Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 листопада 2010 року 13 год. 29 хв. № 2а-12728/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в особі судді Пилипенко О.Є., при секретарі Ісаковій Є.К.
За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи
За позовомДержавної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
ДоТовариства з обмеженою відповідальністю «Юнікомтрейд 2009»
Третя особаСвятошинська районна у м. Києві державна адміністрація
ПроВизнання недійсним запису про припинення державної реєстрації, припинення юридичної особи За участю представників сторін
від позивача: Старощук С.В. за дов. № 3/10-021 від 11.01.2010 р.
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами про визнання недійсним запису про припинення державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнікомтрейд 2009»(код ЄДРПОУ 36476553) через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути та припинення юридичної особи.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що статут і реєстраційні документи відповідача містять неправдиві відомості про формування статутного капіталу, власника майна, директора та місцезнаходження товариства, а при реєстрації була відсутня дійсна воля і волевиявлення осіб, яких зазначено в реєстраційних документах.
Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, письмових пояснень по суті адміністративного позову не надав.
У звязку з незявленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів, відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
В судовому засіданні 16.11.2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позову частково.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнікомтрейд 2009»зареєстроване Святошинською районною державною адміністрацією м. Києва 12.05.2009 р. та перебуває на податковому обліку в органах ДПС. Підприємству присвоєно код ЄДРПОУ 36476553, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Місцезнаходження підприємства: 03148, м. Київ, вул. Сім`ї Сосніних, 3.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнікомтрейд 2009» взято на облік в ДПІ у Святошинському районі м. Києва 13.05.2009 р. за № 10758.
До ЄДР в графі «Статус відомостей про юридичну особу»значиться: «відсутність юридичної особи за місцезнаходженням», що підтверджується Витягом із ЄДР. Крім того, податковою надано Довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, згідно якої місцезнаходження платника податків не встановлено.
Також, у справі є письмові пояснення гр. ОСОБА_2 керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнікомтрейд 2009»стосовно її відношення до фінансово-господарської діяльності ТОВ «Юнікомтрейд 2009».
Крім того, в матеріалах справи міститься Службова записка від 28.09.2010 р. за № 595/24-036, в якій значиться відомість про відсутність податкового боргу у ТОВ «Юнікомтрейд 2009».
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Частиною 2 ст. 110 Цивільного кодексу України, встановлено, що вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у п. 2 ч. 1 цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств також Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Оскільки, податковий орган не здійснює державну реєстрацію юридичної особи, відповідно вимога про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, не може бути пред'явлена до суду податковим органом.
При цьому, суд вважає юридично безпідставними доводи позивача стосовно нікчемності правочину у формі прийняття статуту і державної реєстрації ТОВ «Юнікомтрейд 2009»та застосування у зв'язку з цим наслідків недійсності правочину у вигляді визнання недійсним запису про державну реєстрацію, з огляду на те, що статут товариства (його прийняття) та державна реєстрація юридичної особи не є правочином в розумінні положень ЦК, що узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів".
Аргументованих доводів чи доказів зворотного позивачем суду не надано.
Крім того, у справі відсутні належні і допустимі докази того, що діяльність ТОВ «Юнікомтрейд 2009»була спрямована на нанесення шкоди економічним інтересам держави.
З огляду на вищевикладене, не підлягає задоволенню позовна вимога про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації ТОВ «Юнікомтрейд 2009»через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Пунктом 17 ст. 11 Закону України від 4 грудня 1990 року №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" (далі Закон №509-ХІІ) передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно ст. 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Стаття 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців»вказує на те, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців», у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі не повязана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобовязаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається (надсилається) реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 вказаного Закону, не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі (надіслання рекомендованим листом) останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, юридична особа зобовязана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Отже, Законом покладено обовязок на юридичну особу повідомити державного реєстратора про зміну свого місцезнаходження.
Взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як платників податків, зборів (обов'язкових платежів) в органах державної податкової служби здійснюються на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами державної податкової служби (ст. 5 Закону України «Про систему оподаткування»).
Неповідомлення платником податків зімни місцезнаходження унеможливлює здійснення податковим органом функцій контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно зі ст. 239 Господарського кодексу України до таких санкцій віднесено, зокрема, скасування державної реєстрації та ліквідація субєкта господарювання.
Згідно ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення субєктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації.
Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до статті 59 Господарського кодексу України.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність припинити юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнікомтрейд 2009», зареєстрованого Святошинською районною у м. Києві державною адміністрацією 12.05.2009 р.
Враховуючи все вищевикладене, зважаючи на приписи ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19 Конституції України, а також ст. 71 КАС, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПостановиВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Припинити державну реєстрацію юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнікомтрейд 2009»(03148, м. Київ, вул. Сім`ї Сосніних, 3, код ЄДРПОУ 36476553), зареєстрованого Святошинською районною у м. Києві державною адміністрацією 12.05.2009 р.
3.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяО.Є. Пилипенко
Дата підписання повного тексту постанови: 19.11.2010 р.