Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.01.2025 Справа №607/19526/24 Провадження №2-адр/607/11/24
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі: головуючого судді Дзюбича JI.B., за участі секретаря судового засідання Кочмар С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі заяву позивача ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
У С Т А Н О В И В :
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30.10.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення було задоволено. Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2911316 від 25.08.2024, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 гривень скасовано, а провадження у справі закрито. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати щодо сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.
30.12.2024 позивачем подано суду заяву про ухвалення додаткового рішення, яким просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на його користь 340 гривень сплаченого штрафу за постановою серії ЕНА №2911316 від 25.08.2024.
Зокрема, у позовній заяві позивачем було заявлено вимогу про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на його користь, окрім судового збору, 340 грн сплаченого штрафу за постановою серії ЕНА № 2911316 від 25.08.2024, оскільки як зазначалося у позові штраф за оскаржуваною постановою ним було сплачено з метою попередження можливих негативних наслідків, які могли настати після скерування суб`єктом владних повноважень цієї постанови до виконавчої служби, однак така сплата не є ні визнанням вини, ні доказом вчинення адміністративного правопорушення. Факт сплати визнав і відповідач у своєму відзиві на позов. Тому, просить суд ухвалити додаткове рішення по справі, яким стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на його користь 340 гривень сплаченого штрафу за постановою серії ЕНА №2911316 від 25.08.2024.
Так, у відповідності до положень статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено процесуальний інститут додаткового судового рішення, яким вирішуються окремі правові вимоги, котрі не вирішені основним рішенням, та за умови, якщо з приводу позовних вимог досліджувались докази (для постанов) або вирішені не всі клопотання (для ухвал). Крім того, додаткове судове рішення може прийматися, якщо судом при ухваленні основного судового рішення не визначено способу його виконання або не вирішено питання про судові витрати.
Додаткове судове рішення є засобом усунення недоліків основного рішення, яким вирішено спір по суті позовних вимог за результатами судового розгляду справи. Кодексом адміністративного судочинства не передбачено ухвалення судом додаткового рішення за результатами розгляду заяви про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Перевіривши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Так, рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30.10.2024 ухваленим у справі №607/19526/24 постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2911316 від 25.08.2024, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 гривень скасовано, а провадження у справі закрито. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати щодо сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.
Водночас, як встановлено Судом, однією із позовних вимог позивача було стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на його користь 340 гривень сплаченого штрафу за постановою режимі серії ЕНА №2911316 від 25.08.2024, яка не була вирішена судом при ухваленні рішення по справі.
Так, беручи до уваги наведене, Суд приходить до переконання про необхідність ухвалення додаткового рішення по справі та зазначає наступне.
Повернення коштів сплачених позивачем на виконання штрафу у розмірі 340 грн., має здійснюватися на підставі Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03 вересня 2013 року «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій» .
Згідно з п. 3 Порядку № 787 від 03 вересня 2013 року повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Відповідно до п. 5 Порядку № 787 від 03 вересня 2013 року повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Відповідач є контролюючим органом у розумінні положень п. 5 Порядку, оскільки саме на виконання його рішення (постанови) було сплачено штраф позивачем.
За безготівковою формою повернення коштів здійснюється обласними управліннями держказначейства на підставі висновків органів державної податкової служби, рішень судових органів, інших органів, які контролюють нарахування та сплату платежів. У разі надходження до органу держказначейства рішення судових органів його копія передається відповідному органу податкової служби за місцем реєстрації платника податків.
Подання в довільній формі подається платником до органу казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Помилково сплачений адміністративний штраф може бути повернуто управлінням держказначейства у визначеному порядку лише на підставі висновку органу, який застосував адміністративне стягнення (штраф). Тобто фізичній особі необхідно звернутися до відповідного органу з письмовою заявою про надання висновку про повернення помилково сплаченого адміністративного штрафу.
З огляду на викладене, оскільки суд обмежений колом питань, вирішення яких належить до його компетенції за результатами розгляду адміністративного позову з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (ч. 3 ст. 286 КАС України), а також враховуючи той факт, що повернення таких коштів здійснюється управлінням держказначейства на підставі висновку органу, який застосував адміністративне стягнення, а відтак позивач не позбавлений можливості повернути сплачений ним штраф у загальному порядку шляхом звернення до відповідного компетентного органу. Доказів того, що позивач вжив усіх заходів для повернення сплаченого ним штрафу у позасудовому порядку не надав, а також не довів, що він позбавлений можливості повернути сплачені ним кошти і йому чиняться перешкоди у повернення таких коштів, а тому у задоволенні вимоги позивача про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на його користь 340 гривень сплаченого штрафу за постановою режимі серії ЕНА №2911316 від 25.08.2024, слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 44, 143, 248, 250, 252, 256, 295 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В :
Ухвалити додаткове рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
У задоволенніпозовних вимог ОСОБА_1 простягненні зарахунок бюджетнихасигнувань Головногоуправління Національноїполіції вТернопільській областіна користь ОСОБА_1 340 гривень сплаченого штрафу за постановою режимі серії ЕНА №2911316 від 25.08.2024, відмовити.
Копію додаткового рішення суду направити сторонам у справі.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Додаткове рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення.
Реквізити учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Тернопільській області, вул.Валова, 11, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40108720.
Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич