Рішення № 108692951, 31.01.2023, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2023
Номер справи
560/4883/21
Номер документу
108692951
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/4883/21

РІШЕННЯ

іменем України

31 січня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до постанови Верховного Суду від 19.10.2022 скасовані рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.10.2021 та постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.01.2022 та справу №560/4883/21 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (арк. спр.114-122, т.3).

Згідно з ухвалою від 31.10.2022, суд першої інстанції прийняв до провадження справу, яку вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр.125-126, т.3).

У позові від 18.04.2021 позивач просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області в частині винесення наказу № 493-П від 01.03.2021 про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер", проведення вказаної перевірки та складання за її результатами акту фактичної перевірки № 1106/22-01-09-01/31494536 від 10.03.2021 року; 2) визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області в частині винесення наказу № 494-П від 01.03.2021 про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер", проведення вказаної перевірки та складання за її результатами акту фактичної перевірки № 1105/22-01-09-01/31494536 від 10.03.2021 року; 3) скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.04.2021 року № 3692/0901, яким Головне управління ДПС у Хмельницькій області застосувало до товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 33000 грн.; 4) скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.04.2021 року № 3691/0901, яким Головне управління ДПС у Хмельницькій області застосувало до товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 40000 грн.; 5) скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.04.2021 року № 3689/0901, яким Головне управління ДПС у Хмельницькій області застосувало до товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 40000 грн.; 6) скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.04.2021 року № 3687/0901, яким Головне управління ДПС у Хмельницькій області застосувало до товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 34000 гривень.

В обгрунтування позову позивач зазначає, що контролюючий орган призначив фактичну перевірку без законних на то підстав, а саме визначених пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України. Наявні процедурні порушення проведення перевірки є підставою для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, винесених за результатом цієї перевірки.

Відповідач 03.03.2021 був присутній на автозаправочних станціях позивача по вул. Князів Коріатовичів, 25 Б та вул. Привокзальна, 21 А м. Кам`янець-Подільського, однак не розпочинав перевірку цього дня по причині відсутності директора товариства Кучерявого Б.А. 10.03.2021 позивачу не надавали і не пропонували отримати акти фактичних перевірок.

Згідно Довідок про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри за грудень 2020 року по акцизному складу №1015486 та №1015485, наявні зареєстровані витратоміри 14.12.20202 (копії довідок додаються), тому відсутні підстави до застосування штрафних санкцій згідно з п.128-1.1 ст.128-1 ПК України.

Вказані в актах фактичних перевірок висновки не відповідають дійсності, оскільки усі електронні документи (звіти) належним чином подавались, тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій відповідно до п.128-1.3 ст.128-1 ПК України (арк. спр.2 - 9, т.1).

У Відзиві на позов за №8856/5/22-01-05-05-13 від 09.11.2022 відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва в обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною з якою законодавець пов`язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки. Крім цього, згідно інформації з бази даних АІС "Податковий блок" підсистеми "Реєстрація ПП" встановлено, що ТОВ "Лідер" не подавало або подавало з порушенням терміну (не пізніше 23 год.59 хв. доби, що настає за звітною) та залишків пального на акцизному складі пального №1015485 та на акцизному складі №1015486, коли згідно з даними підсистеми "Виторги РРО" ІС "Податковий блок" товариством проводилась реалізація палива, тому відповідач мав обгрунтовані підстави для проведення фактичної перевірки.

Контролюючим органом 03.03.2021 були проведені контрольні закупки палива у позивача про що свідчать фіскальні чеки. Операторам АЗС були пред`явлені службові посвідчення та копії наказів про проведення перевірки разом з направленнями на перевірку №376 та №379 від 01.03.2021, але директор товариства Кучерявий Б.А. на перевірку не прибув. Посадовими особами був складені акти відмови від підпису у направленнях на проведення перевірки №76/22-01-09-01/31494536 та №77/22-01-09-01/31494536 від 03.03.2021. У приміщенні контролюючого органу 10.03.2021 директору товариства було вручено копію наказу на перевірку, про що він розписався у направленнях на перевірку та надав документи, які стосуються предмету перевірки.

За наслідками перевірки були складені акти фактичних перевірок №1105/22-01-09-01/31494536 та №1106/22-01-09-01/31494536 від 10.03.2021, які директор товариства відмовився підписувати, тому були складені акти про відмову від підпису та по одному примірнику актів надіслано позивачу.

Перевіркою встановлено, що фактично на АЗС знаходяться паливороздавальні колонки типу "Шельф 100" 2КЕД 50-0,25-2-1-2 із серійними номерами №1678 (дата повірки 04.05.2020, №3240 (дата повірки 04.05.2020), №485 (дата повірки 02.05.2020) і №641 (дата повірки 04.05.2020). При цьому, згідно з даних бази ІС "Податковий блок" підсистеми "Реєстрація ПП" "Реєстр ВРП" "Витратоміри" ТОВ "Лідер" зареєстровано витратоміри -лічильники "DELPHI 485/Exd/SS/K із серійними номерами №42405, №42406, №42407, №42492, №42403, №42404.

ТОВ "Лідер" не подавало або подавало з порушенням терміну Звіти про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 33 доби. Відповідно до даних ІС "Податковий блок" "Реєстр ВРП" "Журнал обліку Довідок про розпорядника акцизного складу пального, акцизний склад, розташовані на ньому резервуари пального, витратоміри та рівнеміри" (додаток 2 до Актів №1105 та №1106, наявні в матеріалах справи) акцизні склади №1015485, №1015486 зареєстровані 15.12.2020. Отже, обов`язок подання позивачем даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального настає з 16.12.2020.

Встановивши обставини (факти), якими сторони обгрунтовують вимоги та заперечення, оцінивши докази по справі, враховуючи норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Заступником начальника Головного управління ДПС у Хмельницькій області, керуючись пп.20.1.10 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 та на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, з метою здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства під час провадження діяльності, пов`язаної з обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, наказано провести фактичну перевірку ТОВ "Лідер" за адресами: м. Кам`янець-Подільський вул. Князів Коріатовичів, 25б та вул. Привокзальна, 21А з 01.03.20221, тривалістю 10 діб, відповідно до наказів №493-П та №494-П від 01.03.2021 (арк. спр.13-14, т.1).

Відповідно до Направлень на перевірку №376 та №377 від 01.03.2021, вони виписані головному державному ревізор - інспектору Галишуку І.І. та головному державному ревізор - інспектору Прошкіну В.М. щодо перевірки ТОВ "Лідер" за адресою: м. Кам`янець-Подільський вул. Привокзальна, 21А на 10 діб. На цих направленнях зроблено запис про пред`явлення посвідчень, направлень та вручення копії наказу про проведення фактичної перевірки ОСОБА_1 з датою 01.03.2021 та підпису особи (арк. спр.44-45, т.1).

Акт фактичної перевірки за №1105/22-01-09-01/ НОМЕР_1 від 10.03.2021 свідчить, що перевірка ТОВ "Лідер" за адресою: м. Кам`янець-Подільський вул. Привокзальна, 21А розпочалася 03.03.2021 о 11 год. у присутності ОСОБА_1 і закінчилась 10.03.2021 о 16 год. 50 хв. (арк. спр.46-47, т.1).

Згідно з Актом за №95/22-01-09-01/ НОМЕР_1 від 10.03.2021 ОСОБА_1 після ознайомлення з актом фактичної перевірки відмовився від його підписання (арк. спр.48, т.1).

Відповідно до наказу №1-ВД від 03.03.2021 та посвідчення на відрядження директор ТОВ "Лідер" ОСОБА_1 03.03.2021 перебував у відрядженні у м. Хмельницькому (арк. спр. 19-21, т.1).

Так як, дата направлень на перевірку №376 та №377 - 01.03.2021 співпадає з датою ознайомлення з ними ОСОБА_1 - 01.03.2021, про що свідчить його підпис на цих направленнях, тому суд вважає, що фактична перевірка ТОВ "Лідер" за адресою: м. Кам`янець-Подільський вул. Привокзальна, 21А розпочалась 01.03.2021, а не 03.03.2021. Цей висновок підтверджується, також наказом №1-ВД від 03.03.2021 та посвідченням на відрядження, відповідно до якого директор ТОВ "Лідер" ОСОБА_1 03.03.2021 перебував у відрядженні у м. Хмельницькому, тому не міг бути присутнім 03.03.2021 на перевірці. Цей висновок не спростовується письмовим поясненням відповідача за №2892/5/22-01-05-05-13 від 30.12.2022, що директор ТОВ "Лідер" Кучерявий Б.О.: "... не зреагував на прохання представників ГУ ДПС у Хмельницькій області про необхідність відображення належної дати отримання копії наказу." (арк. спр. 158-159, т.3).

Отже, відповідач 03.03.2021 не пред`явив позивачу направлення на перевірку та не вручив копії наказу про проведення фактичної перевірки. При цьому, контролюючий орган склав Акти про відмову від підпису у направленні на перевірку №76/22-01-09-01/31494536 від 03.03.2021 та №77/22-01-09-01/ НОМЕР_1 (арк. спр.108-109, т.1), що з урахуванням вищенаведеного, також підтверджує вищевказаний висновок суду, з урахуванням письмового пояснення відповідача від 02.07.2021 про те, що акти про відмову від підпису у направленнях на перевірку не долучались до актів фактичних перевірок, оскільки на момент складання Актів №1105 та №1196 ОСОБА_2 ознайомився із направленнями ( арк. спр.106-107, т.1). Тобто, відповідач фактично підтверджує ненадання позивачу 03.03.2021 направлень на перевірку та наказу, що протиправно.

Згідно з п.81.1 ст.81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

Отже, позивач мав підстави не допустити відповідача до фактичної перевірки 03.03.2021, але допустив, що підтверджується фіскальними чеками від 03.03.2021 і наданням техдокументації на колонки "Шельф" директором ТОВ "Лідер".

Аналогічний висновок, суд робить по направленнях на перевірку №378 та №379 від 01.03.2021, які вручені ОСОБА_2 10.03.2021 (арк. спр.66-68, т.1).

Згідно з пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Отже, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України передбачено 2-і підстави проведення перевірок, якою в даному випадку є здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, відтак накази №493-П та №494-П від 01.03.2021 є законними, тому не має протиправних дій контролюючого органу щодо цього.

При цьому, потрібно враховувати, що позивач фактично допустив відповідача до фактичної перевірки 03.03.2021, хоч міг не допускати, за результатом якої контролюючим органом складено Акти фактичної перевірки за №1105/22-01-09-01/31494536 від 10.03.2021 і за №1106/22-01-09-01/31494536 від 10.03.2021, тому суд дає оцінку обставинам зафіксованого у цих актах та винесених на підставі них рішень контролюючого органу.

За наслідками проведеної перевірки відповідач склав акти перевірки № 1105/22-01-09-01/31494536 та № 1106/22-01-09-01/31494536 від 10.03.2021 (арк. спр.15-18, т.1) і виніс податкові повідомлення-рішення, які оскаржує позивач.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення №3687/0901 від 06.04.2021 за порушення пп. 230.1.3 п. 230 ст. 230 ПК України, на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54, п. 128-1. 1 ст. 128-1 ПК України визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 34 000 гривень (арк. спр.23, т.1).

Згідно з податковим повідомленням-рішенням №3689/0901 від 06.04.2021 за порушення п. 12 підрозділу 5 розділу ХХ, пп. 230.1.2 п. 230 ст. 230 ПК України, на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54, п. 128-1 1 ст. 128-1, абз. 3 пп.18 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 40 000 гривень (арк. спр.24, т.1).

Відповідно до податкового повідомлення-рішення №3691/0901 від 06.04.2021 за порушення п. 12 підрозділу 5 розділу ХХ, пп. 230.1.2 п. 230 ст. 230 ПК України, на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54, п. 128-1. 1 ст. 128-1, абз. 3 пп.18 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 40 000 гривень (арк. спр.26, т.1).

Згідно з податковим повідомленням-рішенням №3692/0901 від 06.04.2021 за порушення пп. 230.1.3 п. 230 ст. 230 ПК України, на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54, п. 128-1. 1 ст. 128-1 ПК України визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 33 000 гривень (арк. спр.27, т.1).

Відповідно до п.128-1.1 ст.128-1 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах "д" - "ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.

Згідно з п.128-1.3 ст.128-1 ПК України, незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Відповідно до пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Згідно з 230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України, розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

Розпорядники акцизних складів, на акцизних складах яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно формувати дані лише про добовий фактичний обсяг реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

Розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобов`язані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

Для цілей статей 230 - 233 цього Кодексу скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном), інші гази, бутан, ізобутан за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 обліковуються за умовним кодом 2711 у літрах, приведених до температури 15° C.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, після проведення останньої операції з обігу пального у звітному календарному місяці, але не пізніше 23 години 59 хвилин останнього дня звітного календарного місяця, до початку здійснення операцій з обігу пального у день, що настає за таким останнім днем звітного календарного місяця, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 15 календарних днів, що настають за останнім днем звітного календарного місяця.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° C, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше 20 календарних днів поспіль (для акцизних складів, які є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше 15 календарних днів поспіль) та не більше чотирьох разів протягом календарного року.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Отже, позивача притягнуто до відповідальності за: 1) не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі; 2) незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального.

Відповідно до абзацу другого п.7 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон 265/95-ВР). суб`єкти господарювання, які використовують РРО, зобов`язані подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв`язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам`яті РРО або в пам`яті модемів, які до них приєднані.

Відповідно до абз. 26 ст.2 Закону №265/95, денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Згідно абз.11 пункту 2 "Загальних положень" "Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" затвердженого наказом Кабінету міністрів України від 18 лютого 2002 р. № 199 2-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам`яті та внесенням її до фіскальної пам`яті реєстратора.

10.03.2021 директором ТОВ «Лідер» у приміщенні ГУ ДПС у Хмельницькій області було надано контролюючому органу документи, зокрема, формуляри на паливороздавальні колонки типу «Шельф 100» 2КЕД 50-0,25-2-1-2 із серійними номерами № 1678 (дата повірки 04.05.2020), № 3240 (дата повірки 04.05.2020), № 485 (дата повірки 02.05.2018) і № 641 (дата повірки 04.05.2020) (арк. спр.59-65, т.1), які розташовані на акцизних складах позивача та станом на 10.03.2021 не зареєстровані у Реєстрі, як витратоміри-лічильники. Тоді як згідно Довідки 1 (Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри) на АЗС позивача в якості витратомірів-лічильників зареєстровано пристрої «DELPHI 485/Ехd/SS/К» із серійними (ідентифікаційними) номерами витратомірів № 42405, 42406, 42407, 42402, 42403, 42404. Ці ж пристрої у Довідці 1 були зареєстровані як рівнеміри-лічильники. Відтак, позивач підтверджує використання на своїх акцизних складах паливороздавальних колонок типу «Шельф 100» 2КЕД 50-0,25-2-1-2, які не зареєстровані у встановленому порядку, що є порушенням 230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України.

Однак, відповідач не доводить порушення пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України, а саме, що ТОВ "Лідер"; 1) не подавало або подавало з порушенням терміну (не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною) звіти про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального №1015485 (м. Кам`янець-Подільський, вул. Привокзальна 21а) за 33 доби, а саме: 16.12.2020, 17.12.2020, 18.12.2020, 19.12.2020, 24.12.2020, 25.12.2020, 26.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 06.01.2021, 07.01.2021, 08.01.2021, 09.01.2021, 16.01.2021, 21.01.2021, 22.01.2021, 23.01.2021, 24.01.2021, 25.01.2021, 29.01.2021, 30.01.2021, 05.02.2021, 06.02.2021, 12.02.2021, 13.02.2021, 19.02.2021, 20.02.2021, 26.02.2021, 27.02.2021, 05.03.2021, 06.03.2021, 07.03.2021; 2) не подавало або подавало з порушенням терміну (не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною) звіти про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального №1015486 (м. Кам`янець-Подільський, вул. Князів Коріатовичів 25б за 34 доби, а саме: 16.12.2020, 17.12.2020, 18.12.2020, 19.12.2020, 24.12.2020, 25.12.2020, 26.12.2020, 31.12.2020,01.01.2021,02.01.2021, 06.01.2021, 07.01.2021, 08.01.2021, 09.01.2021, 16.01.2021, 21.01.2021, 22.01.2021, 23.01.2021, 24.01.2021, 25.01.2021, 29.01.2021, 30.01.2021, 03.02.2021, 05.02.2021, 06.02.2021, 12.02.2021, 13.02.2021, 19.02.2021, 20.02.2021, 26.02.2021, 27.02.2021, 05.03.2021, 06.03.2021, 07.03.2021, адже не спростовує квитанції позивача про вчасну направлення цих звітів контролюючому органу, які є в матеріалах справи. Цей висновок суду підтверджується письмовими поясненнями відповідача за №2892/5/22-01-05-05-13 від 30.12.2022, який констатує, що: "... платником податків не надано до перевірки підтверджуючих документів, інформацію про фактичну дату подання "Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі"", але не спростовує того, що вищевказані докази надані позивачем суду і не пояснює суду цього, що суд вимагав ухвалою від 21.12.2022 (арк. спр.153-154, т.3).

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач довів відсутність порушення передбаченого пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України і відповідно протиправність податкового повідомлення-рішення №3687/0901 від 06.04.2021 та податкового повідомлення-рішення №3692/0901 від 06.04.2021. При цьому, суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не вчинив протиправних дій при винесення наказів №493-П та №494-П від 01.03.2022 і довів законність податкового повідомлення-рішення №3689/0901 від 06.04.2021 і податкового повідомлення-рішення №3691/0901 від 06.04.2021, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 2270,00 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 06.04.2021 № 3692/0901та від 06.04.2021 № 3687/0901.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" судовий збір в сумі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 31 січня 2023 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Лідер" (вул. Привокзальна, 24, Кам`янець-Подільський, Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 31494536) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя А.І. Петричкович