Постанова № 40723355, 25.09.2014, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
25.09.2014
Номер справи
711/7285/14-а
Номер документу
40723355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 711/7285/14-а

Провадження №2а\711\197\14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2014 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

- головуючого - судді Клочко О.В.

- при секретарі - Туз Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м . Черкаси Черкаської області про визнання відмови відповідача щодо перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат за період з 22.12.2011 року неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок його пенсії , вказуючи , що він перебував на державній службі, з 22.12.2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області та отримує пенсію згідно до Закону України «Про державну службу».

При нарахуванні пенсії не були враховані отримані за період з 1.12.2009 року по 1.12.2011 року інші виплати, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 8632 гривень, індексація заробітної плати в сумі 15160, 16 гривень, з яких, відповідно до чинного законодавства проведені відповідні відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Але, при призначенні пенсії з 22.12.2011 року відповідачем не взято до нарахування матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових проблем та матеріальна допомога на оздоровлення, інші виплати ,чим порушено його права та законні інтереси.

Йому стало відомо із Інтернету в травні 2014 року, що до пенсії мають бути включені і інші виплати, зокрема , матеріальна допомога на яку були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інші виплати.

Призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З метою уникнення неоднозначного трактування змісту ст.33 Закону України «Про державну службу» постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №2а-4753\09\2670\ постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва від 9.11.2010 року у справі №2а-4753\09\2670 постанову Окружного адміністративного суду м .Києва від 13.08.2010 року у справі №2а-4753\09\2670 залишено без змін.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів , надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України .

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій.

Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати \ доходу \ повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 встановлено, що розмір виплат \ крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років \ , що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв цього періоду на даній роботі.

23.05. 2014 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових потреб , інших виплат.

Управління Пенсійного фонду України надало йому лист - відповідь за вихідним №281\к-10 від 3.06.2014 року про відмову у перерахунку , яку вважає протиправною, а тому , звернувся з даним позовом до суду.

Просив суд визнати вказану відмову Управління Пенсійного України у м . Черкаси Черкаської області неправомірною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових потреб, індексації заробітної плати, інших виплат , починаючи з 22.12.2011 року.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився надавши заяву від 17.09.2014 року про те що адміністративний позов підтримує, справу просив суд розглядати у його відсутність.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м . Черкаси Черкаської області в судове засідання не з'явився, надавши письмові заперечення на позов, справу просили суд розглядати у відсутність їхнього представника.

Дослідивши письмові матеріали справи , суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Статтею 21 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Так, стаття 37 Закону України «Про державну службу» регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців і згідно вказаної норми пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначена структура заробітної плати, а саме, основна, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Зокрема, додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці.

Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями.

Враховуючи наведене, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які згідно із статтею 2 Закону України «Про оплату праці» входять до структури заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» \ 3723-Х11 \ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною другою статті 33 Закону №3723-Х11 «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій , доплата за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753\09\2670 від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення \ перерахунку \ пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством, зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення \ перерахунку \ пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно - правовими актами.

Крім того , статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці \ виплат доходу \ , на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу \ прибутку \ , сукупного оподатковуваного доходу \ граничної сум заробітної плати \ доходу \ , з яких справляються страхову внески \ збори \ до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку \ виплат, доходу \ .

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати \ доходи \ , що враховуються в заробітну плату \ дохід \ застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу \ заробітної плати \ враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані \ обчислені \ та сплачені страхові внески , суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток \ дохід \ застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того , чи входять вони до структури заробітної плати.

Перевагу мають спеціальні норми що визначають виплати \ доходи \ для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України №1058-1V та стаття 66 Закону №1788-Х11.

Про це чітко викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року.

Суд вважає, що позивачу ОСОБА_1 за вищевикладених обставин справи , відповідачем неправомірно відмовлено в донарахування пенсії державного службовця, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати на які було нараховано, утримано та перераховано внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

До адміністративного позову ОСОБА_1 додано довідку Черкаської обласної державної адміністрації від 21.05.2014 року про складові заробітної плати за період з 1.12.2009 року по 30.11.2011 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

А тому , суд вважає, що відповідача має бути зобов'язано на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести станом на день первинного звернення, донарахування суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати отриманих заявником за місцем роботи в період з 1.12.2009 року по 1.12.2011 року для призначення йому пенсії у розмірі 80% заробітної плати у відповідності до ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» станом на 22.12.2011 року.

Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, а тому суд вважає, що дана постанова має бути допущена до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Ухвала суду за результатами розгляду заяви про звернення постанови до негайного виконання набирає законної сили з моменту проголошення , однак її може бути оскаржено у загальному порядку.

На підставі викладеного, ст..ст.49,69 КАС України , Законом України «Про оплату праці» , Законом України «Про державну службу» , керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м . Черкаси Черкаської області з приводу відмови ОСОБА_1 в здійсненні донарахування раніше призначеної пенсії у відповідності зі ст.ст. 37,37-1 Закону України «Про державну службу» включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати на які було нараховано, утримано та перераховано внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м . Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових потреб, починаючи з 22 грудня 2011 року з врахуванням даних довідки на ім'я ОСОБА_1 про складові заробітної плати за період з 1.12.2009 року по 30.11.2011 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м . Черкаси протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: О. В. Клочко