Постанова № 17075976, 30.06.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2011
Номер справи
2-а-2723/10/2670
Номер документу
17075976
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-2723/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Каракашьян С.К. Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"30" червня 2011 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого

суддів

при секретаріХрімлі О.Г.,

Файдюка В.В.,

Чаку Є.В.,

Архіповій Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач», Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2010 року в адміністративній справі за позовом Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач»до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач»звернулось до Окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про скасування податкових повідомлень-рішень від 31.07.2009 року № 0002862302/0, від 29.09.2009 року № 0002862302/1, від 17.12.2009 року № 0002862302/2, від 29.09.2009 року № 0003432302/1, від 17.11.2009 року № 0003432302/1, від 17.12.2009 року № 0003432302/3.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2010 року адміністративний позов задоволений частково.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва від 31.07.2009 року № 0002862302/0, від 29.09.2009 року № 0002862302/1, від 17.12.2009 року № 0002862302/2 в частині визначення 220 512 685 грн. суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість та 110256 342,50 грн. суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва від 29.09.2009 року № 0003432302/1, від 17.11.2009 року № 0003432302/1, від 17.12.2009 року № 0003432302/3.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, Державним підприємством матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач»подана апеляційна скарга, в якій просило постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову про задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

Не погоджуючись з судовим рішенням, Державною податковою інспекцією у Соломянському районі м. Києва подана апеляційна скарга, в якій просила постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, які приймали участь в апеляційному розгляді справи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач»задоволенню не підлягає, апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва підлягає задоволенню, постанова суду в частині задоволення позовних вимог скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Соломянському районі м. Києва проведено виїзну планову перевірку Державного підприємства матеріально технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач»з питань дотримання вимог податкового, іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року та валютного законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009року, за результатами якої складено акт № 8483/23-02/19014832 від 20.07.2009 року.

Перевіркою встановлені порушення позивачем ст. 3, п.п.7.2.3 п. 7.2, п.п. 7.2.4 п. 7.2, п.п. 7.4.2 п.7.4, п.п. 7.5.1. п. 7.5. ст. 7, п. 11.44 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість»(із змінами і доповненнями), в результаті чого зроблений висновок про заниження податку на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 220 877 550,88 грн.

На підставі акту перевірки № 8483/23-02/19014832 від 20.07.2009 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.07.2009 року № 0002862302/0, відповідно до якого позивачу визначено податкові зобов'язання зі сплати 331 316 325 грн. податку на додану вартість, з яких 220 877 550 грн. основного платежу та 110 438 775 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Зазначене податкове повідомлення рішення було залишено без змін за результатами апеляційного оскарження, а відповідачем прийняті 29.09.2009 року податкове повідомлення-рішення № 0002862302/1, а також податкове повідомлення-рішення № 0003432302/1, відповідно до якого позивачу визначено зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 44 844 876 грн., з яких 29 896 584 грн. основного платежу та 14 948 292 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

За результатами апеляційного оскарження, зазначені податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а відповідачем прийняті рішення від 17.11.2009 року № 0003432302/1, від 17.12.2009 року № 0003432302/3, № 0002862302/2.

Перевіряючи правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, колегія суддів виходить з наступного.

Актом перевірки встановлено факт вчинення правочину, який не спрямований на реальне настання правових наслідків, та відсутність підтвердження відомостей щодо взаємодії ДП «Укрзалізничпостач»з ТОВ «НВК «Полюс».

В ході проведення перевірки встановлено, що між ДП «Укрзалізничпостач»(Покупець) та ТОВ НВК «Полюс»укладено Договір № 0142/08-ЦЮ від 04.03.2008 року, згідно п. 1.1 якого на підставі проведених Державною адміністрацією Залізничного транспорту України Укрзалізниця (Замовник) торгів, постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити дизельне паливо марки Л-0,2-62 (Товар), марка та кількість якого вказується в специфікації, яка є невід'ємною частиною договору, на умовах, що викладені в договорі.

Згідно умов Специфікацій до Договору № 0142/08-ЦЮ від 04.03.2008 року, на виконання умов договору позивачу було постановлено 200 972,829 тон дизпалива, загальною вартістю 1 439 009 673,93 грн., в тому числі ПДВ 239 834 945,66 грн.

Актом перевірки встановлено, що ДП «Укрзалізничпостач»надано для перевірки акти приймання нафтопродуктів за формою № 5-НП, але реквізити в них заповнені не повністю.

До ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська був направлений запит № 8076/7/23-0208 від 09.06.09 року «Про проведення перевірки підтвердження отриманих від платника податків (ТОВ «НВК «Полюс»(код ЄДРПОУ 32010910) відомостей стосовно відносин з ДП «Укрзалізничпостач»та дотримання податкового законодавства».

Згідно отриманої відповіді 25.06.2009 року № 9778/вх встановлено, що постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.03.2009 року по справі № Б24/78-208 ТОВ «НВК «Полюс»визнано банкрутом за ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідно до п. 4.1.3.19 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затвердженої наказом Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту України, Державного комітету по стандартизації, метрології та сертифікації України, Державного комітету статистики України від 2 квітня 1998 року № 81/38/101/235/122, затвердженої в Міністерстві Юстиції України 7 жовтня 1999 року за № 685/3978 (далі Інструкція) на всі нафтопродукти, що надходять, складається «Акт приймання нафтопродуктів за кількістю»за формою № 5-НП.

За формою № 5-НП в акті приймання нафтопродуктів окрім загальних відомостей про підприємство - отримувач, вантажовідправника та постачальника, має зазначатися, зокрема, місце приймання нафтопродуктів - під'їзна колія станції, час прибуття вантажу на станцію призначення, час видачі вантажу вантажоодержувачу, № вагона (цистерни), № накладної, технічний стан цистерн, наявність і стан ущільнювальних прокладок, стан та наявність відбитка на пломбах, маса вантажу із зазначенням методу визначення, час початку та закінчення приймання, стан, тип, рівень заповнення цистерн, густина, температура, рівень заповнення води, маса брутто, нетто, нестача нафтопродуктів, у тому числі в межах норм природного убутку.

Встановлено, що ДП «Укрзалізничпостач»надано для перевірки акти приймання нафтопродуктів за формою № 5-НП, але реквізити в них заповнені не повністю.

ДПІ у Соломянському районі м. Києва не отримано відповіді від ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровськ щодо підтвердження взаєморозрахунків ДП «Укрзалізничпостач»з ТОВ «НВК «Полюс».

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що підприємством при укладені угод порушено ч. 1 ст. 203, 215, 228, 662, 655, 656, ЦК України в частині недодержання в момент вчинення правочину вимог, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені.

Відповідно до ч. 1, 5, ст. 203, п. 1 ст. 215, ст. 228 ЦК України зазначений правочин має ознаки нікчемності.

Згідно п.п. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 68/97-ВР від 03.04.97 року зі змінами та доповненнями, податкова накладна складається у момент виникнення податкового зобов'язання продавця .

Пунктом 4 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 165, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.06.1997 року № 2333/203 із змінами та доповненнями, передбачено, що сплачена (нарахована) сума податку на додану вартість у податковій накладній повинна відповідати сумі податкових зобов'язань з поставки товарів (послуг) продавця у реєстрі отриманих та виданих податкових накладних.

Колегія суддів вважає, що в порушення п.п. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»ДП «Укрзалізничпостач»завищено суму податкового кредиту з податку на додану вартість на загальну суму 239 876 689,73 грн., у т.ч. за березень 2008 року у розмірі 15 539 448,48 грн., за квітень 2008 року на суму 34286333,80 грн., за травень 2008 року на суму 31643363,58 грн., за червень 2008 року на суму 27885008,59 грн., за липень 2008 року на суму 42240144,31 грн., за серпень 2008 року на суму 41444038,11 грн., за вересень 2008 року на суму 17813720,97 грн., за жовтень 2008 року на суму 29024631,90 грн.

Під час перевірки, до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська направлено запит № 8076/7/23-0208 від 09.06.09 року «Про проведення перевірки підтвердження отриманих від платника податків ТОВ «НВК «Полюс»(код ЄДРПОУ 32010910) відомостей стосовно відносин з ДП «Укрзалізничпостач»та дотримання податкового законодавства».

