ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
Іменем України
м. Київ
17 серпня 2012 року 15:45 год. № 2а-8563/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., при секрета рі судового засідання Палійчук Л.Д., розглянувши у письмовому провадженні спра ву за позо вом Комунального підприємства "Київпастранс" в особі Служби енергетичного забезпечення (далі -КП "Київпастранс") до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Киє ва Державної податкової служби (далі - ДПІ) про скасування податкового повідом лення-рі шення від 29.03.2012р. №0002031540,
в с т а н о в и в:
КП "Київпастранс" просить скасувати податкове повідом лення-рішення ДПІ від 29.03.2012р. №0002031540 про нарахування 42414,75 грн. земельного податку.
Під час розгляду справи 14.08.2012р. представник позивача (Солодовнік О.С.) підтри мав позов з наведених у позов ній заяві підстав. Позов обґрунтовано неправомірністю оскаржу ваного податкового повідомлення-рішення з підстав відсутності зазначених в акті перевірки порушень та факту заниження земельного податку. Позивач стверджує, що рішенням Київради від 24.02.2011р. №55/5442, яким йому надано пільгу по сплаті земельного податку, підлягає застосуванню з 01.03.2011р., тому згідно з п. 284.2 ст. 284 ПК дана пільгу позивач вправі використовувати з 01.04.2011р. Крім цього, рішенням Київради від 27.12.2011р. №986/7222 встановлено строк дії пільги, який становить 1 рік та застосовується, починаючи з 01.01.2011р.
До суду надійшли письмові заперечення від 13.08.2012р. №3216/9/10-015 представника відповідача Кіяшко Н.В. (а.с. 71, 72), в яких представник просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що застосування рішення Київради від 27.12.2011р. №986/7222 до події або факту, що сталися до набрання чинності цим актом, а саме розрахунку та сплати податку за землю за період січень, лютий 2011р. із врахуванням пільг по податку за землю, наданих рішенням Київради від 30.12.2010р. №573/5385, супере-чить ст. 58 Конституції України та п. 284.1 ст. 284 ПК.
До судового засідання 14.08.2012р. відповідач явку свого представника не забезпечив, причин неприбуття суду не повідомив; заяв (клопотань) до суду не надходило.
На підставі ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС суд розглянув справу за відсутності відповідача, продовживши її розгляд у письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові мате ріали спра ви, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.03.2012р. №0002031540, яким на підставі акта перевірки від 13.03.2012р. №121-15/33261734 і за пору шення п. 54.1 ст. 54, п. 286.2 ст. 286 ПК позивачу збільшено суму грошового зобов'язання із земельного податку на 42414,75 грн. (у т.ч.: 42413,75 грн. -основний платіж, 1 грн. -штраф).
В акті ДПІ від 13.03.2012р. №83 (№121-15/33261734) про результати камеральної пе ревірки податкової звітності з плати за землю зазначено, що у поданій платником уточню ючій податковій декларації за 2011р. виявлено арифметичну (методологічну) помилку, а саме: роз рахунок суми земельного податку за 2011р. зроблено без врахування вимог п. 284.2 ст. 284 ПК. Згідно з актом позивачем самостійно нараховано до сплати за січень-квітень 2011р. земельний податок на загальну суму 428,46 грн. (у т.ч.: 107,16 грн. - за січень 2011р., 107,12 грн. -за лютий 2011р., 107,08 грн. - за березень 2011р., 107,10 грн. -за квітень 2011р.), в той час як за даними перевірки земельний податок складає 42842,21 грн. (у т.ч.: 10710,57 грн. -за січень 2011р., 10710,56 грн. -за лютий 2011р., 10710,55 грн. -за березень 2011р., 10710,53 грн. -за квітень 2011р.), у зв'язку з чим відповідач дійшов висновку, що позивачем занижено суму податкових зобов'язань із земель ного податку за січень-квітень 2011р. на 42413,75 грн.
В акті перевірки відповідачем не наведено змісту та опису порушення п. 284.2 ст. 284 ПК, водночас відповідне обґрунтування зазначено з додатку до акта "Розрахунок суми нарахо ваного грошового зобов'язання" (а.с.7), згідно з яким в уточнюючому розраху нку (вх. №295657 від 14.02.2012р.) позивачем зменшено нові щомісячні податкові зобов'язання з земель ного по датку на 2011р. на підставі рішення Київради від 27.12.2011р. №986/7222. Водночас відповідач зазначає, що пільга зі сплати земельного податку вперше у 2011р. надана позивачу рішенням Київради від 24.02.2011р. №55/5442 (оприлюднене 01.04.2011р.), тобто право на пільгу відпо відно до вимог п. 284.2 ст. 284 ПК отримано позивачем з 01.05.2012р., недоплата з земельного податку за січень-квітень 2011р. становить 42413,75 грн.
