Постанова № 42525922, 27.01.2015, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
524/9828/14-а
Номер документу
42525922
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 524/9828/14-а

ПОСТАНОВА

І м е н е м У к р а ї н и

27.01.2015 року м.Кременчук

Автозаводський районний суд м. Кременчук Полтавської області в складі:

головуючого судді - Андрієць Д.Д.

за участю секретаря - Бєлєнького О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчук справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальності «ТРК «Кременчук» до Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування окремих положень рішення суб'єкта владних повноважень, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «ТРК «Кременчук» звернулося до Автозаводського районного суду м. Кременчука з позовом до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання підпункту 6.2.4 пункту 6.2, підпункту 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року протиправним та їх скасування.

Позивач свої вимоги обґрунтував тим, що пунктом 7 рішення Кременчуцької міської ради «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року було вирішено затвердити ТОВ «ТРК «Кременчук» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці. Вирішено передати ТОВ «ТРК «Кременчук» за умови виконання п. 7.2 цього рішення, в оренду строком на 15 років земельну ділянку площею 149 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці.

У відповідності до п.7.2.4 даного рішення ТОВ «ТРК «Кременчук» зобов'язано в місячний термін після дня державної реєстрації права оренди земельної ділянку: перерахувати до 3% від нормативної грошової оцінки землі та сплатити орендну плату за земельну ділянку за період з 14.01.2008 року по 24.11.2008 року; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки землі за період з 29.06.2013 року до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.

Пунктом 6 рішення Кременчуцької міської ради «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року було вирішено затвердити ТОВ «ТРК «Кременчук» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці. Вирішено передати ТОВ «ТРК «Кременчук» за умови виконання п. 6.2 цього рішення, в оренду строком на 15 років земельну ділянку площею 2377 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці.

У відповідності до п.6.2.4 даного рішення ТОВ «ТРК «Кременчук» зобов'язано в місячний термін після дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки: перерахувати до 3% від нормативної грошової оцінки землі та сплатити орендну плату за земельну ділянку за період з 01.01.2008 року по 15.05.2008 року; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2867 кв.м. в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки землі за період з 27.01.2013 року до дня прийняття цього рішення, як за об'єкт, що експлуатувався; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2377 кв.м. в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі за період з дня прийняття цього рішення до дня до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.

Позивач просив суд визнати протиправними та скасувати підпункт 6.2.4 пункту 6.2, підпункт 7.2.4 пункту 7.2 оскаржуваного рішення, оскільки вони фактично визначають обов'язок по сплаті орендної плати поза межами дії договору оренди землі поза межами дії договору оренди землі, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Внаслідок цього на позивача покладаються додаткові безпідставні грошові зобов'язання щодо сплати орендної плати за період, що передував укладенню договору оренди.

Представник позивача ТОВ «ТРК «Кременчук» - Костюк Т.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача Кременчуцької міської ради Полтавської області - Чечель К.В. в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, посилалась на письмові заперечення.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані суду докази, приходить до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто, протягом розумного строку.

У відповідності із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Стаття 12 Земельного Кодексу України встановлює, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.

У відповідності до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно ст. ст. 125, 126 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Статтями 1, 5 ЗУ «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 13, 17 ЗУ «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені в договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Крім того, однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, у відповідності до ст. 15 ЗУ «Про оренду землі».

Статтею 21 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що гідно пункту 7 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року, Кременчуцька міська рада Полтавської області вирішила затвердити ТОВ «ТРК «Кременчук» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці. Вирішено передати ТОВ «ТРК «Кременчук» за умови виконання п. 7.2 цього рішення, в оренду строком на 15 років земельну ділянку площею 149 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці.

У відповідності до пп.7.2.4 даного рішення ТОВ «ТРК «Кременчук» зобов'язано в місячний термін після дня державної реєстрації права оренди земельної ділянку: перерахувати до 3% від нормативної грошової оцінки землі та сплатити орендну плату за земельну ділянку за період з 14.01.2008 року по 24.11.2008 року; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки землі за період з 29.06.2013 року до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.

Згідно пункту 6 рішення Кременчуцької міської ради «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року, Кременчуцька міська рада Полтавської області вирішила затвердити ТОВ «ТРК «Кременчук» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці. Вирішено передати ТОВ «ТРК «Кременчук» за умови виконання п. 6.2 цього рішення, в оренду строком на 15 років земельну ділянку площею 2377 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці.

У підпункті 6.2.4 даного рішення ТОВ «ТРК «Кременчук» зобов'язано в місячний термін після дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки: перерахувати до 3% від нормативної грошової оцінки землі та сплатити орендну плату за земельну ділянку за період з 01.01.2008 року по 15.05.2008 року; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2867 кв.м. в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки землі за період з 27.01.2013 року до дня прийняття цього рішення, як за об'єкт, що експлуатувався; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2377 кв.м. в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі за період з дня прийняття цього рішення до дня до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.

Станом на момент розгляду справи судом, між Кременчуцькою міською радою Полтавської області та ТОВ «ТРК «Кременчук» договори оренди землі - земельної ділянки площею 149 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці Полтавської області та земельної ділянки площею 2377 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці Полтавської області не укладені.

Таким чином, аналіз правових норм, що регулюють правовідносини, які виникли між Кременчуцькою міською радою Полтавської області та ТОВ «ТРК «Кременчук» свідчить про те, що обов'язок позивача щодо сплати орендної плати за користування вказаними земельними ділянками виникає з моменту державної реєстрації права оренди цих земельних ділянок і не передбачає обов'язку орендаря сплати орендної плати за період користування земельними ділянками, який передує укладенню договорів оренди та їх державної реєстрації.

За таких обставин, підпункт 6.2.4 пункту 6.2, підпункт 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року суперечать нормам діючого законодавства України, що свідчить про їх незаконність та протиправність.

В силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено в суді правомірність прийнятого ним рішення.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що з метою захисту інтересів позивача підпункт 6.2.4 пункту 6.2, підпункт 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» підлягають скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги ТОВ «ТРК «Кременчук є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 69, 71, 86, 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальності «ТРК «Кременчук» до Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування окремих положень рішення суб'єкта владних повноважень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати підпункт 6.2.4 пункту 6.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року

Визнати протиправним та скасувати підпункт 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року.

Стягнути з Кременчуцької міської ради Полтавської області на користь Товариства з обмеженою відповідальності «ТРК «Кременчук» судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 73,08 грн.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не брала участь у справі, з моменту отримання копії постанови.

Суддя: