Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Дебіторка під контролем. Первинна перевірка

8 липня 2019 р.

Дебіторка під контролем. Первинна перевірка

Ця стаття – перша з циклу, присвяченого захисту підприємства від ризику виникнення безнадійної дебіторської заборгованості. Послідовно розглянемо, що і як в діяльності контрагента потрібно з'ясувати і проаналізувати перед поставкою йому товару. Починаємо з перевірки статусу юридичної особи, обмеження повноважень його посадових осіб та кваліфікаційних критеріїв.

Наступні публікації цього циклу будуть присвячені перевірці контрагента стосовно:

•  Наявності/відсутності зв'язків з великим холдингом. Токсичних зв'язків.

•  Активів і заборгованості. Заборгованості за заробітною платою. Статусу в податковій.

•  Судів і виконавчих проваджень. Ліцензій.

Як приклади наведемо ситуації з українського бізнес-середовища. Покажемо його гравців і можливості, що ілюструють запобігання безнадійної дебіторської заборгованості за допомогою інструментів YouControl.

Дозвольте представити вам компанію "Ч" (умовна назва в цілях анонімності).

Її спеціалізація – виробництво фітопродукції, натуральних дієтичних добавок (БАД) і трав'яних і фруктових чаїв.

•  КВЕД: 10.89 Виробництво інших продуктів харчування, що не включені в інші категорії (основний).

•  Організаційна форма: ТОВ

•  Статутний капітал: 46 000 грн

Якщо ви поглянете на картку цієї компанії в системі YouControl, то побачите таке досьє:

Серед контрагентів компанії-виробника значне місце займають, звичайно, підприємства-дистриб'ютори. Зокрема, найближчим часом відділ збуту планує зробити поставки до двох нових партнерів. Один з них - мережа роздрібних продуктових магазинів. Другий - мережа спеціалізованих магазинів чаю і кави.

Управління дебіторською заборгованістю входить до зони відповідальності фінансового менеджменту компанії-постачальника. Як співробітникам відділу фінансів переконатися в надійності дистриб'юторів і запобігти ризику виникнення дебіторської заборгованості? Звернемося до практичних можливостей YouControl.

Перевірка контрагента: мережа продуктових магазинів

Почнемо перевірку потенційних контрагентів з мережі магазинів продуктів харчування. Відомий її код ЄДРПОУ, тому потрібне досьє в системі YouControl знаходиться буквально за хвилину.

Перевіряємо послідовно:

•  Компанія не перебуває в процесі припинення на момент перевірки.

•  Основний вид діяльності за КВЕД - 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

•  Можна відразу ж перевірити наявність і стан (актуальність, термін дії) відповідної ліцензії на торгівлю товарами цієї групи (одна зі статей циклу присвячена перевірці ліцензій контрагента).

Начебто все в порядку і ніщо не віщує проблем з поверненням дебіторської заборгованості. Але не поспішайте робити остаточні висновки. Зверніть увагу на позначку щодо повноважень керівника компанії: обмеження повноважень вказані в преамбулі статуту і п 5.4, 5.15, 5.16 статуту.

Зазвичай це означає, що засновники компанії хочуть обмежити повноваження директора (заборонити укладати певні види договорів). При цьому, якщо директор не покаже Статут при укладенні договору, ви не дізнаєтеся про ці обмеження. Але згодом, коли буде піднято питання про повернення боргу, власники контрагента матимуть право визнати договір недійсним (тому що директор не мав повноважень його підписувати).

Перевірка контрагента: мережа магазинів чаю і кави

Можливо, з другим потенційним дистриб'ютором нам пощастить більше? Перевіримо в системі YouControl спеціалізований магазин з продажу чаю і кави. Відкриваємо картку компанії - і відразу ж інструмент "Експрес-аналіз" сигналізує про фактор ризику: розмір статутного капіталу недостатній.

Доречі, деякі компанії не оплачують навіть такі незначні суми. Щоб це перевірити, відкрийте вкладку Фінанси ⟹ Фінансові показники ⟹ Пасив. У рядку "Неоплачений капітал" вказана сума боргу компанії. Якщо це "0", то статутний капітал сплачено в повному розмірі. Хоча при такому його розмірі цього все одно недостатньо для беззаперечної довіри контрагенту.

Недостатньо чому? Адже магазини працюють і готові взяти продукцію на реалізацію. Безумовно, готові, проте в разі фінансових труднощів компанія не зможе нести відповідальність за свої борги.

Статутний капітал визначає мінімальний розмір майна юридичної особи, що гарантує інтереси його кредиторів. Тобто заявлені 100 грн - це все, що зможе повернути боржник постачальнику. А значить, існує ризик виникнення безнадійної дебіторської заборгованості.

Отже, перевірка двох потенційних партнерів показала, що кожен з них може стати джерелом безнадійної дебіторської заборгованості. Чи йти на ризик? Або відмовитися від поставки товару? Це рішення прийме керівництво компанії "Ч". У будь-якому випадку, тепер це рішення буде виваженим з урахуванням об'єктивних даних.