Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-4148/12/0170/26
17.01.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дадінської Т.В.,
суддів Дудкіної Т.М. ,
Омельченка В. А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Петренко В.В. ) від 17.05.2012 у справі № 2а-4148/12/0170/26
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим (вул. Радянська, 11, смт. Красногвардійське, Красногвардійський район, Автономна Республіка Крим, 97000)
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.05.2012 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення - задоволено частково.
Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим 901,40 грн. фінансових санкцій, у тому числі 86,16 грн. штрафу та 14,51 грн. пені за рішенням № 92 від 25.03.2008 року; 36,82 грн. штрафу та 12,65 грн. пені за рішенням № 93 від 25.03.2008 року; 48.95 грн. штрафу та 194,86 грн. пені за рішенням № 211 від 11.04.2008 року; 106,69 грн. штрафу та 400,76 грн. пені за рішенням № 865 від 29.12.2009 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з даним рішенням суду позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.05.2012 року скасувати, прийняти нове рішення.
Апеляційна скарга мотивована не відповідністю судового рішення суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, неправильною оцінкою судом першої інстанції обставин справи, що мають значення для справи.
Сторони, явку уповноважених представників не забезпечили, про дату та час апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом АР Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 є суб'єктом підприємницької діяльності, зареєстрований в Управлінні пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове Державне пенсійне страхування (реєстраційний № 19110435).
Управлінням Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим винесені рішенням № 92 від 25.03.2008 року про застосування фінансових санкцій і нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум несвоєчасно або не нарахованих не сплачених страхових внесків до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 86,16 грн. та 14,51 грн. пені; рішенням № 93 від 25.03.2008 року про застосування фінансових санкцій і нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум несвоєчасно або не нарахованих не сплачених страхових внесків до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 36,82 грн. та 12,65 грн. пені; рішенням № 211 від 11.04.2008 року про застосування фінансових санкцій і нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум несвоєчасно або не нарахованих не сплачених страхових внесків до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 48,95 грн. та 194,86 грн. пені; рішенням № 865 від 29.12.2009 року про застосування фінансових санкцій і нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум несвоєчасно або не нарахованих не сплачених страхових внесків до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 106,69 грн. та 400,76 грн. пені.
Матеріали справи свідчать, що зазначені рішення отриманні відповідачем, про що свідчать поштові повідомлення про вручення.
При цьому, відповідачем не надано доказів, підтвердження сплати заборгованості за рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим № 92 від 25.03.2008 року, № 93 від 25.03.2008 року, № 211 від 11.04.2008 року, № 865 від 29.12.2009 року.
До того ж, слід зазначити, що Управлінням Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим винесені рішенням № 63 від 09.03.2011 року про застосування фінансових санкцій і нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум несвоєчасно або не нарахованих не сплачених страхових внесків до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 28,83 грн. та 374,63 грн. пені.
Порядок, підстави та строки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до 01.01.2011 року визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року, яким встановлено новий єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Дія вказаної норми Перехідних положень поширюється і на сплату внесків із загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Отже з 01.01.2011року втратили чинність норми, які визначали склад правопорушення і розміри відповідальності в галузі нарахування і стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Виходячи зі змісту пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», органи пенсійного фонду зберегли повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, тобто в тому числі повноваження, передбачені статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Водночас, при застосуванні пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині регулювання відповідальності за вчинення порушень щодо сплати страхових внесків, допущених до 01.01.2011 року, слід ураховувати норми статті 58 Конституції України та дію нормативних актів у часі.
Статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тобто, правомірність поведінки особи, зокрема, дотримання нею норм законодавства про сплату обов'язкових страхових внесків, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій або бездіяльності такої особи.
Таким чином, якщо певне діяння було правопорушенням на момент його вчинення і за таке діяння до особи було застосовано заходи відповідальності, передбачені чинним на той час нормативним актом, відповідні санкції підлягають стягненню з особи і після втрати чинності нормативним актом, що визначав зміст відповідальності.
Разом з тим, якщо діяння перестало бути порушенням в зв'язку зі втратою чинності нормативним актом, що регулював відповідальність за таке порушення, то і санкції, передбачені нечинним нормативним актом, не можуть бути застосовані.
При таких обставинах справи судова колегія дійшла до висновку, що відповідачем спірним рішенням нараховані штраф та пеня, визначені п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за порушення, вчинені до 01.01.11 року, враховуючи, що зазначена норма Закону вже втратила чинність, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що її застосування з 01.01.2011 року суперечить статті 58 Конституції України, незважаючи на зміст пункту 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.05.2012 у справі № 2а-4148/12/0170/26 - залишити без змін.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.05.2012 у справі № 2а-4148/12/0170/26 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис Т.В. Дадінська
Судді підпис Т.М. Дудкіна
підпис В.А.Омельченко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.В. Дадінська