8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 грудня 2013 року Справа № 812/10387/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,
за участю :
представника позивача - спеціалізованої державної податкової інспекції з
обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного
управління Міндоходів - Басовської С.Ю.,
представника відповідача - державного підприємства «Первомайськвугілля» -
Марусєвої Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на прибуток на суму 5830145,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на прибуток на суму 5830145,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що станом на 30.08.2013 року за відповідачем рахується податковий борг з авансового внеску з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності на загальну суму 5830145,00 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань та нарахованих штрафних санкцій.
З метою погашення податкового боргу, на адресу відповідача було направлено податкову вимогу № 10/1 від 29.08.2012 року та передано у податкову заставу рухоме майно і майнові права.
Просить суд стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» кошти, з рахунків у банках обслуговуючих платника податків в рахунок сплати податкового боргу за авансовими внесками з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності за березень, травень-серпень 2013 року у сумі 5830145,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві та просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні визнала позовні вимоги в повному обсязі, проти задоволення позовних вимог не заперечувала та просила суд встановити у судовому рішенні спосіб, строки і порядок виконання судового рішення щодо стягнення з ДП «Первомайськвугілля» податкового боргу за авансовими внесками з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за березень, травень - серпень 2013 року у загальному розмірі 5830145,00 грн., шляхом розстрочення, починаючи з січня 2014 року по грудень 2018 року включно, відповідно до графіку, що надається, зазначивши у рішенні, що дані зміни повинні бути відображені у картках особового рахунку ДП «Первомайськвугілля», які обліковуються позивачем.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти розстрочення податкового боргу за авансовими внесками з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за березень, травень - серпень 2013 року у загальному розмірі 5830145,00 грн. починаючи з січня 2014 року по грудень 2018 року включно.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстровано в якості юридичної особи та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.8,9).
Державне підприємство «Первомайськвугілля» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 12 лютого 2003 року № 71 та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, створеного відповідно до Указу Президента України від 09 грудня 2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» (а.с.11-17).
Відповідача взято на облік платника податків до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 18.04.2003 року, про що видана довідка від 21.05.2013 року № 1328051400021 (а.с.10).
Станом на 30.08.2013 року за відповідачем рахується податковий борг з авансового внеску з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності за період березень, травень - серпень 2013 року на загальну суму 5830145,00 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, а саме на підставі податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2012 рік № 9087058458 від 08.02.2013 року на суму 13992354,00 грн., якою визначено авансовий внесок за березень - грудень 2013 року у розмірі 1166029,00 грн. (1166029,00 *5=5830145,00) (а.с.20,24).
Наявність суми податкового боргу станом на 30.08.2013 року у розмірі 5 830 145,00 грн., також підтверджено актом звірки між позивачем та відповідачем від 30.08.2013 року № 57-11(а.с.21).
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового Кодексу України податковим органом у відношенні ДП «Первомайськвугілля» виставлено податкову вимогу від 29.08.2012 року № 10/1, яку отримано головним бухгалтером підприємства Козловою В.Г. 29.08.2012 року (а.с.18).
Враховуючи наявність податкового боргу, рухоме майно і майнові права ДП «Первомайськвугілля» були передані у податкову заставу, що підтверджується витягом №37772700 від 12.09.2012 року з Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а.с.19).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п. 54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем податковий борг виник в результаті несплати поточних податкових зобов'язань.
Відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пункт 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України визначає, податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст.95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, що позивачем у відношенні до відповідача було виставлено податкову вимогу № 10/1 від 29.08.2012 року, яку отримано головним бухгалтером підприємства Козловою В.Г. 29.08.2012 року (а.с.18). Тобто 60 днів з моменту надіслання (вручення) минуло, відповідачем вищезазначена вимога не оскаржена, не скасована та є такою, що підлягає виконанню.
Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі, про що зазначив у письмовому зверненні до суду.
В силу ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
У частинах 3, 4 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання відповідача та відсутністю заперечень позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення державному підприємству «Первомайськвугілля» сплати податкового боргу за авансовими внесками з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за березень, травень - серпень 2013 року у загальному розмірі 5830145,00 грн. починаючи з січня 2014 року по грудень 2018 року включно.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на прибуток на суму 5830145,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» (і.к. 32320594, місцезнаходження: вул. Куйбишева, буд. 18 «А», м. Первомайськ, Луганська область, 93200) кошти з рахунків в банках, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового боргу за авансовими внесками з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за березень, травень - серпень 2013 року у розмірі 5 830 145,00 грн. (п'ять мільйонів вісімсот тридцять тисяч сто сорок п'ять гривень) на р/р 31112158799002 відкритий у ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 11023100, одержувач УДКСУ у м. Луганську, і.к. 37991503.
Встановити спосіб і порядок виконання постанови по справі № 812/10387/13-а за спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на прибуток на суму 5830145,00 грн. шляхом розстрочення державному підприємству «Первомайськвугілля» сплати податкового боргу за авансовими внесками з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за березень, травень - серпень 2013 року у розмірі 5 830 145,00 грн. (п'ять мільйонів вісімсот тридцять тисяч сто сорок п'ять гривень) строком на сорок вісім місяців, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами починаючи з січня 2014 - у сумі 3000,00 грн. (три тисячі гривень), з лютого 2014 року по жовтень 2016 року включно у сумі 1000,00 грн. (одна тисяча гривень) щомісячно, з листопада 2016 року по вересень 2018 року включно у сумі 241 422,00 грн. (двісті сорок одна тисяча чотириста двадцять дві гривні) щомісячно, у грудні 2018 року - у сумі 241439,00 грн. (двісті сорок одна тисяча чотириста тридцять дев'ять гривень).
Зобов'язати спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів внести зміни до карток особового рахунку платника податків щодо розстрочення сплати податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Т.І. Ковальова