ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/7173/24
18 березня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства "Інфоресурс", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Чортківський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Олександра Барвінського про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства "Інфоресурс", в якому просить:
визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України № 3/6821-24 від 30.09.2024 року у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ;
зобов`язати Міністерство освіти і науки України та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "Інфоресурс" внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований до Товстенського професійного сільськогосподарського ліцею за робітничою професією.
У 2016 році був зарахований до Борщівського агротехнічного фахового коледжу за освітньо-професійним степенем молодший спеціаліст за спеціальністю 192 "Будівництво та цивільна інженерія", відрахований 07.11.2016.
17.08.2024 позивача було зараховано до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта", відраховано 23.08.2024.
13.09.2024 позивач був зарахований до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта".
Позивач вважає, що не використав своє право на здобуття освіти в послідовності та не отримав її в повному обсязі, не отримав відповідний диплом, не порушував послідовність отримання освіти в розумінні положень частини другої статті 10 Закону України "Про освіту", але у його довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено "Ні, порушує" послідовність освіти.
У зв`язку із наведеним позивач звернувся із заявою до Міністерства освіти і науки України, в якій просив внести відповідні зміни до картки здобувача освіти виключивши інформацію про його вступ та відрахування із Борщівського агротехнічного фахового коледжу, про його вступ та відрахування із Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського, просив привести данні щодо послідовності отримання освіти у відповідності до частини другої статті 10 Закону України "Про освіту", зазначивши у системі ЄДЕБО, що ОСОБА_1 не порушує послідовність отримання освіти у відповідності до частини другої статті 10 Закону України "Про освіту" з метою формування довідки на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО та зазначення у відповідному полі "Так, не порушує", однак отримав відмову, що і слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою судді від 05.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
11.12.2024 до суду від Міністерства освіти і науки України надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти.
Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.
Вказує, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований до Товстенького професійного сільськогосподарського ліцею за освітньо-кваліфікаційним ступенем кваліфікований робітник, завершено навчання 30.06.2016.
У 2016 році був зарахований до Борщівського агротехнічного фахового коледжу за освітньо-кваліфікаційним ступенем молодший спеціаліст за спеціальністю 192 "Будівництво та цивільна інженерія", відраховано 07.11.2016.
У 2024 році був зарахований до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського (початок навчання 01.09.2024) за освітнім ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта", відраховано 23.08.2024.
У 2024 році був зарахований до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського (початок навчання 16.09.2024) за освітнім ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта".
З вищевикладеного вбачається, що ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку.
Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено "Ні, порушує".
17.12.2024 до суду від Державного підприємства "Інфоресурс" надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що формування та видача довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, не відноситься до компетенції відповідачів. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції закладів освіти.
Ухвалою суду від 10.02.2025 залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Чортківський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Олександра Барвінського.
Ухвалою суду від 10.02.2025 призначено судове засідання у справі на 18.02.2025 о 10 год. 30 хв.
11.02.2025 до суду представника позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання 18.02.2025 о 10 год. 30 хв. без участі позивача та його представника.
Ухвалою суду від 19.02.2025 зобов`язано Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство "Інфоресурс" надати інформацію який саме запис про зарахування позивача на навчання, 17.08.2024 чи 13.09.2024 порушує послідовність здобуття освіти, та яким чим чином, а також, надати пояснення, як при визначенні послідовності здобуття освіти слід оцінювати зарахування позивача на навчання 17.08.2024, враховуючи, що його було відраховано 23.08.2024 (до дати початку навчання).
Запропоновано Чортківському гуманітарно-педагогічному фаховому коледжу імені Олександра Барвінського надати суду інформацію щодо зарахування на навчання ОСОБА_1 17.08.2024 та 13.09.2024, а саме, які записи внесено в картці здобувача в полі "Інформація про попереднє навчання" та в "Історії поточного навчання", які є обов`язковими для врахування послідовності навчання ("Зараховано", "Поновлено", "Поновлено (з іншого ЗО)", "Переведено (з іншого ЗО)", "Відраховано із ЗО", і таке інше). На підтвердження вказаних записів надати роздруківку з картки здобувача ОСОБА_1 , що стосується зазначених записів.
