ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2013 р. Справа № 5010/2153/2011-23/77
Господарський суд Івано-Франківської області у складі колегії суддів:
Головуючого судді Рочняк Олександри Вікторівни
Суддів: Кобрин Оксани Миколаївни
Михайлишина Володимира Васильовича
при секретарі судового засідання Харук Т.М.
розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної екологічної інспекції у Львівській області, вул.Стрийська,98, м.Львів, 79026
до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" вул. Ребета, 6, м.Івано-Франківськ, 76000
про відшкодування збитків завданих державі, внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1848555 грн. 23 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Омельян Є.О. - головний спеціаліст юридичного відділу (довіреність №09-9061 від 04.10.13);
від відповідача: представники не з'явилися.
ВСТАНОВИВ: Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулася з позовом до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування збитків завданих державі, внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1848555 грн. 23 коп.
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області мотивовані тим, що відповідачем завдано шкоду державі шляхом незаконної вирубки лісу без спеціального дозволу, в зв'язку з чим відповідач повинен її відшкодувати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при проведені перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Сколівського військового лісгоспу структурного підрозділу ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат" Державною екологічною інспекцією в Львівській області встановлено факт незаконної рубки дерев на території, підпорядкованій відповідачу. Оскільки відповідач, як лісокористувач, в порушення ст. ст. 19, 88 Лісового кодексу України не забезпечив охорону і збереження закріплених за ним лісів, допустив їх порубку поза межами земельної ділянки, на яку видано лісорубний квиток та завдав матеріальну шкоду державі, відповідно до вимог ст.ст.105,107 Лісового кодексу України та ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" зобов'язаний відшкодувати збитки, заподіяні державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.
Відповідач подав суду відзив на позов, в якому проти позову заперечив, посилаючись на відсутність причинного зв'язку між шкодою, на яку вказав позивач та протиправної поведінки відповідача за фактом вчинення заподіяння шкоди рубкою лісу без спеціального дозволу та на те, що в акті інспектора не зазначено, що дана рубка здійснена з вини працівників Сколівського ВЛГ, а також не зазначено, яким саме вимірювальним приладом здійснено заміри пнів, що дає підстави сумніватися у правильному визначені діаметрі дерев у корі біля шийки кореня, які відображені у складеному розрахунку шкоди. Також, вказав на те, що відсутність шкоди завданої лісовому господарству в даному випадку встановлена військовою прокуратурою Івано-Франківського гарнізону.
Представники відповідача в судове засідання 07.10.13 не з'явився, хоча належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, причини нез'явлення суду не повідомив.
Відповідно до ч.3 ст.22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Оскільки, ухвалами суду участь сторін не визнавалась обов'язковою, відповідно до ст.75 ГПК України, суд, враховуючи те, що відповідачі належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача та представників третіх осіб за наявними в ній матеріалами, запобігаючи одночасно безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представника позивача, суд встановив, що 15.07.11 Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання природоохоронного законодавства Сколівського військового лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", за результатами якої складено акт № 62 (арк. №8).
З даного акту вбачається, що в кварталі №6 виділах 27,28,29 Корчинського лісництва на площі 2,1 га проведено суцільну рубку 877 дерев породи ялина загальною площею 706,19 м.куб. деревини без спеціального дозволу - лісорубного квитка, в результаті чого сума шкоди, завдана лісовому господарству згідно додатку №1 постанови КМ України №655 від 23.07.08 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" становить 1848555 грн. 23 коп., яка в свою чергу складає ціну позову.
Зазначеним актом зафіксовано, що при проведенні перевірки був присутній головний лісничий Сколівського військового лісгоспу Мелень І.В., який з даним актом ознайомлений і отримав його один екземпляр.
Розмір шкоди в сумі 1848555 грн. 23 коп., заподіяної лісу незаконною рубкою 877 дерев в кв.6 вид 27,28,29 на площі 2,1 га Корчинського лісництва, Сколівського району встановлено головним спеціалістом, держінспектором з ОНПС в Львівській області В.Вітковським про що 07.07.11 складено відповідний розрахунок, який знаходиться в матеріалах справи (арк.9,10).
