Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" листопада 2010 р. м. КиївК-15483/08
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідачаФедорова М.О.
суддів:Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Костенка М.І.
Рибченка А.О.
секретар судового засіданняГорбенко К.Л.
за участю представників згідно журналу судового засіданні від 23.11.2010 (в матеріалах справи)
розглянувши касаційну скаргу НАК «Нафтогаз України»ВАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.08.2008
у справі№ 2-а-11896/08 (22-а-8988/08)
за позовомВАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»
доЯсинуватської ОДПІ
проскасування податкового повідомлення рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2008, яку залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.08.2008 у справі № 2-а-11896/08 у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.08.2008 та прийняти нове рішення, яким в позов задовільнити.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судами при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»є юридичною особою, зареєстровано виконкомом Донецької міської ради 22.05.2002, включено до ЄДРПОУ за № 03361075, є платником консолідованого податку на прибуток, та має філію - Ясинуватське УГГ ВАТ «Донецькоблгаз», яка не є юридичною особою та перебуває на податковому обліку Ясинуватської ОДПІ.
Позивачем 09.02.2006 до податкового органу надана декларація з податку на прибуток за 2005 рік, якою визначено податкове зобов'язання з цього податку у звітний період у сумі 60,1 тис. грн.
Станом на 20.02.2006, тобто граничного терміну сплати зазначеного податку за вказаний податковий період, частина визначеного податкового зобов'язання - у сумі 7600 гривень - погашена за рахунок переплати.
Залишок зазначеного податкового зобов'язання - у сумі 53500 гривень - погашено 24.03.2006 за рахунок проведення взаєморозрахунку відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2005 року № 664 «Про заходи щодо проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги»шляхом погашення заборгованості за спожитий природний газ, що підтверджується платіжним дорученням № 36 від 20.03.2006; кількість днів затримки дорівнює 32.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки №233/15-013/20316998 від 15.05.2008 з питань своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету, яким були встановлені порушення позивачем граничних термінів сплати цього податку, відповідачем 22.05.2008 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001421500/0, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 20% в сумі 10700грн за затримку на 32 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо відмови в задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (далі Закон №2181), у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у відповідних розмірах в залежності від кількості днів затримки.
Згідно п.п.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вказаного Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Доводи касаційної скарги, що причиною несвоєчасного виконання грошового зобов'язання по сплаті податку на прибуток була затримка надходження коштів від головних розпорядників коштів місцевих бюджетів під час виконання розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2005 року № 664 «Про заходи щодо проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги»не заслуговують на увагу, оскільки, закони України мають вищу юридичну силу, ніж нормативні акти Кабінету Міністрів України.
Відповідно до підпункту 15.1.1. пункту 15.1. статті 15 спеціального Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше - за днем її фактичного подання, тому посилання позивача на ст. 250 Господарського Кодексу України у частині порушення відповідачем строків накладення штрафної (фінансової ) санкції спірним повідомленням-рішенням також є безпідставними.
Колегія суддів погоджується з висновками судів, що у даному випадку податкове повідомлення-рішення № 0001421500/0 від 22.05.2008, яким нараховано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 10700 грн. ( у розмірі 20 відсотків від залишку узгодженої суми податкового зобов'язання), прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, тому будь-які підстави для скасування зазначеного повідомлення рішення відсутні.
За змістом ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Інші доводи касаційної скарги не спростовують правильності зазначених висновків суду апеляційної інстанції, зроблених у відповідності з вищеназваними нормами матеріального права, у звязку з чим підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення не встановлено.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу НАК «Нафтогаз України»ВАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.08.2008 у справі №2-а-11896/08 (22-а-8988/08) слід залишити без задоволення, а судові рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу НАК «Нафтогаз України»ВАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.08.2008 у справі №2-а-11896/08 (22-а-8988/08) без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
ГоловуючийМ.О. Федоров
СуддіГ.К.Голубєва
О.В. Карась
М.І.Костенко
А.О.Рибченко