Постанова № 125176238, 17.02.2025, Глибоцький районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
17.02.2025
Номер справи
715/321/25
Номер документу
125176238
Форма судочинства
Справи про адміністративні правопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 715/321/25

Провадження № 3/715/179/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.02.2025 селище Глибока

Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Цуренко В.А.

секретар судового засідання Оршевська С.М., розглянувши матеріали, які надійшли від регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , виконуючої обов`язки голови Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 188-40 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконуючої обов`язки голови Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області не виконала законні вимоги представника Уповноваженого Верховної Ради України у Чернівецькій області, викладені у листах № 15615.2/24/53 від 13 листопада 2024 року, № 18157.2/18504/1/24/24/56 від 24 грудня 2024 року, чим порушила вимоги ст. 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини».

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-40 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення визнала повністю, пояснила що порушення сталося зокрема з підстав технічних проблем, та просила суд суворо не карати.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, доходжу такого висновку.

Згідно з ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Як зазначено в ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно з ст. 9 КУпАП, правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ст. 280 КУпАП підлягають з`ясуванню усі обставини справи, в тому числі чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясування інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація це - відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Статтею 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядники інформації зобов`язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати правозапитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Статтею 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік інформації, яку розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об`єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, посадові та службові особи, до яких звернувся Уповноважений, зобов`язані співпрацювати з ним і подавати йому необхідну допомогу, зокрема: 1) забезпечувати доступ до матеріалів і документів, у тому числі на засадах, визначених законодавчими актами щодо захисту інформації з обмеженим доступом; 2) надавати інформацію і давати пояснення стосовно фактичної і правової підстави своїх дій та рішень; 3) розглядати пропозиції Уповноваженого щодо поліпшення їх діяльності у сфері захисту прав і свобод людини і громадянина та у місячний строк з дня одержання пропозицій надавати вмотивовану письмову відповідь на них.

Відмова органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадових і службових осіб від співпраці, а також умисне приховування або надання неправдивих даних, будь-яке незаконне втручання в діяльність Уповноваженого з метою протидії тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.

Диспозицією ст. 188-40 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за невиконання законних вимог Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Відповідно положень КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

При цьому, у відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Крім визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-40 КУпАП, її вина доводиться дослідженими судом доказами, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення від 15 лютого 2025 року;

- копією звіту за результатами проведеної (безвиїзної) перевірки Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 13 листопада 2024 року;

- копією листа № 15615.2/24/53 від 13 листопада 2024 року представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Ісопенко Ірини до Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про надання інформації щодо ознайомлення із рекомендаціями, викладеними у звіті та вжиті заходи реагування на викладені факти, встановлено строк надання інформації у місячний термін;

- копією листа №385 від 18.12.2024 року, в.о. голови Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Костюк Діани, згідно якого зазначено, що «Тереблеченська сільська рада зобов`язкується оприлюднити, оновити, доповнити та внести необхідну інформацію та документи на веб-сайт громади. Наразі відсутня можливість входу до сайту з технічних причин та відсутності відповідного спеціаліста»;

- копією листа № 18157.2/18504/1/24/24/56 від 24 грудня 2024 року представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Ісопенко Ірини до в.о. голови Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Костюк Діани про надання інформації щодо надання інформації про виконання рекомендацій за звітом до 24.01.2025 року;

- копією листа №28 від 22.01.2025 року, в.о. голови Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Костюк Діани, згідно якого зазначено, що «22.01.2025 року за допомогою технічної підтримки розробників веб-сайтів здійснено вхід до сайту громади. Оновлення, доповнення та внесення необхідної інформації та документів на вебсайт громади потребує певного часу. Наразі розглядається питання щодо покладення відповідальності на спеціаліста для внесення вищевказаної інформації на веб-сайт громади»;

- копією листа № 1102.2/1239/1/25/25/53 від 27 січня 2025 року представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Ісопенко Ірини до в.о. голови Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Костюк Діани про необхідність прибуття 05 лютого 2025 року о 10 год 00 хв до регіональної громадської приймальні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області для надання пояснень щодо невиконання вимог Представника Уповноваженого у Чернівецькій області;

- копією супровідного листа № 1660.2/25/53 від 05 лютого 2025 року представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Ісопенко Ірини, яким в.о. голови Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Костюк Діані направлено для ознайомлення та підписання другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення від 05 лютого 2025 року за ст. 188-40 КУпАП.

Таким чином, суддя оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-40 КУпАП, тобто невиконання законних вимог представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

При визначенні виду та розміру стягнення, суддею відповідно до ст. 33 КУпАП враховується характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника, її ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, даних про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступеня її вини, суддя вважає доцільним застосувати до громадянки ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ст. 188-40 КУпАП у виді штрафу, що є достатнім для її виховання в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчинення нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути 605,60 грн судового збору.

Керуючись ст. 40-1, 188-40, 283, 284 КУпАП, суддя

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-40 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Стягувач регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області, р/р UA728999980313040106000024305, одержувач: Чернівецьке ГУК/ Чернівецька область/21081100, код одержувача (ЄДРПОУ) 37836095, банк одержувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку одержувача (МФО) - 899998.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.

У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, оригінал платіжного документу необхідно подати до Глибоцького районного суду Чернівецької області.

З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок в дохід держави.

Стягувач: Державна судова адміністрація України, код ЄДРПОУ Глибоцького райсуду 02885623 УДК у Глибоцькому районі, код отримувача: 37836095, Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, рахунок отримувача: UA838999980313131206000024305, код класифікації доходів бюджету: 22030101, МФО 899998.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд протягом 10-ти діб з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: