Справа № 2-5607-10
РІШЕННЯ
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
8 жовтня 2010 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого Кривошеєва Д.А.
При секретарі Бородавка Н.Ю.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Словянська справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради, третя особа Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, про визнання протиправною бездіяльність, перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та сплати боргу,
ВСТАНОВИВ:
У Слов'янський міськрайонний суд звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради, третя особа Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, і просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахування їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, за період з 3 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 рік, стягнувши з відповідача на її користь недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за вказаний період часу у сумі 6544,81 гривень.
Позивачка обґрунтовує заявлені вимоги тим що: вона являється матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Починаючи з 3 вересня 2007 року вона знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради. Відповідач здійснює їй виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розмір допомоги яка виплачується відповідачем на її користь не відповідає вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми». Згідно вказаної норми закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. При нарахуванні їй допомоги, відповідач керується нормами законів, які суперечать ст.ст. 22, 46 Конституції України, а крім того рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року за № 6рп/2007, визнані неконституційними. Загальна сума недоотриманої нею допомоги за період з 9 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 рік, складає 6544,81 гривень.
5 травня 2010 року вона зверталась до відповідача з заявою про перерахунок належній їй дороги, однак відповідач своїм листом від 9 червня 2010 року, відмовив їй у проведенні перерахунку вказаної допомоги.
У звязку з чим, бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку позивачки державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, необхідно визнати протиправною, зобовязати відповідача провести перерахунок допомоги за вказаний період часу, стягнувши з відповідача на її користь, недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у сумі 6544,81 гривень.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, відповідачем до суду направлена заява з проханням розглянути дану справу за відсутністю її представника. Також відповідачем письмові заперечення у яких він просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
У своїх запереченнях відповідач зазначив, що: УПСЗН Словянської міської Ради, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачки, призначена з 3 вересня 2007 року. Позивачка відноситься до категорії не застрахованих осіб. Призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, проводиться з урахуванням вимог та розмірів виплат, передбачених бюджетним законодавством, а саме Законом України «Про Державний бюджет України на відповідний рік». УПСЗН Словянської міської Ради не приймає участі у визначенні розміру виплат і виконує лише делеговані повноваження.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» і Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась у розмірі що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначено прожиткового мінімуму.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року положення ст. 56 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2007 рік», щодо розміру допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано неконституційними. Зазначене рішення Конституційного Суду України не підтверджено фінансовими ресурсами, а тому його не можна вважати таким, що тягне за собою зміни у виплатах.
З 1 січня 2008 року, по теперішній час, позиваки допомога по догляду за дитиною виплачується згідно з Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» №2811-XII від 21 грудня 1992 року, з подальшими змінами відповідно до п. 23 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Вказані зміни, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10рп/2008, неконституційними не визнавались. Тому вимоги позивачки являються безпідставними і у задоволенні позиву необхідно відмовити.
Представник третьої особи: Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, в судове засідання не зявився, третьою особою до суду направлена заява з проханням розглянути дану справу за відсутністю її представника.
Суд, вислухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що: позив ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради, третя особа Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання бездіяльності протиправною, та стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підлягає частковому задоволенню.
Так у ході судового засідання достовірно було встановлено, що:
ОСОБА_1 являється матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради, Донецькій області, та з 3 вересня 2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Із наданих Управлінням праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради Донецькій області: довідок від 5 липня 2010 року, слідує, що: позивачка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 3 вересня 2007 року. Виплати позивачки було здійснено: у такому порядку: у вересні 2007 року 97,86 гривень, у жовтні 2007 року 104,85 гривень, у листопаді 2007 року 107,73 гривень, у грудні 2007 року 110,88 гривень. З січня 2008 року по грудень 2009 року позивачка отримувала допомогу у розмірі 130 гривень щомісяця.
Позивачка відноситься до категорії незастрахованих осіб в системі загальнообовязкового соціального страхування.
Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сімї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сімям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету, місцевим бюджетом у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року визнано такими що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст. 56, 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для віком до 6 років.
Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 3 вересня по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 1 січня 434 гривень; з 1 квітня 463 гривень; з 1 жовтня 470 гривень.
З урахуванням викладеного з 3 вересня по 31 грудня 2007 року:
- розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, яку відповідач повинен був нараховувати позивачки складає: 1842,13 гривень ( 432,13 гривень (за вересень 463 гривень х 28 дня/30) + 1410 гривень (470 гривень х 3 місяці)
- розмір фактично сплаченої відповідачем допомоги позивачки складає: 421,32 гривень (97,86 гривень + 104,85 гривень + 107,73 гривень + 110,88 гривень).
Таким чином сума недоплаченої допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає: 1420,81 гривень (1842,13 421,32).
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, визнання протиправними бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплаті позивачки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 6 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми.».
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до діючих законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107 VI) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі , що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, ця норма не визнана неконституційною.
Відповідно до статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року №835-VI допомога при народженні та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», та Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 22 Порядку призначення та випрати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» допомога до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року 50 відсотків, з 1 січня 2009 року 75 відсотків, з 1 січня 2010 року 100 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Норми статі 46 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» на теперішній час є дійсними, визнані неконституційними не були, у звязку з чим суд вважає, що вимоги позивачки, про визнання протиправною бездіяльність відповідача, та перерахунок і стягнення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за 2009 рік задоволенню не підлягають, так як зазначена допомога відповідачем здійснювалась у розмірах відповідно до чинного законодавства.
При вирішенні даного позиву, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави.
Виходячи з викладеного суд вважає, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню: бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради, щодо нарахування та призначення їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, за період з 3 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року необхідно визнати протиправними, та зобовязати відповідача здійснити позивачки виплату недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за вказаний період часу, в розмірі 1420,81 гривень.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми», Законами України «Про Державний бюджет України» на 2008 і 2009 роки, ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212 214, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради, про визнання протиправною бездіяльність, перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та сплати боргу задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради по нарахуванню і виплаті ОСОБА_1 суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 3 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року неправомірними.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1420 гривень 81 копійка, за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років», КЕКВ 1341, розрахунковий рахунок 35414024001219, код ЄДРПО 25954290, МФО 834016.
В іншій частині позивні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Звільнити Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської Ради від сплати судового збору.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 51 гривня, на р/р 31417537700075, банк ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605, Код платежу 22090100, а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення у сумі 120 гривень на р/р 31216259700004, отримувач Державний бюджет Ворошилівського району м. Донецька, ЕДРПОУ 34686537, МФО 834016, банк ГУДКУ у Донецькій області.
Розяснити учасникам судового розгляду, що повністю рішення буде складено через пять днів по проголошенні вступної і резолютивної частини рішення.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Донецької області, шляхом подачі апеляційної скарги через Словянський міськрайонний суд, протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення складено в одному екземплярі в нарадчий кімнаті.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду
Кривошеєв Д.А.