Рішення № 14976185, 06.04.2011, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
06.04.2011
Номер справи
12/17-838-2011
Номер документу
14976185
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" квітня 2011 р.

Справа № 12/17-838-2011

Позивач: Публічне акціонерне товариство „Чорноморська транспортна компанія”

Відповідач: Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв’язку Одеської обласної державної адміністрації

про зобов’язання виконати умови договору

Суддя Цісельський О.В.

За участю представників:

від позивача: : Чубко І.А. –довіреність від 03.03.2011р.

від відповідача: не з’явився

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Закрите акціонерне товариство „Чорноморська транспортна компанія” (надалі –ЗАТ ЧТК), звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв’язку Одеської обласної державної адміністрації (надалі –Управління ОДА), в якому просить суд зобов’язати Управління морегосподарського комплексу виконувати умови передбачені договором про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування за № 62/10 укладеного 11.10.2010р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.03.2011р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, їй присвоєно № 12/17-838-2011 та справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

12.03.2011р. від позивача надійшла заява про забезпечення позову (вх. № 7405/2011) в який він просить суд в якості забезпечення позову до завершення розгляду справи по суті заборонити Управлінню морегосподарського комплексу ОДА та іншим особам вчиняти будь-які дії, що можуть перешкоджати виконанню умов та обов’язків, передбачених договором № 62/10 від 11.10.2011р. про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування по маршруту № 560Є „Одеса АВ „Привоз” – Б.-Дністровський”, а саме, вчиняти будь-які дії щодо перешкоджання перевезенню людей та багажу по маршруту № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський”, виключати маршрут № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” з реєстру внутрішніх автобусних маршрутів загального користування та прийняти до відома те, що розірвання договору з ліквідуванням маршруту сприятиме виникненню соціальної напруги з провокуванням збільшення кількості нелегальних перевізників, що створює базу зловживань у сфері податкових платежів та викликає недобросовісну конкуренцію.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.03.2011р. господарським судом Одеської області вжити заходи до забезпечення позову. Управлінню морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації та іншим особам заборонено вчиняти будь-які дії щодо перешкоджання з перевезення людей, та багажу по маршруту №560Є „Одеса АВ „Привоз” - Б.-Дністровський” та заборонено Управлінню морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації виключати маршрут №560Є „Одеса АВ „Привоз” - Б.-Дністровський” з реєстру внутрішніх автобусних маршрутів загального користування.

22.03.2011р. від товариства з обмеженою відповідальністю „Автотранспортне підприємство 15107” до господарського суду Одеської області надійшла заява (вх. № 8564/2011) про його залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Розглянувши в судовому засіданні, що відбулося 23.03.2011р. заяву ТОВ „Автотранспортне підприємство 15107” про залучення його до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, судом відмовлено у задоволені зазначеної заяви з підстав того, що предметом даної справи є взаємовідносини між позивачем та відповідачем щодо виконання договору № 62/10 від 11.10.2011р. про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування по маршруту № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський”, в якому ТОВ „Автотранспортне підприємство 15107” не є стороною, крім того рішення по справі жодним чином не вплине на права та обов’язки ТОВ „Автотранспортне підприємство 15107” так, як між ним та відповідачем 03.09.2010р. укладено договір № 1 про внесення змін до договору про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування в звичайному режимі руху № 89/06 від 28.11.2006р. відповідно до якого ТОВ „Автотранспортне підприємство 15107” здійснює перевезення пасажирів по маршруту № 560 „Білгород-Дністровський –Одеса АВ „Привоз” (залізничний вокзал) у звичайному режимі руху, а спірний договір між позивачем та відповідачем стосується виконання умов договору № 62/10 від 11.10.2011р. про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування по маршруту № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” в експресному режимі руху.

04.04.2011р. від позивача надійшла заява (вх. № 9886/2011) в якій він повідомив суд, що відповідно до Закону України „Про акціонерні товариство” Закрите акціонерне товариство „Чорноморська транспортна компанія” змінила організаційно-правову форму та стало Публічним акціонерним товариством „Чорноморська транспортна компанія”.

Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Відповідач, Управління ОДА, був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, а саме, за його юридичною адресою, підтвердженою витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 04.03.2011р., наданим суду представником позивача та корінцями поштових повідомлень, що є у матеріалах справи, поряд з цим, його представник в судове засідання не з’явився, відзиву на позов суду не надав, проте, 25.03.2011р. від відповідача на адресу суду надійшло клопотання (вх. № 8983/2011) про розгляд справи без участі представника відповідача.

В процесі розгляду справи представниками сторін надані додаткові матеріали, які оглянути судом та залучені до матеріалів справи.

Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до ст.85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані представником позивача докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Закрите акціонерне товариство „Чорноморська транспортна компанія” здійснює підприємницьку діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування на підставі Ліцензії серії АВ № 042989, виданої Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв’язку України 17.05.2006р.

Строк дії Ліцензії з 17.05.2006р. до 16.05.2011р.

На підставі листа ЗАТ ЧТК № 143 від 17.05.2010р., Управлінням ОДА 09.07.2010р. погоджено Графік руху автобусів на маршруті № 560Е „Одеса АВ „Привоз” –Білгород-Дністровський з/д вокзал” (період дії –тимчасовий, режим руху –експрес), розклад руху автобусів на маршруті № 560Е „Одеса АВ „Привоз” –Білгород-Дністровський з/д вокзал” (період дії –тимчасовий, режим руху –експрес); 10.07.2010р. погоджено схему автобусного маршруту № 560Е „Одеса АВ „Привоз” –Білгород-Дністровський з/д вокзал” (режим руху –експресний) та 12.07.2010р. погоджено вартість проїзду на міжміському автобусному маршруті № 560Е „Одеса АВ „Привоз” –Білгород-Дністровський з/д вокзал” (режим перевезень –експрес) й техніко-економічне обґрунтування відкриття маршруту № 560Е, розроблене Одеським Науково-виробничим центром „Екоінформ”.

13.07.2010р. між Управлінням морегосподарського комплексу, транспорту та зв’язку Одеської обласної державної адміністрації (Організатор) та ЗАТ ЧТК (Перевізник) було укладено договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування в експресному режимі руху № т.11/10.

Термін дії зазначеного договору було визначено з 14.07.2010р. по 13.10.2010р.

16-17.09.2010р. обласним конкурсним комітетом проводився конкурс з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування.

На підставі рішення обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, оформленого протоколом № 24 від 24.09.2010р. ЗАТ ЧТК визнано переможцем конкурсу по маршруту №560Є „Одеса АВ „Привоз” –Білгород –Дністровський”.

11.10.2010р. між . ЗАТ ЧТК (перевізник) та Управлінням ОДА (організатор) було укладено Договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування № 62/10.

Відповідно до п.1.1 договору його предметом є надання організатором перевізнику права на перевезення пасажирів та багажу на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” на умовах, визначених рішенням конкурсного комітету та цим Договором.

Згідно з абз. 1,4 п.2.2.3. Договору представники організатора мають право перевіряти виконання перевізником передбаченої кількості рейсів, регулярність руху, організацію диспетчерського контролю (чи безпосередньо здійснювати диспетчерський контроль) роботи автобусів на маршруті, а також контролювати виконання умов Договору та у разі виявлення фактів порушень умов цього Договору, Закону України „Про автомобільний транспорт”, Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, Закону України „Про дорожній рух” складати відповідні акти.

Пунктом 2.2.4. Договору встановлено, що організатор має право вимагати від перевізника у встановлений термін, усунення виявлених недоліків, а також вжиття необхідних заходів по обґрунтованим скаргам і заявам пасажирів.

У відповідності до п.2.4.3. Договору перевізник зобов’язаний у відповідності із паспортом маршруту укласти договори з автостанціями на надання послуг та виконання робіт, пов’язаних з відправленням і прибуттям пасажирів. Відстій транспортних засобів по м. Одесі виконувати в місцях, узгоджених із організатором. Належним чином завірені копії договорів з автостанціями надаються організатору не пізніше 20-ти днів з моменту їх укладення.

Згідно з п.2.4.18. Договору перевізник зобов’язаний припинити обслуговування маршруту відповідно до встановленого терміну дії Договору та проінформувати організатора у триденний строк.

Відповідно до п. 3.1. договору встановлена характеристика маршруту: тип маршруту –міжміський; режим руху –експрес; режим роботи –щоденно, щоденно; планова кількість рейсів за добу –60; клас автобусу та кількість місць для сидіння –А,В,ІІ,ІІІ, не менш 18 місць.

Пунктом 3.4.1. Договору визначено, що якщо протягом терміну дії Договору закінчується термін дії ліцензії перевізника або ліцензію, яка видавалася перевізнику, анульовано, дія Договору припиняється.