На виконання вимог суду Державна екологічна інспекція у Львівській області надала додаткові пояснення, з яких вбачається, що під час перевірки вимог природоохоронного законодавства Сколівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківськ лісокомбінату", за результатами якої складено акт № 62, їх працівники для здійснення замірів користувалися нормами Постанови Кабінету міністрів України від 23.07.08 №665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". Відповідно, заміри проводилися згідно Додатку №1 даної постанови.
Дане вимірювання здійснено за допомогою стрічки вимірювальної, право на користування якою затверджено Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а саме Львівським науково-виробничим центром стандартизації, метрології та сертифікації (Свідоцтво №2915 чинне до 28.12.11)
З доданої позивачем копії Польової перелікової відомості незаконної рубки в кв.6 виділах 27,28,29 площі 2,1 га Корчинського лісництва, Сколівського району від 07.07.11, вбачається, що вона є ще одним доказом, який підтверджує їх позицію, оскільки містить підписи працівників Сколівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат", які засвідчують факт незаконної рубки 877 дерев.
З метою досудового врегулювання спору, позивач направив до Сколівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" претензію №03-3713 від 21.07.11 про відшкодування збитків у сумі 1848555 грн. 23 коп., заподіяних державі порушенням вимог природоохоронного законодавства, що підтверджується реєстром на відправлення рекомендованої кореспонденції №1567 від 22.07.11 (арк.№30).
Проте, відповідач вимоги претензії не виконав, збитки нанесені навколишньому природному середовищу у розмірі 1848555 грн. 23 коп. не відшкодував.
Відповідно до пп. д ч. 2 п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. № 454/2011 Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення.
Згідно п. 3 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011р. №429 основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.
Відповідно до п. п. 6.4, 6.11 зазначеного вище положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції. Розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Згідно п.4.13. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464, за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до п. 4.16 зазначено Порядку до акта перевірки додаються (за наявності) порівняльні таблиці, графіки, схеми, оформлені належним чином, підписані та надані посадовими особами суб'єкта господарювання, що перевіряється. В акті перевірки також зазначається інформація, пов'язана з проведенням інструментально-лабораторного контролю (відбір проб та вимірювання безпосередньо на об'єкті перевірки), та зазначаються посилання на акти відбору проб та протоколи вимірювань.
Згідно п.4 приміток до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. № 665, діаметр пня дерева у корі зазначається як середнє арифметичне значення між найбільшим та найменшим замірами діаметра. Замір діаметра пня, який зрізаний нижче шийки кореня (урівень із землею або утоплений у землю), здійснюється за фактичним зрізом.
Відповідно до ст.66 Конституції України встановлено, кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Приписами ст.63 Лісового Кодексу України встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів, а відповідач, як постійний лісокористувач, зобов'язаний був, зокрема, забезпечити охорону та захист лісових насаджень.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 64 зазначено Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Частиною 1 ст. 69 Лісового Кодексу України визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Відповідно до ч.1 ст. 86 названого Кодексу організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
Згідно ч.1 ст.89 Лісового кодексу України охорону і захист лісів на території України здійснюють, зокрема, лісова охорона постійних лісокористувачів і власників лісів.
Відповідно до ст.90 Лісового кодексу Кодексу основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Згідно ч.1 та п.1 ч.2 ст.105 цього ж Кодексу порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Положеннями ст.107 Лісового Кодексу України, які кореспондуються з нормами ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно ч.1 ст.69 вказаного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Проте, всупереч вищевказаних норм закону, відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки дерев, в зв'язку з чим останній зобов'язаний на час розгляду справи відшкодувати заподіяні збитки в розмірі 1848555 грн. 23 коп. Доказів сплати зазначеної суми збитків відповідач суду не надав.
Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Відповідач заперечуючи проти позовних вимог, зазначав, що незаконна вирубка дерев сталась не з його вини, а також вказував, що відсутність шкоди завданої лісовому господарству в даному випадку встановлена військовою прокуратурою Івано-Франківського гарнізону при винесенні 06.07.12 постанови про відмову в порушенні кримінальної справи відносно посадових осіб Сколівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
Проте, вищевказана постанова Івано-Франківського гарнізону не може бути доказом у даній справі, оскільки стосується законності рубки деревини у кварталі 17 виділі 8 площею 2,2 га та у кварталі 17 виділі 8.1 площею 3.0 га даного лісгоспу, а не рубки в кв.6 виділах 27,28,29 площі 2,1 га Корчинського лісництва, яка є предметом розгляду у даній справі.
Посилання відповідача на те, що факт незаконної рубки лісу саме службовими особами Сколівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий лісокомбінат" не доведена позивачем, не є обставиною, яка звільняє його від відповідальності за порушення природоохоронного законодавства.
Згідно ч.1, 2 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до ч.1 ст.1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Відповідно до "Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008р., акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Згідно зі статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач під час розгляду справи не довів належними та допустимими доказами в розумінні Господарського кодексу України, що він на виконання вимог лісового та природоохоронного законодавства забезпечив охорону і збереження лісу на підвідомчій території від незаконної вирубки, а також відсутність вини у такій бездіяльності його працівників.
Крім того, вказані заперечення відповідача проти позовних вимог не спростовують протиправність поведінки відповідача, завданих збитків, причинного зв'язку між ними та наявності в діях відповідача вини.
З огляду на зазначене, заперечення відповідача проти позову не приймаються судом до уваги, оскільки вони спростовуються наявними матеріалами справи.
За таких обставин, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення з відповідача збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки дерев.
Слід зазначити, що статтею 11 Закону України "Про Державний бюджет на 2013 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Згідно з пунктом 7 ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Главою 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 р. №131, передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь держави збитки, завдані навколишньому природному середовищу незаконною рубкою дерев у сумі 1848555 грн. 23 коп., розподіливши її між відповідними бюджетами у наступному розмірі: 50 відсотків до місцевого бюджету Корчинської сільської ради Сколівського району Львівської області в сумі 924277 грн. 61 коп.; 20 відсотків до Львівського обласного бюджету в сумі 369711 грн. 05 коп. та 30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 544566 грн. 57 коп.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача, позаяк спір виник внаслідок неправильних дій останнього. Доказів протилежного відповідач суду не надав.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.22, ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 16, 17, 19, 63, 64, 86, 105, 107 Лісового Кодексу України та ст. ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Державної екологічної інспекції в Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування збитків завданих державі, внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1848555 грн. 23 коп. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", (вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014, ЄДРПОУ 08033772) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області ( вул. Стрийська, 98, м.Львів, 79026 , код ЄДРПОУ 38057086) - 1848555 грн. 23 коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області, за балансовим рахунком 3311 "кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану розрахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій"; зарахувавши до спеціального фонду місцевого бюджету Корчинської сільської ради (р/р 33118331700521, банк УДК у Сколівському районі, ЄДРПОУ 37904831, МФО 825014, код платежу 24062100) - 50% стягнутої суми в розмірі 924277 грн. 61 коп. (дев'ятсот двадцять чотири тисячі двісті сімдесят сім грн. 61 коп.); до спеціального Фонду обласного бюджету Львівської області - 20% стягнутої суми в розмірі 369711 грн. 05 коп. (триста шістдесят дев'ять тисяч сімсот одинадцять грн. 05 коп.) ; спеціального фонду Державного бюджету України - 30% стягнутої суми в розмірі 554566 грн. 57 коп. (п'ятсот п'ятдесят чотири тисячі п'ятсот шістдесят шість грн. 57 коп.).
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014, ЄДРПОУ 08033772 - в дохід Державного бюджету (отримувач: УДК у м. Івано-Франківськ; код ЄДРПОУ одержувача 20568100; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31214206700002, код класифікації доходів бюджету 220300001) - 36971 грн. 10 коп. (тридцять шість тисяч дев'ятсот сімдесят одну гривню 10 коп.) судового збору.
Накази видати після набранням рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 11.10.13
Головуючий суддя Рочняк О.В.
Суддя Кобрин О.М.
Суддя Михайлишин В.В.
Копію рішення направити сторонам та Головному управлінню Державного казначейства України у Львівській області (79005, м. Львів, вул. К. Левицького, 18).
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Корпан Р. М. 11.10.13