Ухвала суду № 32391948, 10.07.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2013
Номер справи
812/2627/13-а
Номер документу
32391948
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Островська О.П.

Суддя-доповідач - Білак С. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2013 року справа №812/2627/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Сухарька М.Г., Гаврищук Т.Г., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Алчевськпастранс" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року у справі № 812/2627/13-а за позовом Комунального підприємства "Алчевськпастранс" до Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення №1922 від 05.11.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Комунальне підприємство "Алчевськпастранс" (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області (далі - відповідач, пенсійний орган) про визнання протиправним та скасування рішення №1922 від 05.11.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року у задоволенні позовних вимог позивачу було відмовлено в повному обсязі за необґрунтованістю.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову суду, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що належним чином оформлений та засвідчений посадовими особами обґрунтований розрахунок фінансової санкції та пені підприємству не надано, тому було не зрозуміло, яку суму необхідно сплачувати.

Рішення суду першої інстанції вважають незаконним, оскільки не було враховано, що невчасність сплати платежів із страхових внесків мала місце з поважних причин, зокрема, у зв'язку з невчасним перерахуванням підприємству субвенції з державного бюджету в якості компенсації за пільговий проїзд окремих громадян. Підприємство є збитковим, має заборгованість із заробітної плати та перед кредиторами.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Комунальне підприємство «Алчевськпастранс» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області як платник єдиного внеску.

05 листопада 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області було прийнято рішення за № 1922 про застосування штрафних санкцій у розмірі 27107,71 грн. та нарахування пені в розмірі 8118,06 грн. за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) комунальним підприємством «Алчевськпастранс» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20 вересня 2012 року по 23 жовтня 2012 року (а.с.5).

Відповідно до поданого комунальним підприємством «Алчевськпастранс» звіту з нарахування єдиного внеску за серпень 2012 року позивач не пізніше 20 вересня 2012 року повинен був сплатити єдиний внесок в сумі 276223,30 грн.

Згідно частини 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно частини 2 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частиною 3 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Частиною 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частина 13 статті 25 зазначеного Закону України).

Частиною 14 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до пункту 7.1 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Пунктом 7.2 розділу 7 зазначеної Інструкції встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1-2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, серед іншого, підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 розділу 7 Інструкції, визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Згідно з пунктом 7.5 розділу 7 Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Як вбачається з матеріалів справи, єдиний внесок за серпень 2012 року був сплачений позивачем у період з 26 вересня 2012 року по 23 листопада 2012 року.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно зроблено висновок про те, що розмір застосованих фінансових санкцій та нарахованої пені за оскаржуваним рішенням відповідає вимогам частини 10 та частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Колегія суддів не приймає до уваги доводи позивача про те, що до рішення управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 05 листопада 2012 року № 1922 не доданий належним чином оформлений та засвідчений посадовими особами обґрунтований розрахунок фінансової санкції та пені, так як Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкцією про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не передбачено надсилання платникам єдиного внеску разом із рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені розрахунку розміру застосованих фінансових санкцій та нарахованої пені.

Безпідставними та необґрунтованими є доводи позивача про те, що відповідачем не була врахована поважність причин несвоєчасності сплати платежів із страхових внесків, що обумовлена несвоєчасним перерахуванням підприємству позивача субвенції з державного бюджету в якості компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян, оскільки фінансовий стан платника страхових внесків (наприклад, відсутність коштів) не звільняє його від сплати недоїмки, нарахування пені та застосування фінансових санкцій у розмірах, встановлених частинами 10 та 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно зроблено висновок про безпідставність вимог позивача.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Алчевськпастранс" - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року у справі № 812/2627/13-а за позовом Комунального підприємства "Алчевськпастранс" до Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення №1922 від 05.11.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя С.В.Білак

Судді Т.Г.Гаврищук

М.Г.Сухарьок