Пунктом 3.5.1. договору встановлено, що організатор має право за власної ініціативи змінити шлях проходження (схему) маршруту, розташування початкового, кінцевого та зупиночних пунктів, розклад руху на маршруті, тимчасово (на визначений термін) призупинити роботу маршруту або ліквідувати маршрут з одночасним виведенням його з реєстру внутрішньообласних маршрутів загального користування відповідно до ст. 14 Закону України „Про автомобільний транспорт”.

У таких випадках до Договору вносяться відповідні зміни, а уразі ліквідації всіх маршрутів, які є предметом Договору, він припиняє свою дію.

Відмова перевізника від внесення відповідних змін вважається порушенням умов Договору.

Згідно з п.4.2. Договору він може бути розірваний за згодою сторін або за рішенням судових органів.

Відповідно до п.4.3. Договору він може бути розірваний в односторонньому порядку: перевізником –з обов’язковим попередженням організатора не пізніш ніж за 45 діб до дня розірвання Договору; організатором –у разі порушення перевізником умов Договору з обов’язковим попередженням перевізника не пізніш ніж за 15 діб до розірвання Договору; у випадках, передбачених п.п.3.5. та 5.2. Договору з обов’язковим попередженням перевізника не пізніше ніж за 15 діб до розірвання Договору.

Пунктом 5.1. Договору встановлений термін його дії з 11.10.2010р. по 10.10.2015р.

Пунктом 5.2. Договору визначено, що у разі внесення змін до законодавства України з питань автомобільного транспорту, що впливають на умови договору, до нього вносяться відповідні зміни. У разі відмови однієї із сторін щодо внесення таких змін, цей Договір може бути розірваний в односторонньому порядку, згідно п.4.3. Договору.

01.01.2011р. між ПП „Таксі-такса” (власник автостанції) та ЗАТ ЧТК ( перевізник) укладено Договір про надання послуг Автовокзалом (Автостанцією) Перевізнику.

10.01.2011р. листом за № 11/1 ЗАТ ЧТК повідомило Управління ОДА про укладення вищезазначеного Договору про надання послуг Автовокзалом (Автостанцією) Перевізник, що підтверджується „Списком відправляємих заказних листів через поштове відділення № 01” (т.с.1, а.с.84).

Листом за № 05-11.1-218 від 24.02.2011р. Управління ОДА повідомило ЗАТ ЧТК, що управлінням у зв’язку із отриманою інформацією щодо не укладення ЗАТ ЧТК договору на станційне обслуговування, що є порушенням п. 2.4.3. Договору, вирішено розірвати Договір № 62/10 від 11.10.2010р., ліквідувати маршрут з одночасним виведенням його з реєстру внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування та повідомлено про видання наказу № 6 від 25.02.2010р.

25.02.2011р. Управління ОДА видало Наказ № 6 „Про ліквідування маршруту № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” з одночасним виведенням його з реєстру внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування”.

Відповідно до зазначеного Наказу ЗАТ ЧТК було поінформовано листом з повідомленням про отримання про розірвання Договору від 11.09.2010р. № 62/10 організатором в односторонньому порядку; через 15 днів з дня отримання ЗАТ ЧТК відповідного листа Договір від 11.09.2010р. № 62/10 вважати таким, що припинив свою дію; з дня припинення дії Договору від 11.09.2010р. № 62/10 згідно з п.2 зазначеного наказу, виключити маршрут № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” з реєстру внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування.

Підставами видачі вищезазначеного Наказу Управління ОДА зазначило: лист № 6/1379 від 02.12.2010р. ВАТ „Одесавтотранс”; листи №№ 24/545, 24/544 від 10.02.2011р. Білгород-Дністровської міської ради; лист № 549/02 від 22.02.2011р. територіального управління Головдержавтоінспекції в Одеській області.

Матеріалами справи встановлено, що листом за №24/544 від 10.02.2011р. виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської ради надав відповідачу інформацію про наявність у м. Білгород - Дністровському автостанцій та їх власників (користувачів).

Листом за №24/545 від 10.02.2011р. виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської ради повідомив Одеську обласну державну адміністрацію про проведення ним перевірки організації перевезень на автобусному маршруті №560Є „Одеса АВ „Привоз” - Б.Дністровський”, якою встановлено, що обслуговування зазначеного маршруту здійснюється автобусами малої місткості та низької комфортності, відправлення автобусів, посадка - висадка пасажирів відбувається на привокзальній площі на якої вже знаходиться велика кількість автобусів, які здійснюють міжрейсове відстоювання та, що автобусний маршрут №560Є був відкритий під час існування автобусного маршруту №560 „м. Білгород - Дністровський - м.Одеса”.

