ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12:35год. 10 червня 2010 року м. Чернівці Справа № 2а-120/10/2470
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ковтюк В.О.
при секретарі судового засідання Павлюку А.Г.
за участю :
представників позивача Поповича Т.А., Попюк Д.О.
представників відповідача - Чебана В.І., Логінової Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державного підприємства легкого машинобудування «Чернівцілегмаш» доДержавної податкової інспекції у м.Чернівціпро скасування податкового повідомлення-рішення, суд
В С Т А Н О В И В :
Державне підприємство легкого машинобудування «Чернівцілегмаш» (позивач) звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Чернівці (відповідача) про скасування податкового повідомлення-рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що представниками відповідача 22 жовтня 2008 року проведено документальну перевірку в ході якої встановлено, що позивачем не донараховано та не сплачено плату за землю в сумі 90728,52 грн., про що складено акт №3518/23-1/14314624. Зазначений акт став підставою для винесення податкового повідомлення рішення №000266231/0 від 04.11.08р., відповідно до якого було визначено суму податкового зобовязання з плати за землю відповідно до п.п. 17.1.1., 17.1.2.ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00р. № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181-ІІІ) у розмірі 136433,00 грн. (з них 90728,52 грн. за основним платежем та 4504,00 грн. штрафних санкцій).
Позивач вважає, що сума податкового зобов'язання з плати за землю відповідачем визначена неправомірно та значно завищена, а штрафні санкції застосовано безпідставно, що підтверджується наступним.
Відповідачем нараховано земельний податок на підставі земельно-облікових документів, державної статистичної звітності та матеріалів інвентаризації, хоча відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» земельний податок нараховується на підставі даних державного земельного кадастру.
Відповідач визначив суму податкового зобов'язання з плати за землю за період з 01.04.2007р.,однак право власності позивача па будівлі і споруди, що розташовані на його земельній ділянці, оформлено 07.12.2007 року і виникло на підставі рішення Чернівецької міської ради від 27.11.2007р. №902/22, що суперечить вимогам ст.125 Земельного кодексу України, щодо встановлення права власності та права постійного користування на земельну ділянку.
Крім того, позивач зазначає, що розмір земельної ділянки значно менший за 2,6907 га, як це у відповідях Чернівецького міського управління земельних ресурсів на запити податкового органу № 1224 від 22.09.08р. та № 1121 від 20.10.08р., в яких повідомляється грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 2,6907 га., що обліковується по їхніх даних за позивачем, так як на частину цієї території оформлено право власності за іншими суб'єктами господарювання, що не було враховано податковими інспекторами.
Незважаючи на неодноразові звернення до Чернівецького міського управління земельних ресурсів, щодо розміру земельної ділянки, яка підлягає оподаткуванню земельним податком та щодо розміру грошової оцінки земельної ділянки, без чого не можливе визначення суми плати за землю позивач до цього часу не отримав такої інформації. За відсутності такої інформації позивача було позбавлено можливості визначити об'єкт оподаткування земельним податком та розмір такого податку.
При визначені розміру податкового зобов'язання відповідачем враховано факт передачі в орендне користування Чернівецькому факультету Національно технічного університету «Харківський політехнічний інститут» згідно договору оренди №1 від 20.12.2002р., який укладений в межах мирової угоди в процедурі провадження у справі про банкрутство позивача, нерухомого майна, яке розташовано на земельній ділянці площею 891.3 м.кв. Сума податкового зобов'язання з плати за землю із зазначеної ділянки розрахована відповідачем як із землі комерційного використання, при цьому не враховано те, що зазначена навчальна установа належить до закладів освіти, які відповідно до Закону України "Про плату за землю" звільняються від сплати земельного податку. Зазначеною вище мировою угодою встановлено порядок визначення орендної плати за використовувані орендарем приміщення, який не передбачає включення до зазначеної орендної плати суми земельного податку та плати за використання земельної ділянки.
Виходячи з вище викладеного позивач, вважає, що донарахування земельного податку та накладення штрафних санкцій є безпідставним та в супереч чинному законодавству, а тому просить позов задовольнити в повному обсязі .
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Відповідач проти прозову заперечував, в обґрунтування чого надав письмові заперечення на позов.
В своїх запереченнях відповідач зазначив, що позивач є користувачем земельної ділянки, площею 2,6907 га, на якій розташовані його будівлі, використовує її у власній господарській діяльності, а також, отримує доходи від використання частини вищезазначеної земельної ділянки іншими суб'єктами господарської діяльності.
Виходячи із цільового використання землі, на підставі даних земельно-облікових документів, державної статистичної звітності та матеріалів інвентаризації позивач користується земельною ділянкою площею 2,6907 га, у тому числі, землею промислового використання, площею 2,60157 га та землею комерційного використання, площею 0,08913 га.
В ході перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати плати за землю, встановлено: порушення ст. ст..2, 5, 13, 14, 15, 17 Закону України "Про плату за землю", таким чином позивачем не донараховано та не сплачено плату за землю у сумі 90728,52 грн. у відповідності до п.п.17.1.1., 17.1.2, п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ.
Крім того, відсутність оформлених документів на земельну ділянку, при наявності даних земельно-облікових документів головного управління держкомзему у м. Чернівці, державної статистичної звітності та матеріалів інвентаризації не звільняє позивача від подання розрахунків сплати податку на землю.
Виходячи з наведеного відповідач вважає, що позов є безпідставним та задоволенню не підлягає в повному обсязі.
Під час судового розгляду представники відповідача позов не визнали та заперечували проти його задоволення.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що він працює в виробничо-комерційному підприємстві «Трейд кволіті енд колсалтінг». Між позивачем і їхнім підприємством було укладено 17.08.2006 року договір №63 на створення науково-технічної продукції, а саме виготовлення кадастрового плану земельної ділянки за адресою: вул. Головна, 203-А м.Чернівці, проте до 16.07.09року договір виконаний не був, оскільки за умовами договору передбачалась 100% оплата, яка була проведена лише у 2009 році і крім того, роботи не проводились так як позивач лише у 07.12.2007 року отримав свідоцтво на право власності на будівлі за вищевказаною адресою.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що вона особисто готувала відповідь № 1224 від 22.09.08. головного управлінням держкомзему у м. Чернівці щодо площі земельної ділянки, яка обліковується за позивачем на підставі матеріалів інвентаризації і зазначила, що дійсно площа складала у 2008 році 2,6907 га., інших даних не було, оскільки правовстановчі документи були в стадії виготовлення.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, свідків, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що державне підприємство легкого машинобудування «Чернівцілегмаш» відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи зареєстрований як субєкт підприємництва 18 грудня 1991 року (а.с. 5).
22 жовтня 2008 року ДПІ у м. Чернівці проведено планову виїзну перевірку Державного підприємства «Чернівцілегмаш» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.07р. по 30.06.08р. валютного та іншого законодавства за період з 01.04.07 по 30.06.08р., про що складено акт №3518/23-1/14314624, в ході якої встановлено порушення ст.ст.2, 5, 13, 14, 15, 17, 25 Закону України «Про плату за землю», недонарахування та несплата плату за землю у сумі 90728,52 грн., у тому числі за період з 01.04.07р. по 31.12.07р. 53833,50, за період з 01.01.08р. по 30.06.08р. 36895,02 грн. та неподання податкових розрахунків плати за землю за 2007-2008 роки (а.с. 18-53).
За результатами перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення рішення від 04 листопада 2008 року №000266231/0 про стягнення з позивача плати за землю в сумі 136433,00 грн. (90729,00 грн. за основним платежем та 45704,00 грн. штрафні (фінансові) санкції) (а.с. 16) 26 грудня 2008 року на адресу позивача направлене повторне податкове-повідомлення рішення №000266231/1 (а.с. 17).
Відповідно до рішення 26 сесії Чернівецької міської ради від 04.11.2004 року позивачу було надано дозвіл на складання проектів відведення земельної ділянки в постійне користування за адресою за адресою: вул. Головна, 203-А м.Чернівці площею 6,2998га. (а.с.162).