Згідно отриманої відповіді 25.06.2009р. №9778/вх встановлено, факт неможливості проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «НВК «Полюс», в звязку із визнанням даного підприємства банкрутом та ліквідацією даного підприємства.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції невірно застосовано п.п.7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Щодо порушення позивачем ст. 3, п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7, п. 11.44 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

У перевіряємий період позивачем закуповувались відходи металобрухту, відповідно до договорів, укладених з підрозділами Укрзалізниці, а саме:

- ЦХП-12-00508-01 від 06.02.2008р. з ДП «Донецька залізниця»на загальну суму 37265 400 грн.

- ЦХП-12-00708-01 від 06.02.2008р. з ДП «Одеська залізниця»на загальну суму 38954460 грн.

- ЦХП-12-00608-01 від 06.02.2008р. з ДТГО «Львівська залізниця» на загальну суму 31525250 грн.

- ЦХП-12-00808-01 від 06.02.2008р. з ДП «Придніпровська залізниця»на загальну суму 26504350 грн.

- ЦХП-12-00908-01 від 06.02.2008р. з ДТГО «Південно-західна залізниця»на загальну суму 32735640 грн.

- ЦХП-12-01008-01 від 06.02.2008р. з СТГО «Південна залізниця»на загальну суму 16485100 грн.

- ЦХП-12-01508-01 від 06.02.2008р. з ДП УДЦЗРП «Укрефтранс»на загальну суму 1306250 грн.

- ЦХП-12-01608-01 від 06.02.2008р. з ВАТ «Київський електровагоноремонтний завод»на загальну суму 813500 грн.

- ЦХП-12-01708-01 від 06.02.2008р. з ВАТ «Львівський ЛРЗ»на загальну суму 1467550 грн.

- ЦХП-12-01908-01 від 06.02.2008р. з ВАТ «Дніпропетровський ТРЗ»на загальну суму 157400 грн.

- ЦХП-12-01808-01 від 06.02.2008р. з ВАТ «Запоріжський ЕРЗ»на загальну суму 1125900 грн.

Відповідно до типових умов вищенаведених договорів поставки, ДП «Укрзалізничпостач»- Одержувач та підрозділи Укрзалізниці - Постачальник.

Відповідно до п. 1.1. Постачальник зобовязується поставити та передати у власність, а Одержувач прийняти та сплатити брухт сталевий (надалі Товар), кількість і ціна якого вказані у Специфікації № 1, яка є невідємною частиною Договору.

Відповідно до п. 2.3. в ціну Товару не включена вартість залізничного тарифу від станції відправлення до станції призначення, що відшкодовує Одержувач згідно предявлених документів (залізничних накладних).

Відповідно до п. 3.1 Постачальник поставляє Одержувачу Товар на умовах FCA (продавець зобов'язаний доставити товар перевізнику, призначеному покупцем, згідно правил перевезення ІНКОТЕРМС 2000) відвантажувальними партіями не менше одного залізничного вагону. Відповідно до п. 8.5 Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2008 року, але в будь-якому випадку до закінчення взаєморозрахунків.

Вартість перевезень включено до загальної суми поставки, що підтверджується Специфікаціями, які є невідємною частиною Договору.

Оплата вартості Товару, залізничного тарифу та охорони вантажу здійснюється Одержувачем по внутрішньовідомчим розрахункам через ЦФ Укрзалізниці.

Відповідно до ст. 3 Закону України від 03.04.1997 р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість»(із змінами і доповненнями ), обєктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на території України.

Одночасно пунктом 11.44 Закону України «Про податок на додану вартість»(із змінами і доповненнями) визначено, що тимчасово до 1 січня 2008 року операції з поставки відходів і брухту чорних металів, у тому числі операції з імпорту таких товарів, звільняються від оподаткування. Перелік таких товарів із зазначенням кодів згідно з УКТ ЗЕД затверджує Кабінет Міністрів України.

Такий перелік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 року №104, яка набула чинності з дня опублікування (06.02.2007 р.).