Згідно листа територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області №549/02 від 14.02.2011р. у період з 24.01.2011р. по 28.01.2011р. та з 08.02.2011р. по 09.02.2011р. інспекторами відділу державного контролю проводились рейдові перевірки маршруту №560Є „Одеса АВ „Привоз” - Б.Дністровський” під час якої було встановлено, що посадка-висадка пасажирів у кінцевих пунктах маршруту відбуваються згідно до схеми маршруту, затвердженої Управлінням морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації та погодженої відділом дорожнього нагляду УДАЇ ГУМВС в Одеській області з м. Одеса „АВ „Привоз” - Б.Дністровський” Залізничний вокзал. Порушень схеми маршруту не встановлено. Також, у вказаному листі зазначено, що відправлення автобусів по маршруту №560 Є з міста Білгород - Дністровський відбувається з залізничного вокзалу та згідно схеми маршруту та графіку руху автобусів на зазначеному маршруті передбачена зупинка Одеса з/д вокзал, однак такої зупинки не існує.

Крім того судом встановлено, що відповідно до Свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі автостанції, виданого виконкомом Одеської міської ради 26.03.2009р. ЗАТ ЧТК на праві власності належать будівлі автостанції літ. „А”, будівлі магазинів літ. „Б”, загальною площею 2283,1 м2, основною площею 2007 м2, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Новощіпний ряд, 5.

На думку позивача одностороннє розірвання Договору № 62/10 від 11.10.2010р., укладеного між позивачем та відповідачем з боку відповідача не відповідають дійсним обставинам, порушують права та охоронювані законом інтереси позивача, що й стало підставою для звернення останнього до господарського суду Одеської області із відповідною позовною заявою.

Проаналізувавши матеріали справи, вислухавши доводи та заперечення представників сторін, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.

Стаття 13 ЦК України встановлює, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства.

Не допускаються використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісна конкуренція.

У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.

Стаття 15 ЦК України встановлює, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16. ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.

Відповідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 118 Конституції України встановлює, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Відповідно до Конституції України законом, що визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій є Закон України „Про місцеві державні адміністрації”.

Відповідно до ст. 13 Закону України „ Про місцеві державні адміністрації ” до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку.

Згідно зі ст. 20 Закону України до повноважень місцевої державної адміністрації віднесено забезпечення організації обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства, зв'язку, телебачення, радіомовлення, торгівлі та громадського харчування, побутового і транспортного обслуговування незалежно від форм власності.

Спеціальним законом що визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні є Закон України „Про автомобільний транспорт”.

Відповідно до ст. 6 зазначеного Закону Верховна Рада України визначає основні напрями державної політики у сфері автомобільного транспорту, законодавчі основи її реалізації.

Загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.

Центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим та обласні державні адміністрації формують у приміському та міжміському сполученні мережу автобусних маршрутів загального користування, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області, та здійснюють контроль за виконанням транспортного законодавства на відповідній території згідно з повноваженнями, визначеними законами України.

У відповідності до ст. 7 Закону України „Про автомобільний транспорт” організація пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньо-обласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим чи обласні держадміністрації;

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані:

забезпечувати формування автобусної маршрутної мережі загального користування й мережі таксомоторних стоянок та розробляти перспективи їх розвитку;

організовувати утримання в належному стані проїзної частини автомобільних доріг та під'їздів (на міських автобусних маршрутах загального користування) і в разі завдання матеріальних збитків автомобільному перевізнику, що обслуговує автобусний маршрут загального користування, унаслідок неналежного утримання проїзної частини автомобільної дороги чи під'їзду компенсувати йому збитки;

забезпечувати облаштування необхідною інфраструктурою автобусних маршрутів загального користування, а саме - автопавільйонами, інформаційним забезпеченням пасажирів і підтримувати її в належному технічному та санітарному стані;

забезпечувати розроблення паспортів автобусних маршрутів загального користування з визначенням необхідної кількості автобусів, їх пасажиромісткості, класу, технічних та екологічних показників, розкладу руху. Порядок розроблення та затвердження паспорта маршруту визначає центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту;

проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування;

забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), чи надання дозволу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), та забезпечувати контроль за виконанням ним умов договору чи дозволу;

забезпечувати безпечне і якісне обслуговування пасажирів на автобусних маршрутах загального користування;

забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.

Згідно зі ст. 43 Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Стаття 44 Закону визначає, зокрема, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008р. затверджено Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (надалі –Порядок) .

