ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2013 р. Справа № 804/67/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Юхно І.В.
при секретарі Зубінській М.Ю.
за участю:
представника відповідача Міхайлова О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративне подання Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» про стягнення коштів з рахунків у банках, що належить платнику в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі за землю, -
ВСТАНОВИВ:
Криворізька центральна міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним поданням до товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» про стягнення коштів з рахунків у банках, що належить платнику в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі за землю у сумі 57898,90 гривень.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем в порушення вимог ст. 67 Конституції України, п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, ст. 287.3 Податкового кодексу України, ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. за № 161-XIV (далі - Закон України № 161-XIV) не сплачено податкове зобов'язання з орендної плати за землю у встановлені законом строки. У добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним поданням.
Позивач про відкриття провадження за цим адміністративним поданням був повідомлений належним чином, що підтверджується телефонограмою від 03.01.2013р., яка міститься в матеріалах справи. 04.01.2013р. представник позивача надав клопотання про здійснення розгляду справи без участі представника податкового органу.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував. В обґрунтування заперечень представником відповідача зазначено, що податкова вимога за №143 від 05.07.2012р. про сплату боргу оскаржується ТОВ «Промканат», а тому оскільки існує спір щодо податкового боргу Криворізька центральна міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби взагалі не мала права на звернення з даним поданням до суду.
Згідно ч. 8 ст. 183-3 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі за поданням органів державної податкової служби суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню. Розгляд подання відбувається за участю органу державної податкової служби, митного органу, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувави обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» (код ЄДРПОУ 32410368) перебуває на обліку в Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, як платник податків та зборів, в тому числі орендної плати за землю. Цей факт підтверджується матеріалами справи.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правовідносини щодо нарахування та сплати орендної плати за землю регулюються, зокрема, положеннями Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. за № 161-XIV (далі - Закон України № 161-XIV) та Податкового кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VI.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України № 161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Положеннями ст. 5 Закону України № 161-XIV встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 21 Закону України № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 269.1 розділу ХІІ Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Положеннями п. 288.2. ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Підпунктом п. 288.3. ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно з п. 288.1. ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 розділу ХІІ Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Підпунктом 14.1.156. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідачем було подано до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції у Дніпропетровській області Державної податкової служби податкову декларацію орендної плати за землю з юридичних осіб від 18.01.2012р. за № 9000542043, в якій самостійно визначено до сплати податкове зобов'язання з орендної плати за землю за 2012 рік.
Відповідно до п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Однак, підприємством не сплачено у повному обсязі суму вище визначених у відповідній декларації податкових зобов'язань у встановлені законом строки у сумі 57898,90грн. (за листопад 2012р.)
Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб набула статусу податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
На теперішній час ТОВ «Промканат» має податковий борг за податками та зборами на загальну суму 260542,73 грн. (довідка про стан розрахунків з бюджетом станом на 02.01.2013р.).
Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби забовязані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. З огляду на зазначене позивачем зараховано кошти, що сплачені ТОВ «Промканат» протягом грудня 2012р., в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення.
Відповідно до ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
Позивачем була сформована податкова вимога за №143 від 05.07.2012 року, яка вручена директору підприємства 12.07.12р. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2012р. відмовлено в скасуванні даної податкової вимоги податкової вимоги. Дакази щодо розгляду справи за позовом ТОВ «Промканат» до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкової вимоги №143 від 05.07.2012р. в апеляційному провадженні відсутні. На час розгляду справи зазначена вимога не скасована та не відкликана, що підтверджується матеріалами справи.
Податковий борг відповідачем сплачений не був. Про наявність податкового боргу свідчить довідка про стан розрахунків з бюджетом станом на 02.01.2013р., зворотній бік облікової картки платника (скорочена форма) за період з 01.12.2012р. по 31.12.2012р.
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п. 95.4 та 95.5 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.
Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а потім, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, до юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно до ч.8 ст. 183-3 КАС України постанови суду, прийняті в по суті заявлених в поданні органів державної податкової служби, підлягають негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 94, 162,183-3, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» про стягнення коштів з рахунків у банках, що належить платнику в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі за землю у сумі 57898,90грн. - задовольнити.
Стягнути до бюджету кошти товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» (код ЄДРПОУ 32410368) з рахунків у банках, обслуговуючих товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» у розмірі податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності у розмірі 57898 (п'ятдесят сім тисяч вісімсот дев'яносто вісім) грн. 90 копійок.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 183-3 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Повний текс постанови складено 04.01.2013р.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили станом на 04.01.2013 року Суддя І.В. Юхно І.В. Юхно