Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Українські авіаперевізники опинились в одному списку з ісламськими екстремістами

2 жовтня 2017 р.

Українські авіаперевізники опинились в одному списку з ісламськими екстремістами

Міністерство фінансів США запровадило санкції проти двох українських компаній: Dart Airlines і "Хорс". Про це 15 вересня написала “Економічна правда” з посиланням на повідомлення Мінфіну США.

 

Українські компанії опинились у списку з 11 юридичних і фізичних осіб, які підтримували ісламських екстремістів з Корпусу вартових ісламської революції Ірану чи займались злочинною кіберактивністю, спрямованою проти США.

 


В чому їх звинувачують?

 

Американські чиновники вважають, що українські авіаперевізники допомагали авіакомпаніям Caspian Air (Іран) і Al-Naser Airlines (Ірак), які вже знаходяться під санкціями, купувати американські літаки та набирати на них екіпаж. Після того іранська авіакомпанія переправляла людей, зброю та інші нелегальні вантажі до Сирії, а іракська Al-Naser Airlines була контрагентом ще одного іранського перевізника — Mahan Air, який звинувачується у допомозі Корпусу вартових ісламської революції Ірану.

 


Що їм загрожує?

 

Зазначається, що все майно і майнові права компаній на території США відтепер заблоковані, водночас американським юридичним і фізичним особам заборонено з ними співпрацювати. Автоматично під загрозою санкцій опинилися іноземні фінансові інституції, що обслуговують транзакції компаній з нового “чорного списку”, а також особи, котрі надають їм матеріальну чи іншу підтримку.

 

Національний банк України ще у 2012 році (лист від 13.02.2012 р. N 48-104/310-1615) рекомендував банкам України бути особливо обачливими у зв’язку із ризиками, пов'язаними із здійсненням операцій з особами та фінансовими установами, які є об'єктами санкцій з боку Уряду США.

 

Відповідно до статей 10, 17 Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» і Положення НБУ про здійснення банками фінансового моніторингу, банки у разі виявлення фактів застосування до своїх клієнтів міжнародних санкцій (за рішеннями OFAC — Управління контролю за обігом іноземних активів Міністерства фінансів США тощо), зобов'язані негайно повідомити про таких клієнтів Державну службу фінансового моніторингу України. До того ж, банки зобов'язані зупинити здійснення фінансових операцій такого клієнта, якщо види та умови застосування санкцій передбачають зупинення або заборону фінансових операцій (саме як випадку з Іранськими санкціями OFAC).

 

Таким чином, міжнародні санкції є набагато ближчими до українського бізнесу, ніж це може здаватися з першого погляду.

 

Розуміємо, що українські контрагенти зазначених компаній також ризикують опинитись під санкціями. Насамперед, це залежить від того, яку оцінку щодо їх участі в такому партнерстві може надати OFAC в контексті сприяння тероризму. 

 

"Є велика ймовірність, що діяльність такої компанії містить певні комплаєнс-ризики, пов'язані із визначеними національним законодавством обмеженнями співпраці з нею. В такому випадку є сенс уважніше придивитись до такого контрагента, адже прибуток для нього важливіший за репутацію.


Окрім того, існує вірогідність, що рано чи пізно до такої фірми застосують персональні санкції, і тоді її господарська діяльність і фінансові можливості суттєво постраждають. А найголовніше, що під певні обмеження можете потрапити і ви, як фірма-партнер", — коментує ситуацію заступник директора з юридичних питань YouControl Данило Глоба.

 

 

Як вберегти свою компанію?

 

По-перше, уважно аналізувати кожного свого контрагента! Якщо відкрити картки компанії, які опинились під санкціями США, можна побачити, що вони співпрацювали із фірмами з Сирії, Ірану та Іраку. Звісно, що така інформація сама по собі не є доведеним фактом злочину, втім може розглядатися як сигнал до більшої уважності та додаткової перевірки партнера на рівень репутаційних ризиків.

 

Як мінімум варто запитати майбутнього контрагента: “А що саме, панове, ви продаєте в ІДІЛ?”


По-друге, непогано відкрити зв’язки компанії і подивитись, хто її засновник та бенефіціар та з ким він пов’язаний.

 

За даними YouControl номінальними засновниками “Хорс” є 5 фізичних осіб, а “Дарт” належить Антоніні Сварковській.


Якщо ж відкрити вкладку “Історія”, можна помітити, що обидві компанії мають дещо спільне в своєму минулому. Їх об’єднує фігура колишнього власника — Сергія Томчані, котрий у 2000-і роки був офіційним засновником компанії “Хорс”, а також співвласником “Дарт”.

 

Нині, за даними YouControl, Сергій Томчані є власником кількох аграрних підприємств. Тоді як його співвласниця за ТОВ "АРМІЙСЬКЕ" та "ЗАВОРИЧІ" Наталія Тоцька водночас володіє юридичною фірмою “Гарант 2000”, що зареєстрована в одному офісі із авіаперевізником “Дарт” (вулиця Шулявська, 15/23, кв. 107).

 

Також компанії “Дарт” і “Хорс” пов’язані з авіакомпаніями “Буковина” та UM Air ("Українсько-середземноморські авіалінії") через участь у громадській спілці “Асоціація підприємств авіаційної галузі України”. Можна на додачу переглянути матеріал “Українських новин”, де журналісти пишуть про контроль над цими компаніями ліванської родини Мерхеж.


Нагадаємо, що компанії  "Буковина" й UM Air (контролюються родиною Мерхеж) знаходяться під аналогічними санкціями США з 2013 року.

 


Які висновки варто зробити?

 

Для того, щоб раптом не опинитись серед контрагентів світового ісламського екстремізму або ж серед підрядників кіберзлочинців, радимо компаніям і банкам ретельно перевіряти своїх партнерів на можливі фактори ризику.

 

Перед підписанням важливих контрактів з новими партнерами не зайве буде глянути:

          1) чи співпрацював ваш контрагент із країнами під санкціями;

          2) з якими фізичними та юридичними особами історично пов’язана компанія з точки зору власності та управління;

          3) чи є кримінальні провадження, в яких фігурує компанія або ж афілійовані з нею особи.

 

Найшвидше та найзручніше це зробити за допомогою системи YouControl.

 

Декілька кліків можуть врятувати ваш бізнес та вашу репутацію!

 

 

Рекомендуємо перевірити вашого контрагента просто зараз!