Ухвала суду № 101945340, 15.12.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2021
Номер справи
300/8096/21
Номер документу
101945340
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"15" грудня 2021 р. Справа № 300/8096/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали

позовної заяви Державного підприємства обслуговування повітряного руху України

до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Міністерство інфраструктури України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (надалі, також – позивач, Украерорух) 10.12.2021 звернулося в суд з позовною заявою до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (надалі, також – відповідач), у якій просить:

- визнати незаконним та скасувати Висновок Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб`єктів державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 28 вересня 2021 року;

- визнати незаконним та скасувати наказ Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 13.10.2021 №445/4 «Про відмову у задоволенні скарги у сфері державної реєстрації»;

- зобов`язати Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) провести державну реєстрацію права власності, форма власності: державна на приміщення КПР (керування повітряним рухом), розташованого за адресою: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вулиця Коновальця Євгена, будинок 264-А, за суб`єктом: ДЕРЖАВА В ОСОБІ МІНІСТЕРСТВА ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ.

Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також – КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Так, позивач згідно із предметом позовної заяви не є суб`єктом владних повноважень, тому на нього не розповсюджуються вимоги частини 2 статті 161 КАС України в частині підтвердження надсилання позовної заяви учасникам справи.

Натомість для позивача необхідним є дотримання вимог частини 1 статті 161 КАС України, зокрема, щодо подання разом з позовною заявою копій цієї позовної заяви та копій доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи. Однак позивачем при зверненні до суду зазначеної вимоги не дотримано.

Частиною 2 статті 49 КАС України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Тобто КАС України передбачає можливість участі у розгляді справи осіб, на права, свободи, інтереси або обов`язки яких може вплинути рішення у справі, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог.

Відповідно до частини 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

З огляду на зміст позовної заяви, позивач зазначив Міністерство інфраструктури України як заінтересовану особу на стороні позивача (третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача). Однак Украерорух ні в позовній заяві, ні в окремому клопотанні не наводить обґрунтування підстав залучення вказаної особи як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача.

Окрім цього, відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідно до частини 17 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128, рішення, дії або бездіяльність Мін`юсту можуть бути оскаржені до суду. У разі скасування судом рішення Мін`юсту за результатами розгляду скарги у сфері державної реєстрації Мін`юст забезпечує повторний розгляд такої скарги відповідно до цього Порядку.

Тобто дана норма передбачає повторний розгляд скарги у сфері державної реєстрації у випадку скасування судом рішення Мін`юсту за результатами розгляду такої скарги.

З прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач просить визнати незаконним та скасувати наказ Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 13.10.2021 №445/4 «Про відмову у задоволенні скарги у сфері державної реєстрації» та зобов`язати Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) провести державну реєстрацію права власності на зазначений об`єкт.

Тобто обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не узгоджується з приписами Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128, у зв`язку з чим позивачу слід уточнити позовні вимоги.

Також частино 3 статті 161 передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також – Закон України «Про судовий збір»).

Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про судовий збір» суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Положеннями підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому, відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2021 складає 2 270,00 грн.

У даному випадку в позовній заяві Украероруху заявлено три вимоги немайнового характеру (визнання протиправними та скасування двох індивідуально-правових актів (Висновок Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб`єктів державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 28 вересня 2021 року; наказ Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 13.10.2021 №445/4 «Про відмову у задоволенні скарги у сфері державної реєстрації») та зобов`язання вчинити дії (провести державну реєстрацію права власності).

Таким чином, за звернення до суду із заявленими позовними вимогами позивачу слід сплатити судовий збір в розмірі 6 810,00 грн (2 270,00 грн х 3).

Однак до позовної заяви долучено документ про сплату судового збору в розмірі 2 270,00 грн, тобто не в повному обсязі.

Таким чином, позивачу слід подати документ про доплату судового збору за подання даного позову до суду у розмірі 4 540,00 грн.

За наявності вказаного недоліку позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 161 КАС України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

На підставі наведеного, керуючись статями 161, 169, 171 та 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Міністерство інфраструктури України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом:

- подання копій позовної заяви та копій доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи;

- письмового обґрунтування підстав залучення Міністерства інфраструктури України третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору;

- долучення платіжного документа про підтвердження доплати судового збору за звернення до суду з даною позовною заявою у розмірі 4 540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) гривень 00 копійок або в іншому розмірі відповідно до кількості заявлених позовних вимог.

У разі неможливості долучення певних доказів, повідомити про причини неможливості подання таких доказів.

Запропонувати позивачу уточнити позовні вимоги, шляхом приведення змісту позовних вимог у відповідність до приписів частини 17 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128 або в інший спосіб, з метою забезпечення повного судового захисту позивача та відновлення порушеного права в частині проведення державної реєстрації права власності.

Роз`яснити, що в разі бездіяльності щодо усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.