Ухвала суду № 125880664, 06.03.2025, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.03.2025
Номер справи
758/3094/25
Номер документу
125880664
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/3094/25

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року м. Київ

Подільський районний суд м. Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 та його захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків у кримінальному провадженні № 42023102070000164 від 13.07.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,

У С Т А Н О В И В :

Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії процесуальних обов`язків відносно ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 42023102070000164 від 13.07.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Клопотання обгрунтоване тим, що у провадженні слідчого відділу Подільського управління поліції ГУНП у місті Києві знаходиться кримінальне провадження № 42023102070000164 від 13 липня 2023 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Процесуальне керівництво вказаного кримінального провадження здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.

В ході досудового розслідування кримінального провадження, 07.01.2025 повідомлено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Київ, українцю, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому, про те, що він обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме - у розтраті чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах та в умовах воєнного стану, за наступних обставин.

Відповідно до Статуту комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району» м. Києва, комунальне підприємство «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району» м. Києва (далі - підприємство) створено шляхом реорганізації відповідно до рішення Київської міської ради від 02.10.2001 № 54/1488, є правонаступником комунальних підприємств «Шляхово експлуатаційні дільниці по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них» Подільського, Печерського, Шевченківського районів м. Києва в частині прав та обов`язків, що випливають з переданого ними майна, засновано на комунальній власності територіальної громади м. Києва.

Згідно статті 3 Статуту, підприємство створено з метою забезпечення безпечного руху транспорту та пішоходів по закріпленій шляховій мережі.

Предметом діяльності підприємства є: виконання необхідного комплексу робіт із технічного нагляду, утримання та ремонту шляхів, підземних пішохідних переходів, вуличної зливної каналізації, каналів, канав, туалетів та інших споруд; виконання робіт по ремонту та утриманню шляхів іншим підприємствам та організаціям на основі договорів; надання платних послуг населенню; запровадження досягнень науково-технічного прогресу і механізації в підприємстві; здійснення іншої господарської діяльності, передбаченої законодавством України.

Відповідно до статті 4 Статуту, у своїй діяльності підприємство керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, декретами, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київської міської державної адміністрації та цим Статутом.

Підприємство здійснює свою діяльність на засадах повної господарської самостійності, госпрозрахунку, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, круглу печатку із своїм найменуванням, штампи та бланки. Права і обов`язки юридичної особи підприємство набуває з моменту його державної реєстрації.

Підприємство має право укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем і відповідачем у суді, господарському та третейському суді.

Координацію оперативної діяльності підприємства здійснює комунальна корпорація «Київавтодор», до складу якої входить підприємство.

Згідно статті 5 Статуту, майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші матеріальні та фінансові ресурси, вартість яких відображається у його самостійному балансі.

Майно підприємства є комунальною власністю територіальної громади м. Києва і закріплено за ним на праві повного господарського відання.

Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству України та цьому Статуту.

Статтею 6 Статуту передбачено наступні обов`язки підприємства: забезпечення своєчасної сплати податків та інших відрахувань до державного та місцевого бюджетів згідно з чинним законодавством України; здійснення розвитку основних фондів, забезпечення своєчасного ведення в дію придбаного обладнання, оперативного матеріально-технічного постачання засобів виробництва; створення належних умов для високопродуктивної праці своїх працівників, забезпечення додержання вимог чинного законодавства про працю, соціальне страхування, правил і норм охорони праці, техніки безпеки; здійснення заходів щодо підвищення матеріальної зацікавленості працівників, забезпечення економного і раціонального використання фонду споживання, своєчасних розрахунків з працівниками підприємства; підприємство здійснює бухгалтерський, оперативний облік та веде статистичну звітність згідно з чинним законодавством України.

Відповідно до статті 7 Статуту, управління підприємством здійснюється начальником, який призначається на посаду та звільняється з посади генеральним директором комунальної корпорації «Київавтодор» на контрактній основі, за погодженням із заступником голови Київської міської державної адміністрації згідно з розподілом обов`язків та головою Подільської районної у м. Києві державної адміністрації.

До повноважень начальника підприємства згідно Статуту віднесено: самостійно вирішувати питання діяльності підприємства за винятком тих, що віднесені Статутом до компетенції інших органів управління підприємством (п. 7.3.1.); несе персональну відповідальність за виконання покладених на підприємство завдань, визначених цим Статутом, виконання фінансових планів, дотримання державної фінансової дисципліни та норм охорони праці, ефективне використання та охорону майна, закріпленого за підприємством, дотримання чинного законодавства України, виконання наказів генерального директора КК «Київавтодор» (п. 7.3.2.); затвердження структури і штатного розкладу підприємства, положення про його структурі підрозділи і функціональні обов`язки працівників підприємства (п. 7.3.3.); оперативно керувати роботою на основі єдиноначальності відповідно до цього Статуту (п. 7.3.4.); діяти без доручення від імені підприємства, представляє підприємство в усіх установах та організаціях (п. 7.3.5.); розпоряджатися майном та коштами підприємства відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту (п. 7.3.6.); видавати у межах своєї компетенції накази, організовувати та перевіряти їхнє виконання (п. 7.3.7.).

Розпорядженням Київського міського голови № 748 від 14.10.2010 року, ОСОБА_4 призначено на посаду начальника комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району» м. Києва з 25 жовтня 2010 року.

Крім того, згідно контракту від 12.10.2020 з начальником комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району» м. Києва, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, встановлено, що між виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі Київського міського голови ОСОБА_6 , з одного боку, та начальником комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району» ОСОБА_4 , з другого боку, укладено Контракт на строк з 27 жовтня 2020 року по 26 жовтня 2023 року.

За цим Контрактом Начальник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне керівництво Підприємством, забезпечувати його прибуткову діяльність, ефективне використання і зберігання закріпленого за Підприємством комунального майна, а виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), від імені якого виступає Департамент транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), зобов`язується створювати належні умови для роботи Начальника.

На підставі Контракту виникають трудові відносини між Начальником та Органом управління майном цього Підприємства.

Начальник є повноважним представником Підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків, передбачених статутом Підприємства, актами законодавства, стосовно Підприємства, іншими нормативними документами. У своїй діяльності підзвітний і підконтрольний Органу управління майном у межах, встановлених чинним законодавством, статутом Підприємства та цим Контрактом.

Також, Начальник здійснює поточне керівництво Підприємством, забезпечує працюючих роботою, організує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань Підприємства передбачених чинним законодавством, статутом Підприємства та Контрактом.

Пунктом 2.3. Контракту передбачені наступні права Начальника: діяти від імені Підприємства без доручення, представляти його інтереси в органах державної влади, місцевого самоврядування, у відносинах з фізичними особами та юридичними особами будь-якої форми власності; укладати угоди (договори) від імені Підприємства, вчиняти правочини, передбачені чинним законодавством. Правочини на суму, що перебільшує 5 000 000 грн., погоджуються з Органом управління майном. видавати довіреності від імені Підприємства, в межах повноважень визначених установчими документами Підприємства; відкривати в банках поточні та інші рахунки підприємства; укладати трудові договори з усіма працівниками підприємства; накладати на працівників стягнення у відповідності до чинного законодавства і укладеними з ними трудовими договорами; у межах своєї компетенції видавати локальні акти, накази, розпорядження, надавати доручення, обов`язкові для всіх підрозділів і працівників Підприємства; вирішувати інші питання, віднесені законодавством та Органом управління майном, статутом Підприємства і Контрактом до компетенції Начальника.

