УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2015 року Справа № 876/11641/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Качмара В.Я., Мікули О.І.,
з участю секретаря Волошин М.М.,
представника позивача Думич Н.Я.,
представника відповідача Чабана О.С.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року у справі за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області про скасування рішення,-
в с т а н о в и в :
Львівське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області про скасування рішення.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області від 14.05.2014 №0005381703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахування штрафу на суму 5892,72 грн. та пені на суму 454,60 грн.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Державна податкова інспекція у Франківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову, оскільки рішення від 14.05.2014 року №0005381703 прийняте з дотриманням вимог пп.2 п.7.2, п.7.5 розділу VII Інструкції №455 Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Представник Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Представник Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечила, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року залишити без змін.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Як вбачається з рішення відповідача від 14.05.2014 року №0005381703 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, до позивача застосовано штраф в розмірі 6003 грн. 62 коп. та нараховано пеню в розмірі 466 грн. 80 коп. за період з 22.10.2013 року по 31.03.2014 року.
Судом встановлено, що 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), відповідно до статті 4 якого позивач є платником єдиного внеску.
З 01.10.2013 року Міністерство доходів і зборів України розпочало процедуру адміністрування єдиного внеску на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування. Так, Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Інструкція № 455).
Згідно підпункту 6 пункту 4.3. Інструкції № 455 нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця.
Відповідно до абз.1 ч.5 ст.9 Закону України № 2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Згідно Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19.09.2013р. № 493/815 для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску територіальні органи Міндоходів відкривають рахунок 3719 на балансі Головних управлінь державної казначейської служби України в областях.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач 02.10.2013 року звернувся до ДПІ у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів з проханням надати інформацію не про відкриті рахунки для сплати єдиного соціального внеску, однак такої не отримав.
Натомість, на офіційному сайті Міндоходів станом на 02.10.2013 оприлюднено рахунок, відкритий СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів у Головному управлінні державної казначейської служби України у Львівській області за № 37195201002806.
Тому, на виконання положень Закону №2464-VI та у строки визначені для сплати єдиного соціального внеску, Львівське обласне відділення Фонду 03.10.2013 року перерахувало єдиний соціальний внесок на рахунок за №37195201002806, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Львівській області за вересень-жовтень 2013.
22.10.2013 року позивач звернувся із листом №02-16-2119 до начальника СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів, в якому зазначив, що в жовтні 2013 помилково перераховано єдиний соціальний внесок на рахунок СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів в сумі 107107,09 грн. та просить повернути дані кошти для подальшого перерахування ДПІ у Франківському районі.
В подальшому, 31.10.2013 року та 01.11.2013 року позивачем перераховано на рахунок ДПІ у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області єдиний соціальний внесок в сумі 107107,09 грн., що був помилково перерахований на рахунок СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів, що підтверджується платіжними дорученнями від 31.10.2013 №552 та від 01.11.2013 №558 відповідно.
Частиною 11 статті 9 Закону України № 2464 встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України № 2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, частиною 10 статті 25 цього Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Під недоїмкою, згідно п.6 ст. 1 Закону України №2464 розуміється сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, Законом України № 2464 виключно визначені правопорушення, за вчинення яких до правопорушника застосовуються штрафні санкції. Зокрема таким порушенням є несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем сплачено єдиний внесок нарахований за відповідний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки Управління.
Аналогічної правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України, про що ним зазначено в ухвалі від 19.03.2014 року (справа № К/800/30622/13).
При цьому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції рол правомірність рішення ДПІ у Франківському районі мЛьвова Головного Управління Міндоходів у Львівській області від 14.05.2014 №0005381703 в частині застосування штрафу на суму 110, 90 грн. та пені на суму 12,20 грн.,
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року у справі № 813/6072/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді В.Я.Качмар
О.І.Мікула
Повний текст ухвали виготовлений 12 лютого 2015 року.