Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Командна гра: чого чекати від співпраці з ФПГ

13 вересня 2018 р.

Командна гра: чого чекати від співпраці з ФПГ

В системі YouСontrol ви можете дізнатися про склад і ключових осіб 450 фінансово-промислових груп (ФПГ). ФПГ присутні в кожному секторі економіки, а 157 з них безпосередньо пов'язані з депутатами VI-VIII скликання. Що потрібно знати, перш ніж почати співпрацю з однією з них?

Бізнес, орієнтований на b2b-сегмент, прагне будувати довгострокову співпрацю з великими, фінансово стабільними компаніями. У цьому сенсі фінансово-промислові групи – один з головних предметів інтересу такого бізнесу. У статті ми розглянемо, які ризики варто врахувати, щоб співпраця з ФПГ принесла тільки позитивний досвід і фінансові вигоди.

Фінансово-промислова група, або ФПГ – це група компаній, діяльність яких контролюється одним або кількома пов'язаними юридичними та/або фізичними особами. Відносини між підприємствами у складі ФПГ можуть впливати на умови або економічні/фінансові результати їх діяльності.

В Україні (та інших країнах СНД) співпраця з контрагентами, які входять до ФПГ, залежить від тих фізичних осіб, які керують (контролюють) групою. Наприклад, компанія може мати привілейоване становище через зв'язки з владними структурами, а після зміни політичного режиму ситуація різко зміниться.

Хто контролює українські ФПГ

Закономірно, що фінансово-промислові групи пов'язані з найбагатшими людьми України. При цьому політики-підприємці часто оформляють права власності на компанії на родичів або своїх помічників.

Система YouСontrol дозволяє дізнатися, чи належить підприємство до тієї чи іншої фінансово-промислової групи.

Зараз в системі є інформація про існування, структуру і "контролерів" 450 фінансово-промислових груп. Вони включають в себе понад 13 000 компаній, що пов'язані між собою через засновників, керівників, бенефіціарів тощо. Інформація регулярно оновлюється.

Причетність контрагента до групи компаній відображається в його досьє, в правому верхньому куті вікна:

На сторінці самої групи можна дізнатися подробиці про сфери діяльності компанії, ключових осіб та пов'язаних з групою інших осіб.

Ключові особи – це основні власники компаній, що входять до складу групи. До інших осіб, пов'язаних з ФПГ, відносяться їх родичи, керівники компаній, міноритарні акціонери, а також особи, пов'язані за даними ЗМІ.

Крім того, зв'язок компанії з ФПГ можна виявити за допомогою інструменту "Зв'язки". Наприклад, на ілюстрації ми бачимо, що юридична компанія "Юріс Плюс" має відношення до сім'ї народного депутата України 6-8 скликань, члена фракції ПП "ВО "Батьківщина" Руслана Богдана. Керівником компанії офіційно є Катерина Вереха. Для цього достатньо звернути увагу, що обидві компанії знаходяться за однією адресою з ТОВ "Софія 1".

Хто і яким чином може скористатися цією інформацією?

Інформація про ФПГ дозволяє комплексно оцінити масштаби бізнесу і визначити, чи пов'язана компанія з політичним діячем, та наскільки "токсичний" цей зв'язок. При першому погляді на компанію видно тільки "верхівку айсберга" – директора та засновників, але за ними може стояти ціла група компаній.

Цю інформацію легко перевірити за допомогою YouControl. Для чого потрібні такі дані?

•  Ви можете відразу взаємодіяти з особами, що визначають долю компанії, і домовлятися з ними про більш вигідні умови.

•  Якщо в групі почнуться проблеми з фінансами або репутацією, вони обов'язково відіб'ються на всіх учасниках – це лише питання часу.

Що ще потрібно знати про вашого контрагента – рекомендуємо прочитати в статті "19 факторів ризику в досьє контрагента від експертів YouControl" та інших практичних статтях нашого блогу.

Приклади застосування даних в журналістських розслідуваннях наведені в статті "Розслідування, проведені за допомогою YouСontrol".

Репутація бенефіціарів накладає відбиток на репутацію всіх учасників ФПГ і побічно дає зрозуміти ризики взаємодії з ними.  

То чи варто "зв'язуватися" з ФПГ?

Рішення про співпрацю з ФПГ варто розглядати окремо в кожній ситуації. В рамках цієї статті ми можемо лише акцентувати увагу на ризики та особливості роботи з такими групами.

Фінансове становище групи

В руках групи, як правило, зосереджені значні матеріальні та фінансові активи. Це може робити її привабливим замовником, орендарем, рекламодавцем тощо. Приблизно оцінити фінансове становище групи можна за станом окремих компаній, які до неї входять. Наприклад, за допомогою інструменту фінансового скорингу. У найближчому майбутньому в нашій системі з'явиться можливість дізнатися про фінанси групи в цілому.

Варто брати до уваги, що конкретна компанія, з якою ви співпрацюєте, може не відчувати фінансових або інших труднощів в даний момент. Але якщо проблеми виникнуть у інших підприємствах групи, які важливі для загального бенефіціара, то не виключено, що ваш контрагент не зможе виконати зобов'язання перед вами через перерозподіл ресурсів в групі.

Репутація

Ще одне слабке місце ФПГ. А значить – і пов'язаних з ними компаній. У разі скандалу навколо імені власника ФПГ або однією з ключових компаній групи, коли до загального шуму підключаються ЗМІ, "ліс рубають – тріски летять". І ці тріски можуть долетіти і до вас, навіть якщо ваша участь обмежується поставками незначною для ситуації продукції.

Шанси в суді

Уявіть, що ваш контрагент-учасник ФПГ не виконав зобов'язання, і вам довелося відстоювати свої інтереси в суді. Яка ймовірність того, що рішення по процесу проти компанії одного з українських олігархів буде прийнято на вашу користь? Навіть якщо "так", чи реально буде його виконати? Рекомендуємо відразу передбачити варіанти захисту своїх інтересів на випадок форс-мажору.

Робота з великими компаніями та фінансово-промисловими групами – мета багатьох підприємств. Але час, витрачений на зважену оцінку ризиків і переваг такого співробітництва, в довгостроковій перспективі принесе чимало користі вашому бізнесу.

Перейти до перевірки контрагента!