Ухвала суду № 35765197, 26.11.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
817/2866/13-а
Номер документу
35765197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гломба Ю.О.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

УХВАЛА

іменем України

"26" листопада 2013 р. Справа № 817/2866/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

при секретарі Хаюк Т.В. ,

за участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-ТV" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "30" вересня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-ТV" до Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій протиправним та скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2013 року ТОВ "Спектр ТV" звернулося до суду з позовом до Виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ( правонаступник -Рівненське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ) про визнання протиправним та скасування акту перевірки № 927 від 09.07.2013 року, визнання протиправним та скасування рішення № 203 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 26.07.2013 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 30.09.2013 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ТОВ "Спектр ТV", посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову. Товариство посилається на помилковість висновків відповідача щодо порушення порядку використання страхових коштів Фонду при нарахуванні та виплаті допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності ОСОБА_3 - 530,12 грн., ОСОБА_4 - 1472, 64 грн. та 453, 12 грн.. Зазначає, що при нарахуванні та виплаті допомоги цим особам не було допущено порушення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", п.20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 року №1266 .

Розглянувши справу у межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Згідно з п. 3 ч. 1 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страховик має право в тому числі проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Судом встановлено, що згідно наказу від 20.03.2013 року №93 відповідачем було проведено планову перевірку правильності використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ТОВ "Спектр TV" на підставі якої було складено акт від 09.07.2013 року №927. Згідно висновків акта 5160,14 грн. витрат по тимчасовій непрацездатності проведено з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду.

За наслідками перевірки прийнято рішення №203, яким зобов'язано ТОВ "Спектр -ТV" повернути Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності кошти в сумі 5160,14 грн. (витрати по тимчасовій непрацездатності, проведені з порушенням порядку використання цих коштів) та застосовано штрафні санкції в сумі 2580,07 ( за порушення порядку використання страхових коштів Фонду).

ТОВ "Спектр - TV" не заперечує щодо виявлених порушень при оплаті листків непрацездатності працівникам ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 (довідка позивача - а.с.72).

Згідно матеріалів справи та доводів апеляційної скарги, позивач не погоджується з висновками акту перевірки щодо допущених порушень при виплаті допомоги по листках непрацездатності працівникам ОСОБА_3 та ОСОБА_4, яким вказана виплата допомоги проводилася із розрахунку компенсації втраченого заробітку за п'ятиденним графіком роботи товариства, що не заперечується представником позивача.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо правомірності дій та рішень відповідача, оскільки відповідно до пункту 3 частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" товариство зобов'язано надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до приписів цього Закону.

Колегія судді погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

ТОВ " "Спектр - TV" є страхувальником, який відповідно до п.3 ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

Приписами п.1 ч.1 ст.35 вказаного Закону визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Відповідно до приписів ч.2 ст.53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаних приписів закону постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Судом встановлено, що виплата допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності працівникам позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проводилася із розрахунку компенсації втраченого заробітку за п'ятиденним графіком роботи товариства.

Проте, при нарахуванні допомоги не було враховано те, що у 2010 році, на підставі наказу від 04.01.2010 року №1 ОСОБА_3, за його заявою, було переведено на неповний робочий тиждень. ОСОБА_4 за заявою від 26.03.2013 року відповідно до наказу від 31.03.2009 року №9 був прийнятий на роботу на умовах неповного робочого тижня.

Вказані обставини підтверджуються оглянутими в суді апеляційної інстанції та приєднаними до матеріалів справи копіями табелів обліку робочого часу працівників ТОВ "Спектр -ТV".

Зокрема, згідно табелю обліку робочого часу працівників ТОВ "Спектр - TV" за лютий 2010 року ОСОБА_3 відпрацював у перший робочий тиждень один день, у другий-4 дні, у третій -1 день, а з 18.02.2010 року по 26.02.2010 року зроблено відмітку про тимчасову непрацездатність. ОСОБА_4 за цей період пропрацював 15 робочих днів.

Отже, судом встановлено, що працівникам ТОВ "Спектр - TV" ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було визначено інший період роботи ніж в загальному для підприємства (неповний робочий тиждень) та заробітну плату вони отримували пропорційно відпрацьованому часу.