25.02.2025 до суду від ДП "Інфоресурс" надійшли додаткові пояснення у яких зазначено, що підприємство в межах компетенції надає наступну інформацію, що міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти стосовно навчання ОСОБА_1 :
30.08.2013 зараховано на денну форму навчання до Товстенського професійного сільськогосподарського ліцею у період з 30.08.2013 по 30.06.2016 за освітньо- кваліфікаційним рівнем кваліфікований робітник, бюджет, 7122 Муляр, 7133 Штукатур, 7124 Тесляр, завершено навчання 30.06.2016;
01.09.2016 зараховано на денну форму навчання до Борщівського агротехнічного фахового коледжу у період з 01.09.2016 по 28.02.2019 за освітньо-кваліфікаційним рівнем Молодший спеціаліст, бюджет, 192 Будівництво та цивільна інженерія, відраховано 07.11.2016;
17.08.2024 зараховано на денну форму навчання до Чортківського гуманітарно- педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського (далі - Заклад освіти) у період з 01.09.2024 по 28.06.2026 за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр (Код наказу про зарахування: 294293; Номер наказу: 367; Дата наказу: 17.08.2024; Код заяви на вступ: 14103664), контракт, відраховано із Закладу освіти 23.08.2024 з причиною відрахування "За власним бажанням", в полі "Коментар" вказано користувачем Закладу освіти 851 "наказ № 388 від 23.08.2024";
13.09.2024 зараховано на денну форму навчання до Закладу освіти у період з 16.09.2024 по 28.06.2026, за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр (Код наказу про зарахування: 302631; Номер наказу: 485; Дата наказу: 13.09.2024; Код заяви на вступ: 14554297), контракт.
Зазначено, що відповідно до інформації, що містяться в довідках про здобувача освіти за даними ЄДЕБО:
№ 203403, сформованої в ЄДЕБО Закладом освіти 21.08.2024, та підписаної провідним фахівцем з комп`ютерної техніки Закладу освіти Владикою Т. про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчається у Закладі освіти на денній формі навчання за освітнім рівнем Фаховий молодший бакалавр, дата початку здобуття освіти 01.09.2024, дата завершення здобуття освіти 28.06.2026, номер наказу про зарахування 367, дата зарахування 17.08.2024, та на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" (копія довідки додається);
№ 332523, сформованої в ЄДЕБО Закладом освіти 13.09.2024, та підписаної провідним фахівцем з комп`ютерної техніки Закладу освіти Владикою Т. про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчається у Закладі освіти на денній формі навчання за освітнім рівнем Фаховий молодший спеціаліст, дата початку здобуття освіти 16.09.2024, дата завершення здобуття освіти 28.06.2026, номер наказу про зарахування 485, дата зарахування 13.09.2024, та на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" (копія довідки додається);
№ 585464, сформованої в ЄДЕБО Закладом освіти 03.02.2025, та підписаної провідним фахівцем з комп`ютерної техніки Закладу освіти Владикою Т. про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчається у Закладі освіти на денній формі навчання за освітнім рівнем Фаховий молодший спеціаліст, дата початку здобуття освіти 16.09.2024, дата завершення здобуття освіти 28.06.2026, номер наказу про зарахування 485, дата зарахування 13.09.2024, та на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" (копія довідки додається).
Вказано, що заповнення інформації в довідці про здобувача освіти, сформованій в ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", здійснюється в ЄДЕБО автоматично згідно з алгоритмом, визначеним Міністерством освіти і науки України, який описано у його листі від 03.06.2024 № 1/9758-24.
З огляду на те, що ДП "Інфоресурс" не визначав алгоритму формування вищезгаданої довідки, тому не має можливості надати пояснення яким чином запис про зарахування Позивача на навчання 17.08.2024 чи 13.09.2024 порушує послідовність здобуття освіти, а також як при визначенні послідовності здобуття освіти слід оцінювати зарахування позивача на навчання 17.08.2024, враховуючи, що його було відраховано 23.08.2024 (до дати початку навчання).
11.03.2025 до суду від Міністерства освіти і науки України надійшло клопотання до якого додано історію навчання ОСОБА_1 .
Інших заяв по суті справи від учасників на адресу суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Як слідує із матеріалів справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований до Товстенського професійного сільськогосподарського ліцею за робітничою професією. 30.06.2016 завершив навчання та здобув відповідну кваліфікацію.
У 2016 році позивач був зарахований до Борщівського агротехнічного фахового коледжу за освітньо-професійним степенем молодший спеціаліст за спеціальністю 192 "Будівництво та цивільна інженерія". Відрахований 07.11.2016 року за порушення правил внутрішнього розпорядку.
17.08.2024 позивача було зараховано до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта". Відраховано до початку навчання, - 23.08.2024, за власним бажанням.
13.09.2024 позивач був зарахований до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта".
У довідках, сформованих на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, як щодо навчання (наказів про зарахування) 17.08.2024 так і 13.09.2024, у відповідному полі зазначено "Ні, порушує", тобто вкзано, що позивач порушує послідовність здобуття освіти, визначену статтею 10 Закону України "Про освіту".