Відповідно до п. 2.4. Контракту, Начальник, серед іншого, зобов`язується: вживати заходів щодо зменшення витрат Підприємства та собівартості товарів (робіт, послуг) (п.2.4.1.); підвищити ефективність виробництва з цільовим використанням вивільнених коштів на підвищення заробітної плати (п.2.4.2.); забезпечити умови виконання Підприємством зобов`язань із сплати податків, внесення інших обов`язкових платежів до бюджетів, страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та виплати заробітної плати працівникам чи дотримання погодженого графіка погашення відповідної заборгованості (п.2.4.4.); забезпечити виконання річного фінансового плану (п.2.4.13.); забезпечити беззбиткову діяльність Підприємства (п.2.4.14.); забезпечити ефективне використання майна комунальної власності територіальної громади міста Києва, природних, трудових та фінансових ресурсів на основі показників ефективності діяльності та завдань, середньострокових стратегічних планів розвитку Підприємства, визначених в установленому порядку (п. 2.4.15.).

Окрім цього, відповідно до п. 4.3. Контакту, Начальник може бути звільнений з посади, а цей Контракт розірваний з ініціативі органу управління майном достроково, а саме: на підставах здійснених перевірок контролюючими органами та обґрунтованих висновків щодо виявлення неефективного використання комунального майна та фінансових ресурсів, які обумовлюють збиткову діяльність підприємства, недоотримання коштів бюджетом міста Києва та настання інших негативних наслідків; у разі одноразового грубого порушення Начальником законодавства, в результаті чого для підприємства настали значні негативні наслідки (нанесено збитки, виплачено штрафи, постраждала ділова репутація); у разі порушення законодавства під час використання фінансових ресурсів підприємства, у тому числі при здійсненні публічних закупівель.

Як передбачено ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Згідно Пленуму Верховного суду від 26 квітня 2002 року № 5, організаційно-розпорядчі обов`язки - це обов`язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Адміністративно-господарські обов`язки - це обов`язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи з 25.10.2010 року на посаді начальника КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району м. Києва», на час вчинення кримінального правопорушення обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою, який вчинив розтрату чужого майна за наступними обставинами.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжено та діє до теперішнього часу.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб`єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватися замовником під час підготовки до проведення закупівлі. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб`єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб`єктів господарювання у підготовці вимог до тендерної документації.

Крім того, відповідно до пункту 2 розділу 3 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг: направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.

Статтею 5 зазначеного Закону закріплено Принципи здійснення публічних закупівель, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

У невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 14.12.2022 року, у ОСОБА_4 , якому достовірно відомі вимоги вищезазначеного законодавства та нормативно-правових актів, виник злочинний умисел на розтрату чужого майна - грошових коштів бюджету міста Києва на користь третіх осіб, в особливо великих розмірах, в умовах дії воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом укладення та виконання договору про закупівлю товару, а саме: кам`яної солі вищого гатунку (солі для промислового переробляння) з протизлежувальною добавкою, з метою забезпечення експлуатації автомобільних доріг на обслуговуючій території підприємства, вартість якої вища за ринкову.

Реалізуючи вказаний злочинний умисел, ОСОБА_4 умисно, протиправно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, достовірно знаючи, що вартість кам`яної солі вищого гатунку (солі для промислового переробляння) з протизлежувальною добавкою фактично значно менша ніж встановлено в тендерній документації та запропоновано ТОВ «Альянс Будівельників України», діючи в інтересах останнього, 14.12.2022 року у денний час доби, перебуваючи за місцем розташування КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району м. Києва», за адресою: м. Київ, вулиця Кирилівська, будинок, 15, уклав від імені підприємства як замовника з ТОВ «Альянс Будівельників України» в особі директора ОСОБА_7 (код ЄДРПОУ 37354345) договір № 195 про закупівлю товару, а саме: кам`яної солі (солі для промислового переробляння) на загальну суму 11 198 668, 80 грн., у тому числі ПДВ - 1 866 444, 80 грн.

Специфікацією, що є невід`ємним Додатком № 1 до договору № 195 від 14.12.2022 передбачено, що предметом закупівлі - 14410000-8 є Кам`яна сіль (Сіль для промислового переробляння) у кількості 1280 т., ціна якої 7290,80 грн. за одну одиницю (тону) без ПДВ, загальною сумою 9 332 224 грн., а також ПДВ у сумі 1 866 444, 80 грн.

