Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Дебіторка під контролем. Ліцензії і суди

2 жовтня 2019 р.

Дебіторка під контролем. Ліцензії і суди

Ця стаття — четверта з циклу, присвяченого захисту підприємства від ризику виникнення безнадійної дебіторської заборгованості.

Нагадаємо, ми почали цикл з перевірки статусу юридичної особи, обмеження повноважень його посадових осіб та кваліфікаційних критеріїв (докладніше читайте в публікації Дебіторка під контролем. Первинна перевірка). Потім виявили зв'язки контрагента з великим холдингом і токсичні зв'язки, що несуть потенційні ризики при співпраці (стаття Дебіторка під контролем. Перевірка зв'язків). Після цього знайшли інформацію про активи компанії і з'ясували, чи є у неї борг перед податковою або власними співробітниками (стаття Дебіторка під контролем. Активи і борги).

Залишилося уточнити участь контрагента в судових процесах і виконавчих провадженнях, а також перевірити наявність у нього необхідних для його виду діяльності ліцензій за допомогою інструментів YouControl.

Ми продовжуємо шукати надійних партнерів для компанії «Ч» (умовна назва в цілях анонімності). Її спеціалізація — виробництво фітопродукції, натуральних дієтичних добавок (БАД) і трав'яних і фруктових чаїв.

КВЕД: 10.89 Виробництво інших продуктів харчування, які не включені в інші категорії (основний)

Організаційна форма: ТОВ

Статутний капітал: 46 000 грн

Серед контрагентів компанії-виробника значне місце займають підприємства-дистриб'ютори. Зокрема, найближчим часом відділ збуту планує зробити першу поставку в мережу роздрібних продуктових магазинів. Перед укладанням угоди перевіряємо надійність цього дистриб'ютора.

Як дізнатися про участь підприємства в судових справах?

Якщо ваш контрагент був або є фігурантом судової справи, то швидше за все він не поспішає повідомити вас про це. Однак цей факт може виявитися критично важливим для співпраці. Як з'ясувати реальний стан речей?

По-перше, ви відразу побачите це в огляді досьє, а експрес-аналіз покаже, наскільки ризикованими можуть виявитися ці факти в біографії компанії.

По-друге, експрес-аналіз вкаже, наскільки важливі ці фактори для безпеки співробітництва з даною компанією.

В даному випадку, перевіряючи потенційного партнера-дистриб'ютора, ми бачимо в експрес-аналізі червоний маркер потрібна особлива увага та індекс D. Обидві позначки закликають ретельно перевірити контрагента. Натискаємо на кнопку "Показати всі фактори", й крім інституційних змін бачимо кількість судових рішень, пов'язаних з контрагентом:

Чому це так важливо передбачити?

Вивчення судових рішень за участю контрагента дозволить своєчасно (до підписання договору про співпрацю) дізнатися про вчинення злочинів/причетності до них (самим суб'єктом, його посадовими/пов'язаними особами тощо);

•  наявності боргу, в т.ч. податкового (докладніше про виявлення податкового боргу контрагента читайте в попередній статті "Дебіторка під контролем. Активи і борги");

•  визнання недійсними угод, в т.ч. внаслідок фіктивності;

•  наявності процедур припинення або банкрутства (докладніше про перевірку статусу юрособи в статті "Дебіторка під контролем. Первинна перевірка").

Якщо виявиться, що з контрагентом пов'язані відповідні "негативні" рішення, то їх кількість, періодичність прийняття, тяжкість вчинених правопорушень/злочинів, розміри стягнутої заборгованості і т.п. можуть дати вам уявлення про контрагента, його методи ведення бізнесу та ризики ділових відносин з ним.

В даному випадку ми бачимо, що контрагент компанії «Ч» причетний до 144 судових справ за 3 роки. Щоб побачити подробиці, відкриваємо вкладку Суди⇒ Судові рішення. І бачимо список справ, їх номери, дати, форму судочинства в хронологічному порядку:

У цій же вкладці відкриваємо розділ "Виконавчі провадження" і бачимо такий список:

Навіщо перевіряти виконавчі провадження за участю контрагента?

Переважна більшість виконавчих проваджень щодо суб'єктів господарювання стосуються стягнення, звернення стягнення на грошові кошти та/або інше майно. Це може значно ускладнити ділові відносини з контрагентом, спричинити фінансові збитки і дестабілізацію бізнесу.

Крім судових справ, що вже відбулися, ви можете побачити, які процеси найближчим часом будуть в контрагента. Для цього відкрийте вкладку "Суди" на розділі "Призначено до розгляду". Тут показується запланована дата суду, номер справи, сторони та суть справи:

Чи є у компанії право на роботу?

Спеціальна ліцензія для роздрібної торгівлі фітопродуцією і БАД не передбачена. Однак ми перевіряємо потенційного дистриб'ютора, в асортименті якого є інші товари, що підлягають ліцензуванню. Наприклад, торгівля спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами (розділи КВЕД 11, 12, 47).

Якщо виявиться, що торгівля здійснюється з порушенням вимог закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", це може спричинити проблеми для контрагента і нести потенційний ризик для співробітництв із ним. Тому переконаймося, що компанія володіє необхідними дозвільними документами (вкладка досьє "Ліцензії"):

Бачимо серію і номер, актуальність ліцензій на цікаві нам види діяльності, а також можемо переконатися, що дозвіл поширюється на ті регіони, в яких компанія веде роботу.

Отже, перевірка потенційного партнера показала, що, незважаючи на наявність необхідних дозвільних документів, він регулярно фігурує в судових процесах в якості відповідача і потенційно може стати джерелом безнадійної дебіторської заборгованості. Чи йти на ризик? Або відмовитися від постачання товару? Це рішення прийме керівництво компанії "Ч". У будь-якому випадку, тепер це рішення буде виваженим і враховує об'єктивні дані.