17.08.2006 року позивачем укладено договір №63 з виробничо-комерційним підприємством «Трейд кволіті енд колсалтінг» на створення науково-технічної продукції, а саме виготовлення кадастрового плану земельної ділянки за адресою: вул. Головна, 203-А м.Чернівці.
Згідно витягу чергової індексно-кадастрової карти за позивачем станом на 18.03.2008 року рахувалась земельна ділянка за адресою: вул. Головна, 203-А м.Чернівці площею 2,6907га.
Також згідно висновків погодження проекту відведення земельної ділянки державного управління екології та природних ресурсів у Чернівецькій області від 27.02.07р. та Чернівецької міської санепідемстанції від 02.03.07р. площа ділянки складала 2,6907га.
ДПІ у м. Чернівці було надіслано запит до Чернівецького міського управління земельних ресурсів - № 33914/23-106 від 12.09.2008р. - про наявність у Позивача власних земельних ділянок, а також надання грошової оцінки земельної ділянки, яка рахується за підприємством. Відповідно до отриманої відповіді № 1224 від 22.09.08. (вх.№5610/10 від 03.10.08.) - головним управлінням держкомзему у м. Чернівці повідомляється про те, що згідно земельно-облікових документів, державної статистичної звітності та матеріалів інвентаризації, за ДП "Чернівцілегмаш", юридична адреса: м. Чернівці, вул. Головна, 203-А, обліковується земельна ділянка загальною площею 2,6907 га. (правовстановчі документи відсутні - в стадії виготовлення).
Також повідомлено, що грошова оцінка земельної ділянки складає:
станом до 01.01.2008 року: землі промисловості - 6929091,0 грн. (257,52 грн. за 1 кв.м);
Землі комерційного використання на 1 м. кв. - 536,51 грн.;
станом до 01.07.2008 року: землі промисловості - 7123359,0 грн.(264,74 грн. за 1 кв.м);
Землі комерційного використання на 1 м. кв. - 551,54 грн.
Відповідно до договору оренди № 1 від 20.12.2002 року, ДП "Чернівцілегмаш" передано в орендне користування НТУ "Харківський політехнічний інститут", нерухоме майно, яке розташовано на земельній ділянці підприємства, а саме:
1 поверх адміністративного корпусу - 46,3 м. кв.,
Приміщення споруди столярного цеху - 255,9 м. кв.,
Споруда "Експрес-кафе" - 227,0 м. кв.,
Приміщення споруди учбового корпусу № 5 - 262,0 м. кв.,
Приміщення електрофізичної лабораторії - 100,1 м. кв.
ВСЬОГО: 891,3 м. кв.
28 січня 2010 року на підставі рішення №100542 сесії 5 скликання Чернівецької міської ради від 16.07.2009р. оформлено позивачу державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 2,5710га. за адресою: вул. Головна, 203-А м.Чернівці.(а.с.145)
До спірних правовідносин слід застосувати наступні положення законів.
Відповідно до Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року № 125 (далі Закон №125) плата за землю (земельний податок) належить до переліку загальнодержавних податків і справляється у порядку, визначеному Законом України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.92р. (далі Закон №2535).
Основним документом, що регулює земельні відносини в Україні, є Земельний кодекс, яким визначено, зокрема, що процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності та права користування земельними ділянками визначає державний земельний кадастр, який є єдиною державною системою земельно-кадастрових робіт і містить сукупність відомостей та документів про місце розташування і правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі й землекористувачів.
Таким чином, земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом, а справляння плати за землю здійснюється відповідно до Закону України "Про плату за землю" .
Стаття 2 Закону №2535 встановлює, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 79 Земельного кодексу визначено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення виробничих та інших будівель та споруд.
Згідно із ст. 5 Закону №2535 об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної частки або землекористувач.
Згідно ст.91, 96 Земельного кодексу - власники земельних ділянок і землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання ділянок за цільовим призначенням і своєчасно сплачувати земельний податок.
