ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2015 року справа № 823/3973/14
11 год. 43 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Паламара П.Г.,
при секретарі - Овсієнку О.І.,
за участю позивача ОСОБА_1 - особисто, представника відповідача Кайдаш Т.М. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якій просить визнати неправомірною відмову відповідача у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля марки «АУДІ - А6», 2003 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1; зобов'язати відповідача надати дозвіл (розпорядження) на перереєстрацію вищевказаного автомобіля на ім'я позивача.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що 01.12.2006 його дід ОСОБА_3, який проживав і зареєстрований з ним за однією адресою, отримав в якості гуманітарної допомоги автомобіль «АУДІ - А6» випуску 10.03.2003. ІНФОРМАЦІЯ_2 дід ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 09.10.2014. 11.12.2014 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про надання дозволу на перереєстрацію автомобіля «АУДІ - А6» 2003 року випуску. 19.12.2014 позивачу відмовлено в наданні такого дозволу, за відсутності необхідних підстави. Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду за захистом прав позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що позивачу правомірно відмовлено у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
31.10.2006 ОСОБА_4 подарував Головному управлінню праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, як гуманітарну допомогу, автомобіль «АУДІ - А6» 2003 року випуску, для передачі його інваліду ОСОБА_3.
Рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 16.11.2006 №26/ГД-2751/К, автомобіль марки «АУДІ - А6», 2003 року випуску, кузов № НОМЕР_2, об'єм двигуна 1781 см. куб., визнаний гуманітарною допомогою.
На підставі митної декларації № 902000003/6/030362 від 01.12.2006 самоходом через Черкаську митницю на адресу Головного управління доставлено гуманітарну допомогу - автомобіль «АУДІ - А6» 2003 року випуску, митною вартістю 79325,40 грн.
04.12.2006 ОСОБА_3 письмово звернувся до Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про передачу йому вищезазначеного предмету гуманітарної допомоги в тимчасове користування.
Після митного оформлення автомобіль марки «АУДІ - А6» передано в тимчасове користування ОСОБА_3 з правом передачі керування членам його родини та зареєстровано в УДАІ УМВС України в Черкаській області.
На підставі рішення колегії Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 24.11.2006 № 13-4 право керування автомобілем «АУДІ - А6» передано онуку ОСОБА_3 ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 09.10.2014.
11.12.2014 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про надання дозволу на перереєстрацію автомобіля «АУДІ - А6» 2003 року випуску.
Листом від 19.12.2014 №05-0830/17 Департамент соціального захисту населення роз'яснив ОСОБА_1, що згідно з п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року №999, після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через головне управління соціального захисту і користувався менше ніж 10 років, може бути переданий у власність одному з членів сім'ї інваліда за рішенням Мінсоцполітики за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля, які повинні бути сплачені членом сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда протягом шести місяців з дня смерті інваліда.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Відповідно до ст. 9 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції, закону України, міжнародному договору або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, норми Конституції України є нормами прямої дії. Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Стаття 41 Конституції України передбачає, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою КМУ від 19.07.2006 року № 999 із змінами та доповненнями після смерті інваліда автомобіль, отриманий як гуманітарна допомога, крім випадків, зазначених в абзацах першому - п'ятому п. 16 цього Порядку, повертається головному управлінню праці та соціального захисту населення, і передається підприємству, що здійснює заготівлю металобрухту або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку. Відповідно до абзаців першого - п'ятого п. 16 цього Порядку автомобіль, строк експлуатації якого більше, ніж 10 років, залишається члену сім'ї, який на час смерті інваліда проживав і був зареєстрованим за місцем проживання інваліда; автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, після смерті інваліда залишається у користуванні його сім"ї, якщо в ній є інвалід, який має підстави для забезпечення автомобілем згідно з п. 3 цього порядку.
Відповідно до абзацу 1 п.16 Постанови КМ України №999 від 19.07.2006 року «Про затвердження порядку забезпечення інвалідів автомобілями» після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції, строк експлуатації якого більше ніж 10 років, залишається безоплатно члену сім'ї, який на час смерті інваліда був зареєстрований за місцем реєстрації інваліда.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 на час смерті ОСОБА_3 (діда) був зареєстрований та проживав з ним за однією адресою. Даний факт підтверджується копією будинкової книги для прописки (реєстрації) громадян, які проживають у АДРЕСА_1 та копією паспорта позивача, що містяться в матеріалах адміністративної справи.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства, в свою чергу, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (стаття 2 КАС України).
Виходячи з повноважень, наданих суду статтями 11, КАС України, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд приймає постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, ст. ст. 158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля марки «АУДІ - А6», 2003 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації надати дозвіл (розпорядження) на перереєстрацію автомобіля марки «АУДІ - А6», 2003 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар
повний текст постанови виготовлено 25 лютого 2015 року