Постанова № 15932205, 12.05.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
2а/0470/225/11
Номер документу
15932205
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2011 р. Справа № 2а/0470/225/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лозицької І.О. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції до Первинної профспілкової організації працівників охорони здоров'я України міжрайонного наркологічного диспансеру про стягнення податкового боргу, - ВСТАНОВИВ:

04.01.2011 року Західно Донбаська обєднана державна податкова інспекція звернулася до судуз позовом до первинної профспілкової організації працівників охорони здоровя України міжрайонного наркологічного диспансеру та просить стягнути до бюджету загальну суму податкового боргу у розмірі 2954, 14 грн., а саме:

- податок на прибуток в розмірі 2380, 00 грн.;

- податок з доходів фізичних осіб (найманих працівників) у розмірі 574, 14 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач станом на час подання позову має податковий борг на вказану вище суму внаслідок порушення відповідачем Законів України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р., «Про оподаткування прибутку підприємств», «Про податок з доходів фізичних осіб».

Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. У відповідності до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.

З огляду на викладене, враховуючи строки вирішення спору, встановлені ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, приймаючи до уваги заявлене позивачем клопотання про розгляд справи за відсутності представника податкового органу, суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності представника позивача, з урахуванням його позиції викладеної в позовній заява та додаткових поясненнях, а також за наявними у справі доказами.

Дослідивши матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, яке діяло на момент виникнення правовідносин, оцінивши їх у сукупності, суд находить підстави достатніми для задоволення позову, виходячи з наступного.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010р. № 2755-УІ, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Проте, оскільки правовідносини щодо наслідків несплати платником податків відповідачем у даній адміністративній справі податкового боргу виник до набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010р. № 2755-УІ, суд приходить до висновку, що, в даному випадку, при розгляді справи слід застосовувати норми раніше діючого законодавства, так як згідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Спеціальними законами, які визначають статус державної податкової служби в Україні, її функції, а також обовязки платників податків щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) є Закон України «Про державну податкову службу в Україні», Закон України «Про систему оподаткування», Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб», які були чинними та діяли на момент виникнення спірних правовідносин та виникнення податкового боргу.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (чинної на момент виникнення правовідносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних із нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі).

Судом встановлено, що первинна профспілкова організація працівників охорони здоровя України міжрайонного наркологічного диспансеру зареєстрована як юридична особа, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію від 16.02.2009 р., № 1232120 0000 002022 та знаходиться на обліку в Західно Донбаській ОДПІ як платник податків.

Первинна профспілкова організація працівників охорони здоровя України міжрайонного наркологічного диспансеру згідно до вимог Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які діяли на момент виникнення правовідносин та на момент виникнення боргу, зобовязана надавати до органів податкової служби документи податкової звітності із правильно визначеними сумами податкових зобовязань, а також сплачувати такі податки.

Однак, в порушення вищенаведених законів України, відповідач станом на 10.12.2010 р. має податковий борг перед бюджетом в загальній сумі 2954, 14 грн.

Співробітниками Західно-Донбаської ОДПІ з 18.08.2010р. по 25.08.2010р., на підставі п.6 ч.6 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990р. № 509-Х1І «Про державну податкову службу в Україні» та у зв'язку з ліквідацією, була проведена перевірка та складено акт №436/23-2/36151224 від 30.08.2010 р., в якому встановлені наступні порушення :

- п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4. пп.11.3.1 п.11.3 ст.11. .пп.5.2.1 п.5.2. пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України від 22.05.1997р. № 283/97-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (зі змінами та доповненнями) - заниження податку на прибуток в сумі 86 грн., п. 16.4 ст.16 Закону України від 22.05.1997р. № 283/97-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (зі змінами та доповненнями), пп.4.1.1 р.4.1 ст.4. пп. 17.1.1 п.17 ст. 17 Закону України від 2 1.12.2000р. № 2181 -1 11 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями) - не подання декларацій по податку па прибуток за 9 міс.2007р., 11міс.2007 р. 2007р. 1 кв.2008 р. 9міс.2008р.11 міс. 2008 р. 2008 р. 1 кв. 2009р., 1 півр.2009р., 9міс.2009 р. 1кв.2010., 1пів.2010р.;

- пп.8.1.1 п.8.1 ст.8. пп..9.10.1 п.9.10 ст.9. ст.17. пп.19.2 а п.19.2 ст.19 Закону України від 22.05.2003 № 889 - IV «Про податок з доходів фізичних осіб» - не утримано та не перераховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 191.38 грн. Зазначений акт перевірки № 436/23-2/36151224 від 30.08.2010 р. підписала голова ліквідаційної комісії Лупова О.З. (з запереченнями) та 30.08.10 р., отримала другий примірник акту.

За результатом розгляду акту перевірки Західно-Донбаською ОДПІ прийнято:

- податкове повідомлення-рішення № 0001042342/0 від 13.09.2010 р., про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 2380 грн. (основний платіж - 86 грн., штрафна санкція 2423 грн.), яке відповідач отримав під підпис 13.09.2010 р.;

- податкове повідомлення-рішення № 0001711742/0 від 13.09.2010 р., про визначення податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 574,14 грн., (основний платіж 191, 38 грн., штрафна санкція - 382,76 грн.), яке відповідач отримав поштою 14.10.10 р., (поштове повідомлення № 5141300715088).

24.09.2010 р. згідно до п.п. 6.2.3 «а» ст. 6 Закону України № 2181- III від 21.12.2000р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Західно-Донбаською ОДПІ винесено першу податкову вимогу № 1/366 на суму 2380 грн., про обов'язок відповідача сплатити податковий борг, яка була направлена поштою та вручена 20.10.10 р. (згідно поштового повідомлення № 5141300717315).

Відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ, (чинного на момент виникнення спірних правовідносин та податкового боргу), з метою погашення податкового боргу відповідача, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно до п.п.6.2.3. «б» ст.6 вказаного закону відповідачу винесено 19.11.2010 р. за № 2/422 другу податкову вимогу на суму 2954.14 грн. про обов'язок сплатити податковий борг, яка була направлена поштою та вручена 27.11.10 р. (згідно поштового повідомлення № 5141300746013).

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 3 ч.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» (чинного на момент виникнення правовідносин та податкового боргу) платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Також, відповідно до п.п.8.1.1 п.8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Пунктом 20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІУ встановлено коло осіб, відповідальних за погашення податкових зобовязань або податкового боргу. Так, при нарахуванні податку податковим органом на підставі поданої декларації, особою, відповідальною за погашення податкових зобовязань або податкового боргу є платник цього податку.

Пункт 1.1 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-Ш від 21.12.2000 р. (чинного на момент виникнення даних правовідносин) передбачає, що платник податків - юридичні особи, їх філії, відділення і відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законом покладено обовязок утримувати та (або) сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню, штрафні санкції.

Відповідно до п.11 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Аналогічні норми також передбачені і ст.20 Податкового Кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 р.

У відповідності до п.п.3.1.1. п.3.1 ст. 3 Закону № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

За викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, так як відповідачем порушені вимоги Закону України «Про порядок погашення зобовязання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», які були чинними та діяли на момент виникнення спірних правовідносин та виникнення податкового боргу.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Західно Донбаської обєднаної державної податкової інспекції до первинної профспілкової організації працівників охорони здоровя України міжрайонного наркологічного диспансеру про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з первинної профспілкової організації працівників охорони здоровя України міжрайонного наркологічного диспансеру на користь державного бюджету податковий борг :

- з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 2380, 00 грн.;

- по податку з доходів найманих працівників в розмірі 574, 14 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

І.О. Лозицька