Справа № 195/21/13-а
У Х В А Л А
Іменем України
25.10.2013 смт.Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:
судді - Кондус Л.А., при секретарі - Горват Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Томаківка Дніпропетровської області подання управління державної виконавчої служби Головне управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень про зміну способу і порядку виконання судового рішення, -
В С Т А Н О В И В:
23.09.2013 року до Томаківського районного суду звернувся з поданням старший державний виконавець про зміну способу виконання рішення суду, ухваленого 08.09.2010 року по справі № 2-659/2010.
Заявник свої вимоги обґрунтовує тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління ДВС перебуває виконавче провадження № 38070190, з виконання виконавчого листа, виданого 04.11.2011 року Томаківським районним судом Дніпропетровської області про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснити перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_1 за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та за період з 01 січня 2010 року державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум.
Боржником рішення суду виконано лише в частині здійснення перерахунку доплати до пенсії, відповідно чого нарахована сума недоплаченої пенсії за рішенням суду складає 87027,74 грн., але зазначені грошові кошти не перераховано.
Заявник просить змінити спосіб виконання постанови та стягнути з управління ПФУ нараховані за постановою суду кошти в сумі 87027,74 грн.
В судове засідання представник управління ДВС не з'явився, але надав письмове клопотання про слухання подання за його відсутності, що не перешкоджає розгляду подання.
Представник боржника - УПФ України у Томаківському районі в судове засідання не з'явився, проте надав письмове заперечення, з якого вбачається, що подання про зміну способу та порядку виконання постанови суду не підлягає задоволенню, при цьому просять суд відмовити у задоволенні подання.
Стягувач ОСОБА_1 у судове засідання також не з'явився, але надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, при цьому зазначив, що подання відділу примусового виконання підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Відповідно ст. 41 КАС України розгляд даної справи може здійснюватись без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що подання підлягає задоволенню.
Відповідно до рішення Томаківського районного суду в справі №2-659/2010 від 08.09.2010 року вимоги позивача було задоволено частково. Визнано незаконною відмову Управління ПФУ в Томаківському районі у перерахунку державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 незаконною. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснити перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_1 за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та за період з 01 січня 2010 року державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум. При цьому, постановою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.08.2011 року рішення Томаківського районного суду від 08.09.2010 року було змінено в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю по 02.08.2010 року, виключивши кінцеву дату здійснити перерахунок пенсії. В іншій частині залишено без змін.
Вказане рішення суду набуло чинності, але в повному обсязі не виконано до цього часу, через відсутність джерела фінансування, хоч відповідну суму нарахування позивачу розраховано за період з з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року та з 01.01.2010 року по 22.07.2011 року (до змін в законодавстві), при цьому сума боргу по перерахунку становить 87025,74 грн., що підтверджується копією листа від 04.06.2013 року Управління Пенсійного Фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області «Про виконання рішення».
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901- VI, який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.
Зазначеним законом визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу. Так, статтею 3 визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
06.02.2013 року набрав чинності у новій редакції Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою КМУ від 03 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови КМУ від 30 січня 2013 року № 45), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Пунктом 3 Порядку визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Суд при винесенні ухвали враховує те, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат, про що вказав у інформаційному листі № 846/12/13-13 від 13 червня 2013 року заступник голови Вищого адміністративного суду України М. Цуркан. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Враховуючи, що рішення суду не виконано, державний виконавець позбавлений засобів для примусового його виконання, а запропонований спосіб виконання рішення шляхом стягнення відповідає встановленим обставинам справи, спрямований на захист порушених конституційних прав стягувача, не змінює змісту зобов'язання, а тому є всі підстави для задоволення подання.
Керуючись ст.ст. 160,165, 263 КАС України, ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ст.ст. 11,36 Закону України «Про виконавче провадження», суд -
У Х В А Л И В :
Подання управління державної виконавчої служби Головне управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень про зміну способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення суду на підставі якого видано виконавчий лист по справі №2-659/2010, виданий 04.11.2011 року Томаківським районним судом Дніпропетровської області, із зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснити перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_1 за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та за період з 01 січня 2010 року державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум на стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховану виплату ОСОБА_1 за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та за період з 01 січня 2010 року державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум в розмірі 87027,74 грн.(вісімдесят сім тисяч двадцять сім грн. 74 коп.).
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня її проголошення до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Томаківський районний суд Дніпропетровської області.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Л. А. Кондус