Відповідно до підпункту 7.4.2 якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 та пунктом 11.44 статті 11 цього Закону, то суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника, а згідно з пп. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»враховується у складі валових витрат звітного періоду.

Згідно з п. 19 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318 до складу витрат на збут відносяться, в т.ч., витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, повязані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов Договору.

Таким чином, ДП «Укрзалізничпостач»безпідставно віднесено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість, сплачені у звязку з придбанням послуг залізничного перевезення металобрухту, відповідно до податкових накладних, які наведено в додатку.

В порушення ст. 3, п. 7.4.2 п. 7.4 ст.7, п. 11.44 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»ДП «Укрзалізничпостач»завищено суму податкового кредиту з податку на додану вартість всього на загальну суму 2593254,27 грн., в т.ч. за лютий 2008р. на суму 213 930,12грн., за березень 2008р. на суму 203688,33грн., за квітень 2008р. на суму 216346,49грн., за травень 2008р. на суму 268427,59грн., за червень 2008р. на суму 333310,58грн., за липень 2008р. на суму 313070,85грн., за серпень 2008р. на суму 312141,55грн., за вересень 2008р. на суму 41175,32грн., за жовтень 2008р. на суму 173967,33грн., за листопад 2008р. на суму 236154,03грн., за грудень 2008р. на суму 281042,08грн.

Задовольняючи в цій частині адміністративний позов, судом першої інстанції не враховано, що у звязку з тим, що поставки брухту здійснювались на території України посилання в даних договорах на правила ІНКОТЕРМС 2000 є безпідставним, оскільки відповідно до п. 1 зазначених правил метою ІНКОТЕРМС є забезпечення єдиного набору міжнародних правил для тлумачення найбільш уживаних торговельних термінів у зовнішній торгівлі.

Крім того, законодавство України чітко розділяє поняття договору перевезення та договору поставки.

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ст. 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Таким чином, висновки акту перевірки про те, що ДП «Укрзалізничпостач»безпідставно віднесено до складу податкового кредиту суми ПДВ сплачені у звязку з придбанням послуг залізничного перевезення металобрухту є правомірними.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість», обєктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на території України.

Пунктом 11.44 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»(внесено зміни до даної статті Законом України №398-V від 30.11.2006 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування») визначено, що тимчасово до 1 січня 2008 року операції з поставки відходів і брухту чорних металів, у тому числі операції з імпорту таких товарів, звільняються від оподаткування. Перелік таких товарів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 р. № 104, що набула чинності з дня опублікування (06.02.2007р.).

Відповідно до підпункту 7.4.2 якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 та пунктом 11.44 статті 11 цього Закону, то суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника.

Крім того, судом першої інстанції не взято до уваги лист ДПА України № 2604/7/16-1517 від 12.02.2008 року про надання розяснення, відповідно до якого підприємства-постачальники металобрухту не мають права відносити до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість, сплачені у зв'язку з придбанням послуг, пов'язаних зі збутом металобрухту (перевезення, складська обробка та інші аналогічні послуги). Вартість зазначених послуг разом з податком на додану вартість включається до вартості металобрухту.

Відповідно до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. № 165, із змінами і доповненнями, внесеними наказом Державної податкової адміністрації України від 30.06.2005 р. № 244 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку її заповнення», до розділу II податкової накладної вносяться всі дані по товарно-транспортних витратах продавця згідно з договором, які не входять до договірної (контрактної) вартості товарів.

Таким чином, у випадку, коли згідно з договором поставки металобрухту витрати на перевезення несе постачальник і вони включаються до вартості металобрухту, операції з поставки якого звільняються від оподаткування податком на додану вартість на підставі пункту 11.44 Закону, то такий постачальник не заповнює розділ II податкової накладної (товарно-транспортні витрати продавця).

З наведеного вбачається, що суд не дослідив природу даних договорів, внаслідок чого було невірно застосовано ст. 3, п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7, п. 11.44 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість».

