Згідно з даними Європейської бізнес асоціації 18% власників підприємців готуються до закриття через пандемію. 78% вже втратили три чверті доходу. 4% підприємців змогли збільшити прибуток. Що робити і які наслідки співпраці з контрагентом, який не витримав кризу? У цій статті про наслідки від контрагента-банкрута.
Як проходить процедура банкрутства
Від моменту ініціювання справи процедура може проходити у трьох направленнях:
1. Виявлення всіх кредиторів боржника, розпорядження майном, аналіз можливостей відновлення платоспроможності;
2. Санація – процедура з відновлення фінансового стану, якщо є така можливість;
3. Визнання, що відновлення платоспроможності компанії неможливе і ліквідація компанії, в ході якої відбувається продаж активів боржника. Отримані кошти використовують для погашення боргів.
Якщо справа дійшла до ліквідації підприємства, то з моменту визнання компанії банкрутом господарська діяльність завершується. У банкрута не виникає жодних нових боргових зобов'язань перед контрагентами й арбітражний керівник розпочинає аукціон майна боржника, за попередньою оцінкою його вартості.
Гроші з розпродажу майна виплачуються кредиторам почергово. При цьому якщо ви невчасно дізналися про банкрутство контрагента і не заявили права на виплату протягом перших 30 днів — ви отримаєте кошти в останню чергу (якщо щось залишиться).
В першу чергу виплачують борги по заробітній платі та витрати на процедуру банкрутства.
У другу чергу — борги, якими відшкодовують заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, сплату страхових внесків на державне пенсійне та соціальне страхування.
Третя черга — податки.
Четверта черга — вимоги інших кредиторів, які не забезпечені заставою.
До п'ятої й шостої черги не завжди справа доходить. Кредиторів у контрагента може бути багато, а вартість майна, що розпродається на аукціоні зазвичай набагато менша, ніж реальна початкова вартість.
Читати більше: Контрагент-одноденка: чому шкодить бізнесу і як його виявити
Також варто пам'ятати, що у разі "кінцевої" ліквідації підприємства (тобто коли все майно розпродано, кошти виплачені) припиняються всі зобов’язання боржника перед усіма кредиторами. А ще на початковій стадії процедури банкрутства припиняється нарахування штрафних санкцій і відсотків згідно з договорами. Таким чином компанія втрачає шанс не тільки на відшкодування порушених зобов'язань за штрафними санкціями, а й на отримання коштів взагалі.
Щоб не потрапляти у пастку з боржниками потрібно перевіряти:
- фінансовий стан,
- статутний капітал,
- наявність судів,
- активи контрагента перед укладанням угод і початком будь-якої співпраці.
Якщо контрагент вже боржник, і ситуація вже сталася — беріть активну участь у процедурі банкрутства, заявляючи свої права і сприяючи реструктуризації боргу боржника. Таким чином шанс повернути частину коштів вищий, ніж під час ліквідаційної процедури.