ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2015 року Справа № 803/365/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Новак Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Луцький міський центр зайнятості (далі - Луцький МЦЗ) звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, отриманих як допомога по безробіттю за період професійного навчання в сумі 590,88 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач з 28.10.2014 року була зареєстрована у Луцькому міському центрі зайнятості як безробітна, у зв'язку з чим 30.10.2014 року між Луцьким МЦЗ та ОСОБА_1 був укладений договір №035014103000009 про направлення відповідачки на професійне навчання до Луцького кооперативного коледжу Львівської комерційної академії за професією «продавець продовольчих товарів» зі строком навчання з 30.10.2014 року по 01.04.2015 року. Однак ОСОБА_1 не виконала умов договору, а саме: не пройшла повного курсу навчання, не відвідувала заняття без поважних причин, у зв'язку із чим наказом №164-од від 02.12.2014 року її відраховано з навчання. Луцьким МЦЗ прийнято рішення про повернення відповідачем коштів, затрачених на її навчання в розмірі 590,88 грн., проте остання в добровільному порядку їх не повернула.
Представником позивача 11.03.2015 року за вхідним номером №3167/15 подано до суду клопотання про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує повністю.
Від відповідача надійшла 11.03.2015 року за вх. №3162/15 заява про слухання справи у її відсутності. Позовні вимоги визнає.
У зв'язку з цим, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача або його представника, оскільки судом вжиті всі передбачені заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Разом з тим, частиною 1 статті 41 КАС України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням наведеного, справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України "Про зайнятість населення".
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI професійне навчання зареєстрованих безробітних - професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, разом з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, молоді та спорту та за погодженням з репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців відповідно до законодавства про соціальний діалог.
Професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. Стаття 2 Закону України "Про зайнятість населення" визначає, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28.10.2014 року зареєстрована в Луцькому МЦЗ як така, що шукає роботу, їй надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю.
Відповідно до договору від 30.10.2014 року №035014103000009, укладеного між Луцьким міським центром зайнятості та ОСОБА_1, відповідач направлена на професійне навчання до Луцького кооперативного коледжу Львівської комерційної академії за професією «продавець продовольчих товарів» зі строком навчання з 30.10.2014 року по 01.04.2015 року.
Наказом директора Луцького кооперативного коледжу ЛКА від 02.12.2014 року №164-од ОСОБА_1 відраховано з перепідготовки професійного навчання «продавець продовольчих товарів» у зв'язку із академічною заборгованістю з теоретичного та виробничого навчання.
Згідно із пунктом 3.1.1. договору від 30.10.2014 року №035014103000009, у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), безробітний відшкодовує територіальному органу, який уклав з ним договір на професійне навчання, суму витрат на професійне навчання, проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку, проживання у період навчання. Пунктом 3.1.2 встановлено, що якщо безробітний відмовляється добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Як вбачається з частини другої статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним з видів соціальних послуг є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Відповідно до ст. 1 ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення», державна служба зайнятості організовує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання.
Частиною 2 ст. 24 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 31 травня 2013 року № 318/655, у разі припинення безробітним професійного навчання без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) безробітний відшкодовує територіальному органу, який уклав з ним договір на професійне навчання, суму витрат на професійне навчання, проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку, проживання у період навчання.
Судом встановлено, що витрати Луцького міського центру зайнятості на професійне навчання ОСОБА_1 становлять 590,88 грн., що підтверджується розрахунком вартості навчання.
Доказів про сплату коштів в сумі 590,88 грн. центру зайнятості відповідач суду не подала.
Оскільки ОСОБА_1 не виконала умов договору від 30.10.2014 року №035014103000009, не пройшла повного курсу професійного навчання без поважних причин, кошти, затрачені державою на її професійне навчання не повернула, тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов про стягнення із ОСОБА_1 коштів в розмірі 590,88 грн. підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 11, 17, 41, 128, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 1, 7, 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», статті 19, 24, 35 Закону України «Про зайнятість населення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серія НОМЕР_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в користь Луцького міського центру зайнятості (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ярощука, будинок 2, ідентифікаційний код 13352315) 590 (п'ятсот дев'яносто) гривень 88 копійок коштів затрачених державою на її навчання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 16 березня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич