
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/8075/21
24 січня 2022 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Приватного підприємства "Сетубал" про застосування заходів реагування
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Приватного підприємства "Сетубал" про застосування заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності Приватного підприємства "Сетубал" до моменту отримання дозволу на спеціальне водокористування.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у період з 12 по 13 жовтня 2021 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на підставі наказу №327 від 11.10.2021, направлення на проведення позапланового заходу №390 від 11.10.2021 проведено позапланову перевірку Приватного підприємства "Сетубал" в частині виконання суб`єктом господарювання вимог приписів №№1/1-2-11-783 від 23.02.2021 та №1/1-2-11-2311 від 08.06.2021.
За наслідками позапланової перевірки за участі керівника юридичної особи - Горбулінського Богдана Дмитровича, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області - Біланом О.А., Вовчук Т.М., Ліщук О.Є., Кульбіцькою М.Я., складено акт позапланової перевірки від 12.10.2021 №25/040, яким зафіксовано, що Приватне підприємство "Сетубал" не виконано умов приписів 1/1-2-11- 783 від 23.02.2021 та №1/1-2-11-2311 від 08.06.2021, виданих за результатами заходів державного нагляду (контролю) що мали місце у місяці лютому та місяці червні 2021 року, в томучислі не отримано дозвіл на спеціальне водокористування (п.7 припису№1/1-2-11-2310 від 08.06.2021), що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 22.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до статей 162-164 КАС України встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Згідно поштового рекомендованого повідомлення Приватне підприємство "Сетубал" 27.11.2021 отримало копію ухвали про відкриття провадження у справі від 22.11.2021 за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань с. Худиківці, Борщівський район, Тернопільська область, 48771.
Однак відповідач своїм правом не скористувався та відзиву на позов не подав.
За нормами частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи та подані документи, суд встановив таке.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Приватне підприємство "Сетубал" зареєстроване, як суб`єкт господарювання з 03.04.2015 та здійснює наступні види діяльності: 23.32 Виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини (основний); 16.23 Виробництво інших дерев`яних будівельних конструкцій і столярних виробів; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
На підставі наказу №327 від 11.10.2021 "Про проведення позапланових перевірок", направлення №390 від 11.10.2021 в період з 12.10.2021 по 13.10.2021 проведено перевірку ПП "Сетубал" с. Худиківці Борщівського району Тернопільської області в частині виконання суб`єктом господарювання вимог приписів №№1/1-2-11-783 від 23.02.2021 та №1/1-2-11-2310 від 08.06.2021.
Згідно пункту 7 припису №1/1-2-11-2310 від 08.06.2021 винесеного Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області ПП "Сетубал" зобов`язано здійснювати водокористування на основі дозволу на спецводокористування.
За результатами перевірки встановлено, що відповідач Приватне підприємство "Сетубал" у повному обсязі не виконав припис 1/1-2-11-783 від 23.02.2021, №1/1-2-11-2311 від 08.06.2021, виданих за результатами заходів державного нагляду (контролю) що мали місце у місяці лютому та місяці червні 2021 року, в томучислі не отримано дозвіл на спеціальне водокористування (п.7 припису№1/1-2-11-2310 від 08.06.2021)
Акт перевірки від 12.10.2021 №25/040 підписано директором ПП "Сетубал" ОСОБА_1 без будь яких заперечень та зауважень, примірник вказаного акта на 27 сторінках отримав 12.10.2021, у встановлені законодавством терміни акт не оскаржувався.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області Біланом О.А. 12.10.2021 щодо директора ПП "Сетубал" ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за №6084 про невиконання законних розпоряджень, приписів посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки, охорони природних ресурсів, а саме у повному обсязі не виконав припис 1/1-2-11-783 від 23.02.2021, №1/1-2-11-2311 від 08.06.2021.
Також 12.10.2021 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області Біланом О.А. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №53, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 188-5 КУпАП, ч.1 ст.12 Закону України "Про основні засади державного нагляду і контролю у сфері господарської діяльності" та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 760,00 грн.
