Справа № 745/836/13-а
Провадження № 2-а/745/26/2013
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.10.2013 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі головуючої судді Смаль І.А. , розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувсь до суду з позовом і просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії. Позовні вимоги мотивує тим, що з лютого 1995 року він отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 09 березня 2013 р. йому виповнилось 60 років і він набув право на отримання пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В березні 2013 р. звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі із заявою про призначення пенсії за віком.
На 28.02.2013р. мав загальний стаж роботи 40 років 3 міс. 12 днів. Після призначення йому пенсії за віком, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі не повідомило його про розмір призначеної пенсії , про застосований показник розміру середньої заробітної плати (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, зайнятих у галузях України.При отриманні пенсії він виявив занижений розмір призначеної пенсії. В цьому ж місяці звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі, де ознайомився з пенсійною справою та дізнався, що при призначенні пенсії, було використано схему нарахування, яка застосовується при перерахунку раніше призначеної пенсії, з посиланням на те, що він отримував до часу звернення пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З невідомих йому підстав застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2010-2012 рр.
Вважає, що нарахування йому пенсії за віком проведено неправомірно, оскільки він не звертався до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі з заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити пенсію за Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Призначення пенсії та її розрахунок був зроблений з порушенням вимог ч. 1,2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідач безпідставно взяв за розрахунок для перерахунку пенсії величину середнього заробітку по Україні за 2007 рік. Оскільки він звернувся до відповідача із відповідною заявою в березні 2013 року, тому в розрахунок для перерахунку пенсії необхідно брати показники середнього заробітку по Україні за 2010-2012рр.
Неправомірними діями відповідача при призначенні пенсії за віком було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік, що суттєво зменшує розмір пенсії та погіршує його становище.
По теперішній час він є працюючим пенсіонером, за даний період трудової діяльності у відповідності до вимог чинного законодавства із заробітної плати сплачує страхові внески. Тобто, існують усі законодавчо передбачені підстави для отримання пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, так як пенсія призначена вперше згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується і судовою практикою адміністративних судів України, при розгляді аналогічних адміністративних справ.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.
У судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі не з»явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність та заперечення на адміністративний позов, з яких вбачається, що вони заперечують у задоволенні позовних вимог з наступних підстав: ОСОБА_1 з 12.02.1995 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно атестату про зняття з обліку №202 головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області ОСОБА_1 припинено виплату пенсії по причині переходу на пенсію за іншим законом.
15.03.2013 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Менському районі із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію за віком та зазначив, що пенсія йому вже призначалася.
Згідно розпорядження №309440 від 01.04.2013 року з 15.03.2013 року ОСОБА_1 був переведений на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзацу 2 ч. З ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Так, як з 12.02.1995 року ОСОБА_1 отримував пенсію, призначену за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», то при переведенні з пенсії по вислузі років на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосований показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік, а саме 1197,91.
Отримуючи пенсію як особа, звільнена з військової служби, позивач скористався своїм правом на вибір державної пенсії, а отже подана позивачем заява є заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, у зв'язку з чим управлінням правильно застосована норма ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не норма ч. 2 ст. 40 цього Закону.
Враховуючи, що сторони надали заяви про розгляд справи без їхньої участі, суд відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження на основі наявних у справі матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Менському районі.
В лютому 1995 року позивачу була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
15.03.2013 року ОСОБА_1 подав заяву до УПФ в Менському районі про призначення йому пенсії за віком.
01.04.2013 року позивач знятий з обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області та виплачено йому пенсію по 31.03.2013 року.
Згідно розпорядження №309440 від 01.04.2013 року з 15.03.2013 року ОСОБА_1 був переведений на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За документами пенсійної справи страховий стаж становить 40 років 3 місяці 12 днів.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% становить 0,54338. Заробітна плата, з якої обчислена пенсія, за період роботи з 01.07.2000 по 28.02.2013, визначена з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік (1197,91), складає 5375,12 грн. (1197,91 грн. *4,48708 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії з 15.03.2013 становить 2965,43 грн., в тому числі:
-2920, 73 грн. - основний розмір пенсії (5375,12 грн. *0,54338);
- 44,70 грн. доплата за 5 років понаднормового стажу роботи
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058 (далі - Закон №1058), Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХП (далі - Закон №2262).
Відповідно до статті 7 Закону №2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Статтею 10 Закону №1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно частини другої статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону №1058 з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Аналіз приписів ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії (в даному випадку, за вислугою років) на інший (за віком) пенсійний орган може враховувати заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при розрахунку пенсії за віком відповідач застосовував показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік розміром 1197 грн. 91коп., за рік, що передував призначенню пенсії за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Даний перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки позивач не звертався до відповідача з заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Заперечення та доводи відповідача не заслуговують на увагу, так як в частині третій статті 45 Закону №1058 мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалах пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Відповідачем ототожнені поняття: перехід та переведення, вид пенсії по закону № 1058 та різні інші пенсії за іншими законами, що підтверджується новою редакцією частини третьої статті 45 Закону № 1058, в якій мова йде про розрахунок пенсії при переведенні з одного виду пенсії на інший по матеріалах пенсійної справи.
При призначенні пенсії за віком відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший, а має місце перехід на іншу пенсію по іншому закону.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.Належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності своїх дій при здійсненні призначення пенсії за віком позивачу відповідачем не надано.Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.З урахуванням зазначених положень, з метою повного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними Розпорядження ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області від 15.03.2013 року, №140873 від 01.07.2013 року, на підставі якого відповідач неправомірно відмовив позивачу в призначені пенсії за віком на підставі ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов»язати призначити пенсію за віком з 10.03.2013 року відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією з 10.03.2013 року.Керуючись ч. 2 ст. 40,ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ,ст. ст. 6, 9-11, 159-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.Визнати неправомірними розпорядження ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області від 15 березня 2013 року, від 01.07.2013 р. №140873 в частині відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком , згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 10 березня 2013 року відповідно до частини 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за три останніх роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Менському районі Чернігівської області виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною ОСОБА_1 пенсією за віком з 10 березня 2013 року відповідно до частини 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за три останніх роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії.
Постанову суду звернути до негайного виконання в межах сум платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня її отримання апеляційної скарги через Сосницький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя І.А.Смаль