Спірні правовідносини виникли у сфері справляння податків і зборів та стосуються правомірності податкового повідомлення-рішення про нарахування земельного податку. Спір стосується того, з якого моменту позивач вправі застосовувати пільгу щодо земельного податку у 2011р.
Пунктом 284.1 ст. 284 ПК передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати пільги щодо земель ного податку, що сплачується на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відпо відних місцевих бюджетів.
Судом встановлено, що п. 39 рішення Київради від 30.12.2010р. №573/5385 "Про бюджет міста Києва на 2011 рік" передбачено надання пільг по сплаті земельного подат ку в 2011р. з метою оздоровлення фінансового стану комунальних підприємств та підприємств, які вико нують роботи із життєзабезпечення міста Києва (додаток 18).
Додатком 18 до рішення Київради від 30.12.2010р. №573/5385, що є невід'ємною скла довою цього рішення згідно з п. 46, визначено Перелік під приємств і організацій, яким на даються пільги по сплаті земельного податку на 2011р.
Пунктом 2 рішення Київради від 24.02.2011р. №55/5442 "Про внесення змін до рі шення Київради від 30.12.2010р. №573/5385 "Про бюджет міста Києва на 2011 рік" викла дено в новій редакції додаток 18.
Так, п. 5 розд. XXVI додатку 18 "Перелік підприємств і організацій, яким нада ються пільги по сплаті земельного податку на 2011 рік", у редакції від 24.02.2011р., Службу енер ге тичного за безпечення КП "Київ пастранс" (до 01.07.2011р.) віднесено до платників, яким надано пільгу по сплаті земельного податку у розмірі 99 відсотків.
Пунктом 3 рішення Київради від 24.02.2011р. №55/5442 визначено, що це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 01.03.2011р.
Рішення Київради від 24.02.2011р. №55/5442 офіційно опублі ковано 01.04.2011р. в газеті "Хрещатик", випуск №35 (906), відтак дане рішення набрало чин ності та підлягає застосу ванню з 01.03.2011р.
Відповідно до п. 284.2 ст. 284 ПК якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право.
Отже, оскільки право на пільгу щодо сплати земельного податку у розмірі 99 відсотків у позивача виникло з 01.03.2011р., то згідно з п. 284.2 ст. 284 ПК позивач звільня вся від сплати земельного податку в розмірі 99 відсотків з 01.04.2011р.
Заперечення відповідача про те, що позивач звільняється від сплати земель ного податку з 01.05.2011р. суд не бере до уваги, оскільки відповідач помилково виходить з дати опубліку вання рішення Київради від 24.02.2011р. №55/5442 -01.04.2011р., не врахувавши, що даним актом окремо встановлено період, з якого воно підлягає застосуванню. До того ж, зазначений висновок відповідач суперечить позиції ДПА у м. Києві, висловленій в листі від 27.05.2011р. №5661/10/15-718, копія якого наявна у справі (а.с. 24), в якому ДПА у м. Києві роз'яснює позивачу, що рішення Київради підлягає застосуванню з 01.04.2011р.
Таким чином, доводи позивача, якого віднесено до пільгової категорії платників земель ного податку рішенням Київради від 24.02.2011р. №55/5442, про правомірність використання пільги з 01.04.2011р. є вірними і спростовують висновок відповідача про заниження земель ного податку за квітень 2011р. на суму 10710,53 грн.
Між тим, судом також встановлено, що п. 1.4 рішення Київради від 27.12.2011р. №986/7222 "Про внесення змін до рішення Київради від 30.12.2010р. №573/5385 "Про бюджет міста Києва на 2011 рік" доповнено п. 39 рішення абзацом 2 такого змісту: "Встановити, що відповідно до пункту 30.3 статті 30 Податкового кодексу України строк дії пільги по сплаті земельного податку становить один календарний рік та застосовується, починаючи з 1 січня 2011 року.".
