Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Як захистити своїх вкладників або Навіщо НБУ придумав Постанову 369?

15 серпня 2017 р.

Як захистити своїх вкладників або Навіщо НБУ придумав Постанову 369?

НБУ посилює вимоги до моніторингу фінансових операцій

Як бізнес-пошукова система YouControl допоможе банкам швидко перевіряти і слідкувати за ризиковістю клієнтів?

 


Російськомовну версію статті читайте за посиланням: Как защитить своих вкладчиков или Зачем НБУ придумал Постановление 369?

 

 

15 серпня 2016 року Національний банк України (НБУ) видав Постанову №369, що зобов’язала банки всебічно аналізувати та перевіряти інформацію про фінансові операції клієнтів та відомості про їх учасників.

 

Можливі рішення

Під час адаптації до нових вимог моніторингу фінансових операцій банкіри змушені підбирати найбільш оптимальні варіанти пошуку інформації про клієнтів та контрагентів. 

Проте, дієвих способів не так багато:

А) Самостійний пошук даних в інтернет. Позитивний момент – умовна безкоштовність. Негативний - серфінг по мережі забирає багато часу.

Б) Запити в державні реєстри. Позитивна риса – більша впевненість у якості та актуальності даних у порывнянні з медіа. Негативна – необхідність кожного разу логінитись в різних державних реєстрах, витрачати час на ввід капчі та очікування на відповідь.

В) Аутсорсинг консультантів. Краще рішення за умови знаходження спеціалістів по обробці даних з економічною спеціалізацією, а також наявності серйозного бюджету на аутсорсинг. З іншого боку, виникає ряд нових проблем, серед яких:

-  низький потенціал для масштабування рішення під потреби розгалуженої територіальної мережі відділень;

- вузький ринок  спеціалістів з компетенціями в економічній безпеці;

- проблема втрати конфіденційності через високий моральний ризик, що може виникати у недобросовісного консультанта, схильного до поширення інформації з метою отримання прибутку.

 

 

Найкращий варіант

 

YouControl пропонує бізнес-пошукову систему, здатну масимально пришвидшити і структурувати пошук інформації про учасників фінансових операцій в порівнянні зі стандартними практиками самостійного пошуку даних в державних реєстрах та інших веб-сайтах. Ліцензію можна придбати за ціну, в десятки раз нижчу за найм консультантів чи розширення власного штату працівників. При цьому інформація про компанії не лише агрегується з 25 ключових державних реєстрів, а й відразу актуалізується на момент запиту і відображається в більш повному та зручному форматі відповідно до потреб користувачів. Крім цього, сервіс надає можливість постійного моніторингу змін офіційної інформації, що стосується обраних контрагентів.

 

Сервіс YouControl може стати у пригоді практично на всіх обов’язкових етапах аналізу, перелічених у статті 7 Положення «Про затвердження Положення про порядок здійснення банками аналізу та перевірки документів (інформації) про фінансові операції та їх учасників», затвердженого Постановою № 369:

 

«Невідповідність суті фінансових операцій змісту діяльності клієнта/контрагента або звичайній діяльності клієнта» (ст.7, п.2).

Ввівши у віконце пошуку назву чи код ЄДРПОУ клієнта або контрагента, банкір може за один клік перевірити офіційний перелік видів звичайної діяльності юридичної особи, основний і додаткові КВЕДи компанії, що зазначені у Єдиному державному реєстрі. 

 

 

Розділ «Ліцензії» відображає строки та реквізити усіх отриманих ліцензій за видами діяльності. В аналітичному модулі «Зовнішньоекономічна діяльність» додатково розкривається  продуктова і географічна структура експортних та імпортних операцій компанії, що також вказують на спеціалізацію підприємства на світовому ринку. 

 

 

«Установлення наявності/відсутності економічної доцільності (сенсу) фінансової операції та/або інших ознак здійснення ризикової діяльності» (ст.7, п.3).

 Часткове рішення цього питання надає інформація YouControl про стан підприємства та судові справи, адже якщо компанія перебуває у процесі припинення або ж має відповідні накладені судом санкції – її діяльність може автоматично виявитися ризиковою.

