номер провадження справи 15/18/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.04.2014 Справа № 908/725/14
За позовом Спеціалізованого комунального підприємства "Запорізька ритуальна служба", 69039, м. Запоріжжя, вул. Солідарності, 104
до відповідача Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 69107, м. Запоріжжя, пр-т Леніна, 164
про визнання недійсним та скасування рішення № 64-рш від 25.12.2013р.
Суддя Горохов І.С.
представники:
від позивача: Козар М.В., представник довіреність № б/н від 27.12.2013р.
від відповідача: Голубова І.О., представник дов. № 54 від 24.02.2014р.,
Базік О.Д., представник дов. № 57 від 24.03.2014р.
Суть спору:
Розглянуто позовну заяву Спеціалізованого комунального підприємства "Запорізька ритуальна служба" до відповідача Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення № 64-рш від 25.12.2013р.
Ухвалою господарського суду від 06.03.2014р. порушено провадження у справі, її розгляд призначено на 24.03.2014р. Розгляд справи відкладався.
В судовому засіданні 07.04.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позовні вимоги заявлені з наступних підстав: рішенням Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України накладено штраф на позивача за зловживання монопольним домінуючим становищем на ринку послуг з оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховання, яке було б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Позивач вважає, що жодним чином не порушив норми ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» в частині зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з оформлення на ринку послуг з оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховань. Вважає, що це не відповідає дійсності, оскільки, крім СКП «Запорізька ритуальна служба» у м. Запоріжжі ритуальні послуги надає близько 30 суб'єктів господарювання. Адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України не доведені обставини, які мають значення для справи і які визнано встановленими, а висновки, викладені у рішенні, не відповідають фактичним обставинам справи. Просить позов задовольнити, визнати недійсним та скасувати рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по справі № 3/34-13 від 25.12.2013р. № 4-рш.
Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Зокрема зазначає, що оскаржуваним рішенням визнані незаконні дії Спеціалізованого комунального підприємства "Запорізька ритуальна служба", які полягали у безпідставному стягненні з осіб, що зобов'язались поховати померлого плати за послуги «з вибору виконавця ритуальних послуг та вибір кладовища з визначенням місця захоронення» під час оформлення договору - замовлення. Вважає, що доводи викладені в позовній заяві не спростовують обставин встановлених рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного тервідділення. Просить в задоволенні позову відмовити.
За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксування судового процесу.
Судом з наданих до справи доказів встановлено наступне.
25.12.2013р. Адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення у справі №03/34-13 прийнято рішення №64-рш «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» визнано, що Спеціалізованим комунальним підприємством «Запорізька ритуальна служба» вчинено порушення вимог законодавства про захист економічної конкуренції, а саме: порушення ч. 1 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховання, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які б були неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку.
Вказане рішення прийнято внаслідок нижче наведених обставин, які викладені у спірному рішенні.
Відповідно до статуту (в третій редакції) СКП «Запорізька ритуальна служба» є правонаступником комунального підприємства «Ритуал», зареєстрованого виконавчим комітетом Запорізької міської ради 23.11.1994 за № 1103105 0002 004637. Розпорядженням міського голови від 30.03.2005 № 3235-р комунальне підприємство «Ритуал» було перейменоване в СКП «Запорізька ритуальна служба».
Таким чином, СКП «Запорізька ритуальна служба» з квітня 2005 року має статус ритуальної служби.
Відповідно до пункту 5 Типового положення про ритуальну службу, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003р. №193 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України «Про поховання та похоронну справу», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.09.2004р. за №1110/9709 (надалі - Типове положення про ритуальну службу, Наказ № 193) ритуальна служба відповідно до покладених на неї завдань зобов'язана, зокрема: «укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання; організовувати поховання померлих згідно з договорами-замовленнями; організовувати виконання роботи з благоустрою місць поховань відповідно до кошторису; забезпечувати функціонування місць поховань відповідно до порядку, визначеного відповідним виконавчим органом сільської, селищної та міської ради; безоплатно виділяти місця для поховання померлого чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії); реєструвати поховання та перепоховання померлих у Книзі реєстрації поховань та перепоховань; видавати користувачу місця поховання свідоцтво про поховання; на підставі договору-замовлення забезпечувати безперешкодний доступ на територію кладовища (крематорію) суб'єкта господарської діяльності, з яким укладено договір про надання ритуальних послуг».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про поховання та похоронну справу», ритуальні служби створюються органами місцевого самоврядування «з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених Необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг».
Наказом № 193 затверджено Необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, до якого включено: оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховання; оформлення свідоцтва про поховання; копаня могили; монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу; кремація померлих тощо.
У розумінні ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», СКП «Запорізька ритуальна служба» в межах наданих чинним законодавством та статутом повноважень по утриманню кладовищ є органом адміністративно-господарського управління та контролю, а в частині надання ритуальних послуг суб'єктом господарювання.
Відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002р. №49-р та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002р. за № 317/6605 (надалі - Методика), територіальним відділенням здійснено дослідження становища СКП «Запорізька ритуальна служба» на ринку послуги з оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання.
Аналіз структури ринку дозволив встановити, що ритуальним службам надано виключне право укладати договір - замовлення з замовниками (або їх представниками).
Згідно листа СКП «Запорізька ритуальна служба» від 30.08.2013р. № 819, в 2012 році підприємством було укладено 6605 договорів-замовлень. З них: 4576 договорів-замовлень з суб'єктами господарювання - виконавцями ритуальних послуг, які діяли від імені замовників - фізичних осіб, та 2029 договорів-замовлень з замовниками послуг фізичними особами. В І півріччі 2013 року підприємством було укладено 3184 договорів-замовлень. З них: 2263 договорів-замовлень з суб'єктами господарювання - виконавцями ритуальних послуг, які діяли від імені замовників - фізичних осіб, та 921 договорів-замовлень з замовниками послуг - фізичними особами.
Протягом січня 2012 року - грудня 2013 року в межах м. Запоріжжя послуги з оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховання надавав лише один суб'єкт господарювання - СКП «Запорізька ритуальна служба».
Тому, відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», СКП «Запорізька ритуальна служба» за підсумками січня 2012 року - грудня 2013 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховання у територіальних (географічних) межах м. Запоріжжя, як таке, що не має жодною конкурента.
Відповідно до п. 6 Типового положення про ритуальну службу передбачено, що ритуальна служба, зокрема, «забезпечує у доступному для огляду місці, в якому проводиться оформлення договорів - замовлень, надання Замовнику наочної інформації стосовно:
- виконавців послуг, з якими укладені договори про надання ритуальних послуг, їх адреси, телефонів та режиму роботи;
- переліку ритуальних послуг із зазначенням вартості, особливостей та термінів виконання щодо кожного виконавця».
Наказом № 193 затверджено Необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення (надалі - Необхідний мінімальний перелік вимог) та Типове положення про ритуальну службу в Україні, додатком до п. 8.2 якої є Примірний договір про надання ритуальних послуг.
Пунктами 8,9 Необхідного мінімального переліку вимог передбачено, що «замовник має право вибрати виконавця послуг серед суб'єктів господарювання, які уклали договори про надання ритуальних послуг. Інформація про виконавців послуг доводиться до відома Замовника до моменту укладання договору-замовлення. Ритуальна служба несе відповідальність за відмову в реалізації прав замовника та ненадання інформації, яка передбачена чинним законодавством.
Відповідно до Примірного договору про надання ритуальних послуг ритуальна служба несе відповідальність, зокрема:
- за ненадання інформації Замовникові про Виконавців послуг та перелік ритуальних
послуг, що можуть надаватися ними (п.4.1.1.);
- за неякісну і несвоєчасну організацію, оформлення договору-замовлення (п. 4.1.2.);
- за безпідставну відмову Замовнику в оформленні договору-замовлення, виконавцем якого Замовник вибрав певного суб'єкта господарювання, за невчасне передання замовлення на послуги Виконавцю послуг (п. 4.1.4.).
Відповідно до п. 3.1. Примірного договору про надання ритуальних послуг ритуальна служба зобов'язана, зокрема:
- при зверненні особи, що зобов'язалася поховати померлого, забезпечити укладання договорів-замовлень, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавців послуг;
- у місцях оформлення договорів-замовлень надати Замовникові (виконавцю волевиявлення або особі, яка зобов'язалася поховати померлого) наочну інформацію. передбачену п. 6 Типового положення про ритуальну службу в Україні;
- забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі;
- забезпечити своєчасне оформлення договору-замовлення та в визначений сторонами термін передати замовлення Виконавцю послуг.
Таким чином, надання ритуальною службою замовнику (або його представнику) інформації про виконавців ритуальних послуг (вибір виконавця послуги) та кладовище (визначення місця захоронення) відноситься до безпосередніх обов'язків ритуальної служби і така інформація має надаватися безоплатно. Надання цієї інформації передує укладанню ритуальною службою договору-замовлення.
Протягом 2012 року та звітного періоду 2013 року СКП «Запорізька ритуальна служба» надавало Замовникам ритуальні послуги, які передбачені Необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, а також ритуальні послуги, не передбачені зазначеним переліком.
Тарифи на послуги, що включені до Необхідного мінімального переліку ритуальних послуг, затверджувалися виконавчим комітетом Запорізької міської ради.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 25.05.2012р. № 185, тариф на послугу з оформлення договору - замовлення становить 4,99 грн.
Плату за послуги, що не передбачені Необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, СКП «Запорізька ритуальна служба» у період 2012 рік та 1 півріччя 2013 року стягувало зі споживачів (Замовників) відповідно до прейскурантів цін, затверджених керівником Підприємства від 01.12.2011р. та від 01.07.2012р. (надалі -Прейскурант цін).
Згідно з Прейскурантом цін, СКП «Запорізька ритуальна служба» надає Замовникам, зокрема, послугу «з вибору виконавця ритуальних послуг та вибір кладовища з визначенням місця захоронення». Вартість цієї послуги протягом досліджуваного періоду становила 36,00 грн.
Згідно з листом Підприємства від 16.08.2013р. № 780, у 2012 році ним було надано зазначеної послуги у кількості 3834 шт. на суму 138 024,00 грн., у І півріччі 2013 року - 937 шт. на суму 33 732,00 грн.
Послуга «з вибору виконавця ритуальних послуг та вибір кладовища з визначенням місця захоронення» безпосередньо зазначалася СКП «Запорізька ритуальна служба» в договорі-замовленні.
Розрахунок вартості послуги «з вибору виконавця ритуальних послуг та вибір кладовища з визначенням місця захоронення» Підприємством здійснено, виходячи в першу чергу з прямих витрат на оплату праці.
Згідно з хронометражем, до переліку робіт, які виконуються під час надання споживачам цієї послуги, включено: «надання допомоги у ознайомленні Замовника з переліком суб'єктів підприємницької діяльності, які надають ритуальні послуги, з зазначенням вартості, особливостей та термінів виконання, відносно кожного з приватних підприємців, з метою остаточного вибору виконавця ритуальних послуг; вибір кладовища та визначення місця поховання з погодженням завідуючого кладовищем».
Однак, враховуючи, що чинним законодавством на ритуальні служби, як спеціалізовані комунальні підприємства, покладено зобов'язання:
- при зверненні особи, що зобов'язалася поховати померлого, забезпечити Замовнику наявність наочної інформації щодо виконавців послуг (їх перелік, адреси, телефони, режим роботи, перелік ритуальних послуг, з зазначенням вартості, термінів виконання), доведення цієї інформації до відома Замовника та укладання з ним договору - замовлення, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавця послуг, дані про якого заносяться ритуальною службою до договору - замовлення;
- при оформленні договору - замовлення визначати та вносити в договір замовлення дані про місце поховання померлого (назву кладовища у населеному пункті, адресу кладовища, ряд, сектор, місце та розмір могили), вид та час поховання;
- безоплатно виділяти місця на кладовищах для поховання померлого, СКП «Запорізька ритуальна служба» безпідставно стягувала зі споживачів плату за ознайомлення Замовника з переліком суб'єктів підприємницької діяльності, які надають ритуальні послуги, їх вартості, особливостей та термінів виконання послуг, відносно кожного з приватних підприємців, з метою остаточного вибору виконавця ритуальних послуг; за вибір кладовища та визначення місця поховання з погодженням завідуючого кладовищем.
Надання такої платної послуги підтверджується наступними документами, зокрема: договором - замовленням № 2841 від 19.05.2012р. на організацію та проведення поховання. замовник гр. ОСОБА_5, виконавець послуг ПП ОСОБА_6, місце поховання Південне кладовище, послуга вибір виконавця - 36,00 грн. сплачена СКП «Запорізька ритуальна служба»; договором - замовленням №3059 від 31.05.2012р. на організацію та проведення поховання, замовник гр. ОСОБА_7, виконавець послуг ПП ОСОБА_8, місце поховання кладовище Леваневське, послуга вибір виконавця та кладовища - 36,00 грн. сплачена СКП «Запорізька ритуальна служба».
Необхідно зазначити, що СКП «Запорізька ритуальна служба» стягувалася плата за послугу «з вибору виконавця ритуальних послуг та вибір кладовища з визначенням місця захоронення» з Замовників навіть коли таким виконавцем ритуальних послуг було безпосередньо СКП «Запорізька ритуальна служба», тобто, коли не було необхідності вибирати виконавця серед суб'єктів господарювання (які уклали відповідний договір з ритуальною службою), що підтверджується матеріалами справи.
В зв'язку з відсутністю у споживачів альтернативи в отриманні послуги з оформлення договору - замовлення, вищезазначені дії СКП «Запорізька ритуальна служба» призвели до ущемлення інтересів споживачів, оскільки вони вимушені були оплачувати необгрунтовані витрати.
Такі дії СКП «Запорізька ритуальна служба» були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку ритуальних послуг (зокрема, послуги з оформлення договору - замовлення), оскільки в такому випадку споживач мав би можливість обирати між кількома виконавцями послуг, і, у разі ущемлення його інтересів, обрав би іншого виконавця.
Суд заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши та дослідивши докази по справі та оцінивши їх в сукупності, дійшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу» «особа, яка зобов'язалася поховати померлого (надалі - Замовник), на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із ст. 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб'єктів господарської діяльності, які уклали договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг».
Таким чином, чинним законодавством передбачено, що договір-замовлення Замовником (або його представником - виконавцем ритуальних послуг) попередньо укладається з ритуальною службою.
Взаємовідносини між СКП «Запорізька ритуальна служба» з суб'єктами господарювання, виконавцями послуг регулюються укладеними з ними договорами про надання ритуальних послуг, умови яких є уніфікованими.
Пунктом 3.1 зазначених договорів передбачено, що ритуальна служба зобов'язана:
- при зверненні особи, що зобов'язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть укласти договір-замовлення на організацію та проведення поховання не пізніше за 24 години до його проведення, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавця послуг;
- на підставі свідоцтва про смерть та договору-замовлення між Замовником та ритуальною службою, забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі;
- забезпечити своєчасне оформлення договору-замовлення та в термін не пізніше години передати телефонограмою замовлення Виконавцю послуг, якого обрав Замовник.
Пунктом 3.2 договору про надання ритуальних послуг передбачено, що Виконавець послуг зобов'язаний забезпечити укладання договору-замовлення Замовника з ритуальною службою.
Послуга з оформлення цивільно-правового договору на надання ритуальних послуг між Замовником і суб'єктом господарювання (який уклав відповідний договір з СКП «Запорізька ритуальна служба») не є альтернативою послузі з оформлення СКП «Запорізька ритуальна служба» договору-замовлення на організацію та проведення поховання, так як договір з суб'єктом господарювання укладається окремо після звернення Замовника (на підставі свідоцтва про смерть) до ритуальної служби з привод) укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання.
Таким чином, СКП «Запорізька ритуальна служба» в межах міста Запоріжжя наділена виключним правом укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання.
Зокрема слід зазначити, що відповідно до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» за змістом приписів ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб'єкт господарювання, який заперечує зайняття ним монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, має довести, що він зазнає значної конкуренції.
Норми чинного законодавства України не містять якогось вичерпного переліку можливих ринків товарів. Тому, зокрема, не можуть братись до уваги посилання сторін спору на те, що той чи інший ринок товарів, вивчення якого проводиться органом Антимонопольного комітету України, не передбачений законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» ринок товару (товарний ринок) - сфера обороту товару (взаємозамінних товарів), на який протягом певного часу і в межах певної території є попит та пропозиція.
Дослідження становища Позивача на ринку з оформлення договорів-замовлень на організацію та проведення поховань було проведено відповідно до Методики, об'єктами аналізу для визначення монопольного (домінуючого) становища було СКП Запорізька ритуальна служба», замовники ритуальних послуг родичі померлого або особи, які зобов'язалися поховати померлого (замовники), послуга з оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання (послуга з оформлення договору-замовлення).
Згідно з п. 5.1 Методики, товарні межі ринку визначаються шляхом формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп), у межах якої споживач за звичайних умов може легко перейти від споживання одного товару до споживання іншого. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу» «особа, яка зобов'язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно зі ст. 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору - замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб'єктів господарської діяльності, які уклали договори з сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг. Ритуальні послуги надаються за плату згідно з договором-замовленням, крім випадків, передбачених законом».
Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003р. № 193 затверджено Примірний договір-замовлення на організацію та проведення поховання (надалі Примірний договір-замовлення).
Відповідно до Примірного договору-замовлення предметом укладання договору-замовлення є: організація та проведення поховання померлого, облаштування місця поховання, визначення місця поховання (адреси кладовища, ряд, сектор, місце), час поховання, розмір могили, вид поховання. Крім того, в договорі-замовленні зазначаються реквізити замовника та виконавця ритуальних послуг, дані про померлого, перелік ритуальних послуг (зокрема, ритуальна служба зазначає вартість послуги за оформлення договору-замовлення та послуги з оформлення свідоцтва про поховання).
Відповідно до п. 11 Необхідного мінімального переліку вимог «забороняється надання послуг без оформлення договору-замовлення».
Пунктом 12 зазначеного переліку передбачено, що «у разі виникнення потреби в додаткових ритуальних послугах, не передбачених укладеним договором-замовленням, їх виконання погоджується із Замовником і оформляється окремим договором-замовленням».Таким чином, для отримання ритуальних послуг у певного виконавця (ритуальної служби, суб'єкта господарювання), замовник (або представник замовника - виконавець ритуальних послуг), попередньо повинен укласти з ритуальною службою відповідний договір - замовлення на організацію та проведення поховання, в якому ритуальна служба зазначає, за домовленістю з замовником (або представником замовника), виконавця ритуальних послуг та місце поховання.
Цивільно-правовий договір на надання ритуальних послуг між замовником і суб'єктом господарювання (який уклав відповідний договір з ритуальною службою) не є обов'язковим і укладається у разі зазначення в договорі-замовленні з ритуальною службою виконавцем суб'єкта господарювання (який уклав відповідний договір з ритуальною службою), у разі виникнення потреби у замовника в ритуальних послугах, не передбачених укладеним з ритуальною службою договором-замовленням. Цивільно-правовий договір на надання ритуальних послуг між замовником і суб'єктом господарювання (який уклав відповідний договір з ритуальною службою) є наслідком укладеного ритуальною службою з замовником договору-замовлення.
Таким чином, послуга з оформлення цивільно-правового договору на надання ритуальних послуг між замовником і суб'єктом господарювання (який уклав відповідний договір з ритуальною службою) не є альтернативою послузі з оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання.
Оскільки для покупців вищенаведеного товару (послуга з оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання) за показниками взаємозамінності. подібності призначення, споживчих властивостей не існує взаємозамінних товарів, товарні межі співпадають з товаром.
Таким чином, товарними межами ринку є послуга з оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання.
Окремо слід зазначити, що відповідно до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» установлення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта (суб'єктів) господарювання включає застосування як структурних. так і поведінкових показників, що характеризують стан конкуренції на ринку. При цьому застосування структурних показників зумовлюється встановленням об'єкта аналізу, визначенням товарних, територіальних (географічних), часових меж ринку па підставі інформації, яка може бути використана для визначення монопольного (домінуючого) становища.
Щодо твердження позивача, що Підприємство може вести будь-яку діяльність відповідно до діючого законодавства та має право самостійно визначати перелік послуг, який воно пропонує для замовників необхідно зазначити.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про поховання та похоронну справу» ритуальні служби можуть також надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, виготовляти предмети ритуальної належності. Тарифи щодо оплати таких послуг предметів ритуальної належності встановлюються в межах, визначених законодавством, виконавчим органом сільської. селищної, міської ради.
З урахуванням ст. 19, ч. 1 ст. 25 та ч. 2 ст. 43 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання мають усвідомлювати можливість настання як певного обмеження їх діяльності з точки зору дотримання конкурентного законодавства , так і відповідальність за його порушення.
Щодо твердження Позивача, що ознайомлення з переліком виконавців, надання місця поховання, тощо не має відношення до послуги з «вибору виконавця» необхідно зазначити.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу». вартість послуг та предметів ритуальної належності визначається на принципах, зокрема: оплати тільки тих послуг, що відповідають державним стандартам та нормативним документам.
Матеріалами конкурентної справи доведено, що роботи, які виконуються СКП «Запорізька ритуальна служба» під час надання споживачам платної послуги «з вибору виконавця ритуальних послуг та вибору кладовища з визначенням місця захоронення» відносяться до обов'язків ритуальної служби, як спеціалізованого комунального підприємства, і мають виконуватися безоплатно.
Таким чином матеріалами справи доведено вчинення Спеціалізованим комунальним підприємством "Запорізька ритуальна служба" порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Аналіз наданих зауважень та заперечень свідчить про відсутність у відповідача доказів, які б спростовували висновки територіального відділення щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку Позивача.
Позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про наявність підстав, для визнання недійсним рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по справі № 03/34-13 від 25.12.2013р. № 64-рш.
Враховуючи вище викладене, в задоволенні позову Спеціалізованого комунального підприємства "Запорізька ритуальна служба" необхідно відмовити.
Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправомірних дій.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
При зверненні до суду позивачем згідно службового чеку № 39 від 03.03.2014р. було сплачено судовий збір в розмірі 1 827,00 грн. У зв'язку з переплатою поверненню підлягає сума судового збору в розмірі 609,00 грн.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. В задоволені позову Спеціалізованого комунального підприємства "Запорізька ритуальна служба" до відповідача Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення № 64-рш від 25.12.2013р. відмовити.
2. Повернути Спеціалізованого комунального підприємства "Запорізька ритуальна служба" з Державного бюджету України суму зайво сплаченого судового збору в розмірі 609,00 грн. сплаченого службовим чеком № 39 від 03.03.2014р. на суму 1 827,00 грн. про що винести відповідну ухвалу.
Суддя І.С. Горохов
Рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 14.04.2014р.