Згідно з п. 30.3 ст. 30 ПК платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
В даному випадку, на підставі прийнятого пізніше рішення Київради від 27.12.2011р. №986/7222 позивач вправі використовувати пільгу щодо сплати земельного податку з 01.01.2011р., однак враховуючи, що дане право виникло у позивача протягом 2011р., а не з початку року, то згідно з п. 284.2 ст. 284 ПК позивач звільняється від сплати 99 відсотків земельного податку за 2011р. з 01.02.2011р.
Відповідач не надав суду доказів або аргументованих доводів, які б дали підстави суду дійти іншого висновку. При цьому сам відповідач безпідставно й необґрунтовано не врахував рішення Київради від 27.12.2011р. №986/7222, посилаючись на наявність рішення Київради від 24.02.2011р. №55/5442, оскільки уточнюючий розрахунок (вх. №295657 від 14.02.2012р.) з земель ного по датку на 2011р. поданий позивачем після набрання чинності рішення Київради від 27.12.2011р. №986/7222.
Заперечення відповідача про те, що рішення Київради від 27.12.2011р. №986/7222 застосовано позивачем після закінчення терміну подання податкової декларації із земельного податку за 2011р., суд не бере до уваги, оскільки вони суперечать як п. 30.3 ст. 30, п. 284.2 ст. 284 ПК, якими передбачено можливість використання платником пільги з моменту виникнення відповідних підстав, так і положенням ст.ст. 50, 102 ПК, якими передбачено мож ливість платника протягом 1095 днів уточнити показники первинної податкової декларації.
Заперечення відповідача про порушення ст. 58 Конституції України є безпідставними, оскільки вказаними вище актами Київради безпосередньо визначався період, протягом якого підлягала застосуванню пільга щодо сплати земельного податку.
Таким чином, посилання позивача на рішення Київради від 27.12.2011р. №986/7222 як на підставу для зменшення його податкових зобов'язань із земельного податку за лютий, березень і квітень 2011р. на 99 відсотків є обґрунтованими і спростовують висновок відпові дача про заниження земель ного податку за лютий, березень та квітень 2011р. на загальну суму 32131,64 грн.
Водночас доводи позивача про правомірне зменшення на 99 відсотків податкового зобов'язання із земельного податку за січень 2011р. на суму 10710,57 грн. є необґрунтованими та суперечать п. 284.2 ст. 284 ПК.
Окрім зазначеного, суд вбачає додаткові підстави для часткового задоволення позову. Так, позиція відповідача -контролюючого органу про неможливість застосування по зивачем пільги щодо сплати земе льного податку з 01.01.2011р. згідно з рішенням Київради від 27.12.2011р. №986/7222 і необ хідність застосування даної пільги з 01.05.2011р. згідно з рі шенням Київ ради від 24.02.2011р. №55/5442, свідчать про наявність неоднозначного (множи нно го) тлумачення прав та обов'язків позивача щодо сплати земельного податку у 2011р., зокрема щодо моменту, з якого позивач вправі використовувати надану йому пільгу.
Відповідно до п. 56.21 ст. 56 ПК у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нор мативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'яз ків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
За цих обставин, суд приходить до висновку, що рішення в частині нарахування податкових зобов'язань із земельного податку за лютий-квітень 2011р. у сумі 32131,64 грн. слід прийняти саме на користь позивача.
Враховуючи встановлені судом обставини і наведені мотиви та керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 14, 70, 71, 76, 79, 86, 138, 158-163 КАС, суд
п о с т а н о в и в:
1. Задовольнити частково адміністративний позов Комунального підприємства "Київпастранс" в особі Служби енергетичного забезпечення.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Киє ва Державної податкової служби від 29.03.2012р. №0002031540 в частині збільшення суми грошового зобов'язання із земельного податку на 32131,64 грн. з моменту його прийняття.
3. Відмовити Комунальному підприємству "Київпастранс" в особі Служби енергетич ного забезпечення в задоволенні адміністративного позову в частині скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Киє ва Дер жавної податкової служби від 29.03.2012р. №0002031540 в частині збільшення суми гро шового зобов'язання із земельного податку на 10711,57 грн. (у тому числі: 10710,57 грн. -основного платежу, 1 грн. -штрафних санкцій).
4. Присудити на користь Комунальному підприємству "Київпастранс" в особі Служби енергетич ного забезпечення судовий збір у сумі 321,32 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Киє ва Державної податкової служби.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.
Суддя Д.А. Костенко