YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
  • Рішення
  • Продукти
  • Ресурси
  • Компанія
  • Тарифи

Не знаєте з чого почати?

Наш консультант допоможе підібрати правильне рішення відповідно до ваших задач

Замовити дзвінок

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Статті 3 травня 2023 р.

Контрагент під санкціями: що це означає

Поділитися:
Контрагент під санкціями: що це означає

Ви впевнені, що санкції вас не обходять? Можливо, ви помиляєтесь. Санкції стосуються всіх. Незалежно від сфери діяльності, країни реєстрації і навіть особистої порядності, ви ризикуєте, бо маєте контрагентів. А кожен бізнес-партнер може нести потенційні санкційні ризики опосередковано. У цій статті моделюємо різні ситуації, коли до компаній застосовуються санкції.

 

 

Ситуація 1. Компанія потрапила під санкції безпосередньо

 

Як не дивно прозвучить, але цей варіант розвитку подій найпростіший. Санкції можуть застосовуватися до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність. Якщо юридична чи фізична особа потрапить в цей перелік, то обмеження для неї можуть включати різні форми торговельних бар'єрів, митних платежів та обмежень на фінансові операції, а також ембарго. 

 

Ось найімовірніші наслідки:

1. Фінансові штрафи: компанії можуть зазнавати великих штрафів за порушення, які можуть сягати мільйонів доларів, в залежності від рівня порушення та законодавства країни.

2. Втрата репутації: компанії можуть втратити довіру клієнтів, партнерів та інвесторів, що може призвести до втрати бізнесу, зниження акцій.

3. Обмеження в доступі до ринків та ресурсів: компанії можуть стикнутися з обмеженнями в торгівлі, інвестиціях або доступі до інших ресурсів, таких як фінансування або технології.

4. Судові витрати, кошти на послуги адвокатів: компанії можуть витратити значні суми на судові розгляди та адвокатські послуги для відстоювання своїх інтересів.

5. Заборона діяльності: у деяких випадках, компанії можуть заборонити здійснювати свою діяльність у певних країнах або галузях, що може серйозно вплинути на їх діяльність та прибуток.

6. Втрата ліцензій та дозволів: компанії можуть втратити ліцензії та дозволи, які необхідні для здійснення їх діяльності.

7. Відповідальність керівництва: керівники компанії можуть стикнутися з особистою відповідальністю

 

Повний перелік санкцій наведений у тексті Закону України "Про санкції". 


 

Ситуація 2. Контрагент компанії потрапив під санкції

 

Ви дотримуєтесь Закону, але не можете бути певні, що жоден з ваших постачальників, підрядників чи інших контрагентів не потрапив у санкційний список. Якщо ваші ділові партнери потраплять під санкції, то своєю чергою можуть наражати на небезпеку вас.

 

Ось деякі можливі наслідки:

1. Репутаційний ризик: співпраця з контрагентом під санкціями може підривати репутацію компанії, оскільки клієнти, партнери та інвестори можуть ставитись до вас з недовірою.

2. Фінансові ризики: компанія може зіткнутися з проблемами доступу до кредитів, інвестицій або страхових послуг через співпрацю з контрагентом під санкціями.

3. Обмеження у відносинах з бізнес-партнерами: інші компанії можуть відмовлятися співпрацювати, якщо ваш бізнес пов'язаний з контрагентом під санкціями. Це може призвести до втрати партнерів, клієнтів або постачальників.

4. Перешкоди у торгівлі: товари або послуги можуть стати предметом торгових обмежень або санкцій від інших країн, якщо ви продовжуєте співпрацю з контрагентом під санкціями.

5. Необхідність розірвання договорів: може знадобитися припинити чинні договори або відмовитися від майбутніх угод з контрагентом, який знаходиться під санкціями. Це може призвести до втрати прибутку, додаткових витрат та необхідності швидкого пошуку альтернативних постачальників або партнерів.

6. Зміни в комплаєнс-програмах: можливо, доведеться внести зміни в свої внутрішні програми комплаєнсу, щоб забезпечити дотримання санкцій та уникнення співпраці з контрагентами під санкціями в майбутньому. Це може включати посилення процедур перевірки контрагентів, навчання співробітників та розробку нових політик та процедур.

 

Простіше кажучи, наслідки співпраці з підсанкційними компаніями можуть поставити під загрозу тих, хто працюватиме з таким бізнесом. Підсанкційна компанія не зможе виконати укладені домовленості та свої обов’язки в повній мірі. Також до контрагентів підсанкційних суб'єктів можуть застосувати штрафи та інші покарання. 

Санкційні списки постійно оновлюються. В списках може опинитися той контрагент, якого ще вчора там не було.

 

Ситуація 3. Санкції застосовані до країни, у якій зареєстрований ваш контрагент

 

Окрім юридичних та фізичних осіб, санкції застосовуються до країн. Зокрема, зараз ми бачимо таку ситуацію з росією: країни світу впровадили обмеження на деякі види ділової діяльності з росією, включаючи експорт певних товарів і технологій, обмеження на доступ до європейських ринків капіталу. Порушення цих санкцій може трактуватися як причетність до вторгнення росії або його підтримки. Таким чином порушник і сам потрапить під дію санкцій.

 

Окрім цього, навіть опосередкована співпраця з підсанкційною країною несе репутаційні ризики. 

Навіть якщо зараз ваші контрагенти або індустрія не перебувають під санкціями, ситуація може змінитися з черговим оновленням санкційних списків. Єдиний спосіб уникнути таких несподіванок і відповідних ризиків – тримати руку на пульсі і бути в курсі всіх актуальних санкцій. Для цього доведеться відстежувати всі чинні оновлення санкцій.

 

І хоча обережність щодо санкцій ніколи не втрачає актуальності, сьогодні особливо важливо бути дуже обачним, щоб не постраждати через неперевірену співпрацю. Своєчасна перевірка є складним процесом, втілити який належним чином можна із застосуванням актуальних даних та інструментів. YouControl надає найефективніші інструменти для відстеження і контролю міжнародних санкцій. 

 

📌 Читати більше: Комплаєнс – це марафон, а не спринт, або чому важливо перевіряти санкції завжди.
 

Це лише одна з серії статей про ризик-фактори співпраці з контрагентами. Інші статті:

1. Що якщо в контрагента немає ліцензії?

2. Перевірка керівника перед укладенням договору з компанією.

3. Як і навіщо перевіряти повноваження директора.

4. Ризикові види діяльності контрагента.

5. Про що свідчать часті зміни в документах компанії.

6. Ризики співпраці з неплатниками податків.

7. Чому важлива репутація контрагента.

8. Контрагенти з країн із високим рівнем корупції.

9. Чи має статутний капітал значення для співпраці?

10. Ознаки реальної господарської діяльності.

11. Що потрібно знати про судове навантаження компанії 

12. Зв'язок контрагента з політично значущими персонами 

13. Перевірка міжнародних санкцій – ви тут.

 

Перейти до перевірки!

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’