Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2-а-112/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" травня 2011 р. Ананьївський районний суд Одеської області
в складі: головуючого судді - Надєр Л. М.,
при секретарі Калін О. Б.,
за участю прокурора - Гурової І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ананьєві адміністративну справу за позовом прокурор Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Ананьївського районного центру зайнятості Одеської області до ОСОБА_1 про відшкодування допомоги по безробіттю одержаної обманним шляхом, в розмірі 2250 гривень 96 копійок, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Ананьївського району Одеської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Ананьївського районного центру зайнятості Одеської області, про стягнення з ОСОБА_1 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 2250 гривень 96 копійок.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 12 грудня 2008 року ОСОБА_1 звернулася до Ананьївського районного центру зайнятості Одеської області з особистою заявою за сприянням у працевлаштуванні та 19 грудня 2008 року наказом № НТ081219 їй надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з 19 грудня 2008 року по 25 червня 2009 року як застрахованим особам без урахування страхового стажу відповідно до п.п.2,4 ст.22, п.2 ст.23 Закону України «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п.п.2.7, 2.9 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», у розмірі, встановленому законодавством. При перевірці обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в ході розслідування страхових випадків (акт № 150410/12 від 13 вересня 2010 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття») було виявлено, що під час перебування відповідача на обліку в Ананьївському районному центрі зайнятості як безробітної та отримання допомоги по безробіттю, вона була зареєстрована як фізична особа підприємець, про що не повідомила центр зайнятості, приховавши ці відомості, отже згідно Закону України «Про зайнятість населення»не мала права на отримання матеріальної допомоги по безробіттю.
Наказом Ананьївського районного центру зайнятості від 22 вересня 2010 року №22 було прийнято рішення та повідомлено ОСОБА_1 про повернення отриманої нею допомоги по безробіттю в звязку з наданням недостовірних відомостей приховування факту ведення підприємницької діяльності в період перебування на обліку в Ананьївському районному центрі зайнятості та попереджено, що в разі, якщо допомога по безробіттю не буде відшкодована в добровільному порядку у встановлений термін, питання щодо повернення цих коштів буде вирішуватись в судовому порядку. Однак ОСОБА_1 не повернула в установлений строк незаконно отримані кошти, в зв?язку з чим позивач просить стягнути з неї на користь Ананьївського районного центру зайнятості допомогу по безробіттю, одержану обманним шляхом, в розмірі 2250 гривень 96 копійок.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві і просив суд позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні при розгляді справи позовні вимоги визнала та разом з тим зазначила, що дійсно вона на момент звернення до центру зайнятості про пошук роботи була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, однак фактично не займалась підприємством і не знала, що цей факт є перешкодою в отриманні нею статусу безробітної та отриманні допомоги, крім того в період перебування на обліку в центрі зайнятості вона подала заяву про припинення підприємницької діяльності. Вона не заперечує проти повернення отриманої нею допомоги по безробіттю, однак не мала змоги зробити це у встановлені центром зайнятості строки за відсутністю коштів.
Заслухавши пояснення прокурора Ананьївського району та відповідача, допитавши свідків, вивчивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.
Свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які працюють в Ананьївському районному центрі зайнятості Одеської області на посадах юрисконсульта та спеціаліста, в судовому засіданні, кожен окремо пояснили, що при зверненні до центру зайнятості з особистою заявою за сприянням у працевлаштуванні, відповідач самостійно заповнювала вказану заяву, де чітко зазначено, що вона не є фізичною особою підприємцем та в підтвердження цього надали копію заяви ОСОБА_1Д.(а.с.25). Перевірку надання достовірних відомостей громадянами, які звертаються до центру зайнятості вони не здійснюють, вся відповідальність покладена на громадян, після надходження інформації звірок встановлюючи факти одночасного перебування на обліку в центрі зайнятості та фізичної особи підприємця.
У суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Даних про їх заінтересованість в результаті розгляду справи немає, та їх показання обєктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно персональної картки, 12 грудня 2008 року ОСОБА_1 звернулася до Ананьївського районного центру зайнятості про пошук роботи та зазначає, що не займається ні підприємницькою, ні трудовою діяльністю (а.с.3).
Відповідно витягу з наказів Ананьївського районного центра зайнятості про прийняття рішення по особі ОСОБА_1 встановлено, що наказом від 19 грудня 2008 року № НТ081219 їй надано статус безробітної з 19 грудня 2008 року, призначено допомогу по безробіттю та розпочато виплату допомоги по безробіттю; згідно наказу від 30 червня 2009 року №НТ090630 припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку ОСОБА_1 в зв?язку з працевлаштуванням (а.с.4).
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 зареєстрована 05 жовтня 2000 року як субєкт підприємницької діяльності (а.с.7).
Згідно повідомлення державного реєстратора Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області від 01 вересня 2010 року №246, ОСОБА_1 припинила підприємницьку діяльність 15 жовтня 2009 року (а.с.5).
Встановлено також, що згідно акту № 150410/12 від 13 вересня 2010 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», розслідуванням було виявлено, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку в Ананьївському районному центрі зайнятості як безробітна та отримання допомоги по безробіттю, була зареєстрована як фізична особа підприємець в період з 19 грудня 2008 року по 25 червня 2009 року (а.с.6).
Відповідно довідки, наданої Ананьївським районним центром зайнятості, ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна в центрі зайнятості та за період з 19 грудня 2008 року по 25 червня 2009 року отримала допомогу по безробіттю в розмірі 2250 гривень 96 копійок (а.с.8)
Наказом №22 від 22 вересня 2010 року про відшкодування допомоги по безробіттю одержаної обманним шляхом з вини особи, було прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 коштів в сумі 2250 гривень 96 копійок в звязку з наданням нею недостовірних відомостей - приховування факту ведення підприємницької діяльності в період перебування на обліку в центрі зайнятості та повідомлено її про необхідність повернення цих коштів протягом 10 днів від дня отримання копії даного наказу (а.с.9-10).
Крім того, встановлено, що 22 жовтня 2010 року Ананьївський районний центр зайнятості Одеської області звернувся до прокуратури Ананьївського району Одеської області, повідомивши, що ОСОБА_1 в установлений строк не повернула незаконно отримані кошти в розмірі 2250 гривень 96 копійок (а.с.11).
Так, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Ананьївський районний центр зайнятості згідно з п.2 ст.12 вищевказаного закону є робочим органом виконавчої дирекції Фонду, у звязку з чим він виступає органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення»встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові і здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців. особи, зайняті індивідуальною трудовою та іншою діяльністю.
Пунктом 1.3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у точу числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики №307 від 20 листопада 2000 року, передбачено, що допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи. П.п.1 п. 5.5. порядку передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до п. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця».
Згідно частин 2,3 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307, п.п. 6.14 передбачено, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року №7-1, ст.6, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Статтею 7 цього Порядку передбачено, що рішення про повернення коштів особою оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. У разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином судом встановлено, що дійсно ОСОБА_1 звернулася до Ананьївського районного центру зайнятості про пошук роботи та була поставлена на облік як безробітна з призначенням їй виплати по безробіттю, яка їй виплачувалась у період з 19 грудня 2008 року по 25 червня 2009 року, сума складає 2250 гривень 96 копійок, однак при перевірці обґрунтованості виплат ОСОБА_1 матеріального забезпечення в ході розслідування страхових випадків було виявлено, що під час перебування відповідача на обліку в центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю, вона була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, дата реєстрації 05 жовтня 2000 року, про що не повідомила центр зайнятості, приховавши ці відомості, припинила підприємницьку діяльність 15 жовтня 2009 року. Отже ОСОБА_1 не мала права на отримання статусу безробітної та отримання допомоги по безробіттю, тобто порушила покладені на неї обовязки і, як наслідок, безпідставно отримала грошові кошти в розмірі 2250 гривень 96 копійок, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі та стягнення з відповідача незаконно отриманої нею допомоги по безробіттю.
Керуючись Законами України "Про зайнятість населення", «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурор Ананьївського району Одеської області в інтересах держави в особі Ананьївського районного центру зайнятості Одеської області до ОСОБА_1 про відшкодування допомоги по безробіттю одержаної обманним шляхом, в розмірі 2250 гривень 96 копійок задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживає в АДРЕСА_1) на користь Ананьївського районного центру зайнятості Одеської області на р/р 37173300900022 в ГУДКУ Одеської області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 20993262 отриману обманним шляхом та в подальшому виплачену їй матеріальну допомогу в розмірі 2250 гривень 96 копійок (дві тисячі двісті п?ятдесят гривень 96 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ананьївський районний суд Одеської області апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Л. М. Надєр
Постанова набуває законної сили "__"____ 20__ року