Згідно з п. 1 Порядку він визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками

Відповідно до п. 55 Порядку Організатор має право, зокрема:

у разі відкриття нового автобусного маршруту або рейсу укласти договір (надати дозвіл) автомобільному перевізнику один раз на строк до трьох місяців, після чого за результатами роботи на маршруті приймати рішення щодо подальшого функціонування маршруту та необхідності проведення конкурсу. Включення до об'єкта конкурсу нового автобусного маршруту проводиться після погодження організатором техніко-економічного обґрунтування.

З матеріалів справи встановлено, що за результатами вивчення доцільності перевезення пасажирів на автобусному маршруті № 560Е загального користування в експресному режимі руху, Управлінням морегосподарського комплексу, транспорту та зв’язку Одеської обласної державної адміністрації маршрут № 560Е було включено до чергового засідання конкурсного комітету у відповідності до Порядку.

Згідно з п. 17 Постанови КМУ №176 від 18.02.1997р. „Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту” відкриття та закриття маршруту проводиться за рішенням організатора регулярних перевезень з одночасним внесенням змін до реєстру маршрутів.

За результатами конкурсу що відбувся 16-17.09.2010р., на підставі рішення конкурсного комітету від 24.09.2010р. позивача визнано переможцем конкурсу по автобусному маршруту № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” та між позивачем та відповідачем укладено договір № 62/10 від 11.10.2010р. про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Згідно зі ст. 32 Закон України „Про автомобільний транспорт” відправлення чи прибуття автобусів приміських, міжміських та міжнародних автобусних маршрутів загального користування здійснюється тільки з автостанцій, а в разі їх відсутності - із зупинок, передбачених розкладом руху. Відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, із власниками автостанцій визначаються договором. Предметом договору автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, з власниками автостанцій є надання послуг та виконання робіт, пов'язаних з відправленням і прибуттям пасажирів. Власники автостанцій зобов'язані укласти договір з автомобільним перевізником, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, тільки за наявності в нього договору із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування про організацію перевезення на автобусних маршрутах загального користування чи дозволу органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на обслуговування маршрутів загального користування, що пролягають через цю автостанцію.

Відповідно до п.6 - 7 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМУ від 03.12.2008, № 1081, об'єктом конкурсу може бути: маршрут (кілька маршрутів) та/або оборотний рейс (кілька оборотних рейсів) міжміського автобусного сполучення; маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення; сукупність оборотних рейсів міського або приміського автобусного сполучення за умови, що кількість таких рейсів на об'єкті конкурсу становить не менш як 50 на тиждень. Об'єкт конкурсу визначається організатором.

Так, судом встановлено, що організатором було визначено об'єкт конкурсу - маршрут №560Е „Одеса АВ „Привоз” - Б-Дністровський” та його початок і кінцеві зупинки, а саме: автовокзал „Привоз” (м. Одеса) та м. Білгород-Дністровський без зазначення конкретної автостанції, про що свідчить витяг з протоколу №24 від 24.09.2010р. засідання обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування.

Також, згідно п.1 договору про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №62/10 укладеного 11.10.2010р. між відповідачем та позивачем, предметом зазначеного договору є надання організатором перевізнику права на перевезення пасажирів та багажу на автобусному маршруті загального користування .№560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський”.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Стаття 611 ЦК України визначає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

Як встановлено матеріалами справи, листом за № 05-11.1-218 від 24.02.2011р. Управління ОДА повідомило ЗАТ ЧТК, що Управлінням у зв’язку із отриманою інформацією щодо не укладення ЗАТ ЧТК договору на станційне обслуговування, що є порушенням п. 2.4.3. Договору, вирішено розірвати Договір № 62/10 від 11.10.2010р., ліквідувати маршрут з одночасним виведенням його з реєстру внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування та повідомлено про видання наказу № 6 від 25.02.2010р.

25.02.2011р. Управління ОДА видало Наказ № 6 „Про ліквідування маршруту № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” з одночасним виведенням його з реєстру внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування”.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме п.2.4.3. Договору згідно якому перевізник зобов’язаний у відповідності із паспортом маршруту укласти договори з автостанціями на надання послуг та виконання робіт, пов’язаних з відправленням і прибуттям пасажирів. Відстій транспортних засобів по м. Одесі виконувати в місцях, узгоджених із організатором. Належним чином завірені копії договорів з автостанціями надаються організатору не пізніше 20-ти днів з моменту їх укладення.

В якості доказів порушення п. 2.4.3. Договору відповідач послався на лист № 6/1379 від 02.12.2010р. ВАТ „Одесавтотранс”; листи №№ 24/545, 24/544 від 10.02.2011р. Білгород-Дністровської міської ради; лист № 549/02 від 22.02.2011р. територіального управління Головдержавтоінспекції в Одеській області.

Статтею 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

2. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

3. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до п.4.3. Договору він може бути розірваний в односторонньому порядку: організатором –у разі порушення перевізником умов Договору з обов’язковим попередженням перевізника не пізніш ніж за 15 діб до розірвання Договору; у випадках, передбачених п.п.3.5. та 5.2. Договору з обов’язковим попередженням перевізника не пізніше ніж за 15 діб до розірвання Договору.

Як встановлено матеріалами справи, а саме з листа Управління ОДА за № 05-11.1-218 від 24.02.2011р. одностороннє розірвання договору виникло на підставі не укладення ЗАТ ЧТК договору на станційне обслуговування.

Проте, судом встановлено, що автостанція „Автовокзал „Привоз” у м. Одеса, згідно свідоцтва про право власності від 26.03.2009р. виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно за адресою: м. Одеса, вул. Новощіпний ряд. 5 знаходиться у приватній власності позивача. Зазначена автостанція має відповідний паспорт погоджений Управлінням морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації.

01.01.2011р. ЗАТ ЧТК було укладено з ПП«Таксі-такса»договір про надання послуг автостанцією у м. Білгород -Дністровський, вул. Лазо, 29. Зазначений договір було направлено 10.01.2011р. на адресу відповідача, про що свідчить опис вкладення до конверту від 10.01.2011р. та список відправляємих заказних листів через поштове відділення №01, які містять штемпелі відділення поштового зв'язку. Паспорт зазначеної автостанції „Білгород-Дністровський АС -2 залізничний вокзал” ПП „Таксі –такса” погоджено виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради (т.с. 1, а.с. 137).

Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 32, 33 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно наданих суду позивачем документів інформація яка викладена в листі № 6/1379 від 02.12.2010р. ВАТ „Одесавтотранс”; листах №№ 24/545, 24/544 від 10.02.2011р. Білгород-Дністровської міської ради; лист № 549/02 від 22.02.2011р. територіального управління Головдержавтоінспекції в Одеській області спростовується наданими позивачем доказами.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що у відповідача відсутні достатні та обґрунтовані підстави для розірвання договору № 62/10 від 11.09.2010р. в одностороннєму порядку.

Крім того суд вважає за доцільно звернути увагу сторін на наступне.

Відповідно до наказу № 6 від 25.02.2011р. Управління ОДА „Про ліквідування маршруту № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” з одночасним виведенням його з реєстру внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування” ЗАТ ЧТК було поінформовано листом з повідомленням про отримання про розірвання Договору від 11.09.2010р. № 62/10 організатором в односторонньому порядку; через 15 днів з дня отримання ЗАТ ЧТК відповідного листа Договір від 11.09.2010р. № 62/10 вважати таким, що припинив свою дію; з дня припинення дії Договору від 11.09.2010р. № 62/10 згідно з п.2 зазначеного наказу, виключити маршрут № 560Є „Одеса АВ „Привоз” –Б.-Дністровський” з реєстру внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування.

Проте, матеріалами справи встановлено та не спростовано відповідачем, що між позивачем та відповідачем договір № 62/10 від 11.09.2010р. не укладався.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на вищевикладене та враховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про позовні вимоги ЗАТ „Чорноморська транспортна компанія” є обґрунтованими, законними, а тому такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати слід покласти на відповідачів.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов - задовольнити.

2. Зобов’язати Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв’язку Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, пр-т Шевченка, 4 код ЄДРПОУ 24544153) виконувати умови передбачені договором про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування за № 62/10 укладеного 11.10.2010р.

3. Стягнути з Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв’язку Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, пр-т Шевченка, 4 код ЄДРПОУ 24544153) на користь Публічного акціонерного товариства „Чорноморська транспортна компанія” (65007, м. Одеса, вул. Новощіпний ряд, 5, код ЄДРПОУ 34221158) витрати по сплаті державного мита в сумі –85 (вісімдесят п’ять) грн. та витрати по сплаті ІТЗ судового процесу в сумі –236 (двісті тридцять шість) грн.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати в порядку ст.116 ГПК України.

Рішення підписане 11.04.2011р.

Суддя Цісельський О.В.