таких доводів стосовно правомірності проведення ревізії фінансово - господарської діяльності ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" в цілому, як суб'єкта господарювання державного сектору економіки.

За наведених обставин, позов слід задовольнити частково, визнавши протиправними дії КРУ в Закарпатській області щодо проведення перевірки (ревізії) ВАТ ЕК "Закарпаттяобленерго" в частині пунктів 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12 Програми ревізії.

Згідно положень ст. 118 КАС України, слід скасувати заходи забезпечення адміністративного позову, вжитті ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2009 року

У відповідності до ч.3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Суд присуджує стягнути з державного (місцевого) бюджету на користь позивача сплачений судовий збір частково, у розмірі 1,70 грн., оскільки документально підтвердженими є витрати позивача зі сплати судового збору (державного мита) у розмірі 3, 40 грн. згідно платіжного доручення від 22.04.2009 року за № 2166 (а.с.2), та в зв'язку з відсутністю документально підтверджених судових витрат відповідача - судові витрати по справі на користь відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго" до Контрольно ревізійного управління в Закарпатській області про визнання протиправними дії Контрольно ревізійного управління в Закарпатській області щодо проведення перевірки (ревізії) відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго" за період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року, в уточненому (зміненому) предметі позову - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Контрольно ревізійного управління в Закарпатській області щодо проведення перевірки (ревізії) відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго" за період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року в частині пунктів 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12 Програми ревізії фінансово - господарської діяльності відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго".

3. В задоволені позову в іншій частині позовних вимог відмовити.

4. Заходи забезпечення адміністративного позову, вжитті ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2009 року, - скасувати.

5. Стягнути з державного (місцевого) бюджету на користь відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Закарпаттяобленерго" (Закарпатська область, м. Ужгород Оноківці, вул. Головна, 57 код 00131529) частину витрат зі сплати судового збору (державного мита) у сумі 1,70 грн. (одна гривна сімдесят копійок).

6. Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження , але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її проголошенн, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя С. І. Рейті