Позивач звертався із заявами від 23.08.2024 та 10.09.2024 до Міністерства освіти і науки України, в яких вказував, що вважає, що дії працівників Борщівського агротехнічного фахового коледжу є неправомірними щодо внесення його даних у Єдиний реєстр з питань освіти. Просив внести зміни виключивши інформацію про його вступ та відрахування із Борщівського агротехнічного фахового коледжу.
Міністерство освіти і науки України листом №3/6821-24 від 30.09.2024 року "Про розгляд звернення" повідомило позивача, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти.
Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.
Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований до Товстенького професійного сільськогосподарського ліцею за освітньо-кваліфікаційним ступенем кваліфікований робітник, завершено навчання 30.06.2016.
У 2016 році був зарахований до Борщівського агротехнічного фахового коледжу за освітньо-кваліфікаційним ступенем молодший спеціаліст за спеціальністю 192 "Будівництво та цивільна інженерія", відраховано 07.11.2016.
У 2024 році був зарахований до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського (початок навчання 01.09.2024) за освітнім ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта", відраховано 23.08.2024.
У 2024 році був зарахований до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського (початок навчання 16.09.2024) за освітнім ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта".
З вищевикладеного вбачається, що ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку.
Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено "Ні, порушує".
Також у даному листі зазначено, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб`єктів освітньої діяльності.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 53 Конституції України кожен має право на освіту.
Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, створює умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях регулює Закон України "Про освіту" №2145-VIII від 05.09.2017 (далі - Закон №2145-VIII).
Згідно з частинами першою-третьої статті 3 Закону №2145-VIII кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров`я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.
Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.
Пунктом 23 частини першої статті 1 Закону №2145-VIII визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Частиною другою статті 10 Закону №2145-VIII передбачено, що рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
З метою реалізації пункту 62 Порядку №560 Міністр освіти і науки України дорученням від 31.05.2024 №1/34-Д-24 доручив директорату фахової передвищої, вищої освіти, директорату професійної освіти, департаменту атестації кадрів вищої освіти Міністерства освіти і науки України та робочій групі, утвореній відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13.09.2023 №1122, здійснити розроблення технічного опису та забезпечити доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку №560.
Додатком 2 до доручення визначено послідовність освітніх рівнів:
кваліфікований робітник - диплом кваліфікованого робітника (НРК 4);
фаховий молодший бакалавр - диплом фахового молодшого бакалавра (НРК 5);
молодший спеціаліст - диплом молодшого спеціаліста (НРК 5.1);
молодший бакалавр - диплом молодшого бакалавра (НРК 5.1);
бакалавр - диплом бакалавра (НРК 6);
спеціаліст - диплом спеціаліста (НРК 7);
магістр - диплом магістра (НРК 8);
доктор філософії - диплом доктора філософії (НРК 8);
доктор філософії - диплом кандидата наук (НРК 8);
доктор мистецтва - диплом доктора мистецтва (НРК 8);
доктор наук - диплом доктора наук (НРК 8.1).
Частиною другою статті 17 Закону №2145-VIII встановлено, що рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.
Згідно частин першої-третьої статті 40 Закону №2145-VIII, після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.
Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб`єктами освітньої діяльності.
Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, створює умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях встановлює Закон України "Про вищу освіту" №1556-VII від 01.07.2014 (далі - Закон №1556-VII).
Згідно частин першої, другої, четвертої та п`ятої статті 5 Закону №1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.
Пунктом 23 ч.1 ст.1 Закону України "Про освіту" визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Аналізуючи вищезазначені норми матеріального права суд вважає, що зазначені норми чітко передбачають умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Обов`язковою характеристикою є завершеність етапу освіти.
Приписами пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 №3543-XII встановлено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Таким чином, даною нормою Закону визначено, що особа має право на відстрочку, якщо здобуває рівень освіти вищий за раніше здобутий.
Суд зауважує, що законодавцем граматична конструкція норм Закону України №3543-XII викладено, як така, що вказує на факт завершеності процесу здобуття освіти.
Ключовим є розуміння терміну "здобутий" означає "вже завершений", у свою чергу "здобуває" вказує на процес, який триває. Законодавство України про освіту, зокрема Закон України "Про освіту" чітко визначає, що здобуття рівня освіти підтверджується успішним виконанням особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти та отриманням диплома. На переконання суду, законодавець однозначно використовує термін "здобутий" для позначення завершеного і офіційно підтвердженого рівня освіти.
Натомість, відповідач підміняє вказаний термін на "здобуття", тобто, триваючий незавершений процес.
Так, незавершена освіта не є показником досягнення певного рівня, оскільки особа не пройшла весь необхідний навчальний курс і не підтвердила свої знання і вміння. Це положення закріплене в статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", яка чітко визначає, що відстрочка надається особам, які здобувають новий рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий.
