ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" квітня 2015 р.Справа № 922/1270/14
Господарський суд Харківської області у складі:
головуючий суддя Аюпова Р.М.
судді: Бринцев О.В. , Жельне С.Ч.
при секретарі судового засідання Лобові Р.М.
розглянувши справу
за позовом Управління песійного фонду України у Орджонікідзевському районі м. Харкова, м. Харків до Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" м. Харків про стягнення 16021,38 грн. за участю представників сторін:
Представник позивача - Дмитренко Т.О., дов. від 05.01.2015 року.
Представник відповідача - Тюменцев В.Ю., дов. від 22.12.2014 року.
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, звернувся з позовом до відповідача - Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе" про стягнення заборгованості по відшкодуванню суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших актів за грудень місяць 2013 року та січень-лютий місяці 2014 року в сумі 16021,38 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач, ПАТ "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе", зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова за реєстраційним номером № 0747.
Так, позивач, посилаючись на розрахунок суми заборгованості, копії довідок про підтвердження пільгових пенсій, а також на копії довідок про виплачені пенсії, зазначає, що ПАТ "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе" має поточну заборгованість по відшкодуванню суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за грудень місяць 2013 року та січень - лютий місяці 2014 року.
Рішенням господарського суду Харківської області від 13.10.2014 (головуючий суддя - Калініченко Н.В., судді: Добреля Н.С., Макаренко О.В.) у справі № 922/1270/14 позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова до Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" про стягнення 16021,38 грн. задоволено повністю: стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість по відшкодуванню суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших актів, за грудень 2013 року та січень-лютий 2014 року в сумі 16 021 грн. 38 коп.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 02.12.2014 (головуючий суддя - Шепітько І.І., судді: Івакіна В.О., Медуниця О.Є.) апеляційну скаргу ПАТ "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" залишено без задоволення, рішення господарського суду Харківської області від 13.10.2014р. - без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 18.02.2015р. постанову Харківського апеляційного господарського суду від 02.12.2014 та рішення господарського суду Харківської області від 13.10.2014 у справі № 922/1270/14 - скасовано. Справу № 922/1270/14 передано на новий розгляд до господарського суду Харківської області.
12.03.2015р. автоматизованою системою документообігу господарського суду Харківської області справу призначено для розгляду судді Аюповій Р.М.
Розпорядженням заступника голови господарського суду від 13.03.2015р. для розгляду справи призначено колегію суддів: головуючий суддя Аюпова Р.М., судді Бринцев О.В., Жельне С.Ч.
Ухвалою господарського суду від 13.03.2015р. справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 30.03.2015р. об 11:45 год.
У судовому засіданні 30.03.2015р. оголошувалась перерва до 09.04.2015р. о 12:00 год.
У судовому засіданні 09.04.2015р. представник позивача позов підтримав, наполягав на його задоволенні. Через канцелярію суду надав додаткові докази по справі (вх. № 14230), які колегією суддів долучені до матеріалів справи.
Представник відповідача у судовому засіданні 09.04.2015р. проти позову заперечував, через канцелярію суду надав додаткові пояснення по справі (вх. № 14214), які колегією суддів долучені до матеріалів справи.
У судовому засіданні 09.04.2015р. сторони наголосили на тому, що ними надані всі необхідні для розгляду справи докази та вважають за можливе розглянути справу по суті в даному судовому засіданні.
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Публічне акціонерне товариство "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова (реєстраційний номер 0747).
Так, відповідачем впродовж 2001-2004 років надавались довідки про науково-технічну діяльність колишнім працівникам заводу: Васильченко В.В., Скрипник І.А., Орінічев С.І., Іволгін В.Л., Шабадаш Б.І., Торбаков Б.О., Яковлєва Н.М., Дмитренко Н.О., Кравець В.С., Родіонов Ю.М., Ким П.С., Гришин І.Я., Кальченко Б.І., Гніденко А.С., які займалися науково - технічною діяльністю, об'єм якої складав не менше ніж 75-90% загального об'єму робіт, що надавало право на призначення їм пенсії згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Пенсійним Фондом на адресу заводу направлялись повідомлення № 2561/1-03/32 від 12.12.2013, № 86/1-03/32 від 14.01.2014, № 105/1-03/32 від 16.01.2014, № 415/1-03/32 від 11.02.2014 про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Проте, Відповідач, отримавши дані повідомлення, добровільно заборгованість за грудень 2013 року та січень - лютий 2014 року. в сумі 16021,38 грн. не відшкодував.
