Справа № 686/8577/15-а
ЄУН 686/8577/15-а
справа 2-а/686/401/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2015 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в м. Хмельницькому та отримує пенсію по інвалідності. У лютому 2015 року вона звернулася до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням всіх складових її заробітної плати, які зазначені у наданій нею відповідачу довідці, в тому числі й «Інших виплат» на загальну суму 28770,35 гривень. Управлінням ПФУ в м. Хмельницькому їй було відмовлено у здійснені такого перерахунку, з посиланням на те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати не є надбавкою чи премією, відповідно до приписів ст.33 ЗУ «Про державну службу», а отже і не можуть бути включені у розрахунок її заробітку для обчислення її пенсії. Вважає такі дії відповідача незаконним, оскільки з усіх включених у довідку виплат, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексація були нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування. За таких обставин, відповідно до положень ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», вказані суми повинні бути враховані відповідачем під час обчислення розміру її пенсії. З урахування викладеного, просить суд зобовязати УПФУ в м. Хмельницькому здійснити перерахунок її пенсії, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань згідно довідки про її заробітну плату.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася. Подала заяву в якій просила справу розглянути за її відсутності.
В судове засідання представник відповідача не зявився, надав письмові заперечення в яких у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просив відмовити, посилаючись на їх безпідставність, а справу розглянути за його відсутності. Зазначив, що виплати, які отримувала позивач та які вона просить врахувати під час обчислення її пенсії, відповідно до положень ст.33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені як складова частина заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у УПФ України у м. Хмельницькому та з 30 грудня 2014 року їй була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 70% від заробітної плати державного службовця.
23 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії по заробітку, в якій просила до розрахунку розміру її заробітку, з якого має обчислюватися розмір її пенсії, включити складові її заробітної плати, зазначені у Довідці про заробітну плату від 29.12.2014 року № 08-28/4374/216 у колонці «Інші виплати» на загальну суму 28770,35 гривень.
Листом УПФУ у м. Хмельницькому від 27 лютого 2015 року № 116/д-12, за результатами розгляду вказаного звернення, ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку її пенсії. В обґрунтування прийнятого рішення відповідачем було зазначено, що відповідно до ст.33 Закону України «Про Державну службу» матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення, індексація заробітної плати не передбачена як складова заробітної плати, а тому не може бути врахована в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( на час призначення пенсії позивачу у редакції Закону -90 відсотків ).
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, діюче законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати без винятку, з яких справляється перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначену правову позицію підтримано практикою Верховного суду України у постанові від 20.02.2012 (справа №21-430а11), при вирішенні аналогічних справ за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того, відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).
Отже, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за №114/8713.
З матеріалів справи встановлено, що позивач звернулася до УПФУ в м. Хмельницькому з заявою про призначення їй пенсії державного службовця по інвалідності, надавши Довідку Управління НБУ у Хмельницькій області №08-28/4374/216 від 29.12.2014 року про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.12.2009 по 30.11.2014 року. У вказаній довідці міститься колонка «Інші виплати» (до складу якої включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів) згідно якої розмір вказаних виплат позивачеві склав 28770,35 гривень.
З огляду на викладене суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно з довідки Управління НБУ у Хмельницькій області від 29.12.2014 року № 08-28/4374/216 про складові заробітної плати позивача за період з 01.12.2009 по 30.11.2012 рік (надбавки та премії за останні 60 календарних місяців роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»).
На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи, що позивачем ОСОБА_1 при зверненні до УПФУ в місті Хмельницькому з заявою про призначення їй пенсії надала відповідачу довідку про складові заробітної плати, в якій були відображені всі необхідні відомості для призначення пенсії з заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески (довідка від 29.12.2014 року), суд приходить до висновку, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення тобто 30.12.2014 року.
Доводи відповідача про пропуск позивачем строку на звернення з вказаним позовом, суд не приймає до уваги, оскільки такий строк позивачем не пропущений (з даним позовом ОСОБА_1 звернулася до суду 30.04.2015 року, тобто у межах 6-ти місячного строку позовної давності, визначеного законом).
На підставі наведеного, Законів України «Про пенсійне забезпечення», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про державну службу», «Про оплату праці», керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 11, 71, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницький задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для призначення пенсії ОСОБА_1 протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 30 грудня 2014 року у розмірі 70 відсотків відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції закону на час призначення пенсії), включивши до сум заробітної плати, для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки Управління Національного банку України в Хмельницькій області від 29 грудня 2014 року № 08-28/4374/216 з урахуванням виплачених сум.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: