Постанова № 36886749, 14.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2014
Номер справи
818/7249/13-а
Номер документу
36886749
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2014 р. Справа № 818/7249/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.10.2013р. по справі № 818/7249/13-а

за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"

до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про визнання частково протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго", звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з вимогою щодо визнання частково протиправним та скасування рішення № 140 від 01.08.2013 року в частині щодо повернення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 37 499грн.20коп. та стягнення штрафу у розмірі 18 749грн.60коп.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 14.10.13р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на прийняття оскаржуваного рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача та представник відповідача у судове засідання апеляційної інстанції не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, письмових пояснень та заперечень, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що Сумським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка отримання фінансування та законності витрачання коштів бюджету Фонду соціального страхування з тимчасово втрати працездатності у ПАТ «Сумиобленерго» за період з 01.04.12 р. по 31.03.13 р.

За результатами проведення перевірки складено акт від №05-08-09/27 від 17.07.2013 року (а.с.8-20), в якому зафіксовані порушення позивачем вимог ч.1 ст.51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та п.п.3.1, 3.13 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (надалі по тексту - Інструкція), а саме: на листках непрацездатності 756956 від 17.02.2012 р., № 749875 від 27.08.2012 р., №354679 від 22.02.2013 р., № 332114 від 16.11.2012 р., №279295 від 11.09.2012 р., №279398 від 21.09.2012 р., № 757809 від 14.03.2012 р., №747812 від 24.04.2012 р., №300246 від 28.03.2012 р., №353124 від 22.11.2012 р., №899547 від 10.04.2012 р., №747946 від 24.05.2012 р., №716740 від 05.05.2012 р. замість потрібної печатки закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності" стоїть печатка "Для лікарняних листків", що призвело до неправомірного використання коштів на загальну суму 13048грн.90коп. (а.с.11-13).

Крім того, під час проведення перевірки встановлено порушення позивачем вимог ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", п.4.2 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 року №12, а саме: працівники ПАТ "Сумиобленерго" ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 не перебували у відпустці протягом усього періоду лікування у санаторії, про що свідчать розпорядження №08/26 від 24.01.2013 року, №8/14 від 25.01.2013 року, №8/179 від 11.10.2012 року, №8/113 від 02.11.2013 року та наказ №864 від 27.08.2013 року про надання інших днів відпочину за роботу у вихідні дні, табелі обліку робочого часу, а також розрахункові листи за серпень-вересень 2012 року, за жовтень 2012 року, за листопад 2012 року, за січень-лютий 2013 року (а.с.15-18).

На підставі Акту перевірки, відповідачем винесено Рішення №140 від 01.08.2013 року, яким, на підставі положень статті 30 зазначеного Закону зобов'язано відшкодувати відповідачеві у повному обсязі неправомірно витрачену позивачем суму страхових коштів у розмірі 48 889грн.70коп. та сплатити штраф у розмірі 24 444грн.85коп. (а.с.7).

Не погодившись з винесеним рішенням в частині щодо повернення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 37 499грн.20коп. та стягнення штрафу у розмірі 18 749грн.60коп., позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині не прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат у сумі 24450грн. 30коп. та накладення штрафу за порушення порядку витрачання страхових коштів в розмірі 12 225грн. 15коп., суд першої інстанції дійшов до висновку, що сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно з п.2. ч.1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на: фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків.

Відповідно до ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, встановлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань. Обсяг коштів для забезпечення оздоровчих заходів визначається бюджетом Фонду.

Пунктом 4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 року №12, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 року за №339/16355 (далі Порядок) передбачено, що рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма № 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)") (далі - медична довідка).

Відповідно до рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємство, установа, організація (далі - підприємство), яке є основним місцем роботи застрахованої особи, видає путівку до санаторію в період відпустки, а до санаторію-профілакторію - в період відпустки, без відриву від виробництва, за умови часткового фінансування санаторію-профілакторію за рахунок коштів Фонду (п. 4.2 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, на момент прийняття рішення про виділення путівок працівникам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 були наявні медичні довідки про потребу санаторно-курортного лікування та сплачено 20% вартості путівок (а.с.60, 65,66, 73,74,79,80-81, 86-88, 94-95,100).

