Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Махінаторів “на килим”!

18 серпня 2017 р.

Махінаторів “на килим”!
Журналістські розслідування виводять на чисту воду щоразу нові компанії, замішані в скандальних «схемах», розкраданні держмайна через тендери. Не треба бути генієм, щоб помітити в них ознаки махінаторів. Виявити нечисті на руку організації можуть не тільки детективи, а й просто уважні бізнесмени. 

Особливості переможців тендерів
На тендери, де обирають організацію для виконання роботи за державні кошти, фіктивні компанії злітаються, як мухи на мед. Нерідко цілим роєм. Так, декілька років тому (а саме – у 2012 р.) для проведення реклами в інтересах держави тендер озолотив ручку таким компаніям, як «Смарт Студіо», «Медіапрофіт», «Тамонтен» та «ЕС комюнікейшн груп». Розглянемо детальніше їх досьє.

«Смарт Студіо» за півроку змінив засновників аж 4 рази, а керівників – 3 рази. Поглянувши в історію змін офіційних даних, можна легко побачити, що там постійно відбувались перестановки з одними й тими ж іменами: хтось ніби намагався скласти ідеальну комбінацію із засновників та уповноважених осіб. Запросивши податкову чи судову інформацію, відразу бачимо: незважаючи на немалий дохід у 2012 р. (38 млн грн.), компанія має податкові борги: 112 тис. грн, анулювала реєстрацію платника ПДВ та не виявлена за зареєстрованим місцеперебуванням.

Відкриваємо картку «Медіапрофіт». Одразу в очі кидається вже знайоме ім’я: засновник цієї компанії одночасно справлявся із керівною посадою в «Смарт Студіо». Податковий борг та несплата ПДВ – також спільні «симптоми» у цих компаній. Але у судових справах «Медіапрофіт» пішов далі: у його «кошику» відразу три кримінальних провадження за один рік (за «заподіяння майнової шкоди шляхом обману», «розтрати коштів службовими особами в особливо великих розмірах» тощо).

Наступний кандидат на дослідження – «Тамонтен». З гуманітарних галузей (рекламні агентства, виробництво кіно, організування відпочину тощо) в один момент компанія перепрофілювалась у зовсім інший сектор – Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин. До того ж має судовий позов від Національної телекомпанії України через «неналежне виконання умов договору про розміщення реклами». Згідно із податковим реєстром, компанія має податковий борг, не звітується про сплату ПДВ та відсутня за зареєстрованою адресою.

До речі, жодна із цих компаній не перебуває у процесі припинення. А це означає, що вони ще досі продовжують свою підозрілу діяльність або ж чекають зручного моменту прокрутити ще якусь «схему».

І остання із списку переможців тендеру – «ЕС комюнікейшн груп». На час її створення засновник вдало поєднував керівництво в «ЄС Логістик Груп» (яка теж була зареєстрована під його іменем). На разі остання припинила свою діяльність, а от «ЕС комюнікейшн груп» знаходиться в стані припинення. Окрім вагомої бази судових рішень (що стосуються податкових боргів, зокрема), є ще й інформація про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Всі ці дані було виявлено не за допомогою детектива, а всього лиш після перегляду досьє в бізнес-пошуковій системі YouControl. Воно зібрано з даних офіційних джерел, а тому інформація є відкритою для всіх. При більш глибокому вивченні участі керівників у долі інших компаній можна було би назбирати й більше «компромату». Проте навіть цього достатньо, щоб зробити деякі висновки. 

Алгоритм перевірки компаній
Зв'язок із непорядними контрагентами загрожує не тільки невиконаними зобов’язаннями зі сторони партнерів, котрі можуть вилитись вам у копієчку. Така «дружба» також викликає підозри у податкової служби, котра не випустить можливості опустити вас лицем в стіл.
На що варто звернути увагу, перш ніж мати справу з компанією:

  1. Офіційний статус. Чи не перебуває вона у процесі припинення (або й взагалі вже припинила діяльність).
  2. Засновники та керівники. Постійні перестановки проводяться зовсім не для бізнес-експериментів. Додатково варто пошукати інформацію на причетність уповноважених осіб до інших організацій.
  3. Податкові дані. Чи має компанія податковий борг? Чи сплачує ПДВ? Чи знаходиться за місцем реєстрації, врешті?
  4. Судові рішення. З них можна дізнатись про стосунки із іншими партнерами, банкрутство, борги тощо.

Всі ці дані можна отримати в таких службах, як:

  • Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
  • Державна фіскальна служба України;
  • Єдиний державний реєстр судових рішень.

Розголосу набувають справи на мільйони та мільярди. А скільки таких фіктивних компаній тихо «п’є кров», але в менших дозах? В їх пастку може потрапити будь-який бізнесмен. Але розумний має шанс уникнути, заздалегідь розпізнавши ознаки компанії-махінатора. Як? За декілька днів самостійно зібрати досьє на контрагента або замовити його у юридичній компанії. Якщо бажаєте отримати вичерпну інформацію за декілька хвилин – до ваших послуг YouControl – бізнес-пошукова система, котрою користуються експерти зі всієї України.