Відповідно до ст.61 Кодексу законів про працю України на деяких роботах, де за умовами виробництва (роботи) не може бути дотримано встановлену для відповідної категорії працівників щоденну або щотижневу тривалість робочого часу, допускається, за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації, запровадження підсумованого обліку робочого часу.

Згідно роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 17.09.2009 року № 262/18/99-09 підсумований облік робочого часу кожного працівника здійснюється за табелем виходів на роботу та затвердженим графіком роботи (змінності) за обліковий період. Норма робочого часу за обліковий період визначається за календарем з розрахунку шестиденного робочого тижня, семигодинного робочого дня (чи відповідно скороченого робочого дня) з урахуванням скороченого робочого часу напередодні вихідних днів до 5 годин і напередодні святкових і неробочих днів - на 1 годину.

У порядку, встановленому у колективному договорі, норма робочого часу за обліковий період може визначатися за графіком п'ятиденного робочого тижня. Враховуючи те, що при п'ятиденному робочому тижні КЗпП України не передбачає встановлення конкретної тривалості щоденної роботи, норма робочого часу за обліковий період визначається шляхом множення часу тривалості робочого дня на кількість робочих днів за календарем п'ятиденного робочого тижня, що припадають на цей період, з рівною тривалістю кожного робочого дня, з урахуванням її скорочення напередодні святкових і неробочих днів.

У табелі обліку використання робочого часу, який подається у бухгалтерію для нарахування заробітної плати, робляться відмітки про фактично відпрацьований працівниками час.

На підставі листка непрацездатності у табелі відмічаються дні (зміни), у які працівник хворів. Відповідно оплата праці має здійснюватися згідно з графіком роботи за відпрацьовані робочі дні (години).

Якщо для працівників установлено підсумований облік робочого часу, кількість робочих годин розраховують виходячи з графіка роботи цих працівників.

При цьому, розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка виплачується з шостого дня непрацездатності, та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюється згідно з п.п.15,16 Порядку виходячи із середньогодинної заробітної плати за відпрацьований час у розрахунковому періоді, яка обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати на кількість відпрацьованих робочих годин у розрахунковому періоді. Листок непрацездатності оплачується за робочі години згідно з графіком змінності працівника, пропущені у зв'язку з хворобою.

Якщо облік робочого часу працівників ведеться в днях, розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється згідно з п. 14 Порядку виходячи із середньоденної заробітної плати за відпрацьований час у розрахунковому періоді, яка обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати на кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді. Листок непрацездатності оплачується за робочі дні, пропущені у зв'язку з хворобою, згідно з графіком роботи працівників.

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності працівнику надається за дні, пропущені у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи), а якщо в період, коли виплачується допомога, працівників підприємства перевели на неповний робочий день, для розрахунку допомоги застрахованій особі застосовується середньогодинна заробітна плата і допомога по тимчасовій непрацездатності надається за пропущені години за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи).

Відповідно до пункту 20 Порядку №1266 сума страхових виплат застрахованій особі та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця розраховується шляхом множення суми денної (годинної) виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної (середньогодинної) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством на кількість днів (годин), які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи).

Судом встановлено, що ТОВ " "Спектр - TV" індивідуальні графіки роботи для працівників, які працювали неповний робочий тиждень, за якими можливо визначити кількість робочих днів ( годин), що були пропущені у зв'язку з хворобою та за які оплачується листок непрацездатності не складалися, що не заперечувалося представником позивача.

При розрахунку страхових виплат вказаній категорії працівників ТОВ " "Спектр - TV" враховувалася кількість пропущених робочих днів, що передбачена графіком роботи товариства, а отже, то суд першої інстанції дійшов вірних висновків, що позивач допустив порушення порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно приписів ч.1 ст.30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

З огляду на вищенаведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновків. що судом першої інстанції було неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права, а тому апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр-ТV" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "30" вересня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова

судді: (підпис) А.В. Жизневська

(підпис) Т.С. Котік

З оригіналом згідно: суддя _______ Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "27" листопада 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Спектр-ТV" вул.Шевченка,6,м.Здолбунів,Рівненська область,35705

3- відповідачу/відповідачам: Рівненське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вул.Кавказька,2,м.Рівне,33028