Проте, матеріалами справи підтверджено, що вказані працівники не перебували у відпустці протягом усього періоду лікування у санаторії, про що свідчать розпорядження №08/26 від 24.01.2013 року, №8/14 від 25.01.2013 року, №8/179 від 11.10.2012 року, №8/113 від 02.11.2013 року та наказ №864 від 27.08.2013 року про надання інших днів відпочину за роботу у вихідні дні, табелі обліку робочого часу, зворотні талони до путівки, а також розрахункові листи за серпень - листопад 2012 року, за січень-лютий 2013 року (а.с.61-64, 67-72,75-78, 82-85, 89-93, 96-99, 104-138).

Пунктом 6.2 Порядку зазначено, що сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем було видано путівки на санаторно-курортне лікування застрахованим особам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до санаторіїв за відсутності наказу про надання відпустки на весь термін перебування у санаторно-курортних закладах, що є порушенням п.4.2 Порядку.

Крім того, положеннями статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" встановлено, що за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків, а отже і штрафні санкції застосовані до позивача на законних підставах.

Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині порушення позивачем положень ч.1 ст.51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та п.п.3.1, 3.13 Інструкції, що призвело до неправомірного використання коштів на загальну суму 13048грн. 90коп. виходячи з наступного.

Згідно з п.2. ч.1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на: виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Пунктом 1.9 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2001 року за№1005/6196, встановлено, що листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.

Підпунктом 3.1 пункту 3 Інструкції передбачено, що у листку непрацездатності підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього листка непрацездатності у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі листка непрацездатності (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Згідно з п.3.13 Інструкції у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

Колегія суддів вважає хибним висновок суду першої про порушення позивачем норми статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" посилаючись на не відповідність листків непрацездатності №756956 від 17.02.2012 р., № 749875 від 27.08.2012 р., №354679 від 22.02.2013 р., № 332114 від 16.11.2012 р., №279295 від 11.09.2012 р., №279398 від 21.09.2012 р., № 757809 від 14.03.2012 р., №747812 від 24.04.2012 р., №300246 від 28.03.2012 р., №353124 від 22.11.2012 р., №899547 від 10.04.2012 р., №747946 від 24.05.2012 р., №716740 від 05.05.2012 р. вимогам чинного законодавства, оскільки замість потрібної печатки закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності" стоїть печатка "Для лікарняних листків" (а.с.33-45) з наступних підстав.

Як вбачається з наданих до суду копій довідок лікарняних закладів (КЗСОР "Обласний клінічний перинатальний центр", КЗСРР "Сумський районний центр первинної медико-санітарної допомоги", ДЗ "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-західної залізниці", КЗ "Недригайлівський центр первинної медико-санітарної допомоги") у наведені періоди зазначені медичні установи не мали іншої печатки для листків непрацездатності, ніж ті, що містяться в листках непрацездатності (а.с. 173-178).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що рішення № 140 від 01.08.2013 року в частині порушення позивачем положень ч.1 ст.51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та п.п.3.1, 3.13 Інструкції, що призвело до неправомірного використання страхових коштів у сумі 13048грн. 90 коп. та штрафні санкції у сумі 6524грн. 45 коп. винесено виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з порушенням норм чинного законодавства України.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення в зазначеній частині.

У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права.

З огляду на встановлені порушення норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів вважає за необхідне частково скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.10.2013р. по справі № 818/7249/13-а з прийняттям в цій частині нової постанови про задоволення позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" задовольнити частково.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.10.2013р. по справі № 818/7249/13-а скасувати, в частині відмови в задоволенні позову щодо визнання протиправним та скасування рішення виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 140 від 01.08.2013 року в частині повернення неправомірно використаних страхових коштів у сумі 13048грн. 90 коп. та штрафні санкції у сумі 6524грн. 45 коп.

Прийняти в цій частині нову постанову про задоволення даних позовних вимог.

В іншій частині постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.10.2013 року залишити без змін.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (код ЄДРПОУ 23293513) сплачений судовий збір у розмірі 495,11 грн. (чотириста дев'яносто п'ять гривень) 11копійок.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Бершов Г.Є.Судді Катунов В.В. Ральченко І.М.