З урахуванням вищевикладеного, внаслідок невірного застосування вищевказаних норм матеріального права судом помилково скасовано податкове повідомлення-рішення № 0003432302/3 від 17.12.2009 року, яким визначено до сплати податок на додану вартість у розмірі 44 848 760 грн. та в частині скасовано податкове повідомлення-рішення № 0002862302/2 від 17.12.2009 року, яким визначено до сплати податок на додану вартість на суму 331316325 грн., а саме в частині нарахування 330 769 030,50 грн.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблений вірний висновок щодо відмови у задоволенні адміністративного позову в частині скасування податкового повідомлення-рішення № 0002862302/2 від 17.12.2009 року щодо визначення податку на додану вартість у розмірі 547 294,50 грн.

Так, актом перевірки встановлено, що до реєстру отриманих податкових накладних ДП «Укрзалізничпостач»включено податкові накладні:

-за квітень 2008 р., запис під № 1, дата отримання - 25.04.2008 р., податкова накладна № 02, постачальник - ПП «Магістраль-Сервіс»(код ЄДРПОУ 25400574), номенклатура товару - ліхтарі акумуляторні сигнально-освітлювальні, на загальну суму 55440 грн., в т.ч. ПДВ 9240 грн.; -за квітень 2008 р., запис під № 2 , дата отримання - 25.04.2008 р., податкова накладна № 01, постачальник - ПП «Магістраль-Сервіс»(код ЄДРПОУ 25400574), номенклатура товару - ліхтарі акумуляторні сигнально-освітлювальні, на загальну суму 995880 грн., в т.ч. ПДВ 165980 грн.; - за травень 2008 р., запис під № 3 , дата отримання - 29.05.2008 р., податкова накладна № 03, постачальник - ПП «Магістраль-Сервіс»(код ЄДРПОУ 25400574), номенклатура товару - ліхтарі акумуляторні сигнально-освітлювальні, на загальну суму 252000 грн., в т.ч. ПДВ 42000 грн.; -за травень 2008 р., запис під № 4, дата отримання - 30.05.2008 р., податкова накладна № 04, постачальник - ПП «Магістраль-Сервіс»(код ЄДРПОУ 25400574), номенклатура товару - ліхтарі акумуляторні сигнально-освітлювальні, на загальну суму 885870 грн., в т.ч. ПДВ 147645 грн.;4

Акт перевірки містить посилання на те, що згідно акту анулювання свідоцтва платника ПДВ ПП «Магістраль-Сервіс»від 29.02.2008 року № 3054207, свідоцтво за № 37615913 анульовано у зв'язку з відсутністю оподаткованих поставок з 01.01.2007 року по 01.01.2008 року.

Запис про анулювання реєстрації ПП «Магістраль-Сервіс»платником ПДВ внесено до Реєстру платників податку на додану вартість 25.04.2008 року, інформація про це оприлюднена 10.05.2008 року на сайті ДПА.

Відповідно до п.п. 7.4.1. п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше, ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). Частиною 2 зазначеного підпункту встановлено, що у разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Підпунктом 7.2.4 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»визначено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.

При цьому, п.п. 7.2.6. п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»встановлено, що податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.

Так, підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначені в п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість».

У разі анулювання реєстрації, платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні. Таким чином, податкова накладна, видана платником податку, свідоцтво платника ПДВ якого скасовано у встановленому порядку до дати видачі такої накладної, не дає права на включення сум податку на додану вартість, зазначених у даній податковій накладній, до податкового кредиту.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки станом на дату видачі позивачу податкових накладних (починаючи з 25.04.2008 року) до Реєстру платників податку на додану вартість було внесено відомості про скасування статусу платника податку на додану вартість ПП «Магістраль-Сервіс»позивачем безпідставно віднесено суми ПДВ за податковими накладними, виписаними вказаним підприємством.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва та скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення адміністративного позову із прийняттям нової.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права, у звязку з чим постанова підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог з прийняттям нової.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач»- залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2010 року в частині задоволення позовних вимог Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України «Укрзалізничпостач» - скасувати.

У скасованій частині прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2010 року залишити без змін.

Повний текст постанови виготовлений 05 липня 2011 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяО.Г. Хрімлі

СуддіВ.В. Файдюк

Є.В. Чаку