Дані обставини стали підставою для звернення позивача з відповідним позовом до господарського суду Харківської області.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення", громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За приписом ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсійне забезпечення, відповідно до цього Закону, здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Порядок призначення пенсій конкретизовано постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005р. "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно зі ст. 49 Кодексу Законів про працю України (в редакції від 01.08.2001 року), власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові, на його вимогу, довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації, із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Cт.1 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (в редакції, чинній на час призначення пенсій) наведені визначення основних термінів Закону, зокрема:
- наукова діяльність - інтелектуальна творча діяльність, спрямована на одержання і використання нових знань. Основними її формами є: фундаментальні та прикладні наукові дослідження;
- науково-технічна діяльність - інтелектуальна творча діяльність, спрямована на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій. Її основними формами (видами) є: науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання.
Законодавство України про наукову і науково-технічну діяльність складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у процесі здійснення такої діяльності (ст.3 Закону)
Статтею 22 Закону визначено, що правовий режим наукового і науково-технічного результату, як об'єкта права інтелектуальної власності, визначається законами України.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги, у разі виходу на пенсію, відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України, з урахуванням положень ст. 22-1, 22-2 цього Закону.
Відповідно до матеріалів справи, наукові пенсії було призначено особам, які здійснювали наукову діяльність на підприємстві відповідача в такі періоди:
Торбаков Б.О. - серпень 1957 - квітень 2000 року;
Шабадаш Б.І. - липень 1957- 16.11.1990 року;
Яковлєва Н.М. - червень 1950 - 1985 року;
Дмитренко Н.О. - липень 1975 - вересень 1990 року;
Родіонов Ю.М. - лютий 1961 - лютий 200 року;
Кравець В. С. - квітень 1967 - 1992 року;
Ким П.С. - вересень 1974 - червень 1984 року;
Гришин І.Я. - січень 1973 - лютий 1990 року;
Кальченко Б.І. - вересень 1968 - квітень 1974 року;
Гніденко A.C. - травень 1975 - жовтень 1995 року;
Орінічев С.І. - жовтень 1979 - березень 1984 року;
Скрипник I.A. - травень 1974 - жовтень 1995 року;
Васильченко В.В. - травень 1957 - травень 1975 року.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на протязі 2001 - 2004 р. р. надавались довідки про науково - технічну діяльність працівників заводу, з зазначенням дати, коли було призначено наукову пенсію, а саме: Васильченко В.В. - 05.12.2002р., Скрипник І.А. - 30.01.2003р., Орінічев С.І. - 23.10.2004р., Шабадаш Б.І.-10.12.2002р., Торбаков Б.О. - 12.12.2002р., Яковлєва Н.М. - 23.10.2003р., Дмитренко Н.О. - 12.06.2003р., Кравець В.С.- 12.05.2003р., Родіонов Ю.М. -09.01.2003р., Ким П.С. - 22.04.2002р., Гришин І.Я. -13.08.2001р., Кальченко Б.І. - 30.10.2000р., Гніденко А.С.- 10.07.2003р., які займалися науково - технічною діяльністю, об'єм якої складав не менше ніж 75-90% загального об'єму робіт, що надавало право на призначення їм пенсії, відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" .
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовано сторонами у судових засіданнях, всі вищезазначені наукові діячі працювали на підприємстві відповідача та займалися проведенням науково-технічної та науково-вишукувальної праці та впровадженням у виробництво відповідача нових технологій по виготовленню автотранспорту, сільськогосподарської, військової та спеціальної техніки. Розроблені науковцями об'єкти промислової власності та результати їх технічної діяльності використовувались та використовуються і досі на підприємстві відповідача.
Даний факт не спростований сторонами у судових засіданнях.
Факт призначення та виплати пенсії підтверджується довідками про виплачені пенсії.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (в редакції чинній на час призначення пенсій), перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги, у разі виходу на пенсію, відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України. Право на призначення пенсій, відповідно до цього Закону поширюється і на осіб, які, на момент звернення за призначенням пенсії, працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність " (в редакції чинній на час призначення пенсій), пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2001р. №1571 "Про затвердження переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги у разі виходу на пенсію, відповідно до ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (чинній на час призначення пенсій) до переліку також увійшли підприємства, виробничі об'єднання, заклади охорони здоров'я, інші установи, організації, не зазначені в пунктах 1-3 цього переліку.
Відповідно до ст. 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення", призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Тому, на підставі наданих відповідачем довідок, органами пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій, виносились розпорядження про призначення наукових пенсій, відповідно до ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Як свідчать матеріали справи, розпорядження УПФУ, винесені в межах своєї компетенції, про призначення працівникам заводу наукових пенсій, відповідачем не оскаржувались та є чинними.
Згідно з положеннями пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. № 384/2011, Пенсійний фонд України - є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Згідно з положеннями пункту 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України, в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України N 8-2 від 30.04.2002р., Управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі , що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Таким чином, будь-які рішення, дії та бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, як суб'єкта владних повноважень, підлягають оскарженню в загальному порядку, за використанням адміністративного або судового способу захисту невизнаних, оспорюваних, невизнаних прав.
Відповідно до Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств та організацій, згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою КМУ від 13.12.2000р. № 1826 - фінансування витрат на виплату різниці у розмірі пенсії працівникам державних не бюджетних підприємств та організацій, які сплачують Пенсійному фонду кошти на виплату зазначеної різниці.
Пунктом 6 цього Порядку встановлено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації фінансування різниці у розмірі пенсії здійснюється за рахунок коштів правонаступників.
Аналогічні правові норми містяться також у п. 2 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-V рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою КМУ№ 372 від 24.03.2004р., за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50% різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-V рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу ІІІ-V рівнів акредитації фінансування різниці у розмірі пенсії здійснюється за рахунок коштів правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Щодо частини 33 статті 24 Закону, то це норма, яка не встановлює імперативний перелік суб'єктів, а лише доповнює його; встановлює додаткове коло суб'єктів відповідних пенсійних правовідносин. Суд наголошує, що дана частина стосується врегулювання пенсійних правовідносин, адже визначає додаткове коло тих суб'єктів (наукових працівників), які мають право на призначення спеціальної пенсії, а не адміністративних правовідносин між Управлінням і Відповідачем.
Частиною 4 ст. 24 Закону (в редакції чинній на час призначення пенсії) встановлено, що пенсія науковому (науково - педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловіки - за наявності стажу роботи на менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років, жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1571 від 22.11.2001р. "Про затвердження переліку посад наукових (науково - педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги, у разі виходу на пенсію, відповідно до ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність" (в редакції чинній на час призначення пенсії) також увійшли підприємства, виробничі об'єднання, заклади охорони здоров'я, інші установи, організації, не зазначені в пунктах 1-3 цього переліку.
Відповідно до рішення Вищого адміністративного суду України по справі № к-3261/08 від 23.02.2011р., для призначення пенсії наукового працівника, необхідно досягнути пенсійного віку, мати статус наукового працівника, наявність стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи на посадах, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України, не менше 20 років.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України № 637 від 12.08.1993р., особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників, а саме у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії: на пільгових умовах або вислугу років, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу. Зокрема, у довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи.
Відповідно до пункту 2.24. Порядку, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, пенсії, відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування, особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу (тобто це - документи про стаж, що визначені Порядком № 637, індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01липня 2000 року).
Згідно з пунктом 4.2.Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1. перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2. перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3. перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);
4. видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з пунктом 4.3. Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію. розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без рахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 Порядку №22-1, право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Обов'язковими умовами для призначення пенсії, відповідно до ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність" є:
1. Наявність у особи статусу наукового працівника.
2. Наявність вищої освіти.
3. Перебування на посаді, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України.
4. Підрозділ, в якому працює особа, повинен займатися науковою діяльністю.
5. Наукова діяльність в підрозділі повинна становити 70% від основного обсягу робіт.
Отже, до повноважень управління Пенсійного фонду України відноситься перевірка правильності оформлення та змісту довідки, яка підтверджує спеціальний стаж для призначення пенсії, як науковому працівнику, відповідно до чинного законодавства України.
З матеріалів справи вбачається, що робітники відповідача, надали до управління належним чином оформлені за формою та змістом довідки про науково - технічну діяльність, за якими призначено пенсії, відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», правильність оформлення та змісту яких була перевірена позивачем.
Відповідно до п.5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-V рівнів акредитації розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначену законодавством.
Наказом Міністерства машинобудування, військово - промислового комплексу і конверсії України "МІНМАШПРОМ України" за № 1656 від 22.12.1994р., згідно Указу Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15.06.1993р. та «Положення про порядок корпоратизації», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.1993р. № 508, створено на базі Державного Підприємства «Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе» Відкрите акціонерне товариство «Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе».
Розпорядженням Виконавчого комітету Орджонікідзевської районної ради народних депутатів від 30.12.1994р. №347 зареєстроване Відкрите акціонерне товариство «Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе», як правонаступника, Державного Підприємства «Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе».
24.07.2013р. було змінено назву з Відкритого акціонерного товариства «Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе» на Публічне акціонерне товариство «Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе».
Як встановлено господарським судом та вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Харківської області від 31.05.2007 року у справі № Б-39/109-07 порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе".
Відповідно до п.6 Порядку №1826, у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації, фінансування різниці у розмірі пенсії здійснюється за рахунок коштів їх правонаступників.
Позивачем на адресу відповідача направлялись повідомлення № 2561/1-03/32 від 12 грудня 2013 року, № 86/1-03/32 від 14 січня 2014 року, № 105/1-03/32 від 16 січня 2014 року, № 415/1-03/32 від 11 лютого 2014 року про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, які відповідачем добровільно не відшкодовані.
Зважаючи на вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи те, що відповідачем не було спростовано встановлених фактів, які повідомлені позивачем стосовно заявленої до стягнення заборгованості з відшкодування суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність " і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших актів за грудень місяць 2013 року та січень-лютий місяці 2014 року в сумі 16021,38 грн., колегія суддів господарського суду Харківської області приходить до висновку, що позовні вимоги є нормативно та документально доведеними, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Колегія суддів зазначає, що аналогічна правова позиція викладена у Постанові Вищого Господарського суду України від 18.02.2015 року у справі №922/3082/14, Постанові Вищого Господарського суду України від 02.02.2015 року у справі №922/2468/14, Постанові Вищого Господарського суду України від 03.02.2015 року у справі №922/4169/13.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керуючись ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої витрати по сплаті судового збору у даній справі в розмірі 1827,00 грн. покладаються на відповідача.
З огляду на наведене та керуючись статтями 1, 4, 4-2, 4-3, 12, 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 65, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе", 61007, м. Харків, проспект Московський, будинок 275, (код ЄДРПОУ 05750295) на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, 61089, м. Харків, вулиця 2-ої П'ятирічки, будинок 36 (р/р 256083122091 в ХОУ ВАТ "Державний ощадний банк", код ЄДРПОУ 22645252, МФО 351823) заборгованість по відшкодуванню суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших актів за грудень місяць 2013 року та січень-лютий місяці 2014 року в сумі 16021,38 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе", 61007, м. Харків, проспект Московський, будинок 275, (код ЄДРПОУ 05750295) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - управління державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова, вул. Бакуліна 18, м. Харків, 61166, код. ЄДРПОУ 37999654, рахунок 31215206783003, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001) судовий збір у розмірі 1827,00 грн.
Повне рішення складено 14.04.2015 р.
Головуючий суддя Суддя Суддя Р.М. Аюпова О.В. Бринцев С.Ч. Жельне
справа № 922/1270/14