Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 липня 2015 р. № 623/1412/15-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рубан. В.В.,
за участі
секретаря судового засідання Салацької Я.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представники відповідачів - не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області щодо відмови про клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги;
- зобов'язати Ізюмську районну державну адміністрацію звернутися з клопотанням до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги;
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області стосовно ОСОБА_1 саме: відмову в призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду Ізюмському районі Харківської області вчинити дії, а саме перерахунок пенсії ОСОБА_1, і здійснювати пенсійні виплати йому як особі, яка була нагороджена почесною грамотою «Заслужений працівник транспорту України» за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність з моменту звернення з адміністративним позовом до суду;
Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 23.03.2015 року відкрито провадження в адміністративній справі №623/1412/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною бездіяльності суб'єктів владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 09.04.2015 року Адміністративну справу № 623/1412/15 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області направлено для розгляду за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області і отримує пенсію за вислугу років, як директор підприємства (професія) в розмірі 9007 грн. Вважає, що органами Пенсійного фонду та Ізюмською районної державною адміністрацією грубо порушуються його права на отримання пенсії в повному обсязі, оскільки при проведенні йому пенсійних виплат не враховуються і не беруться до уваги фактичні дані матеріалів пенсійної справи, а саме: щодо призначення додаткової пенсії за особливі заслуги у розмірі 25% прожиткового мінімуму на підставі Указу Президента України № 2715 від 20.03.2001 року про присвоєння позивачу почесного звання заслуженого працівника транспорту України. 20.03.2001 року Президентом України ОСОБА_2 позивачу присвоєно почесне звання заслуженого працівника транспорту України. 05.01.2015 року позивач звернувся до управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області для призначення йому як основної пенсії так і пенсії за особливі заслуги перед Україною. Рішенням № 1 від 05.02.2015 року управлінням пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області йому було відмовлено в призначенні пенсії, оскільки клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги було відхилено Ізюмською районною держаною адміністрацією Харківської області. Вказані дії відповідачів позивач вважає неправомірними.
В судовому засіданні позивач підтримав вимоги і доводи заявленого позову, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, у судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, в поданих до суду запереченнях проти позову заперечував, посилаючись на те, що рішенням № 1 від 05.02.2015 року Управління Пенсійного фонду в Ізюмському районі Харківської області дійсно відмовило ОСОБА_1 в пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25 % від прожиткового мінімуму визначеного для осіб які втратили працездатність, як особі, нагороджений почесним званням «Заслужений працівник транспорту України», у зв'язку з тим, що клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги було відхилено Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області. Ізюмською районною державною адміністрацією була надана відповідь про те, що клопотати до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 вищезазначеної пенсії не є можливим, у зв'язку з тим, що свою трудову діяльність ОСОБА_1 здійснював за межами району і області, а тому інформація про неї в Ізюмській райдержадміністрації відсутня. Справу просив розглядати у його відсутність.
Представник відповідача, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, у судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, в поданих до суду запереченнях проти позову заперечував, посилаючись на те, що порушення клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною є правом, а не обов'язком Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області та просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області і отримує пенсію за вислугу років.
Указом Президента України № 2715 від 20.03.2001р. ОСОБА_1 присвоєно почесне звання "Заслужений працівник транспорту України" (а.с.14)
14.11.2014 року ОСОБА_1 взято на облік, як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується довідкою № 582 від 14.11.2014 року.
05.01.2015 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області для призначення йому основної пенсії та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
05.02.2015 року Рішенням № 1 Управлінням пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25 % від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, як особі нагородженій почесним званням «Заслужений працівник транспорту України» (2001р.), в зв'язку з тим, що клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги було відхилено Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області (а.с.12).
05.03.2015 року Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області ОСОБА_1 надано відповідь за № 3-36/08-15, що клопотати до Харківської обласної державної адміністрації про призначення пенсії за особливі заслуги не є можливим, в зв'язку з тим, що свою трудову діяльність позивач здійснював за межами району і області, тому інформація про неї в Ізюмській райдержадміністрації відсутня. Видача розпорядження голови районної державної адміністрації з приводу призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною не передбачена чинним законодавством.
Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.200р. № 1767-III (далі Закон) передбачений порядок встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Відповідно до п.6 статті 1 Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "заслужений", почесним званням України "Мати-героїня", державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної ОСОБА_3 Української РСР або Грамотою Президії Верховної ОСОБА_3 Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення.
Статтею 4 вищезгаданого Закону передбачено, що пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону.
Згідно статті 8 Закону клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги порушується Президентом України, ОСОБА_3 Верховної ОСОБА_3 України, Прем'єр-міністром України, міністрами та керівниками інших центральних органів виконавчої влади, Главою Адміністрації Президента України, Керівником Апарату Верховної ОСОБА_3 України, Керівником Секретаріату Кабінету Міністрів України, ОСОБА_3 Рахункової палати, ОСОБА_3 Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, ОСОБА_3 Конституційного Суду України, ОСОБА_3 Верховного Суду України, головами вищих спеціалізованих судів України, Генеральним прокурором України, ОСОБА_3 Національного банку України, ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, головами обласних, Київської і Севастопольської міських рад у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги особам, зазначеним у пунктах 2, 6 - 8 статті 1 цього Закону, порушуються особами, зазначеними у частині першій цієї статті, або головами районних, районних у містах державних адміністрацій та міськими головами міст обласного значення.
Відповідно до статті 9 зазначеного Закону клопотання про призначення пенсії за особливі заслуги подається у відповідні органи виконавчої влади, зазначені у статті 2 цього Закону, які розглядають його в місячний строк з дня подання документів.
Рішення про встановлення пенсії за особливі заслуги або про відмову в її встановленні, прийняте відповідними органами виконавчої влади, зазначеними у статті 2 цього Закону, повідомляється не пізніше 10 днів після його прийняття громадянам, які звернулися за встановленням пенсії за особливі заслуги, і посадовим особам, які порушили клопотання.
Згідно з ч. 2 ст. 2 вказаного Закону особам, зазначеним у пунктах 2, 6 - 8 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Органи виконавчої влади, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, здійснюють підготовку документів для встановлення пенсій за особливі заслуги.(ч.3. ст. 2)
Відповідно до статті 12 зазначеного Закону пенсії за особливі заслуги виплачуються за місцем проживання пенсіонера в порядку, визначеному законодавством України.
Окрім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 р. № 378 затверджено Порядок порушення клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Зазначеним Положенням визначений механізм порушення клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною (далі - клопотання).
Клопотання порушується посадовими особами, зазначеними у статті 8 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".
До клопотання додаються: 1) для призначення пенсії особі, яка має особливі заслуги перед Україною: копії документів, що підтверджують такі заслуги; копія сторінки паспорта із зазначенням прізвища, імені та по батькові особи українською мовою. Копії документів, що додаються до клопотання, засвідчуються в установленому порядку.
Як зазначив в судовому засіданні позивач, що не заперечувалось відповідачами в їх письмових запереченнях, ним були надані всі необхідні документи для призначення вказаної пенсії.
Проаналізувавши наведені норми, суд прийшов до висновку, що Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області, як органом, на якого Законом "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" покладені повноваження щодо звернення з клопотанням про призначення пенсії за особливі заслуги, неправомірно відмовлено позивачу в порушенні вказаного клопотання до Харківської обласної державної адміністрації, як органу що встановлює вказані пенсії, з підстав здійснення позивачем трудової діяльність за межами району та області, оскільки відповідно до статті 12 зазначеного Закону такі пенсії виплачуються за місцем проживання пенсіонера в порядку, визначеному законодавством України та їх призначення не пов'язане з місцем здійснення трудової діяльності.
Отже, суд вважає, що Ізюмська районна державна адміністрація Харківської області відмовляючи позивачу в порушенні клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення пенсій за особливі заслуги діяла без дотримання п.1,2 ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області щодо відмови в порушенні клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги та зобов'язання Ізюмську районну державну адміністрацію Харківської області подати клопотанням до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги є такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області стосовно ОСОБА_1, саме: відмову в призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає наступне:
Як зазначалось вище, рішенням № 1 від 05.02.2015р. Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області було відмовлено позивачу в призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною, в зв'язку з тим, що клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги відхилено Ізюмською районною державною адміністрацією.
Крім того, як встановлено судовим розглядом, рішення про встановлення пенсії за особливі заслуги або про відмову в її встановленні, приймається відповідними органами виконавчої влади, в даному випадку Харківською обласною державною адміністрацією, а вже на підставі такого рішення орган пенсійного фонду призначає вказану пенсію, зазначене рішення відносно позивача ще не приймалося.
Таким чином, суд не вбачає в оскаржених діях Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі протиправності, з огляду на що в задоволенні позовних вимог в цій частині належить відмовити.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду в Ізюмському районі Харківської області вчинити дії, а саме перерахувати пенсії ОСОБА_1, і здійснювати пенсійні виплати йому як особі, яка була нагороджена почесним званням «Заслужений працівник транспорту України» за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність з моменту звернення з адміністративним позовом до суду, суд зазначає наступне:
З огляду на наведене вище, суд вважає, що до прийняття рішення Харківською обласною державною адміністрацією про встановлення пенсії за особливі заслуги позбавлений можливості зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі здійснити перерахунок пенсії позивача і здійснювати пенсійні виплати йому як особі, яка була нагороджена почесним званням «Заслужений працівник транспорту України» за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Суд зауважує, що обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі здійснити перерахунок пенсії позивача і здійснювати пенсійні виплати йому як особі, яка була нагороджена почесним званням «Заслужений працівник транспорту України» за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність не є належним та достатнім способом судового захисту такого права у спірних правовідносинах.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Суд зазначає, що прийняття рішення про встановлення пенсії за особливі заслуги законодавцем віднесено до виключної компетенції Харківської обласної державної адміністрації.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, вказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.
Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З урахуванням вище викладеного суд доходить висновку про необхідність позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково, визнати неправомірними дії Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області щодо відмови в порушенні клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги та зобов'язати Ізюмську районну державну адміністрацію Харківської області подати клопотанням до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги, в іншій частині позовних вимог відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Визнати неправомірними дії Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області щодо відмови в порушенні клопотання до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги.
3. Зобов'язати Ізюмську районну державну адміністрацію Харківської області подати клопотанням до Харківської обласної державної адміністрації про призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанова виготовлена 14.07.2015 р.
Суддя Рубан В.В.