Відповідно до п. 2.1. Договору № 195 від 14.12.2022, якість товару, що є предметом поставки за цим Договором, має відповідати умовам діючих державних стандартів і норм ДСТУ 4246:2003.

Факт відвантаження Товару підтверджується підписанням видаткової накладної на Товар представниками Сторін, уповноваженими на це в установленому порядку (п. 5.4. Договору).

Також, згідно тендерної документації по процедурі відкритих торгів (з особливостями) на закупівлю товару за предметом закупівлі: ДК 021:2015-14410000-8 - Кам`яна сіль (Сіль для промислового переробляння), затвердженої уповноваженою особою ШЕУ Подільського району ОСОБА_8 (протокольне рішення від 24 листопада 2022 року № 07-ВО) встановлено, що Додатком № 3 до тендерної документації зазначено основні вимоги до предмету закупівлі.

Пунктом 1.3. Додатку № 3 до тендерної документації «Опис та основні вимоги до предмету закупівлі» передбачено, що класифікація солі для промислового переробляння згідно ДСТУ 4246:2003: за видом: з протизлежувальною добавкою; за способом одержання: кам`яна; за якістю: вищий гатунок; за крупністю: мелена (крупність 3).

Після цього, на підтвердження виконання договору № 195 від 14.12.2022 про закупівлю товару, складено наступні документи: видаткову накладну № 7228 від 16.12.2022 підписану директором ТОВ «Альянс Будівельників України» ОСОБА_7 та начальником дільниці по утриманню шляхів КП ШЕУ Подільського району ОСОБА_9 , згідно якої ТОВ «Альянс Будівельників України» поставлено до КП ШЕУ Подільського району м. Києва кам`яну сіль для промислового переробляння у кількості 223,53 тони; видаткову накладну № 7438 від 24.12.2022 підписану директором ТОВ «Альянс Будівельників України» ОСОБА_7 та начальником дільниці по утриманню шляхів КП ШЕУ Подільського району ОСОБА_9 , згідно якої ТОВ «Альянс Будівельників України» поставлено до КП ШЕУ Подільського району м. Києва кам`яну сіль для промислового переробляння у кількості 205,23 тони; видаткову накладну № 7443 від 26.12.2022 підписану директором ТОВ «Альянс Будівельників України» ОСОБА_7 та начальником дільниці по утриманню шляхів КП ШЕУ Подільського району ОСОБА_9 , згідно якої ТОВ «Альянс Будівельників України» поставлено до КП ШЕУ Подільського району м. Києва кам`яну сіль для промислового переробляння у кількості 127,42 тони; видаткову накладну № 7454 від 26.12.2022 підписану директором ТОВ «Альянс Будівельників України» ОСОБА_7 та начальником дільниці по утриманню шляхів КП ШЕУ Подільського району ОСОБА_9 , згідно якої ТОВ «Альянс Будівельників України» поставлено до КП ШЕУ Подільського району м. Києва кам`яну сіль для промислового переробляння у кількості 723,82 тони.

В подальшому, ОСОБА_4 продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на розтрату чужого майна, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, на підставі вказаних видаткових накладних № 7228 від 16.12.2022, № 7438 від 24.12.2022, № 7443 від 26.12.2022, № 7454 від 26.12.2022, які підтверджують факт виконання договору № 195 від 14.12.2022 про закупівлю товару, а саме: кам`яної солі (солі для промислового переробляння), 29.12.2022 та 30.12.2022 у денний час доби, перебуваючи за місцем розташування КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району» м. Києва, за адресою: вулиця Кирилівська, будинок, 15 в Подільському районі м. Києва, забезпечив здійснення перерахування (оплати) посадовими особами КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району м. Києва» на рахунок ТОВ «Альянс Будівельників України» грошових коштів на загальну суму 11 198 668, 80 грн., шляхом підписання особистим цифровим підписом керівника підприємства (02030B7618) платіжних доручень № 737 від 30.12.2022, № 736 від 30.12.2022, № 735 від 30.12.2022, № 715 від 29.12.2022.

В той же час, відповідно до висновку експерта, за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що ринкова вартість кам`яної солі для промислового переробляння у кількості 1280 тон, яка поставлена ТОВ «Альянс Будівельників України» на адресу КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню шляхів та споруд на них Подільського району», за результатами виконання договору про закупівлю товару № 195 від 14.12.2022, на дату його укладення, тобто станом на 14.12.2022, з наступними класифікаціями солі для промислового переробляння згідно з ДСТУ 4246:2003, за видом: з протизлежувальною добавкою; за способом одержання: кам`яна; за якістю: вищий гатунок; за крупністю: мелена (крупність 3) складала 8 618 905 грн. 60 коп. без урахування ПДВ., та 10 342 686 грн. 72 коп. з урахуванням ПДВ.

Окрім цього, відповідно до висновку експерта, за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи встановлено, що розмір втрати активів (збитків) КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району», внаслідок придбання кам`яної солі для промислового переробляння у кількості 1280 тон, яку поставлено ТОВ «Альянс Будівельників України» на адресу КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району», за результатами укладення та виконання договору про закупівлю товару № 195 від 14.12.2022, з урахуванням висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи складає 855 982, 08 грн. з ПДВ.

Отже, ОСОБА_4 , внаслідок реалізації свого злочинного умислу на розтрату чужого майна в інтересах ТОВ «Альянс Будівельників України», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах та в умовах дії воєнного стану, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що вартість кам`яної солі для промислового переробляння, яка поставлена ТОВ «Альянс Будівельників України» фактично значно менша ніж визначено умовами вище вказаного договору про закупівлю товару та додатків до нього, у період часу з 14.12.2022 по 30.12.2022, перебуваючи за місцем розташування КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району», за адресою: вулиця Кирилівська, будинок, 15 в Подільському районі міста Києва, за результатами укладення з ТОВ «Альянс Будівельників України» договору про закупівлю товару № 195 від 14.12.2022, а саме: кам`яної солі (солі для промислового переробляння) у кількості 1280 тон, яка необхідна для забезпечення експлуатації автомобільних доріг на обслуговуючій території підприємства, діючи у порушення вимог п. п. 2.4.1., 2.4.14., 2.4.15., 4.3.2., 4.3.3., 4.3.12 Контракту укладеного з директором підприємства, ст. ст. 6, 7 Статуту підприємства, ст. ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 2 Розділу 3 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», вчинив розтрату чужого майна - грошових коштів бюджету міста Києва на суму 855 982, 08 грн. з ПДВ, що в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та становить особливо великі розміри, внаслідок чого завдано майнової шкоди територіальній громаді міста Києва у вказаному розмірі.

Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме - у розтраті чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах та в умовах воєнного стану.

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України віднесено до категорії особливо тяжких злочинів, за яке передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Повідомлена ОСОБА_4 підозра підтверджується наявними в матеріалах кримінального провадження доказами, такими як: Рапортом про виявлене кримінальне правопорушення від 10.07.2023; Протоколом огляду інтернет-сайту від 07.09.2023 з додатками; Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 14.12.2023; Протоколом обшуку від 04.10. 2023 за адресою: АДРЕСА_2 та вилученими в ході обшуку документами; Висновком за результатами проведення судової товарознавчої експертизи (доопрацьованим) від 28.10.2024; Висновком за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 14.11.2024; Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 13.05.2024; Протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 09.05.2024; та іншими матеріалами в сукупності зібраними в ході досудового розслідування.

Відповідно до вимог п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК України запобіжний захід є заходом забезпечення кримінального провадження.

Згідно з ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний, може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

14.01.2025 року слідчим суддею Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_11 винесено ухвалу, якою застосовано до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, поклавши на нього наступні обов`язки: прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора та суду у визначений час; не відлучатися з м. Києва, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання та/або роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в України.

Строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків спливає 07.03.2025, однак, у двомісячний строк досудове розслідування закінчити не видалось можливим, у зв`язку з чим досудове розслідування постановою керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва продовжено до 07.04.2025.

Під час застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_4 слідчим суддею було підтверджено обґрунтованість підозри та можливу причетність останнього до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, передбачених п. п. 1,3 ч.1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, які продовжують існувати і на даний час.

Викладені вище обставини вказують на наявність підстав для продовження строку дії обов`язків відносно підозрюваного ОСОБА_4 , передбачених запобіжним заходом у вигляді особистого зобов`язання.

Враховуючи викладене, сторона обвинувачення вважає, що обраний запобіжний захід зможе забезпечити нормальну процесуальну поведінку підозрюваного та виконання процесуальних обов`язків, у зв`язку з чим необхідно продовжити строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, просила продовжити відносно підозрюваного строк дії обов`язків в межах строків досудового розслідування.

Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 у судовому засіданні проти продовження строку дії обов`язків заперечували.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вислухавши прокурора та підозрюваного, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів, доданих до клопотання, вбачається, що обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненому кримінальному правопорушенні підтверджується наступними доказами: Рапортом про виявлене кримінальне правопорушення від 10.07.2023; Протоколом огляду інтернет-сайту від 07.09.2023 з додатками; Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 14.12.2023; Протоколом обшуку від 04.10. 2023 за адресою: АДРЕСА_2 та вилученими в ході обшуку документами; Висновком за результатами проведення судової товарознавчої експертизи (доопрацьованим) від 28.10.2024; Висновком за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 14.11.2024; Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 13.05.2024; Протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 09.05.2024; та іншими матеріалами в сукупності зібраними в ході досудового розслідування.

Таким чином, з урахуванням досліджених доказів, слідчий суддя вбачає наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, якими обґрунтовується наявність підстав для застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 , а саме: переховування від органу досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні.

Слідчим суддею встановлено, що зазначені ризики зі спливом часу не зменшились та існують і на теперішній час, а обставини, якими було обґрунтоване продовження запобіжного заходу, свідчать про неможливість запобігання вказаним ризикам у разі не продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_12 , оскільки останній у такому випадку матиме змогу вчиняти дії, спрямовані на унеможливлення встановлення об`єктивної істини по даному кримінальному провадженню.

Частиною 5 ст. 194 КПК України встановлено перелік обов`язків, які слідчий суддя, суд покладають на підозрюваного у разі застосування запобіжного заходу не пов`язаного з триманням під вартою.

Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені ч. 5 цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного на строк, не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 цього Кодексу.

Враховуючи вік, стан здоров`я та сімейний стан підозрюваного, вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінальних правопорушень, тяжкість покарання, що загрожує йому у разі визнання винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні яких він підозрюється, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва про продовження строку покладених на підозрюваного обов`язків задовольнити, а саме продовжити строк покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків, визначених в ухвалі слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 14.01.2025 на 30 днів, тобто до 07 квітня 2025 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 176 - 178, 181, 193 - 194, 196 - 197, 309 - 310 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И В:

Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків у кримінальному провадженні № 42023102070000164 від 13.07.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити.

Продовжити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , строк дії обов`язків, визначених в ухвалі слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 14.01.2025 на 30 днів, тобто до 07 квітня 2025 року, в межах строків досудового розслідування, зокрема: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду у визначений час; не відлучатися з м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Ознайомити та вручити підозрюваному під розписку копію ухвали про продовження строку дії обов`язків.

Роз`яснити підозрюваному, що в разі невиконання покладених на нього обов`язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід та на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.

Визначити строк дії ухвали до 07 квітня 2025 року.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1