 

 

«Установлення  достатності/недостатності  реальних  фінансових можливостей проводити (ініціювати) фінансову операцію на відповідну суму» (ст.7, п.4).

Фінансова звітність за багаторічний період , підсилена динамічною візуалізацією ключових індикаторів, що містяться в аналітичному модулі «Фінансовий аналіз» платформи YouControl , дозволять швидко встановити масштаби фінансових можливостей клієнта. Додатково під час оцінки фінансових можливостей компанії є можливість переглянути інформацію щодо наявності податкового боргу.

 

 

«Вивчення інформації про учасників фінансової операції, їх діяльність та ділову репутацію» (ст.7, п.5).

Усі необхідні дані для формування повної картини діяльності та ділової репутації обраної  компанії відображені у розділах:

a) «Досьє» з актуальною інформацією про дату реєстрації, керівництво і кінцевих бенефіціарів;

b) «Суди», де зібраний архів програних і виграних справ;

c) «Фінанси»: фінансова звітність, інформація про персонал та участь в державних тендерах;

d) «Зовнішньоекономічна діяльність», де, за наявності, відображені операції з офшорами та країнами під санкціями;

e) «Історія» з усіма змінами адрес, акціонерів та директорів;

f) «Зв’язки» з афілійованими юридичними, фізичними особами та бізнес-групами.

 

 

«Установлення джерел походження коштів (активів), до яких зокрема може бути віднесено: … дохід, отриманий від реалізації продукції, надані послуги, виконані роботи…» (ст.7, п.6).

Відповідність поданих учасником фінансової операції даних про обсяги і джерела походження коштів юридичною особою можна перевірити шляхом миттєвого доступу до фінансових даних щодо обсягів виручки, витрат та прибутків у розділі «Фінанси».

 

 

«Установлення  кінцевих  бенефіціарних  власників  учасників фінансової операції» (ст.7, п.7).

Перелік, адреси та реквізити кінцевих бенефіціарних власників згідно з актуальними даними Єдиного державного реєстру містяться в інформаційному блоці «Досьє».

 

 

Для більш детального аналізу неофіційних зв’язків, що можуть свідчити про непрямий контроль за фірмою, рекомендуємо скористатися можливостями інтерактивного функціоналу пошуку афілійованих контрагентів в розділі «Зв’язки». Клікнувши на будь-яку пов’язану з контрагентом компанію чи публіну особу, працівник банку отримає нову павутину зв’язків наступного рівня, яку можна продовжувати «розплутувати» й далі. При цьому користувач має можливість фільтрувати аналітичну інформацію про пов’язаних осіб за такими критеріями зв’язків як «засновники та бенефіціари», «директор або підписант», «правонаступники», «філіали», «адреса», «телефон».

 

 

Динаміка імен засновників у блоці «Історія» дозволяє відслідкувати історію зміни власників або ж факти передачі компанії у власність підставним особам.

 

 

Виявлення реальних власників здатний пришвидшити модуль «Пошук зв’язків», що дозволяє за кілька кліків відобразити усі зв’язки між двома обраними юридичними або фізичними особами.

 

 

Підкреслимо, що використання веб-сайтів банками для формування підозри про ризикованість фіноперацій не лише дозволяється, а й мотивується Постановою у статті 9, де зазначено: «…У разі можливості перевірки інформації на підставі публічних джерел, у тому числі в мережі Інтернет, додаткове подання документів клієнтами для здійснення аналізу не вимагається…».

 

Повнота, зручність та інтуїтивність використання бізнес-пошукової системи дозволить суттєво зекономити ресурси в процесі «навчання та підвищення кваліфікації працівників, які відповідають за функцію валютного контролю та/або інших працівників, на яких покладено обов’язок аналізу документів».

 

Адже забезпечення функції навчання персоналу покладене на керівництво банків, котрі зобов’язані на вимогу Національного банку надати висновок та документи стосовно вжитих заходів щодо здійснення аналізу документів про фінансову операцію та її учасників. Згадка про структуровані бізнес-дані YouControl виглядатиме виграшно у такому висновку для НБУ на фоні стандартних і малореалістичних алгоритмів використання різнорідної інформації з десятків та сотень інших публічних джерел.

 

 Частина тексту була вперше опублікована  на діловому порталі  "Економічна правда"