Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Програма лояльності "YouControl Family" запущена!
Дізнайся як отримати свої знижки та бонуси

Програма лояльності
"YouControl Family" запущена!

Детальніше

Структура бізнесу на Кіпрі та пошук бенефіціарів

10 листопада 2020 р.

Структура бізнесу на Кіпрі та пошук бенефіціарів

Пошук бенефіціарів на Кіпрі став можливим. Для цього достатньо знати організаційну структуру компанії. Керівник відділу навчання YouControl Ігор Курочка розповідає про структуру кіпрських компаній та як знайти їх бенефіціарів. 

 

Кіпр — одна із найбільш близьких для українського бізнесу юрисдикцій. Шість тисяч українських компаній мають засновників на Кіпрі, це 30% від усіх юросіб із іноземними засновниками в Україні. А ще це найпопулярніше місце реєстрації з-поміж інших юрисдикцій. Кіпр також на другому місці за кількістю запитів до підрозділів фінансової розвідки, за даними Держфінмоніторингу 2019 року. Зокрема, було відправлено 30 запитів (більше лише до Латвії — 50 запитів). Із запровадженням Нацбанком вимоги встановлювати бенефіціарів своїх клієнтів для визначення ризиковості операцій, відповідно до закону про відмивання грошей і фінансування тероризму, інформація з кіпрського реєстру стала ще більш затребуваною, адже інколи вона може допомогти встановити реального власника бізнесу. Аналітики YouControl розібрались у структурі бізнесу, пов'язаного із кіпрськими компаніями.

 

Формально офшорний режим діяв на Кіпрі з 1977-го по 2003-й, — за рік до вступу в Європейський Союз тут на вимогу ЄС розпочали реформу законодавства для посилення контролю за підприємствами. Кіпр, як і європейська Мальта, не є офшором у повному розумінні цього поняття, він частково розкриває дані про власників зареєстрованих тут компаній.

 

 

Типова кіпрська компанія — яка вона?

 

Загалом типова кіпрська компанія виглядає так: в її структурі є власник (як юридична особа, так і фізична) — один або кілька; у неї є секретар, тобто людина або компанія, яка займається діловодством та обслуговуванням, і директор — теж або людина, або компанія. Компанія також має адресу реєстрації — зазвичай це адреса в офісному центрі або ж у так званій секретарській компанії, яка її обслуговує. До 2019 року фірми на Кіпрі можна було реєструвати і прямо в житлових будинках, але після вступу в дію нового законодавства цю норму скасували. Раніше ж компанії можна було знайти у приватних маєтках, квартирах і навіть готелях. Інколи адреса компанії виявлялася просто поштовою скринькою.

 

 

Види організаційних структур кіпрських компаній

 

До відходу від офшорного законодавства ці дані на Кіпрі не розкривалися. Зараз же будь-хто, у кого є доступ до реєстру юридичних осіб цієї держави, може отримати інформацію про компанію. Основна складність полягає у тому, що, навіть маючи всі ці дані про кіпрську компанію, можна так і не дізнатися, хто її реальний власник.

 

Найпростіше, коли у кіпрської компанії лише один кінцевий власник, і це фізична особа із некіпрським громадянством. Швидше за все, ця людина і є реальним власником компанії, а її ім'я буде значитись у кіпрському реєстрі. Значно складніша ситуація у випадку, якщо ця фізична особа — кіпріот. Юристи міжнародної корпоративної практики Antoniou McCollum&Co LLC згадують про так званих тіньових власників і директорів. Справді, на Кіпрі поширеною є практика довірених осіб: власником будь-якої компанії може стати довірена особа, юрист-кіпріот, який за договором буде власником частки якогось підприємця у компанії. Таких юристів у компанії може бути два або більше, і що більше таких номінальних власників, то більше зазвичай і власників реальних. Але слід пам’ятати, що два кіпріоти-власники не означають двох реальних власників, — кожен із них може мати кількох різних довірителів.

 

Ще одна поширена практика приховування реального власника компанії — фірми-мотрійки. Скажімо, ви розкриваєте реального власника однієї фірми, і ним опиняється інша фірма (а буває, й не одна). І при виявленні бенефіціарів цієї компанії-власниці знову трапляється ще одна фірма-бенефіціар. Такий ланцюжок може довго не закінчуватись, але його часто складно прослідкувати до реального власника, — наприкінці такої вервечки часто перебуває або довірений кіпріот, або компанія із "справжньої" офшорної юрисдикції, наприклад Британських Віргінських Островів або ж Аруби, які не відкривають своїх реєстрів.

 

 

Як можна дізнатись, хто є реальним власником компанії

 

Один із опосередкованих способів — аналіз директорів і секретарських компаній, а також адреса реєстрації. Буває, що один і той же власник користується послугами одного й того ж юриста, тому призначає його директором чи секретарем компанії. І при зміні власника може змінитися адреса її реєстрації та посадові особи на тих, які близькі до реального власника. Але це лише допоміжний інструмент.

 

Секретарсько-директорські послуги на Кіпрі — це усталений бізнес; може бути так, що юрист є директором низки компаній. Наприклад, кіпріот Георгос Лантас керує понад сотнею фірм, тому покладатися на те, що саме він виведе на реального власника, складно. Крім того, у разі проблем із конкурентами або законом у реального власника у країні його реєстрації значно простіше вберегти бізнес, адже встановити власність без довірчого договору або ж інсайдерської інформації складно навіть для фахівців у досудовій експертизі.

 

Для України такий аналітичний підхід не завжди придатний, бо 99% компаній, які проаналізував YouControl, мають різних директорів, що не перетинаються у компаніях одного власника. Тож розпізнати такі управлінські зв’язки можна хіба що через історичну призму.

 

Та ж проблема і з адресами. Дійсно, часто підприємці при реєстрації користуються послугами одних і тих же юристів, тому компанії прописуються за однією адресою. Але однакова адреса — також опосередкований показник, за яким можна встановити власника; швидше, це допоміжний інструмент.


Найближчим часом на Кіпрі очікується ухвалення нового закону, який зобов’язуватиме довірених осіб і компанії-мотрійки розкривати реальних бенефіціарів підприємств. "Навряд чи це сильно позначиться на популярності юрисдикції серед українського бізнесу, — для анонімізації власників і досі залишаються реальні офшори, Кіпр же збереже свої позиції як податкового раю та європейського захисту активів", — коментує представниця Центру протидії корупції Олена Щербан.

 

Читати більше: Увага на Кіпр: новий реєстр в YC International

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’