Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 липня 2012 року Справа № 2а/1270/4749/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Тихонова І.В.,
за участю
секретаря судового засідання Андріасяні Е.А.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 114092,07 грн., -
ВСТАНОВИВ:
19 червня 2012 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донбасантрацит» (далі - ДП «Донбасантрацит») про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 114092,07 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-XIV від 23.09.99 і Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 2272-ІІІ від 22.02.01 - відокремлений підрозділ шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит» - є платником страхових внесків по загальнообов'язковому страхуванню від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, що спричинили втрату працездатності.
У порушення ст. 47 Закону України № 1105 - XIV від 23.09.99 і підпунктів 4.12, 4.13, 4.14 - Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженої постановою Правління Фонду СНВ України від 20.04.01 відокремлений підрозділ шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит» не перелічило заборгованість перед Фондом по страхових внесках на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань на яку було нараховано пеню у розмірі 114092,07 грн. станом на 01.04.2011 (період виникнення з 01.04.2010 - 31.03.2012), що підтверджується актом перевірки від 10.05.12 № 70 правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
У зв'язку з чим, позивач просив стягнути з ДП «Донбасантрацит» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області пеню за порушення сплати страхових внесків у розмірі 114092,07 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином, до початку судового засідання від нього надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином, до початку судового засідання від нього надійшов відгук на позовну заяву, у якому позовні вимоги позивача визнав у повному обсязі та просив розглянути справу за його відсутністю.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
У відповідності зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» роботодавець як страхувальник зобов'язаний: своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно зі ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство, знижки до нього (за низькі рівні травматизму, професійної захворюваності та належний стан охорони праці) чи надбавки (за високі рівні травматизму, професійної захворюваності та неналежний стан охорони праці), страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.
Органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків мають право проводити в порядку, визначеному законодавством України, планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності щодо сплати та цільового використання ними збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків.
Розрахунок розміру страхового внеску для кожного підприємства провадиться Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Відповідно до п. 4.1 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою Правління Фонду ССНВ України від 12.07.2007 № 36, сума страхового внеску розраховується відповідно до страхового тарифу, установленого законом, залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено страхувальника. При встановленні страхувальнику знижки або надбавки до страхового тарифу сума страхового внеску, яка підлягає сплаті, визначається з урахуванням указаної знижки (надбавки).
П. 4.12, 4.13, 4.14 вказаної Інструкції встановлено порядок та строки сплати зазначених страхових внесків, які сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.
Згідно п. 5.1. Інструкції, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Судом встановлено, що згідно акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 10 травня 2012 року № 70 ( а.с.7-8), виявлені факти порушення сплати страхових внесків відокремленого підроздіу шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит», за що нарахована пеня у розмірі 114092,07 грн. Перерахувати нараховану пеню необхідно до 20 травня 2012 року. З актом уповноважені представники відповідача ознайомлені. Відповідачем не було надано суду доказів оскарження акту перевірки, тобто на час розгляду справи акт є чинним.
У відповідності до ст.ст. 6, 7 Закону №1105-XIV юридичні особи або структурні підрозділи із відокремленим балансом є страхувальниками з обов'язкового страхування від нещасних випадків.
Пункт 10 передбачає, що усі спірні питання, які виникають між страхувальником та робочими органами виконавчої дирекції Фонду з приводу нарахування страхових внесків і пені, стягнення недоїмки, неприйняття до заліку витрат у рахунок страхових внесків, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобов'язань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність за несвоєчасне перерахування страхових внесків Відокремленим підрозділом шахта «Новопавлівська» Державного підприємства «Донбасантрацит», повинно нести Державне підприємство «Донбасантрацит» як юридична особа.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 КАС України судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству, не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 114092,07 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» (94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, р/р 2600730120636, філіал відділення ПІБ м. Красний Луч, МФО 304375, код 32446546) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області (94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Студентська, 4, р/р 31175420001254 в УДК Луганській області м. Луганська, МФО 804013, код ОКПО 25926879) пеню за порушення сплати страхових внесків у розмірі 114092,07 грн. (сто чотирнадцять тисяч дев'яносто дві гривні 07 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 13 липня 2012 року.
СуддяІ.В.Тихонов