Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

YouControl запустив свій подкаст про людей в бізнесі!
35 хвилин концентрованої користі тут

Слухати

Так виглядають компанії-оболонки

24 березня 2021 р.

Так виглядають компанії-оболонки

Створення фірми під конкретну угоду або ж з наміром вивести незаконно зароблені кошти, на жаль, – звична ситуація для нашого суспільства. І хоча держава та відповідальний бізнес виявляють зусилля по боротьбі з цим лихом, повністю подолати проблему поки не вдалося. Щоб не розгрібати негативні наслідки при взаємодії з фікціями, варто озброїтися знаннями про те, як завчасно розпізнати ненадійного контрагента. Про ознаки-компаній оболонок виданню "НВ. Бізнес" розповів засновник та СЕО YouControl Сергій Мільман.

 

Відповідно до постанови правління НБУ №58, компанія-оболонка – це юридична особа-нерезидент, яка не здійснює фактичної господарської діяльності в країні реєстрації або структура власності якої не дозволяє встановити реальних кінцевих бенефіціарних власників. Простими словами це – компанія, що існує та веде діяльність тільки на папері. 

 

Така фіктивна компанія зачасту створюється для участі в схемах відмивання коштів, приховування корупційних та інших злочинів, ухилення від сплати податків. Строк "життя" більшості таких компаній – рік, а то й менше. Утворилася, провела махінацію і закрилася.  

 

Про те, що компанія є оболонкою і не веде реальної господарської діяльності, може свідчити потрапляння її профілю під критерії ризику. Ці ризики детально описані в новому законі про фінмон та у відповідних положеннях про здійснення фінансового моніторингу. Критерії ризику поділяються на чотири групи: за типом клієнта, за географією, за типом послуги (продукту), за каналом постачання послуги (продукту). Кожна з цих груп має низку ознак, за якими і перевіряється компанія на фіктивність.

 

Наведемо кілька найяскравіших ознак ризиків, котрі можуть засвідчити, що перед вами компанія-оболонка. Проілюструємо реальними прикладами, знайденими завдяки системі YouControl.

 

Якщо учасник, керівник і головний бухгалтер – це одна особа.  


Якщо одна і та сама особа виконує обов’язки керівника в багатьох компаніях. Формально, ця особа не може здійснювати свої функції, проте, юридично вона зазначена в десятках компаній. Тобто ця особа вірогідно є підставною, а діяльність керованих нею компаній є фіктивною. Наприклад, Поліщук Любов Миколаївна успішно керує 21 компаніями з різним профілем: від будівництва до оптової торгівлі продуктами харчування. Причому не виходячи зі своєї квартири в Обухові.

 

 

Компанія працює за адресою масової реєстрації. Це коли компанія зареєстрована в приміщенні, в якому зареєстровані 50+ інших суб’єктів господарювання. Звичайно, мова не йде про великі бізнес-центри, які спеціально для цього призначені. Мається на увазі, наприклад, кімната в гуртожитку, квартирі, житловому будинку або іншому приміщенні, де не може розташовуватись так багато компаній і їх працівників. 

 

Якщо кінцевий бенефіціарний власник (КБВ) зареєстрований в офшорі, або в країні  законодавством якої передбачено механізм номінальної/довірчої власності. Наприклад, ТОВ "Озірнянський комбікормовий завод" має КБВ на Кіпрі, хоча 100 відсотків акцій належить іншій українській компанії, яка, до речі, також має КБВ на Кіпрі.

 

 

Попередня діяльність та професійний досвід компанії суттєво відрізняються від того, що вона планує здійснювати. Скажімо, організація, основним видом діяльності якої зазначалося виготовлення хлібобулочних виробів, навряд чи може пропонувати послуги з продажу цінних паперів.  Наприклад, ТОВ "Універсальні логістичні рішення” настільки універсальне, що здатне здійснювати економічну діяльність по 160 КВЕДам, одночасно надаючи послуги перекладу, доставки квітів, оренди житла, ремонту автомобілів, а ще здійснючи торгівлю найрізноманітнішими товарами: від комп'ютерів та медичного обладнання до одягу та продуктів харчування.

 

 

Читати більше. Про що свідчать часті зміни в роботі компанії

 

Якщо на перший погляд потужна компанія має незначну кількість співробітників і при цьому не подає фінансову звітність до фіскальних органів або органів статистики.

 

Фінансові операції компанії є складними, незвично великими для її діяльності або не відповідають фінансовому стану. Якщо фінансові операції проводяться в незвичний спосіб або не мають очевидної економічної чи законної мети. 

 

Відсутність виробничих потужностей, торговельно-складських приміщень. Це коли підприємство не має активів для реалізації співпраці. Наприклад, ТОВ "Агрохимпродукт" легко вам запропонує постачання мінеральних добрив за дуже вигідною ціною, хоча не має, ані нерухомості, ані автотранспорту за всі 13 років існування.

 

 

Якщо керівник компанії – особа, яка належить до соціально вразливих верств населення (матір в декреті, пенсіонер, котрому за 75, студент до 20 років), а керівництво компанії, кінцеві бенефіціарні власники та її назва часто змінюються. 

 

У випадку, коли практично весь прибуток компанії складається з участі у державних тендерах.


Місцем реєстрації є тимчасово непідконтрольна Україні територія. Скажімо, ТОВ "Патісон" до сих пір не перебуває у стані припинення, хоча не тільки зареєстроване на окупованій території, але й ще й перебуває під санкціями.

 

 

Компанія для розрахунків використовує векселі або договори бартеру, залучає значні довгострокові запозичення (крім облігацій) від громадян або компаній, котрі не входять до її структури власності.

 

Компанія веде підозрілу діяльність: азартні ігри, лотереї, послуги інкасації, торгівля нерухомістю, предметами розкоші, антикваріатом, творами мистецтва, дорогоцінними металами та камінням; виробництво та/або торгівля зброєю, боєприпасами, військовою технікою та військовими машинами; посередницькі послуги з торгівлі іноземною валютою тощо.

 

Читати більше. Невиправданий ризик: чим небезпечні і як перевірити ризикові види діяльності контрагента

 

Це далеко не всі ознаки компаній-оболонок. І виявлення у контрагента за результатами аналізу однієї або кількох яскравих ознак ще не означає, що його діяльність є фіктивною. Однак, це свідчить, що перед прийняттям остаточного рішення про співпрацю варто з особливою обачністю віднестися до випадку та провести аналіз ризиків у їх взаємозв’язку. Сподіваємося, вимоги нового Закону про фінмоніторинг №361-ІХ сприятимуть зменшенню кількості фіктивних компаній та формуванню прозорого бізнес-середовища загалом.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’