Суд повторно наголошує, що згідно частин першої-третьої статті 40 Закону №2145-VIII, після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.
Таким чином, лише після успішного завершення навчання за освітньою програмою та отримання відповідного документу про освіту, рівень освіти буде вважатись "здобутим".
Отже, Закон вимагає порівнювати поточний рівень освіти із рівнем, який особа вже завершила (здобула). Тому враховується тільки та освіта, яка була дійсно здобута.
При цьому суд наголошує на тому, що в жодному із зазначених вище нормативних актів не встановлено будь-яких особливостей для осіб, які були раніше відраховані із навчального закладу без завершення навчання та здобуття відповідного рівня освіти.
Досліджуючи спірні правовідносини судом встановлено, що ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований до Товстенького професійного сільськогосподарського ліцею за освітньо-кваліфікаційним ступенем кваліфікований робітник.
30.06.2016 ним успішно завершено навчання та здобуто відповідний рівень освіти (кваліфікований робітник).
У 2016 році позивач був зарахований до Борщівського агротехнічного фахового коледжу за освітньо-професійним степенем молодший спеціаліст за спеціальністю 192 "Будівництво та цивільна інженерія". Відрахований 07.11.2016 року за порушення правил внутрішнього розпорядку.
17.08.2024 позивача було зараховано до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта". Відраховано до початку навчання, - 23.08.2024, за власним бажанням.
13.09.2024 позивач був зарахований до Чортківського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Олександра Барвінського за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 013 "Початкова освіта". Навчається по теперішній час.
Отже, з наведено слідує, що позивач, після здобуття рівня освіти "кваліфікований робітник", не завершив процес здобуття будь-якої іншої освіти, оскільки був відрахований із навчальних закладів, не пройшов атестацію на здобуття молодшого спеціаліста та молодшого бакалавра екзаменаційною комісією навчального закладу, а також не отримував документу про освіту, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму.
Таким чином, відсутні підстави стверджувати що позивач "здобув" будь-яку іншу освіту крім "кваліфікований робітник".
Маючи здобутим лише освітньо-кваліфікаційний рівень "кваліфікований робітник" (НРК 4), позивач, з 13.09.2024 зарахований до навчального закладу як здобувач рівня освіти "молодший бакалавр" (НРК 5.1), що є вищим за раніше здобутий.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що інформація в довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, про поточне здобуття позивачем освіти у Чортківському гуманітарно-педагогічному фаховому коледжі імені Олександра Барвінського, наказ про зарахування №485 від 13.09.2024, ("Фаховий молодший бакалавр", форма здобуття освіти "Денна"), в частині порушення послідовності навчання ("Ні, порушує"), визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", - не відповідає дійсності.
Вирішуючи питання щодо способу захисту порушеного права позивача, суд зважає на таке.
Статтею 74 Закону №2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб`єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Інформація, що міститься в Електронній базі, крім інформації з обмеженим доступом, є відкритою, у тому числі у форматі відкритих даних, та з урахуванням потреб осіб з порушенням зору. Особа має повний безоплатний доступ до всіх відомостей про себе, що містяться в Електронній базі.
Доступ осіб до інформації, що міститься в Електронній базі, здійснюється через: офіційні веб-сайти держателя Електронної бази та адміністратора Електронної бази; Єдиний державний веб-портал електронних послуг.
Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов`язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази:
здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази;
відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі;
забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази;
проводить навчання для роботи з Електронною базою;
здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних", "Про авторське право і суміжні права" та "Про публічні електронні реєстри".
Суб`єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 №620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі - Положення), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб`єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Пунктом 5 розділу І Положення передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб`єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення, зокрема, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов`язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п`ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб`єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "Інфоресурс" мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо позивача.
За таких обставин вказана позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов`язання відповідачів внести зміни до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації щодо позивача про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Таким чином з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір сплачений згідно квитанції від 30.11.2024.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо ОСОБА_1 .
Зобов`язати Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство "Інфоресурс" внести зміни до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", щодо поточного здобуття ОСОБА_1 освіти у Чортківському гуманітарно-педагогічному фаховому коледжі імені Олександра Барвінського (наказ про зарахування №485 від 13.09.2024).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України судові витрати у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20коп сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 18 березня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання/місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідачі:
- Міністерство освіти і науки України (місцезнаходження/місце проживання: просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185);
- Державне підприємство "Інфоресурс" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Довженка Олександра, 3, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37533381);
третя особа:
- Чортківський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Олександра Барвінського (місцезнаходження/місце проживання: вул. Подільська, 41, м. Чортків, Чортківський р-н, Тернопільська обл., 48501, код ЄДРПОУ 02125533) .
Головуючий суддяБаб`юк П.М.