Відповідно до ст.14 Закону №2535 платники земельного податку самостійно обчислюють суму земельного податку щороку станом на 01 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки розрахунок плати за землю на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такого розрахунку звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно із ст. 15 Закону№2535 власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону №2535 підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, що містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну і якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів і який ведеться землевпорядними органами, підпорядкованими Держкомзему України. Як вбачається з витягу чергової індексно-кадастрової карти за позивачем станом на 18.03.2008 року рахувалась земельна ділянка за адресою: вул. Головна, 203-А м.Чернівці площею 2,6907га.
Однією із підстав припинення права користування земельною ділянкою, визначеною статтею 141 Земельного кодексу є: систематична несплата земельного податку.
Згідно вимог ст.4 Закону №2535 розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності землекористувачів. Ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватися або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону.
Стаття 18 Закону №2535 передбачає, що платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки. Перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його платнику допускаються не більш як за два попередні роки.
Таким чином, суд вважає, що відсутність оформлених документів на земельну ділянку, при наявності даних земельно-облікових документів головного управління держкомзему у м.Чернівці, державної статистичної звітності та матеріалів інвентаризації не звільняє ДП "Чернівцілегмаш" від подання розрахунків сплати податку на землю.
Отже, судом встановлено, що ДП "Чернівцілегмаш" є користувачем земельної ділянки, на якій розташовані його будівлі, використовує її у власній господарській діяльності, а також, отримує доходи від використання частини вищезазначеної земельної ділянки іншими суб'єктами господарської діяльності.
Виходячи із цільового використання землі, на підставі даних земельно-облікових документів, державної статистичної звітності та матеріалів інвентаризації ДП "Чернівцілегмаш" відповідачем вірно встановлено, що позивач користується земельною ділянкою площею 2,6907 га, у тому числі, землею промислового використання, площею 2,60157 га та землею комерційного використання, площею 0,08913 га.
Плата за землю за 2007 рік дорівнює: 26015,7x257,52x1%= 66996,0 грн.
891,3x536,51x1%= 4782,0 грн. Всього: 71778,0 грн.
Місячна плата за землю дорівнює 5981,5 грн. (71778,0 : 12)
За період з 01.04.07 по 31.12.07. - плата за землю складає 53833,5 грн.. Плата за землю за період з 01.01.08 по 30.06.08. дорівнює:
26015,7x264,74x1%= 68874,0 грн.
891,3x551,54x1%= 4916,0 грн.
Всього: 73790,0 грн.
Місячна плата за землю дорівнює 6149,17 грн. (73790,0 : 12)
За період з 01.01.08 по 30.06.08. - плата за землю складає 36895,02 грн.
Таким чином, податковим органом правильно встановлено позивачем порушення ст.ст.2,5,13, 14, 15, 17 Закону України "Про плату за землю" у зв»язку з чим ДП "Чернівцілегмаш" донараховано плати за землю у сумі 90728,52 грн., у тому числі за період з 01.04.07. по 31.12.07 - 53833,5 грн., за період з 01.01.08. по 30.06.08. -36895,02 грн. та неподання податкових розрахунків плати за землю за 2007 - 2008 роки.
Штрафні санкції по земельному податку застосовано у відповідності до вимог пп.17.1.1 та 17.1.2, п.17.1, ст.17 №2181 -III від 21.12.2000 року Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" а саме: платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку 170,00 грн.х2=340,00 грн.; у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «а» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, додатково до встановленого , підпунктом 17.1.1 цього пункту платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятидесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 90729,00 грн.х50%= 45704,00 грн. Всього нараховано 136433,00 грн. плати за землю та оформлено податковим повідомленням - рішенням №000266231/0 від 04.11.2008 року у відповідності та межах повноважень наданих контролюючому органу.
Згідно п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, обєктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку у задоволені позову відмовити.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, пятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Постанову в повному обсязі виготовлено 15 червня 2010 р.
Суддя В.О. Ковтюк