Крім того, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області Біланом О.А. 04.06.2021 щодо директора ПП " ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення №005671, яким встановлено порушення пункту 9 статті 44 Водного кодексу України, а саме здійснив самовільне водокористування тобто здійснював водокористування для виробничих потреб без дозволу спецводокористування. Водокористування здійснюється з катражу, що знаходиться поруч з підприємством та винесено 04.06.2021 постанову про накладення адміністративного стягнення №34, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 п.6 ч.3 ст.110 Водного кодексу України та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн.
Згідно квитанції №9 від 09.06.2021 штраф в сумі 136,00 грн ОСОБА_1 оплачено в повному обсязі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (надалі - Закон №877-V).
Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону №877-V виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю). Виключно законами встановлюються, зокрема, повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (частина п`ята статті 4 Закону №877-V).
За нормами частини шостої статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку ( частина восьма статті 7 Закону №877-V).
Частиною першою статті 8 Закону №877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків тощо.
Відповідно до абзац 3 статті 11 Закону №877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 №1264-XII (далі - Закон №1264-XII).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1264-XII державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Згідно з частиною першою статті 20-2 Закону №1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема:
а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі, про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля, про моніторинг, звітність та верифікацію викидів парникових газів, про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об`єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій систем (абзаци другий та вісімнадцятий пункту "а");
в) обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин;
е) надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням.
Екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров`я людей. Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов`язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів. Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду (стаття 50 Закону №1264-XII).
Відповідно до Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року №230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за №350/34633, державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується (пункт 1 розділу І цього Положення).
Згідно пункту 2 розділу ІІ Положення функціями Інспекції є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: 1) про екологічну та радіаційну безпеку, зокрема: щодо виконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля; 4) про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин.
Інспекція звертається до суду із позовом щодо: обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин (пункт 6 розділу ІІ Положення).
Із системного аналізу наведених законодавчих приписів вбачається, що чинним законодавством передбачено право Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю), а саме, щодо повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Судом встановлено, що пункт 7 припису №1/1-2-11-2310 від 08.06.2021 не виконаний, а саме: дозвіл на спецводокористування не отримано, що і стало підставою звернення позивача до суду з цим позовом.
За положеннями статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Згідно пункту 9 частини першої статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Статтею 49 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Предметом розгляду у даній адміністративній справі є наявність законних підстав для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду внаслідок не усунення останнім порушень у повному обсязі вимог вказаного законодавства, правомірність яких підтверджується матеріалами справи, зокрема приписом №1/1-2-11-2310 від 08.06.2021, актом перевірки від 12.10.2021 №25/040 та протоколом №6084 про адміністративне правопорушення від 12.10.2021 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 12.10.2021 №53.
Отже, оскільки за результатами позапланового заходу державний інспектор встановив невиконання відповідачем пункту 7 припису №1/1-2-11-2310 від 08.06.2021, а саме: дозвіл на спеціальне водокористування не отримано, суд доходить висновку про наявність підстав для застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо ПП "Сетубал" у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємства до моменту отримання дозволу на спеціальне водокористування.
Водночас, суд зазначає, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог у сфері природоохоронного законодавства.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина друга статті 73 КАС України).
Приписами частини другої статті 74 КАС України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Зважаючи на те, що станом на момент розгляду справи відповідачем не усунуто порушення, виявлені Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для застосування заходу реагування у сфері державного нагляду.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Приватного підприємства "Сетубал" про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.
Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного підприємства "Сетубал" у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності Приватного підприємства "Сетубал" до моменту отримання дозволу на спеціальне водокористування.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 24 січня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Державна екологічна інспекція у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46008, код ЄДРПОУ: 37977693);
відповідач:
- Приватне підприємство "Сетубал" (місцезнаходження: с. Худиківці, Борщівський район, Тернопільська область, 48771, код ЄДРПОУ: 39728141).
Головуючий суддя Мартиць О.І.